Miminko v 19 letech. Co teď?

terezka_v
7. bře 2021

Dobrý den, právě jsem zjistila, že jsem těhotná. Žijeme s přítelem více méně samy, bydlíme v bytě u mojí mámy. Je mi 19 let, stále studuju, ale už dokončuju 4. ročník střední školy. Přítel pracuje jako operátor v call centru a teď si hledá novou práci, protože má směšný plat 11-17 000 korun, ke konci měsíce mu poběží dvouměsíční výpovědní lhůta. Těhotenství je 9 měsíců. Oba žijeme z jeho výplaty, která je 17 tisíc. Nemáme moc peněž na to abychom pořídily i výbavičku pro miminko, snad můžem jen požádat rodinu o pomoc, zda třeba nemají nějaký vybaveníčko pro mimi. Chci se zeptat, co teď mám dělat? Jinak přítel by moc chtěl miminko, a moc se na něj těší, akorát je okolo toho strašně moc obav

bara88
7. bře 2021

Se ptáš co máte dělat?no připravit se na příchod miminka.co jiného?

tasimia
7. bře 2021

@terezka_v to se pozdě ptáš co máš dělat. Připravte se pomalu na příchod miminka. Z rodičaku a jeho platu to snad utáhnete, budete si muset utáhnout opasky, no. Vybavička se dá sehnat za pár korun, každý měsíc koupíte něco. Koukej na bazary, fb. Jsou maminky, které plno věcí i daruji.

klokanka31
7. bře 2021

@terezka_v Ahoj. Buď šťastná že se vám mimčo zadařilo, co by za to jiné daly. Moje bývalá švagrová otěhotněla prý nějak v 17-18,no a šla na potrat. Pak když chtěla miminko s mým bráchou, tak už to nešlo. Začni se těšit na mimčo, ono to nějak půjde 😉

lv
7. bře 2021

Platite nájem? Partner ma uz nalezenu lepší práci? Ono to půjde, plat+rodičovska, nějaké brigady.. Vybava po rodine, bazary.. Hodně štěstí?

misicka1988
7. bře 2021

@terezka_v Hele to se vždycky nějak zvládne 😊 Už nejsi úplné dítě, a jak psaly holky - dnes se dá strašně moc věcí na mimčo sehnat velmi levně nebo zadarmo. Vždyť když to pak půjde, můžeš si i přivydělat nějakou brigádou. Jasně že to není ideál, ale když už se to stalo, postavila bych se k tomu čelem. Píšeš že se přítel na miminko těší, no tak hurá !!! 😊 Já měla první mimčo taky mladá, ve 20 letech. Teď je dceři 21 let, a máme spolu super vztah 😊

zelenaesmolda
7. bře 2021

@terezka_v v prvni rade ses mela chranit.Ja bych v tehle situaci volila interupci.Jste oba strasne mladi a nemate zazemi ani penize.

marti89
7. bře 2021

Výbavu pořiďte z druhé ruky, ušetříte spoustu peněz (kolikrát vše vypadá jako nové, mimča rostou na začátku rychle a neunosí to) a už v průběhu těhotenství se připravuj na myšlenku kojení, že chceš. Začátky jsou krušné, ale do měsíce se to srovná a budeš pak ráda, UM stojí spoustu peněz.

Rodinu bych požádala jako dárek k narození o praktické věci typu plenky, ubrousky (perlan), váha na mimi, monitor dechu, kvalitní teploměr, sadu na péči o mimi (hřebínek, nůžtičky), Nosátko a základní léky (probiotika, vitamín D, na teplotu, Sinupret, Bronchipret, inhalátor), nechemická kosmetika a prací prostředek.

Dávej si na stranu peníze a dělej větší objednávku (ušetříš za poštovné), sleduj akční nabídky a slevové kódy, např. Pilulka.cz (nasestravenka - sleva 10 %), feedo, dm a teta.

gruyerre
7. bře 2021

@terezka_v pokud vás máma nechá dál bydlet ve svém bytě (předpokládám, že z to nechce moc peněz) a přítel bude mít práci, tak byste žádné finanční problémy mít neměli. Nestresovala bych se. Vybavička na miminko se dá sehnat za pár kaček z bazaru. Já to nevidím jako žádnou tragédii. Gratuluju 🙂

veronika9595
7. bře 2021

Na rovinu, ideální to není ale nemá cenu nad tím přemýšlet protože už se stalo. Spolužačka šla k maturitě taky s břichem, teď už má dvě děti myslím že první už bude možná v první třídě zatímco ostatní spolužačky včetně mě jsou teď těhotné nebo nedávno porodily. A co, funguje úplně normálně, mladá rodina 🤷🏻‍♀️ Budeš to mít trochu těžší po psychické stránce zezačátku než se otrkáš, ale má to i svoje výhody. Když mě bylo 19 tak jsem byla schopná vydržet skoro dva dny bez spánku a normálně fungovat, to se ti bude hodit 🤪 taky budeš mít věkově k dítěti mnohem blíž takže si budete víc rozumět. Důležité je se smířit s tím, že teď spoustu let budeš muset upřednostnit někoho jiného před sebou samotnou, zatímco tvoje vrstevnice budou teprve poznávat samy sebe, chodit na párty a podobně, a naučit se to vnímat tak, že to dítě za to nemůže a že to není tak, že ti ze života něco bere. To je strašně důležité, vím to z vlastní zkušenosti, moje matka nás měla v 18 a celé dětství jsme vnímali že jsme pro ni jen koule na noze a vždy upřednostnila sebe samou před svými dětmi protože měla pocit že jí bereme to právo brát ohled jen na sebe a když se musela nějak přizpůsobit nám, tak nám to dala pěkně sežrat aniž by jsme za to my nějak mohli. Teď by hrozně ráda byla zapojena do života svého prvního vnoučete a já nemám nejmenší chuť jí to dovolit... tak to je asi hlavní rada co bych ti dala, a věř mi že žádná party ani kamarádky nestojí za to obětovat tvůj vztah s dětmi. Hodně štěstí určitě to zvládnete 🍀

zuzkasim
7. bře 2021

@marti89 Jejda, z tvého výčtu praktických věcí jsem toho doma moc neměla ani na jedno dítě ze 3🙂

No co, nejsi první ani poslední, po konci prvního trimestru začít pomalu shánět výbavičku a přemýšlet, co se sebou dál. Netuším, co děláš za školu, ale asi by to chtělo uvažovat, jestli máš možnost někde získat trochu praxi, sem tam nějakou brigádu nebo se vzdělávat dál. Co rodiče, slíbili pomoct? Uvažujete o tom, že byste se vzali? Zdravé dítě v 19 je mnohem lepší než se třepat na IVF po třicítce🙂 To není nic proti nikomu, já jen, že to má i své výhody.

klokanka31
7. bře 2021

@zelenaesmolda Když se ale na miminko i její chlap těší? Do smrti by si to mohli vyčítat.

verulevrtule
7. bře 2021

Hlavně si ho prosím nechej, je to štěstí, zázrak, a ne každé se splní. Uvidíš, že budeš šťastná, ikdyz mladá maminka. Školu stihneš dokončit, a rodicak taky dostaneš. Tak nějaký kacky budou, a spousta maminek dává oblečení a jiné věci po dětech zdarma, vůbec se neboj. Mě se to sice mluví, ja byla plně zaopatrena a o deset let starší, ale i tak, buď ráda 😉

verulevrtule
7. bře 2021

@zuzkasim Máš pravdu, já mám 34 a teď už taky musím řešit reprodukci jinak než sama. A to už jedno prťe máme

mandala
7. bře 2021

@terezka_v Hele, ono se tohle stává dost často, že otěhotniš, když se to zrovna nehodí... Např. mě je 40 a čekáme neplánovaně čtvrté... Ale tak člověk s tím musí pořád trochu počítat, když se dostatečně nechrání, přesto to byl pro mne šok, asi jako teď pro tebe, protože ten věk už není nic moc, zdravotní problémy, atd... 🙄
Ale ony se ty pocity časem změní, uvidíš, že až se s tím srovnáš a smíříš, začneš se těšit a nakonec budete rádi, že mimčo máte. Je pravda, že spoustu věcí se nechá sehnat levně, z bazárku atd, spoustu věcí je naprosto zbytečných a člověk se obejde i bez nich.
Vaše situace mě nepřijde tak bezvýchodná, určitě to zvládnete, přeju hodně štěstí...

zelenaesmolda
7. bře 2021

@klokanka31 a nebo taky ne.Treba se za par let tozejdou a co pak?V kazde praci cekaji na samozivitelky bez praxe.Na dite ma dost casu,je ji 19.Mela by si uzivat svobodu a budovat karieru.

mandala
7. bře 2021

@zelenaesmolda To je takové kdyby, třeba...
Kdyby takhle uvažoval každý, tak by se asi moc dětí nenarodilo...

klokanka31
7. bře 2021

@zelenaesmolda Rozejít se můžou lidi i ve 30,to by nikdo nikdy dítě mít nemohl. Zrovna moji známí, nešlo jim mimčo pár let, do umělého oplodnění (bůhvíkolik pokusů) nacpali obrovské prachy. No nakonec se povedlo, narodili se jim dvojčátka, a dva měsíce po jejich narození se rozváděli 🤔

gruyerre
7. bře 2021

@zelenaesmolda a to má být jako nějaká povinnost, užívat si svobodu? To, že si to myslíš ty, neznamená, že by se to tak nutně mělo dělat a že by se kvůli tomu měly zabíjet plody dětí 😀

hasara33
7. bře 2021

@terezka_v ahoj, také jsem neplánovaně otěhotněla v 19ti letech a upřímně jsem byla hned rozhodnuta pro interrupci. Byla jsem čerstvě přijata na vysokou, neměla žádné vlastní zázemí a měla úplně jiné plány do budoucna, koneckonců já neměla ani toho přítele. Byla to jasná volba a nelituji toho nicméně nikdy na to nezapomenu.
Pokud bys byla rozhodnutá, že se teď na to necítíš tak bych ti radila abys šla na interrupci, ale pokud máš podporu ze strany partnera (a snad i rodiny), bydlení a alespoň nějaký příjem a sama jsi spíš pro to si dítě nechat, nech si ho. Přeji hodně štěstí 🍀

veronika9595
7. bře 2021

@zelenaesmolda nechci se úplně pouštět do nějakých dohadů, každý má jiný náhled na věc, ale za mě kdyby šel každý na potrat protože “co když se někdy rozejdeme/rozvedeme” tak by lidská rasa dávno vymřela ... když se rozjedou tak bude na dítě dostávat alimenty. A upřímně co se práce týče, tak holky bez dětí to mají podle mě horší, všude se mě děsně nenápadně ptali “no a vy plánujete děti?” U žen které už děti mají, je menší šance že jim odejdou na mateřskou a taky matky pracují mnohem svědomitěji a zaměstnavatelé to moc dobře vědí. Alespoň v mém okolí to tak je. Kvůli tomu bych fakt nikoho neposílala na potrat

jade85
7. bře 2021

@zelenaesmolda a ty jsi v těch 19 na interrupci byla, že to doporučuješ jako nejlepší řešení?
Já taky měla dítě až po třicítce a jsem za to ráda, v 19 jsem zobala HA a taky si říkala, že kdybych náhodou otěhotněla, jdu na potrat. Ale vlastně vím prd, jaký to je v 19 otěhotnět a co bych v tý situaci dělala...

agneska7
7. bře 2021

Nebála bych se toho , já otěhotněla v 17. A nikdy mě potrat ani nenapadl s tehdá přítelem teď už manželem jsme 10 let a čekáme 3 . Mimčo

cvachna
7. bře 2021

Ahoj.Tak v takové situaci jsem byla já s přítelem 🙂 byl rok 2008, chodila jsem na ucnak a když jsem otěhotněla ,tak mi bylo 18.po 1,5 roce vztahu 🙂 tehdy přítel měl 24, dělal u pořádkové PČR.miminko moc chtěl , protože mu slíbili i povýšení pak na kriminalku. Jeho plat tehdy byl 15 000, ale taky se tehdy platila mateřská ,pokud jsem otěhotněla jako studentka.tak jsem měla mateřskou tu minimální 7600.v srpnu jsme se vzali a přestěhovali se do nájemního bytu 2+1.komunisticky,umakart,ale i za to jsme byli šťastní.tehdy s elektrikou a inkasem stal 7600 ,tak to pokryla moje mateřská a zbývalo nám 15 000 na měsíc na všechno ostatní.nikdo nám nic nedal , šli jsme spolu s prázdnýma kapsama.,tak na výbavu pro miminko a vybavení bytu jsme si brali úvěr 50 000. Vyšlo nám to.zili jsme tak normálně,žádné vyskakování.Ale malá měla vše , co potřebovala a občas i na ten výlet jeli 🙂 pak manžel se dostal na kriminalku, po dvou letech jsme si řekli,,že bychom mohli mít druhé miminko a zadařilo se hned.koupili jsme náš první velký byt 3+1 a narodil se syn.roky s dětmi doma byly úžasné.

A teď? Všechno jsme si vybudovali vlastníma rukama , bez pomoci rodiny. Manžel se z pořádkové vypracoval až na komisaře kapitána na krajské kriminálce, před 3lety jsme si na naše 10lete výročí koupili dům, dětem vybudovali bazen.po 10 letech čekáme třetí miminko.Deti mají vše co chtějí, jezdí na tábory , jednou za rok taky jedeme na dovolenou.Snazime se i výlety.

Ty začátky byly hodně krušné, ale byli jsme i šťastní za to a hodné to náš vztah otuzilo.

Moc vám fandím 😘😘😘😘😘😘 to zvládnete 🙂

desnazena
7. bře 2021

Z cca 17tis/mes už pol roka žijeme s tromi deťmi, nájom je 10tis. Není to ideál, ale kovid, mužskému prácu zakázali a normálne platenú novú nevie zohnať, k tomu sa mu zhoršili nejaké zdravotné problémy...

Máte 9 mesiacov, dovtedy sa može kopa vecí zmeniť, peniaze našetriť a keby aj nie - rodičák dostane každá, maximum rd bez materskej je 10tis na +/- 2,5 roku, dá sa to natiahnuť na 4 roky, ale čiastka sa znižuje, možno dosiahnete aj na porodné.
Prvého pol roka dítě potrebuje hlavne matku (kojenie, blízkosť), pár oblečkov a plenky, látkové sú super a po bazaroch už aj lacné. Možno kočár (staršie do 1000kč, občas aj za odvoz) a určite šátek na nosenie :D (ja si bez neho fungovanie s novorodencom neviem predstaviť, na bazaroch cca 500kč 🙂 ). Deti spia so mnou v posteli a.. keď sa uskromníte, vyjdete aj keby ste mali kupovať mlieko a jednoráz plenky
O finance sa neboj, boli a budú. Ale ten život... chceš ho ukončiť kvoli nejakým "co by kdyby?", resp... chceš ho ukončiť? Alebo ho nechať žiť? Daj si pár dní od všetkého pokoj a opýtaj sa sama seba čo chceš ty. Ty so svojim rozhodnutím budeš žiť.

PS: prvú som mala ve 20, spústu vecí by som teraz zmenila, ale rozhodnutie nechať si ju nikdy.

desnazena
7. bře 2021

Prípadne sa kukni sem https://www.modrykonik.cz/group/5388/ 🙂

marti89
7. bře 2021

@zuzkasim Tak já to vše na obě využila.. 🙂

andelka
7. bře 2021

A zůstanete bydlet u maminky? Jestli ano,tak nevidím problém. Popravdě nechápu,co děláte s platem přítele, že nemáte něco ušetřeno. Předpokládám,že neplatíte mamince tolik co jinak lidé v pronájmu. Až porodis,budeš mít rp. Takže v pohodě. Jak je to s mateřskou teď nevím,já když jsem měla dítě po škole,tak jsem na ni nárok neměla,až u třetího, když jsem předtím normálně pracovala.
Plenky se dají sehnat ne moc drahé, oblečku se hodně lidí ráda zbaví za odnos, kočárek taky se dá z druhé ruky, jako skoro všechno. Moc toho potřeba není nakonec. A přítel bude mít navíc slevu na dani. Takže v podstatě si finančně polepsite.

zelenaesmolda
7. bře 2021

@klokanka31 ve 30 uz mas ale vetsinou nejake zazemi a penize abys dite uzivila.Predstava o miminku je sice krasna ale taky hodne draha sranda a obrovsky zavazek.

zelenaesmolda
7. bře 2021

@veronika9595
Lidska rasa fakt nevymre,je nas tu az moc,toho se fakt nebojim.

klokanka31
7. bře 2021

@jade85 Já zas chtěla dítě už v 18,nakonec se mi malá narodila až v 31 😕 každá to má jinak, některá se cítí na mimi dřív, jiná dýl...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru