Co musím nakoupit pro miminko předem?
Ahoj holky ,nevím si rady ,co vše potrebuji pro miminko ...samozřejmě o základních věcech mám přehled ,spíše mě zajímá ,bez čeho si nedokážete představit fungovat ? Nějaké vychytávky ?
Stručné shrnutí
- Základní výbava obvykle stačí: postýlka, oblečení, přebalovací místo a kočárek; mnoho rodičů doporučuje pořídit tyto položky dopředu a ostatní věci dokoupit podle potřeby.
- Mezi opakovaně zmiňované pomůcky, které výrazně usnadňují péči doma, patří hnízdečko, nosítko/šátek, houpavák (hojdavák/Hacka) a kojící polštář (např. Matýsek).
- Sterilizátor a odsávačku mnozí rodiče nekoupili předem (sterilizaci řešili převařením v rendlíku) a doporučují dokoupit některé doplňky až podle reálné potřeby nebo půjčit; e‑shopy a bazary umožňují rychlé dokoupení chybějících věcí.
Nejčastější otázky
Q: Co koupit pro miminko před porodem?
A: Doporučené minimum je postýlka, pár kusů oblečení, přebalovací podložka/pult, kočárek a autosedačka; mnoho rodičů doporučuje pořídit jen toto a zbytek dokupovat podle potřeby nebo půjčit.
Q: Jaké „vychytávky“ opravdu usnadní péči o novorozence doma?
A: Mezi nejčastěji zmiňované pomůcky patří hnízdečko, nosítko nebo šátek, houpavák/hojdavák (v diskuzi zmíněná Hacka od Babyvaku), kojící polštář Matýsek a swaddle (Swaddle me).
Q: Musím mít odsávačku mléka a sterilizátor už před porodem?
A: Někteří rodiče je pořídili předem, ale více příspěvků uvádělo, že sterilizátor nebyl potřeba (stačilo převařit v rendlíku) a odsávačku lze koupit až podle potřeby; ruční odsávání je popisováno jako alternativa.
Q: Jak řešit spaní a přenášení miminka v malém bytě?
A: Doporučují se košík na kolečkách, postýlka na kolečkách, kolébka nebo hnízdečko; některé rodiče také používali korbičku z kočárku nebo prošívanou deku z Ikey.
Q: Má smysl učit se nosit v šátku už v těhotenství?
A: Několik maminek radí začít se učit vázat šátek už v těhotenství a před porodem si vyzkoušet různé typy šátků a nosítek v prodejně, aby se zjistilo, co sedí.
Q: Kde najdu podrobné kurzy o péči o miminko a první pomoc?
A: V diskuzi byl zmíněn živý i online kurz comamdelat.com vedený „mladou trojnásobnou maminkou a dětskou lékařkou“, dostupný živě v Praze nebo online po registraci.
Závěry z diskuze
Shoda
- Základní výbava (postýlka, oblečení, přebalovák, kočárek) se doporučuje mít připravenou dopředu.
- Většina rodičů radí nekupovat předem velké množství doplňků; chybějící věci lze dokoupit přes e‑shopy nebo bazary.
- Nosítko/šátek, hnízdečko a houpavák jsou často uváděné jako opravdu užitečné pomůcky.
Sporné názory
- O hnízdečku a houpaváku: někteří rodiče je považují za nezbytné, jiní je vůbec nepoužili a považují za zbytečné.
- O dudlíku: někteří rodiče označují dudlík za nutnost, jiní ho nepoužívají, doporučení se liší podle dítěte.
- O sterilizátoru a odsávačce: někteří je pořizují preventivně, jiní tvrdí, že stačí převařit v rendlíku a odsávačku dokoupit až dle potřeby.
Otevřené otázky
- Kolik plen a ubrousků pořídit předem pro optimální zásobu?
- Který konkrétní model nosítka nebo šátku bude pro daného rodiče a dítě nejlepší?
- Jak rychle se ukáže, že dítě přijme dudlík nebo houpání jako uklidňující prostředek?
Zmíněné značky a firmy
Babyvaku, Swaddle me, Matýsek, Eoné, Ikey, comamdelat.com
Zmíněné produkty a metody
hnízdečko, šátek, nosítko, nosicí oblečení, houpavák / hojdavák (Hacka), kojící polštář Matýsek, Swaddle me, odsávačka mléka, sterilizátor, převaření v rendlíku, ruční odsávání, monitor dechu, chůvička, fosforeskující dudlík, bílý šum, „šumící medvídek“, košík na kolečkách, kolébka, korbička z kočárku, polohovací jídelní židlička, vanička s lehátkem, pěnová podložka, perlanové ubrousky, jojobový olej, bambucké máslo, látkové pleny, přebalovací podložka, přebalovací pult, váha, autosedačka, vajíčko (autosedačka), fusak, penové puzzle, hrací hrazdička
Místa a osoby
Praha
Já jsem postupovala tak, že jsem si prošla různé seznamy na netu, z toho si vytvořila svůj. A pak jsem přemýšlela prakticky, jak bude vypadat den s miminkem, co kde budu potřebovat mít. Máme dvouměsíční holčičku a pro mě top věc je nositko. Na doma i na ven. Pak hodně ocenuju odsavacku mlika, tu jsem kupovala až po porodu. Aktuálně jsem dokoupila hnizdecko - ale velikanske, protože mi začala cestovat po postýlce. Jinak nic extra nemáme.
@malinkaelinka me přijde že je toho všeho hrozně moc :/ tchýně mi radí že už to mám všechno chystat tamto si půjčit od švagrové a tak dále a já jsem z toho nervózní ,že zatím nic nemám .....
Já měla všechno nejnutnější nachystané dopředu: postýlku, oblečení, přebalovák, kočárek, pár dek. Dopředu jsem si koupila taky hnízdečko, ale vzledem k tomu, že malá spí nakonec s námi v posteli, to bylo zbytečné.
My třeba máme maličký byt, takže když jsem v kuchyni, mám malou položenou na dětské prošívané dece z Ikey 🙂 Ta je šikovná 🙂 Ale když byla úplně maličkatá, používala jsem po bytě korbičku z kočárku 🙂 Ale kdybych měla víc místa a peněz, tak bych šla taky do kolébky nebo do hojdavaku 🙂
Jinak takové ty drobnosti jako různé doplňky, kosmetika a podobně je lepší koupit až přijdeš s miminkem domů. Můžeš objednat z netu nebo poslat tatínka do drogérky 🙂
Ono když si to maličké doneseš domů, tak vážně nic jiného, než mít ho kam uložit a do čeho obléct, nebudeš potřebovat 🙂
Taky mě tchýně říkala, že musím mít váhu a že musím mít sterilizátor na lahve a odsávačku a tak podobně. Nic z toho jsem nepořizovala a jsem spokojená a alespoň nejsem zahlcená krámy 🙂
Jinak my asi nic speciálního nemáme. Pěnové puzzle je fajn, nějaké deky, které budeš dávat na zem... Ono dneska má člověk pocit, že toho potřebuje hrozně moc, od silikonových lžiček až po supercool hrací stolečky, ale akorát to tahá z lidí peníze. Tak se neboj, jestli chceš kojit a máš nějaké oblečení a místo na spaní, máš vlastně všechno 🙂 A na všechno ostatní přijdeš postupně, pokud ti bude něco vyloženě chybět 🙂
Já nejvíce ocenila hnízdečko. V noci ho měl syn v postýlce, dal se tam i pěkně polohovat a přez den v něm spinkal na sedačce v obýváku a byl tak pěkně s náma. Pak jsem dostala od kamarádky zapůjčenou Hacku od Babyvaku a to teda byla pomoc neskutečná. Měla jsem ho zavěšenej mezi kuchyní a obývákem, takže jsem dělala co jsem potřebovala a malej spinkal. Třeba pro mě to byla lepší varianta jak nositko. Nechtěla jsem nosit a už vůbec ne doma, ale někdo nemá na výběr a je to ta jediná věc, co usnadní domácí práce a vaření.
Za me TOP hacka (hojdavak), šátek a swaddle zavinovacka, tyto tři veci mi opravdu hooodne pomohly...první dítě bez nich, druhé s a rozdíl obrovský... teď bych možná ještě dokoupila sumiciho medu, všude jsem malé davala mobil s bílým šumem;)
Z tech "nestandardnich" veci se pro druhe neobejdeme bez hacky, satku, nositka a nosiciho obleceni. Vse jsme s prvnim vyuzivali neustale a moc nam to usetrilo nervy
@beremeseanicka ja zase synovi poustela mantru O mani padme hum 🙃 aspon to ma hlubsi vyznam a uspalo ho to krasne
Holky moc děkuju 🙂 přestanu si tím lámat hlavu. Jsem klidnější 🙂 zítra mrknu na vaše " vychytávky" už mám asi jasno ,na co přesně koukat 🙂
Jo, pravda, šátek! Ale ten jsem pořídila až po šestinedělí, když malá přestala být spavé miminko. Je dobré někam zajít, vyzkoušet jak šátek, tak nosítko, uvidíš, co ti padne 🙂
Ale na to máš ještě čas 🙂
Tak já se u prvního neobešla bez kojiciho polštáře, považovala jsem to za zbytečnost a ejhle do týdne po porodu jsem pořizovala svůj vlastní, při prvním jsem nemela přebalovací stůl a trochu mi chyběl. Pořizovala jsem si babyvak na nošení, ten jsem využila na maximum i doma, malá pořád brečela a trpěla na bolení břicha a v něm se parádně vyprdela 😁 odsávačku jsem nevyužila, ač jsem kojila, sterilizátor minimálně, stačil rendlik s vodou a prevarit. Postýlku pro druhé budeme mít s kolečkama, je to u nás v menším prostoru dost praktické. A protože jsem plašan, u prvního jsem se neobešla a ani u druhého dítka se pro svůj klid neobejdu bez monitoru dechu. A jak už někdo psal, jídelní židlicku, která se dá polohovat až do lehu, ta byla taky supr.
Velký kojící polštář nezdá se to ale mimčo se pronese ikdyž je úplně maličkaté, aspoň 2 zavinovačky jsou sice na chvíli ale můj malý se v ní krásně zklidní a u papání nemá šanci šermovat ručkama, dostatek látkových plen, zásobu plen a ubrousků, odsávačku mléka a zásobníky, lahvičku aspoň malou pro jistotu. Tohle teď využíváme úplně nejvíc a vše jsem musela dokupovat po porodu. Respektive kupoval to manžel jenže pošli chlapa ať ti vybere takové věci.. Na konec to zvládl ale celou dobu jsem byla na mobilu když to vybíral
Mám tři děti a kdybych čekala čtvrté a doma neměla pro miminko vůbec nic, tak bych koupila kočárek s fusakem (asi ne kombinaci, ale nějaký supr houpací hluboký; a sporťák bych pak koupila jiný), vajíčko, šátek na nošení, oblečky, plenky, vaničku s lehátkem (osvědčilo se mi z pěny), kartáč na vlásky, perlanové ubrousky a olej na přípravu čistící emulze (osvědčil se mi Medvídek od Eoné) a kostku sádla 🙂 A tím by seznam skončil.,,Vychytávky" typu šumící medvídek nebo mobil s nějakým zvukem u hlavy miminka jsou mi úplně odporné, od toho je tady snad máma...
@petranaty Bílý šum byl u nás nezbytný, ale třeba mobil bych miminku k hlavě nedávala. Já nejvíc ocenila košík na miminko na kolečkách, mohla jsem jej vozit všude za sebou po místnostech, kde jsem zrovna potřebovala být. A po uspání se zapnula kuchyňská digestoř a košík se šoupnul k ní a miminko spinkalo dál🙂
Ono je to fakt hodně individuální, protože třeba všechny ty věci, o kterých píše hned v prvním příspěvku @zuzita15 jsem buď neměla a nechyběly mi, nebo měla a už bych je znovu nepotřebovala...
Za mě s přehledem na prvním místě nosítko (ale taky až s druhým, první se nosit nechtěla). U první zas nutnost dudlík, druhý ho naopak vzivote neměl, protože prostě nechtěl ..
Fakt se potvrzuje, že bych dopředu nekupovala skoro nic. Opět spoustu věci, na které nedá dopustit @trpaslicek19 jsem nakonec nepotřebovala - kojící polštář jsem měla a nepoužívala, odsávačku jsem kupovala u první poté, co jsem se lekla, jak se ze začátku hodně nalevajj prsa a co jako s tím... No, byla potřeba krátce a teď u druhého jsem ji už byla líná vytahovat a raději vždy odstrikala ručně... Lahvičky nevedeme...
Pokud nebydlite v pustine, tak se da dnes vsechno koupit "jako rohlik" a dopredu tak max kocar, autosedacku, postylku a par kousku obleceni.
A vsechno je hrozne individualni... Bez ceho jsem nemohla byt ja, druha nevyuzila a naopak. Ale za nas byla nejlepsi investice Hojdavak.
U dcery se mi nejvíc osvědčily pratelné přebalovací podložky a později nosítko a kuklička z merina. U případného druhého se budu snažit pořídit/půjčit nosítko od narození, polovysypanou peřinku a hlavně vajíčko jiné než trojkombinace.
@petranaty ja jsem mela koupene snad vsechno. Kdyz bylo synovi 14 dnu, dostala jsem šátek na nošení a nic jsem nepotrebovala. Prvnich asi 5 mesicu byl jenom v satku a neno se kojil. Postylku jsme nepoužili ani jednou, spi s nami. Lehátko do kuchyně jsme použili 1x, nechtěl v tom byt, tajze zase šátek. Vanicka taky uplne zbytečná a nepraktická. Nejvic se mi osvedcila penova podlozka, ta sla dat i do sprchy i do vany, miminko na ni leželo, krasne jsem ho osprchovala vsude.
Ty prvni mesice byla fajn pevna prebalovaci podlozka, kterou jsem mela na pračce, ale jak se dite zacne přetáčet, tak ho na ni neudržíš. Nejradsi mam doposud latkovou plinku, ktera se da snadno oprat a na ni prebalim syna na koberci, na posteli, na gauci, kdekoliv.
Zbytečnosti za me: postylka, košík na koleckach, hnizdecko, lehátko, hrací deka, penove puzzle, zavinovacky (navic jsou nebezpecne)
Z veci navic jsem využila kojici polštář Matýsek, ze ktereho de udelat hnizdecko, abys mimco v posteli nezalehla a opravdu pohodlne se s nim koji. Potom ten šátek, a misto kosiku nebo kolibky jsem mela stary houpaci kocarek v obyvaku, ale využít nakonec minimálně.
To male miminko bude hlavne potřebovat mit kde spinkat, potom uz si bude chtit chvíli kopkat treba na dece a to je nejlepší na zemi, z kama ti nespadne. Ja jsem vyuzila normálně povlecenou perinu a na to jeste deku. Hrazdicky jsme neli 2 a ani jedna syna nebavila, radeji si hrál treba s petkou, ve ktere byly tvrde těstoviny...
Jestli o satku budes uvazovat,zacni seucit vazat uz ted v tehu, at te to pak neprekvapi.
My jsme měli na vnouče takových krámů... snad všechno. A musím říct, že bez 99% všech věcí bychom se obešli. Na co teploměr na vodu, když stačí ponořit ruku? Někdy jsem se tomu musela smát. Sterilizátor....v životě jsme nic nesterilizovali, protože byla kojená a pak hned na hrnečku. Jo, kvalitní kočár jsme užili, pojízdný košík se taky moc hodil a pak polohovací lehátko, když se začalo s příkrmy a ještě pořádně neseděla. A u druhého jsem ušila hnízdo a to se taky osvědčilo, krásně v tom spí. A pleny, to samozřejmě a nějaký ten hadřík. Asi tak desetinu, než co jsme měli. A pak teplý pytel a rukávník na kočár. A nosítko a pak už asi nic. 😀
ahoj, osvědčil se mi fosforeskující dudlík na noc. Nemusela jsem dlouho šátrat v postýlce, abych ho nahmátla..
Za me z veci, ktere nejsou nezbytne, ale nejakym zpusobem mi ty zacatky usnadnily:
hacka (nebo hojdavak) -- u druheho ditete mi to zachranilo zdravy rozum. jen pozor, ne kazde dite ma rado houpani
hnizdecko -- za me velmi uzitecna vec, vozili jsme vsude misto cestovni postylky a taky jsem nemela strach, ze mi spadne z postele nebo ze ho zalehnu
pokud budes porizovat dudlik, tak doporucuju svetelkujici, v noci velka pomoc
swaddle me -- zavinovat se da i do plenky, ale swaddle me je pevnejsi, mne vyhovovalo vic
nositko/satek
Je to opravdu hodně individuální - např. kojené x nekojené dítě, zda je rodič příznivcem nošení např. v šátku atd. Já jsem z takové té nadstavby ocenila především: kojící polštář, sterilizátor, koš na pleny, přebalovací pult, monitor dechu, chůvičku, lehátko s hrací hrazdičkou, vanička a lehátko do ní ...
Měla jsem vše nakoupeno a připraveno dopředu (vč. váhy) a byla jsem opravdu ráda, že nemusím v prvních náročných dnech po porodu někde lítat po krámech nebo hodiny vyhledávat a porovnávat na internetu...
@petranaty Ahojky řešila jsem stejný problém s prvním synem a bohužel až tedy u mě později jsem našla úplně úžasný kurz o miminku od těhotenství co pořídit a co ne, lékárničku, vyšetření miminka v porodnici o jakých maminka ani neví až po koliky, monitor dechu, vývoj miminka, co dětem pořídit, co naopak jim naopak škodí, kdy botičky, pády děťátka, úrazy až po resuscitaci, no za mě pecka úplná a strašně mi to pomohlo pak i s druhým synem. Kurzy dělá mladá trojnásobná maminka a dětská lékařka. Buď jsou živě v Praze nebo teď i online na webu kdy po registraci vám kurz zůstane doživotně a navíc si proškplíte i partnera, hlídací babičku aj... Za mě rozhodně doporučuji 😍 https://comamdelat.com?a_box=svzztfat

@petranaty nekupuj nic dopredu, uvidis, co ti bude chybet, nekomu vyhovuje neco a nekomu jinemu neco jineho. V dnesni dobe e-shopu a online bazaru sezenes vsechno okamzite, takze az zjistis, ze bez neceho nemuzes zit, mas to za par dni doma.
Jinak za me super veci jsou kolebka (pres den jsem malou ze zacatku davala spat v obyvaku), perova perinka (to je uzasna vec na uspavani i ven do kocaru), polohovaci jidelni zidlicka do lehu (mohla jsem mit malou u sebe, mohla na me koukat a neknourala, takze jsem v klidu treba uvarila), plastovy koberec, na kterem jsem malou nechavala bez pliny, kdyz se pocurala, jen jsem utrela...