• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme:  Beremese.cz Modrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Abrupce placenty

PlacentaAbrupce placenty (také předčasné odloučení placenty) je neobvyklá, ale závažná komplikace během těhotenství. Placenta je struktura, která se vyvíjí v děloze během těhotenství a vyživuje rostoucí plod, upíná se na vnitřní stěnu dělohy. Pokud se placenta odlupuje od vnitřní stěny dělohy - částečně nebo úplně, jedná se o její odloučení. Cévy mezi placentou a děložní stěnou jsou narušené a vzniká výron, krvácení.

Abrupcí placenty se zastaví přívod kyslíku a živin dítěti a u matky může nastat těžké krvácení. Abrupce nastává v posledních třech měsících těhotenství nebo v první a druhé době porodní.

Příčiny

Rizikové faktory

Příznaky

Bolest břicha a zad obvykle začne najednou. Množství vaginálního krvácení se může lišit a nemusí odpovídat stupni odtržení placenty. Je možné, že při vážném odtržení placenty není viditelné žádné krvácení.

Neléčená abrupce placenty představuje vždy život ohrožující stav pro matku i pro dítě.

Komplikace

Pro matku

Pro dítě

Diagnostika

K diagnostice se využívají krevní testy a ultrazvuk.

Léčba

Léčba závisí na gestačním věku plodu:

Dítě před koncem 34. týdne: Pokud je krvácení mírné a srdeční frekvence plodu je v pořádku, žena je hospitalizována a sleduje se její stav. Při silném krvácení se podají kortikosteroidy na dozrání plic dítěte a je indikován porod.
Dítě po 34. týdnu: Při silném krvácení je nutné těhotenství ukončit císařským řezem. Pokud je krvácení slabé, postačí sledování těhotné ženy v nemocnici.

Při velké ztrátě krve se podává krevní transfuze. Pokud je krvácení nezastavitelné, indikuje se hysterektomie (odstranění dělohy).

Související články

Více o abrupci placenty na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.mayoclinic.com/health/placental-abruption/DS00623
  2. http://co-to-je.sk/spresne.php?dotaz=abrupcia%20placenty
  3. http://www.pluska.sk/zena/zdravie/zenske-zdravie/cervene-stopy-nohavickach-nepanikarte.html
Wiki Modrý koník je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám.
Změň nebo doplň článek
Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (lékaře, právníka a pod.)

Má osobní zkušenost s abrupcí placenty