Těhotná v 19 letech. Potrat?

helena916
23. lis 2023

Dobrý den,
Jdu jsem s dotazem je mi 19 let. Za chvíly 20, a bohužel jsem zjistila, že jsem těhotná. Mám už po maturitě a pracuji už nějaký 3 měsíce, takže nárok na mateřskou pravděpodobně mít budu. Studuji dálkově vysokou školu a přítel si miminko opravdu přeje. Bohužel také studuje, ale chtěl by přejít na dálkové studium a začit více pracovat tam kde teď brigádně. Vím, že by mi neodpustil vzdát se našeho dítěte požádal mě i o ruku a chce co nejdříve svatbu abych mohla být v klidu. Ale já se finančně hodně obávám jak to zvládneme. Vlastní bydlení nemáme, jeho rodina chce potrat a tlačí mě do něho. Prý nebudu kazit jejich synovi budoucnost.

helena916
autor
25. lis 2023

@gruyerre U mé rodiny, ale je to tady tedy malé určitě se sem nevejdeme.

helcapra
27. lis 2023

@helena916

Teda nevím. Jako jste kolem 20 a dítě chcete. Tak to je otázka organizace jak to zvládnout. Ale jen jeho rodina chce potrat? A co má jeho rodina do toho co říkat? Jako, když chceš jít na potrat tak okay, když chceš dítě tak okay. Ale opravdu je to jeho rodina co dělá nátlak? Nebo nejsi si sama jistá?

andelka
27. lis 2023

@helena916 určitě to bude moc malé? Mám známou, která dlouhá léta žila s mužem a dvěma dětmi v 1+1.

helena916
autor
27. lis 2023

@helcapra Jelikož promlouvali i se mnou a ne moc hezky, tak si bohužel jista jsem. Promlouvali se mnou i bez přítele a hezký rozhovor to nebyl.

helena916
autor
27. lis 2023

@andelka Tady se obávám, že by to opravdu nedělalo dobrotu. Prostor už je teď jen tak tak.

oveckaluky
28. lis 2023

@misaky A oni si taky zkazili život, když si pořídili syna? Vybodni se na ně. Důležití jste vy dva. Všechno se dá zvládnout.❤

rnika
28. lis 2023

@helena916 Mě z toho co píšeš připadá, že oba víte co chcete, jen vám do toho hapruje chování rodiny od přítele. Jenže je to především na vás. Držím palce. Já jen dodám, že mě moje máma měla 21 😉 ( bráchu dva roky poté a nakonec před čtyřicítkou nám pořídila ještě sestřičku ).

blondynka400
28. lis 2023

@me_druhe_ja já si myslím, že se dá žít částečně "bezdetny" styl i s dětmi. Já vlastně nikdy nepřestala. Ano, když byly fakt malé, tak ano, ale jinak ne. Je to maličko jiné, ale fakt nemám výčitky z toho, že odcházím v 5 ráno z klubu, že jedu sama na hory.... A to se holkám věnují víc, než většina "usazenych "

blondynka400
28. lis 2023

@helena916 jestli jako hlavni problém vidíš peníze, tak toho se neobavej a miminko si nech. Vypadá, že nás fajn chlapa a to je sakrální důležité. Život s dětmi rozhodně nekončí, jen je jiný a určitě tím život nikomu nezkazís .-)

me_druhe_ja
28. lis 2023

@blondynka400 Asi jak kdo, jaký má možnosti. Já bych taky neměla výčitky, ale děti mi prostě nikdo nepohlida. 😀 jedině jednou za rok, co jsem v ČR. 😀 a to si zajdu do hospody, ale do půlnoci se vracím, protože pak s nima stejně musím ráno vstávat. 😀 zajet si sama na hory je zatím scifi. U nás je to ještě komplikovanější, že starší má handicap. A i kdybych měla, tak všechno musí být naplánovano dopředu a tak. Navíc nemoci děti do toho pak hodí vidle. 😀 a já jsem byla před dětma zvyklá chodit sportovat minimálně 5x týdně, plus aspoň 2x týdně někam posedět, nákupy, kafe....😀 prostě jsem ráda, že jsem si to užila za mlada všeho dosytosti a bez omezení. 🙂 ale chápu a rozumím, že ne každýho tohle láká a spíš než po party touží po dítěti. 🙂 každej to má jinak 🙂

blondynka400
28. lis 2023

@me_druhe_ja já tím spíš chtěla říct, že dítětem se člověk nutně nemusí vzdávat toho, co bylo předtím. Všechno je o tom, jak si to nastavíme a uděláme a co chceme. Já nikdy neměla žádné velké hlídání, platila jsem občas chůvu, taky mají tatínka a děti jsou naše společné, takže část povinností (ač o hodně menší) je na něm též. Vše je to dost o plánování, taky chodím cvičit 5x za týden (někdy i víc, nemůžu bez být), odvezu je na trénink a jdu i já, někdy v práci místo oběda, občas spí u kamarádek, na hory jezdím hlavně když jsou na soustředění a pod. Někdy je to boj to vše zplánovat, ale jde to. A čím jsou starší tím je to samo lepší, protože už na mne nejsou závislé, i když to generuje zase víc dalších věcí, hlavně taxikaření. Jestli máš dítě s handicapem je to horší, tam beru že nějaké změny být asi musí a není to vždy easy.

misicka1988
28. lis 2023

@helena916 První dcera se mi narodila v mých 20 letech a rozhodně jsem toho nikdy nelitovala ! Teď ji bude 24 let, výborně si rozumíme, jsem na ni moc pyšná 😊
Držím palce 😊🍀

pavca1982
28. lis 2023

@helena916 Já jsem od 20 let strašně moc toužila po dítěti a povedlo se. Ve 23 letech jsem porodila prvního syna a ve 25 druhého . U toho všeho jsem dostudovala Vyšší odbornou školu. No dneska mám děti 4 a zvládla jsem dodělat i bakalářské studium. Do miminka jděte určitě , ono když se chce jde všechno. I studium se dá skloubit s rodinou a dětmi. Držím palce.

srnii
28. lis 2023

Dítě bude partnerovo, ne jeho rodičů, přijde mi hrozé, že tě do toho tlačí, musí to být hrozně náročné! Pokud přítel dítě chce, požádal tě o ruku a plánuje, jak to udělá aby vás zabezpečil je to super a běžte do toho! Na jeho rodiče se neohlížejte, plánujte a těšte se! Pokud bude vše probíhat v pořádku, můžeš už teď šetřit aby jsi měla na rodičovské rezervu a to že nemáte vlastní bydlení je detail, nemá ho spousta lidí, co má rodinu, spíš znám málo mladých rodin, co svoje vlastní bydlení mají. Držím pěsti a přeji krásné těhotenství!

jerrabina
29. lis 2023

@helena916 už tady bylo napsáno všechno co bych k tomu dodala. Tak už jen napíšu ty praktické věci.
Mám tady po maličkém spoustu věcí, oblečení od narození a nějakou odsávačku mléka (kterou už nepoužívám, už se mi laktace ustálila), a možná najdu i něco dalšího, co už bych mohla poslat dál. Postýlku používáme, možná bych mohla levně nechat kočárek - nebo půjčit. A můžu klidně přidat i pár rad k tomu 🙂
Kdy máš termín?
Jestli bys takhle něco chtěla, napiš mi soukromou zprávu.

helena916
autor
29. lis 2023

@jerrabina
Děkuji moc za ochotu
Termín je na začátku Října zatím jsem 5tt + pár dní na ultrazvuku bylo vidět už něco málo ale mám se zase ukázat za 2 týdny jak se to bude posouvat

jerrabina
29. lis 2023

@helena916 tak to je zatím hodně čerstvé 🙂 spousta času, aby se usadily emoce i finanční možnosti 🙂
Každopádně se pak nějak ozvi, připravím Ti tady zatím malý balíček oblečení (mám toho mraky, dostala jsem něco z více stran a ještě předtím jsem toho dost koupila) a klidně napiš i stylově co preferujete a tak 🙂 A koukala jsem v profilu, že jsi někde od Prahy, tam jezdí pracovně moje maminka, tak by byla možnost to předat.
Taky kdybys chtěla nějaké těhotenské oblečení, tak mi napiš velikost (i když dost toho nosím i netěhotná 😆 ale ne všechno 🙂 ) a asi i kosmetiku - ale to je všechno pak na pozdější stadia těhotenství.

helena916
autor
29. lis 2023

@jerrabina
Děkuji moc, jste opravdu moc hodná😊

vysopro
8. pro 2023

To je velmi smutné. U mě je situace přesně opačná, rodiče mého přítele na mě vyvíjejí tlak, abych si to dítě nechala, i když chci z osobních důvodů potratit.Nechápu, jak si cizí lidé mohou dovolit říkat druhým, co je pro ně správné, ať už jedním nebo druhým směrem.

jerrabina
10. pro 2023

@vysopro tlačení k potratu je ještě horší než naopak. Člověk se již narozených dětí precejen může ještě vzdát, nechat je vychovat někým jiným. Ale již mrtvé dítě už nikdo nevrátí. A s tím se hodně těžko vyrovnává.
Já jsem potratila spontánně a i tak bylo opravdu těžké se s tím vyrovnat. Být dotlačena k vraždě bych neunesla. Naopak být dotlačena nechat si děti které bych z jakéhokoli důvodu nechtěla a dát je k adopci nebo k tetě, to také určitě není jednoduché přijmout, ale je v tom vždycky naděje.

Každopádně kdo může být tak arogantní a usurpovat si právo hrát si na stvořitele? Diktovat něco jiným? Je to smutné.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru