Vyšetření v těhotenství. Zkušenosti?

xmisas
8. kvě 2021

Ahoj, jsem nyní asi v 6-7 týdnů těhotenství, na první kontrolu jdu teď po neděli. Teď tu googlim jak a kdy probíhají jednotlivé kontroly.. jsem z toho docela zděšená, že bych měla chodit tak často, a ještě "od čerta k ďáblu".. samozřejmě, že chci aby bylo vše v pohodě..
Spíše mě i znepokuje že se píše že se skoro pokaždé provádí vyšetření i vnitřním ultrazvukem a děložní čípek a tak.. co třeba zatažení zánětu apod??
A když vás pošlou jinam, tak vás taky vyšetřovali i "důkladně" vnitřně? Nejsem si jistá, zda je to vhodné..

pampeliska1313
8. kvě 2021

Vnitřní ultrazvuk je jen do určitého týdne, pak se jede přes břicho, když už je miminko vidět. Kontroly bývají po 3-4 týdnech, takže je to snesitelný (a to nemám auto a přes hodinu jezdím za Prahu vlakem) Čípek se pak myslím kontroluje až ke konci… teď jsem 31tt a čípek mi teda kontrolovali až v nemocnici když jsem krvácela, jinak ne. A moc nejde o vhodnost, spíš o to, jestli je to potřebný. Kdyby to nebylo nutný, myslím, že k tomu nedojde.

emillyhk
8. kvě 2021

@xmisas Vždy můžeš jakékoli vyšetření odmítnout 😉 Já byla mírně riziková, skoro celé těhu na PN. Těch vyšetření jsem měla tím pádem o pár víc, někdy jsem byla u doktora i 2x týdně (např. gyn + dia poradna). Někdy i dva týdny nic. Ono opravdu záleží, jak těhotenství probíhá, jak moc chceš znát riziko vrozených vad, kolik ti je, atd. Nejvíc vyšetření je na začátku a potom na konci.

ekou
8. kvě 2021

@xmisas to chce vypnout net a pockat co rekne dr na kontrole. Rozhodne do cca 7.mesice kontrola jednou mesicne,pak je tam nejaky screening, test na tehu.cukrovku a par ultrazvuku :D.

xmisas
autor
8. kvě 2021

dekuji za odpovědi, doufám že má doktorka bude v pohodě jako do teď bývala, pak se určitě spolu dycky domluvíme.. nicméně se bojím aby mě nezačala posílat někam jinam..🤔 se prý taky děje .

petulkadodo
8. kvě 2021

@xmisas Jinam se chodí jen na screeningy, to by měl dělat lékař s akreditací, ale nejsou povinné, jen doporučené a pak test na cukrovku. Pokud je pozitivní, tak diabetologie. Do porodnice se chodí až těsně před porodem, pokud nebudeš riziková. Na začátku jsou kontroly častěji včetně vnitřního ultrazvuku (kontrola zda miminko žije a roste), po 1. screeningu už pak jednou měsíčně, kdy se kontroluje hlavně moč, tlak, čípek pohmatem. Až na konci se pak chodí týdně, dělají se monitory miminka a hlídá se tlak a moč kvůli preeklampsii. Ona ta vyšetření mají svůj smysl.

lachtanice86
8. kvě 2021

@xmisas tak ja mam vnitřní kontrolu vždy. Zanet žádný, naopak se diky vnitřnímu utz přišlo na zkracování čípku a začalo se to řešit. A kontrola jednou měsíčně mi až tak často nepřijde. Ale jistě, klidně můžeš vyšetření odmítnout.

nikyliz
8. kvě 2021

@xmisas vhodnost neurcuje pacient, ale lekar, od toho ty lekare oreci mame 🙂

lobella
8. kvě 2021

@xmisas zalezi, jak to dr vede, ja v obou tehu chodila na ko po 6 tydnech az nekdy do 36tt,pak co tyden kvuli monitorum, vnitrni UTZ mi delala jen poprve, pak uz vzdy pres bricho a jen rychly (par vterin na ko srdce), behem tehu 3 velke UTZ, spodek moje vubec nekontroluje ani pohmatem ani UTZ, takze do me nikdo nesaha, kdybych nemusela v tehu chodit na ko ke kardiologovi, coz je 6-7 kontrol + odbery, nemela jsem spatne vysledky ze stitky, takze co 4 tydny ko na emdokrinologii+vzdy odbery k tomu, tak mi prijde, ze jednou za 6 nedel je dostatecna ko a prilis to neobtezuje🙂

xmisas
autor
8. kvě 2021

@nikyliz ale pacient má pravo se zajímat a musí se vším souhlasit 🙂 kupa doktorů právě nedoporučuje vnitřní vyšetření kvůli infekci, možnému potratu atd.

xmisas
autor
8. kvě 2021

@lobella děkuji za odpověď, to vypadá v pohodě no.. asi radši nebudu číst ty články na netu.. tam to vypadá na 9 měsíční maraton po doktorech 😂

vendes
8. kvě 2021

Veškerá vyšetření v těhotenství jsou pouze doporučená, povinné není nic. Takže je na vás, jak se rozhodnete. Vnitřní vyšetření ani UTZ rozhodně není podmínkou každé těhotenské poradny, navíc se dá vždy odmítnout.

hezz17
8. kvě 2021

@xmisas ja chodila po 6-8 týdnech.

mamikry
8. kvě 2021

@xmisas Me doktor vnitne vysetroval snad jen poprve, pak uz cca od 10tt pres bricho. Chodila jsem po 4 tydnech, ke konci uz po tydnu na monitor. Vnitne me vysetroval az ted ve 39tt, aby zjistil, jestli se neco chysta. Ultrazvuk mi dela pokazde, ale nedela to tak kazdy, jak se tu psalo, muzete odmitnout. Nevim o nikom, kdo by po vysetreni mel infekci. Muj doktor pouziva sterilni latexove navleky na ultrazvuk a rukavice, pokud je treba vysetrit vnitrne. Predpokladam, ze je to bezna praxe.

xmisas
autor
8. kvě 2021

Děkuji všem za rychle odpovědi a přeji pěkný večer 🙂

klokanka31
8. kvě 2021

@xmisas Poslala jsem ti soukromou zprávu

tynka9
8. kvě 2021

Nevím, jak který doktor, ale mě vnitřně vyšetřoval můj dr při každém tehotenstvi myslím 4x. Jednou hned na začátku při první kontrole, pak snad až někdy kolem 30.tt, pak odběr na streptokoka, a pak při poslední kontrole u něj ve 39.tt.

A to honění po jiných pracovištích. Záleží, jaké má tvůj dr vybavení a osvědčení. Můj může dělat i screeningy, takže jediné, kde jsem byla mimo jeho ordinaci byl test na těhotenský diabetes.

Neděs se předem a užívej si tehotenstvi 😉

nikyliz
9. kvě 2021

@xmisas rozhodne!! Ale ze bych slysela nekdy lekare, ze se nema delat vysetreni kvuli infekci, to ne - mozna nemam s lekari az tak spatne zkusenosti, ale jejich usudku verim🙂). Zajimat je ale zcela v poradku

ruzova_pastelka
Autor odpověď smazal
Zobraz
ruzova_pastelka
9. kvě 2021

@mamikry Tak už o někom víš. Já infekci dostala po vyšetření několikrát, u různých gynekologů. Nejde jen o naprostou bezinfekčnost, která je ale i tak diskutabilní, třeba jsem ještě neviděla gynekologa, který si předpisově nandavá rukavice, takže je sice skvělé, že je má, ale stejně mohou být kontaminované. Větší potíž je v tom, že i podráždění sliznice může samo o sobě infekci spustit, pokud vnitřní prostředí nemá velkou resilienci, což je v těhotenství naprosto běžné. A mimochodem, správný postup by měl obsahovat i dezinfekci rukou a co si budeme povídat, dezinfekci, ani její stopové množství, ve vagíně opravdu mít nechceš.

ruzova_pastelka
9. kvě 2021

@xmisas Je to jen na tobě, jak se domluvíš s doktorem. Respektive, je to úplně na tobě, doktor musí akceptovat tvou volbu, ať bude jakákoliv, je to služba pro tebe, ne povinnost. Já třeba UTZ i vnitřní vyšetření omezovala hodně (šla jsem na screeningy). Kdybys chtěla znát detaily, tak napiš.

mamikry
9. kvě 2021

@ruzova_pastelka Ano? Tak to musite byt extremne nachylna, kdyz jste dostala infekci u ruznych gynekologu. Ja jsem jich za karieru matky vystridala nekolik a nikdy nebyl problem. Spis vim, ze maminky dostaly infekci, kdyz prostydly nebo chodily plavat, ale to je opet hrozne individualni. Nekdo ma proste k tomu vetsi sklony, ale nemyslim, ze by to mel byt duvod k nejakym velkym obavam v tehotenstvi. Jak jsem psala, me vysetroval doktor vnitrne dvakrat za cele tehotenstvi.

lenynka
9. kvě 2021

Já teda nevím. Dr. mi kontroluje čípek pokaždé (chodím na kontroly 1x za 5 týdnů). A vždy je za 2s hotovo a skoro to necítím. To tam větší paseku nadělá manžel, když spolu spíme 😁

darkwitch
9. kvě 2021

@lenynka tak dík, právě jsem si představila jak se manžel pred akci desinfikuje 😀
Zakladatelce se omlouvám za komentář úplně mimo dotaz...

lenynka
9. kvě 2021

@darkwitch 😁 Dobrej nápad, to mu příště můžu navrhnout místo předehry: Miláčku, nasaď si rukavice, kondom, respirátor a vykoupej se v desifenkci. Jinak se ke mně těch 9 měsíců ani nepřibližuj. To víš, co kdybych od tebe něco chytla. Říkaly holky na koňovi 😂

petulkadodo
9. kvě 2021

@ruzova_pastelka No, já nevím, ale v těhotenství většina žen normálně provozuje sex, pokud nemají rizikové těhotenství, a ten rozhodně není bezinfekční a dochází u něj k podráždění sliznic. Oproti tomu je vnitřní vyšetření v rukavicích a trvající pár vteřin opravdu jako nic. Já ho téměř necítila. Pokud se čípek začne předčasně zkracovat, hrozí předčasný porod. A čípek jinak než pohmatem či vnitřním ultrazvukem zkontrolovat nejde.

ruzova_pastelka
9. kvě 2021

@petulkadodo Se sexem se to absolutně nedá srovnávat 😄 To je mnohem bezpečnější, co se infekce týče - jednak díky čistícím mechanismům dělohy, co se během sexu automaticky spouští, jednak díky látkám obsaženým ve spermatu. Na době trvání nezáleží.

Měření čípku ale není vhodný indikátor předčasného porodu - ukazuje minulé změny na čípku, ne budoucí. Jediný spolehlivý indikátor je v současnosti cervikometrie. Těch příběhů, kdy těhotné ženě doktor po VV tvrdil, že jí předčasný porod nehrozí a do pár hodin bylo nedonošeňátko na světě, je bezpočet.

Mimochodem, i z těchto důvodů se VV během běžné poradny v těhotenství nedoporučuje (dle gynekologické komory).

ruzova_pastelka
9. kvě 2021

@mamikry To je moc dobře a zřejmě to bude i jeden z důvodů, proč jsi s tím nikdy neměla problém (na MK se tyká, tak u toho zůstanu, jestli to nevadí). Já teď ve druhém těhotenství taky žádné problémy nemám, protože VV se prostě nekoná. Bohužel v prvním těhotenství jsem takové štěstí neměla.

marti89
9. kvě 2021

@xmisas Vzhledem k velikosti mimča na začátku těhu, se to prostě dělá vnitřním, aby vůbec něco viděli. Takto mne doktorka vyšetřovala snad jen první trimestr, možná ani ne celý, potom už sono přes břicho a ten vnitřní, jen když se jí něco nezdálo (zkracování čípku). Vyšetření jsou individuální, někdodělá jen 3 ultrazvuky za celé těhu, jiný při každé prohlídce, někde řeší test na cukrovku a jinde zase ne,..

malinkaelinka
9. kvě 2021

Je to jen na tobě, co se rozhodnes absolvovat. Povinné není nic. Já jsem třeba v aktuálním těhotenství byla jen na potvrzení těhotenství a pak jsem přišla až na screening, pak už kontroly po čtyřech týdnech. Plus Ogtt.

xmisas
autor
20. kvě 2021

@nikyliz no ja bych se tomu ani nedivila.. co sem teď byla tak setricka na svém stole, u propisek, papíru, diáře, svýma holýma rukama motala vatu na špejli.. u toho samozřejmě telefonovala a ty stejné vatove špejle, měla u sebe nachystané doktorka.. na co jsou nevím, a modlila sem se aby ji na mě nepoužila..

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru