Průběh těhotenství. Jak jste zvládaly / zvládáte těhotenské obavy?

sonnn
17. bře 2020

Zdravím všechny 🙂
Chci se zeptat, jak jste zvládaly nebo zvládáte svoje těhotenství? U mě docela nervy: v prvním trimestru 2x krvácení a pohotovost pak triple pozitivní na DS 1:40, potom nekonečné čekání na výsledek Harmony testu a strach z nutnosti odběru plodovky (Harmony naštěstí negativní), teď strach z koronaviru... no popravdě takhle jsem si to teda nepředstavovala, přijde mi, že nemám ani kdy se na miminko těšit 🙄 , jak jste zvládaly svoje těhotenské obavy vy? 🙂 díky za odpovědi

lu31nka
17. bře 2020

Moje těhotenství bylo hned od začátku jeden velký stres. Nejprve mi tvrdili že bez hormonů nebudu moct mít děti, týden na to mi zjistili že jsem v 5 týdnu. Do konce 5. Měsíce krvácení , pobyt v nemocnici s velkým hematomem 5x3cm nikdo jsme moc nedoufali že to prcek zvládne ale zvládnul. Dnes jsme 25+3 a trpím hroznou bolesti zad na které mi pomáhalo plavání na které teď nemohu jít. Dotoho jsem student posledního ročníku Vyšší odborné školy takže stresy ze zkoušek a absolventské práce je veliký . V pulce června končím školu a 29.6 mám termín porodu, ale věřím že to všechno zvládneme. 😇💪

sonnn
autor
17. bře 2020

@lu31nka ...to sis teda taky "užila" :/ ....držím palce, ať vše dobře dopadne!

alcar
17. bře 2020

Ja zazila takove tehotenstvi v r.2017. Jak se zjistilo, ze cekam jednovajecna dvojcata s jednou placentou. Od zacatku obrovske riziko vzniku transfuzniho syndromu. Vyslo u jednoho plodu vysoke NT, byla jsem odeslana do rizikove poradny do porodnice, kde jsem mela probrat interrupci. Tamni lekar me uklidnil, ze NT je ukazkove a neni k interupci duvod. Pak mi vysel stejne screening spatne, protoze “dvojcata” a jeden plod nedomykavost chlopne. Riziko DS 1:77. Odber choriovych klku, tyden po tvrdnuti bricha, ale dobre. Kontroly kazdych 14 dni, pokazde asi hodinovy utz. Od 18.tt sydrom dolni dute zily - pri utz jsem nemohla lezet na zadech, jinak jsem ztracela vedomi. Takze vsechny utz jen na boku.
A od 24.tt spatne prutoky, rozdilnost ve vaze dvojcat, hrozila hospitalizace. Tehotenstvi skoncilo spatne ve 30.tt, transfuzni syndrom 3.st (v tomto stupni je jeste sance na preziti obou dvojcat bez nasledku), na SC jsem sla rovnou z poradny, kde se na to prislo. Obdobi po tehotenstvi bylo ale jeste horsi. Suma sumarum...horor hororovity asi dva roky, nepreju nikomu.

Myslim, ze kazda se v tehotenstvi nevyhne nejakym obavam. Ten koronavirus je ted des. Vubec nezavidim, ale moc moc drzim pesti, at jsi ty i miminko zdrave a tehotenstvi uz probiha bez komplikaci a zacnes si to uzivat. 🙂

anguly
17. bře 2020

Zvládám ho docela na 💩. Jsem v cca 14tt. Pořád zvracim. Mám už 2 kluky doma. Takže zajímavé. V předchozích 2 těhotenství se mi objevili 2 různé autoimunitní onemocnění + mám astma. Desim se co bude teď...
Navíc u mého Dr. jsem byla jen 1x. Pak měli v nemocnici chřipku, tak na mě nikdo neměl moc času. Udělali mi teda jen to nejnutnější tzn. UTZ a screening. Kde mi navíc vyšlo, že mi chybí tepna v pupečníku. Nevím jestli se budou namáhat to zkontrolovat na UTZ mě neobjednali.
Zatím nemám ani průkazku. Teď mám obavy, jak to bude teď, kdyby něco potřebovala... když na mě neměli čas kvůli chřipce.
No a ještě mám pocit, že lidi kolem přestali používat mozek. Např. Babička dala i přes několik upozornění, staršímu synovi buchtu s vejcem, po kterém minule skončil 4 dny na JIPce, protože mu to vyvolalo astmatický záchvat.
Manžel není schopnej nakoupit nic jiného než pečivo.
... A po podobné každodenní radosti. 🤯
No a já začala mít kašel a rýmu. Fakt bajo období. 👌

sonnn
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
sonnn
autor
17. bře 2020

@alcar to mě mrzí :(

sonnn
autor
17. bře 2020

@anguly jen 1x kontrola, to na klidu teda taky nepřidá, teď se zase omezují kontroly, to tě zase nevezmou?? ...no to sem teda taky zvědavá na prarodiče, to je skoro jako hlídat další děti, aby to pak ještě nedopadlo takovouhle katastrofou :/ ....tak se drž!

papousekpaja
17. bře 2020

Ahoj, ja jsem vcera zacala 29 tyden. A jak to probiha u me? Nejdriv spineni a slabe krvaceni plus cysta na vajecniku, ve 13 tydnu masivni krvaceni, praskly hematom, obrovsky strach, jak to maly zvladne, dalsi den po tom, co me pustili z nemocnice mi unrel tata, takze misto klidu vyrizovani pohrbu, sepsani smutecni reci, vybirani obleceni do rakve... Ted k tomu vsemu jeste tehu cukrovka na inzulinu a strach z toho viru. Muj pritel je ridic MKD, takze patrim k tomu vsemu do rizikove skupiny, co se mohou lehce nakazit a nebo uz nakazeni jsou, takze suma sumarum, vubec si to neuzivam a tesim se na zacatek cervna, at uz je vse za mnou.

sonnn
autor
17. bře 2020

@papousekpaja :( upřímnou soustrast, snad už je vše špatné za tebou, za chvíli už se budeš jen radovat z miminka, možná lepší být teď těhotná než mít v pandemii doma novorozence, to si teď říkám

anguly
17. bře 2020

@sonnn No doufám, že už mě vezmou... Mám jít příští týden do poradny.
Ale buď v klidu. Mám pocit, že naše babička je extrém. Naštěstí už máme SOS balíček na alergii.

No ale taky by mě zajímalo, jak se správně dají zvládnout obavy... Já teda na začátku tohoto těhotenství vyhledala soukromou psycholožku. Nechala jsem tam půlku rodičáku a docela mi to i pomohlo... Je to taková manipulace, že všechno může být v pořádku...🙂 Možná proto jsem se ještě nezbláznila úplně...🤔😂

sonnn
autor
17. bře 2020

@anguly tak roušku ssebou a snad to bude v pohodě, já mám mít příští týden velký ultrazvuk (21tt), zatím nikdo nevolal, tak s tím počítám...ono to asi není špatný jít i k odborníkovi pokud už z toho člověk fakt má hlavu v pejru, já se zatím různě uklidňuju podomácku, čokoláda to jistí

llorak
17. bře 2020

Ty jo holky, to mě moc mrzí 🥺 já jsem 23 tt, od začátku o tom v podstatě vůbec nevím 🤔 doma už mám 1,5 letého raraska. Koronavirus je nepříjemný, ale děláme vše pro to, aby se nám vyhnul, tak snad bude za pár měsíců líp 🙂

alcar
17. bře 2020

@sonnn zapomnela jsem napsat, ze kluci to nakonec prezili, jsou zdravi, jen jeden ma drobnejsi problem se srdickem. Urcite to dopadne vsechno dobre i u tebe. 🙂

sonnn
autor
17. bře 2020

@alcar tak to je dobře, že jste to zvládli! psala si, že potom to bylo ještě horší, jako ta péče o ně? ..já doufám, že budu po porodu fungovat, zatím je to u nás dost na manželovi, ze začátku nevolnosti, teď hrozná únava a klidový režim na rizikovym, doma moc nefunguju :/

alcar
17. bře 2020

@sonnn ano, ta pece. Dva mesice byli jeste na neonatologicke JIP a meli komplikace a pak jeste hodne doktoru a rehabilitace skrz ten predcasny porod. Mam to cele v mlze. Ale cas leti a vsechno jednou skonci. Ani se nenadejes a budes rodit. 😃 A na odpocinek mas narok, tak si nic nevycitej.

veritanas
17. bře 2020

Ahoj holky, prý nejkrásnější období v životě ženy, to určitě... takže já.. našla jsem //, hurá, ale Dr nic neviděl, prý snad to není mimo, tak za týden, za týden jenom obaly, tak snad to není zamlkle, nebylo, za týden už srdce, tak snad nám vydrží..Od té doby motání hlavy, nevolnosti a atopický ekzém, všude po těle, 90% těla a 100% obličeje zánět, takže léky ( chtěla jsem všechno vysadit a být čistá), tak jsem měla dvoje.. takže neschopenka, nakonec jsem našla důvod ekzému a hormony to nebyly, ale těhotenské vitamíny od DrMaxe, takže teď nesmím nic brát, tak zas panika...potom 1. Screening v pořádku, pak jsem byla u svého Dr a mimino se ani nebylo, ale ani kousek... už jsem se Viděla v nemocnici, ale dobrý...jenom chrnělo..a teď koronavirus, o kterém nikdo nic neví, co to dělá a hromada nezodpovědných lidí okolo... já se mám teda dobře, jsem učitelka, tak jsem doma..syna mám taky doma a muž všechno obstará, takže bych měla být v klidu, ale nejsem... přejd všem pevné zdraví 😍😍

barulina
17. bře 2020

Takja 1. Těhotenství super. Ted tehu od začátku sama, Bo jsem byla s Volem. Nějaké ty potíže, spíš co bolí než ohrožuje. Teď na konci koronavir, únava, otoky atd,

kacenka115
17. bře 2020

@sonnn 1.těhotenství 2017,první trimestr rizikový, nonstop na blití. Přišel 4m a říkám si, teď to už bude ok. Haha. Nevolnosti dál + motání hlavy, většina dnes strávená na zemi s nohama hoře, abych byla aspoň pro vědomí. Většina dne prospaná. Následně lehké zlepšení, ale nic moc do toho VŠ státnice v cca 6m. Od 7m zase o něco lepší stav, ale pořád nic, co bych si užívala. Před porodem 12 dní přenášení, ob 2 dny gynda, stres z vyvolávačky, která nakonec nebyla potřeba.
Takže teď s druhým, kdy mám mírnější průběh beru v pohodě, i když mě pořád bolí břicho, na noc otoky a jsem vyčerpaná. Synek je naštěstí zlatý a chápavý. Koronavirus mě trápil celý víkend, bála jsem se, že se nedostanu na screening. Tam jsem se dostala a jinak nikam moc nemusím. V našem městě zatím odhlaleno 0 případů a máme možnost trávit čas na zahradě. Tak aspoň něco. Doma máme i pár respirátorů. Ne proto že bychom je vykoupil zdravotníkům pod rukama, ale muž je má do práce.

hasara33
17. bře 2020

@sonnn ahoj, snažili jsme se rok a půl takže když se pak objevily dvě čárky tak zač stres ...celý první trimestr strach ze ZT nebo SP, potom přišly pozitivní triple testy na DS 1:90 takže odběr plodovky a další strach, všechno naštěstí ok ..dále pak už jen asi ty běžné problémy jako špatné dýchání, nízká hladina železa, tlaky na spodek, bolesti zad, třísel a nohou, únava ....vše se zakončilo odtokem zelené plodové vody a následném podání vyvolávací tablety, protože voda sice odtekla, ale porodní cesty byly absolutně nepřipravené a uzavřené plus žádné nebo minimální nepravidelné kontrakce ...nicméně jsem ráda, že to mám za sebou, protože v momentální situaci bych opravdu nechtěla být těhotná nebo před porodem

lula86
17. bře 2020

@sonnn hlavně to chce klid. Koronavirus sice teď aktuální je ale pokud se člověk chrání snaží se být doma, odpočívat jíst vitamíny atd. Nemusí to mít fatální následky. Určitě by ti udělalo dobře se zaměřit na nějakou oblíbenou aktivitu nebo relaxaci. Uvolnit tempo...
K mé zkušenosti po sp jsem přišla do jineho stavu hned takze rovnou jsem šla na rizikové, brala utroš (takže šílená únava 1.trim plus nonstop 4 denní zvracení kvůli tomu že mi nesedlo jídlo) pro podporu udržení, na prvním screeningu podezření na preklampsii (brala jsem potom az do 35.tt stacyl) už si přesně nepamatuji kolik ku jsem měla, 2 trimestru mírné zaspineni z ničeho nic, problém s tlakem nasadili mi prášky jen že po nich jsem zase měla extrémně nízký tlak pak mi dali holter na měření kvůli tomu že mi bez užívání prášku tlak spodní zkákal. Zjistili mi, že mám syndrom bílého pláště. Takže léky pryč. Tehotenska cukrovka zjištěno že to mám na hraně (vyšla mi posledni hodnota mírně zvýšená ) takže jsem chodila do poradny a měla lehkou dietu mohla jsem 250g sacharidu za den což není hrozný. Trochu jsem musela prehazet jídelníček aby mi cukr krásně zvládám vstřebat. U 3utz zjištěna špatná průchodnost prutoku do pupecniku z toho jsem byla hodně špatná a bála se o mimi aby měl výživu v pohodě takže jsem musela na kontrolu za 14 dní znovu a naštěstí bylo vše v pořádku. No nebudu lhát bála jsem se o mimi hodně. Nakonec mi při prvni kontrole v nemocnici řekli že možná budu muset rodit cs protože mám posunutou mírně pánev (prcek mi na ni tlačil a ještě tomu pomohl úraz na in-linech rok předtím stará záležitost s mírně narazenou kostrci) a doktorka se bála aby se mi neroztristila při porodu... Ale poslala mě k primáři aby se na mou pánev kouknul a ten uznal že to zvládnu rodit přirozeně takže velká úleva to pro mě byla. I tak jsem měla kvůli tehu cukrovce nastaveny termín kdy nejpozději musím rodit a to ve 40+2 nakonec jsem rodila podle toho jak syn chtěl a to den po termínu... 🙂 Narodil se zdraví a to pro mě bylo v tu chvíli nejvíc. Prostě jsme společně celý těhotenství bojovali a vybojovali až do šťastného konce.
Od té doby říkám, že pokud miminko chceš musíš zvládnout všechna úskalí... nakonec zjistíš, že to za to všechno trápení stojí!
Tož tak

alechandris
17. bře 2020

Taky dost valcime.... 34tt, od 15tt potvrzena vyhrezla plotenka, takze zada na odpis, obcas necitim celou nohu, zanet v kloubech, takze bolesti porad, do toho se porad lecim z pourazove trombozy co jsem mela pred rokem, tak kazdy den injekce, strasna dusnost, ktera mi zhorsuje panickou poruchu, AD mi uz nezabiraji, takze hned po porodu silnejsi davky a UM..ditko se ma ovsem cile k svetu, je to velkej kluk, jenze v sikmy poloze, tak se ceka do 36tt jestli se otoci nebo cisar. ..

sonnn
autor
18. bře 2020

holky všechny Vás obdivuju, fakt. Strach je jedna věc, ale potvrzené problémy co se musí řešit druhá. Člověk (ženská hlavně) zvládne asi fakt všechno, jak vidím. Všem hodně štěstí, zdraví, díky za vaše inspirativní příběhy👏

inkheart
18. bře 2020

Já jsem měla taky na začátku stresy, protože předtím jsem měla ZT a teď to tak vypadalo taky, protože v 6tt jsem měla na UZ prázdný váček. Nakonec se tam objevilo embryo, ale stejně jsem celý první trimestr brala utrogestan a měla šílené stresy. Pak ve 2.tr. jsem měla stresy taky, i když k prvnímu ZT došlo v prvním trimestru, pomáhalo jen poslouchání srdíčka přes Angelsounds. Naštěstí pak v 18tt jsem už začala cítit pohyby, tak to mě uklidnilo nejvíc.
Teď jsem těsně před porodem a děsím se toho, jak to bude vypadat v porodnici, jak moc budou vytížení a pod... Jestli se kvůli tomu něco nezanedbá. A taky se začínám bát nákazy na oddělení šestinedělí.

pilsenfan81
23. bře 2020

@sonnn Mne vyšlo 1:249 takže ne 8.4.ceka plodovky. Koronavirus stres jak svině přítel pracuje v Německu pokud zavrou hranice muže se stát, ze zustane doma a nikdo mu nic neda

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru