Porodné. Jak spočítat, jestli na něj mám nárok a v jaké výši?

mamca27
20. led 2020

Ahoj holky dnes jsem se bavila s kamarádkou o porodnem, prý bych měla mít nárok na první dítě. Ale Já si myslím že nárok nemám. Zkoušela jsem kalkulaci na netu a nějak tomu moc nerozumím máte některá s tím zkušenost?

amazonkajanik
20. led 2020

@mamca27 neres, podej si žádost a uvidíš,jestli budeš mít nárok,nebo ne 😉

mamca27
autor
20. led 2020

@amazonkajanik kde se podává prosím žádost záda se před.nebo po porodu?

amazonkajanik
20. led 2020

@mamca27 žádala jsem po porodu,asi týden po. A vyřizují to na ÚP odbor sociální,kde si později žádáte o rodičák.

mamca27
autor
20. led 2020

@amazonkajanik děkuji

amazonkajanik
20. led 2020

@mamca27 tak jsem se ptala tchýně,dělá v ústavu s těžkými autisty. Dojít na UP odbor sociální

j.a.n.i
21. led 2020

@amazonkajanik Jasně a bude možná zcela zbytečně obíhat jednoho zaměstnavatele, druhého a úřady, aby pak zjistila, že nárok nemá... Není jednodušší si to přibližně spočítat?

j.a.n.i
21. led 2020

@mamca27 Pracuješ, či pracovala jsi, máš nárok na PPM? Máš partnera? Pracuje? Pokud je na vše odpověď ano, tak je šance na porodné mizivá.

jjasmina
21. led 2020

@j.a.n.i asi tak..

mamca27
autor
21. led 2020

@j.a.n.i pracuji od 19 let, poslední pracovní místo tam jsem byla 2 roky, mam přítele a ten pracuje.

amazonkajanik
21. led 2020

Skočil mi sem příspěvek,kterej patřil jinam
@j.a.n.i psala,že ty kalkulačce moc nerozumí, tak má snazší si zažádat. Jako jestli měla v jednom roce víc zaměstnání,tak to bude blbý no.ale blbejsi by bylo,kdyby jí kalkulace ukázala,že nárok nemá a pak se dozvěděla, že ho měla,jen to blbě vyplnila.

j.a.n.i
21. led 2020

@amazonkajanik Vážně máš pocit, že když oba pracují, tak budou mít měsíční příjmy menší než 16200.- ?

barcachejn
21. led 2020

Zdravim holky rozumim tedy spravne tomu ze pokud mate s partnerem prijmy nad 16200 kc neni narok na porodne?

denny27
21. led 2020

Zjednodušeně: pokud je tvůj příjem nižší jak 2.7 násobek životního minima(nějakých 3600) ,tak máš nárok.
Nárok je na 1. a 2.dite...ale pořád se musí splňovat ta podmínka 2.7 násobku minima..

denny27
21. led 2020

https://www.kurzy.cz/kalkulacka/zivotni-minimum/
To životní minimum je na každého jinak. Tak si to spočítej podle toho pak, kolik Vás bude v domácnosti

amazonkajanik
21. led 2020

@j.a.n.i to o tom příjmu a že má partnera mi vyskocilo až teď. To potom opravdu mít nebude.

j.a.n.i
21. led 2020

@amazonkajanik Tak vyskočilo to později, protože jsem se na to zeptala, než někoho bezhlavě posílat žádat.

j.a.n.i
21. led 2020

@barcachejn Pokud je to vaše první dítě a ani jeden z vás žádné jiné nemá, tak jo.

miney98
21. led 2020

@mamca27 jestli máte vyšší rodinný příjem jak 13000 tak porodné nedostanete.
Já jsem o porodné žádala a u dávala jsem že jsem byla student a žádné prijmi jsem neměla a přišel mi dopis o vyrozumění že nárok nemám protože si zjistili že muj přítel má takový a takový příjem a jelikož je zapsaný v rodným liště a vedem spolu společnou domácnost tak mě porodné nedali.
Omlouvám se za výraz ale jsou to pěkný KU*VY.
Vzdy když ženská přivedla na svět dítě dostala automaticky porodné, teď bohužel ne, hlavě že to dostávají naší tmavý spoluobčané pak se nemůžeme divit že mají pořád tolik dědí a že mají jak prasata vzite když to jde z naších peněz.

jjasmina
21. led 2020

@miney98 no jo když hold žije člověk spořádaně a pracuje, tak pak dostane velký , víte co...

mamca27
autor
21. led 2020

@miney98 to máte pravdu, sestra led 11 lety dostala automaticky a brát 13 tis jako celek domácnosti mi přijde absurdní. No hold zdrejme to nedostanu, nechtěla jsem to pro sebe ale pro malou že bych jj za to vybavila pokojíček.... Hold jsem měla být zdrejme jiné pleti, to vím že oni dostávají, a zas nepsat přítele kvůli pár tisícům mi přijde ne fér. A jak to tak vidím stejně bych nedostala porodné jako samozivitelka, jelikož můj osobní příjem je také větší než 13 tis.

drep
21. led 2020

@mamca27 tak já budu za satana, ale což. Je to dávka sociální pomoci a ta fakt neslouží k tomu, abych za to vybavila pěkný pokojíček, ale aby díky tomu dítě, obrazně řečeno, neumřelo hlady. Novorozenec pokojíček fakt potřebovat nebude.

miney98
21. led 2020

@mamca27 říkám zkuste to, mi dokonce podávali odvolání přes právníka protože je blbý když nedají porodné když jsem byla ještě student a prijmi jsem neměla a dokážou jsi to pak tahle vše zjistit. Naposled jsme s přítelem byli na poště a byla tam paní jiné pleti a šla nejspíše pro dávky a řekla náplň kule že 40000 je málo že minelej měsíc dostala více.
Tak když jsi vezměte že dostání za každý dítě porodné coz je za první 13000 a za další po 10000 dostanou řidičák na každé plus prisvek na dítě a na bydlení tak jako kde to zijem.
Tak zrovna mají na to porodné dát že se jedná o dávku.

j.a.n.i
21. led 2020

@miney98 A proc by to meli zkouset, kdyz predem vi, ze narok nema?

hanka_12345
21. led 2020

@mamca27 zadat jde do 1 roku ditete

hanka_12345
21. led 2020

@mamca27 a az po porodu ale pokid delate oba, tak je to veeelmi miziva sance. Muj skoncil v praci 5m pred porodem a nastoupil aai 3 dny po porodu (zmena prace) pocitaji se prijmy za 3m.pred porodem a ja byla na.neschopence...diky tomu nam to priklepli...ikdybych vydelavala jen ja tak by nam ho nedali, stacil by jen muj plat (byl pro ne vysoky)

katjja123
21. led 2020

@miney98 a vy jste do té žádosti neuvedla příjmy otce dítěte?

mamca27
autor
21. led 2020

@drep nemyslím teď že bych malé udělala pokojíček ale časem dala bych si to nastat(přeci jenom není to vše teď levné) a nerikam ze by z toho měla na 100 % ale rezerva se hodí každému. Ale přijde mi dost hloupé když plno jiných lidí to dostanou a lidi co pracuji nemají nárok.

jjasmina
21. led 2020

@mamca27 Jako myslím, že porodné bychom chtěly všechny, ale teda šance asi mizivá

orisek56
21. led 2020

Kentare jsem necetla. Ale pokud jsi pracovala a mas chlapa a, ten pracuje taky,, tak na porodny zapomen. Ja jsem to zkusila u prvniho a uz nevim kolik byla ta hranice tech spolecnych prijmu me a meho muze, ale jen si pamatuji ze nam to uteklo o 4 tisice. Ted u druheho jsem uz na to prdela. To obihani..... Je na palici se dvema deckama. Porodny, neni jako rodicak, na jtery ma narok kazdy. Je to nenarokova slozka, na kterou maji vetsinou narok ci.... ani..a nefachcenka. Spolecny prijem tvuj a partnera by nemel presahnout urcitou vysi, ted fakt nevim kterou, pocita se to za predesle ctvrtlrti, tomu, co se dite narodilo. Jen vim, ze jsem se smala tomu, ze ten prijem neni dneska na zivobyti, ale na porodny je nadstandrtni. Sorry za uprimnost.

miney98
21. led 2020

@katjja123 chtěli jméno a jestli nějaké prijmi měl,akorát že problém byl v tom že my jsme spolu nezili ve společné domacnosti po dobu těhotenství protože jsem studovala a tak jsme to i sepisovali před úředníkem UP. A řekl že tak to je v pořádku. V té době měl i pořád trvale bydliště jinde i když jsme tu žádost podávali po porodu tak jsme stále spolu ještě nebydleli. Dodelavali jsme nové bydlení. Proto jsme tenkrát podávali i odvolání a i s nájemní smlouvou že bydlel jinde atd. A stejně mi to nedali.
Teď už to je jedno.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru