Jméno pro chlapečka? 🤷👶♂
Ahoj holky, jdu si k Vam pro radu. Prosla jsem celý kalendář asi 3x a nedokáží vybrat jméno pro kluka. Pro holčičku jsme jich měli hned několik, ale pro kluka nám to nejde.
Zatím nás napadlo jméno Mathias nebo Tadeáš, ale těch jmen je ted hrozně moc. Chtěla bych něco ne úplně obvyklé a co se hodí k Hanc. A bez "R".
Nehodili by jste mi prosím nějaké vaše tipy, nápady?
Stručné shrnutí
- K výběru chlapeckého jména rodiče často používají kalendáře jmen a statistiky ČSÚ (odkaz v diskuzi: https://www.czso.cz/csu/czso/nejoblibenejsi_det...) jako praktický zdroj frekvence jmen v Česku.
- V diskuzi se opakovaně objevují dvě strategie: vybrat tradiční jméno po předcích (např. Vratislav, Zdeněk) nebo volit méně obvyklé/moderní jméno (např. Maxim, Oskar, Nathaniel), přičemž obě strategie mají své zastánce i kritiky.
- Mezi konkrétními návrhy jmen v diskuzi byly uvedeny příklady, které mohou sloužit jako inspirace: Mathias/Matyáš, Tadeáš, Filip, David, Tobiáš, Jonáš, Benjamin, Eliáš, Maxim, Vilém, Daniel, Šimon, Oskar, Marek, Antonín, Nathaniel a další.
Nejčastější otázky
Q: Jaké zdroje použít, abych zjistil/a, jak často se jméno v Česku dává?
A: Použijte statistiku ČSÚ "Nejoblíbenější dětská jména" (https://www.czso.cz/csu/czso/nejoblibenejsi_det...) a doplňte ji konzultací jmenného kalendáře; v diskuzi byl sdílen právě odkaz na ČSÚ.
Q: Jak vybrat jméno, které bude znít dobře s příjmením?
A: Doporučuje se zkusit krátká a jednoduchá jména a vyslovit kombinaci jméno + příjmení nahlas; v diskuzi byly jako hezké příklady pro konkrétní příjmení zmíněny Eliáš, Maxim, Vilém a Daniel.
Q: Jaké jsou výhody a nevýhody pojmenování dítěte po příbuzném?
A: Výhoda je zachování rodové tradice a radost příbuzných (v diskuzi uvedeno, že Vratislav byl čtvrtou generací v rodině), nevýhoda je možné zmatení oslovení mezi generacemi a pocit nerovnosti mezi sourozenci.
Q: Co dělat, když se rodině nelíbí naše vybrané jméno?
A: V diskuzi je časté doporučení, aby rodiče trvali na svém výběru, pokud se jim jméno líbí; příklady uvádějí, že kritika okolí obvykle časem ustane (zmínka o jménu Maxim, které se nakonec ujalo).
Q: Je lepší jméno vybrat před porodem nebo počkat, až dítě uvidíme?
A: V praxi se obě varianty vyskytují: někteří rodiče měli jméno vybrané roky dopředu (v diskuzi příklady "měli jméno deset let předem"), jiní změnili volbu po narození, protože první dojem s dítětem neodpovídal původnímu výběru.
Q: Jak řešit obavu z častosti jména ve třídě?
A: Někteří rodiče v diskuzi uváděli zkušenosti s četnými Matyáši nebo Lukáši ve třídě, jiní tvrdili, že dnes už tolik Lukášů nepotkáte; doporučení bylo buď zvolit méně běžné jméno, nebo akceptovat duplicitní výskyt jmen.
Závěry z diskuze
Shoda
- Rodiče by měli volit jméno, které se líbí oběma rodičům, a nenechat si zkazit radost kritikou okolí.
- Jmenné statistiky (ČSÚ) a kalendář jmen jsou běžně doporučované zdroje pro orientaci v popularitě jmen.
- Děti budou pravděpodobně získávat domácké varianty a přezdívky bez ohledu na originální volbu jména.
Sporné názory
- Někteří doporučují dávat jméno po předcích jako tradiční poctu, jiní to považují za nepraktické kvůli záměnám oslovení a preferují jedinečné jméno.
- Někteří volí méně obvyklá jména, aby se odlišili, zatímco jiní preferují klasická běžná jména kvůli srozumitelnosti a tradici.
Otevřené otázky
- Mělo by rozhodnutí o jménu padnout před porodem, nebo je lepší počkat, až dítě uvidíte?
- Jak moc brát v potaz to, jaké domácké varianty a přezdívky se z jména pravděpodobně vytvoří?
Zmíněné značky a firmy
ČSÚ, Wikipedie, Brucknerhaus Linz
Zmíněné produkty a metody
dávání jména po předcích, výběr jména podle kalendáře/jmenného kalendáře, statistika nejoblíbenějších dětských jmen (ČSÚ), používání domáckých variant a zdrobnělin
Místa a osoby
Hanc, Linz, Tschaikowskeho
@dc2015 jako děti když budou chtít budou "nadávat" i Honzíkovi, Tomášovi nebo Sebastiánovi. Ono si nevybereš. Druhého syna chceme pojmenovat Jonáš a pokud to bude holka tak nejspíš Julie (pokud manžel nepřijde s jiným návrhem) ale opět se neřídím počtem přezdívek a už vůbec ne tím jak by mu jednou mohli nadávat ve školce/škole..
@michaela_2 U nas to bylo presne naopak. Muz je po otci a u nich se tvrde razi, ze prvorozeny syn ma otcovo jmeno. Dokonce synum znamych rikaji jmenem otce, i kdyz maji jine jmeno :D Jenze uprimne to jmeno neni zadna slava a navic by to byl uz treti toho jmena v rodine. Prijde mi to desne neprakticky na osloveni a navic trochu nefer k dalsim synum. Jeden ma tu "poctu" byt po tatovi a co ti dalsi? My mame Tedika a jsem na to jmeno moc pysna. Vsem se libi a jsem moc rada, ze jsem v tehotenstvi nepodlehla hormonum.
@dc2015 no ano trochu, ale nepotřebuju přece 10 přezdívek, náš Jáchym - Jáchymek, Jáša, Jáchy, Jašek, Jášulka - myslím že to je naprosto dostatečný. Co máš navíc třeba u Tomáše - Tomášek, Tom, Tomík, Tomíček a víc mě nenapadá. No tak jasné Otýlie už je zase jen pro rodiče co se jim to jméno líbí, já bych zase nikdy nedala Pepu, Karla, Jiřího atp ani Marii, to už je o osobním vkusu, ale rozhodně pro mě není určující počet zdrobnělin..
@bayt njn, ale nemůžeš vědět jaké by to bylo, kdybys to jméno dala přeci 🙂) Já také zvažovala a píšu jak to máme - navzdory předchozím pochybnostem jsem nelitovala ani jednou a naopak vidět prostě toho na první pohled tvrďáka (tchána) jakou z toho měl radost a jak roztál - to bylo něco 🙂
Jak jsem ale už psala, to jméno se ti musí alespoň nějak líbit a připadat pěkné - pokud bych k němu měla vyloženě averzi, také bych s tím měla problém 🙂
@michaela_2 Jasně, já třeba chápu, že to tak máte. Ale chtěla jsem jen přispět druhým pohledem, že jsme hodně zvažovali a jsem čím dál radši, že nevyhrála ta varianta po tchánovi...
Když to bude kluk budeme mít asi Jakuba, je jich všude plno ale myslím si že aktuálně populárních jmen bude v generaci mnohem víc, znám ze svého okolí hned několik Matýsků a Maxíku i Tadeášků 🙂
@bayt Jinak je fakt, že až budeme čekat třetí, tak se konečně těším na to vybírání jména 😀 Protože u dcery jsem zase byla já rozhodnutá už snad od 15 let, že pokud budu mít dceru - a jejímu tatínkovi se to jméno bude také líbit - chtěla bych Adrianu - no a proti nebyl 🙂 U syna to zase bylo jak jsem psala, takže do třetice nás snad bude čekat takové to opravdové vybírání! 🙂)
@michaela_2 My jsme měli pro kluka vybrané jméno už deset let :D Pro holčičku to až tak ujasněné nemáme, ale kdyby byla, pravděpodobně to bude Heda 🙂
@kristyn.g Já osobně jsem si na to jméno nezvykla, ale to jen proto, že malého nevídám, viděla jsem ho všehovšudy jen 2x. Kdybych ho vídala často a vícekrát ho oslovila, jistě bych si zvykla. A je to čiště můj problém, oni jsou spokojení a je to tak v pořádku. I přes nezvyk se mi líbí, že se začínají používat jména z českého kalendáře, která nejsou častá. Někdo tím průkopníkem být musí, aby jméno neupadlo v zapomnění. Při jméně Oskar jsem si vždy vybavila nějakého velkého papouška. Když bude častější, dostane zase lidský nádech. Líbí se mi ten trend dávat málo častá jména, i když trvá, než si lidé zvyknou. Co se mi ale nelíbí, když někdo dá zahraniční jméno a ještě ho zkomolí. A jako třešnička když absolutně neladí s příjmením. Třeba Jesika a Vanesa Maňákovi. To je šílený.
My doma máme Tobiase (jo, bez háčků a čárek). Pak se mi líbí Samuel, Jonáš, Sebastian..
@al_blah přesně to mi přijde, Oskar když se používá a když slyším jak kamarádka o malém mluví nebo když ho oslvouji Oskárku tak je to takové milé 🙂 Taky máme v rodině malého Františka, já bych si přála pro holčičku Alžbětu, všichni si asi budou ťukat na čelo ale mě se to moc líbí.

@krive Je fakt, že děti, když chtěj, tak si najdou jinou blbost než jméno...