Porodné. Jak spočítat, jestli na něj mám nárok a v jaké výši?

mamca27
20. led 2020

Ahoj holky dnes jsem se bavila s kamarádkou o porodnem, prý bych měla mít nárok na první dítě. Ale Já si myslím že nárok nemám. Zkoušela jsem kalkulaci na netu a nějak tomu moc nerozumím máte některá s tím zkušenost?

lenka_tom
21. led 2020

@mamca27 ok, ale porodné není odměna za to, že porodíš dítě. Je to sociální dávka pro ty, co nemají šanci si našetřit ani na blbý plíny.

krtikkrtovaty
21. led 2020

@lenka_tom Tak si nemají pořizovat děti. Tahle dávka by měla být pro všechny na 1. dítě a na další nikdo nic...

lenka_tom
21. led 2020

@krtikkrtovaty nechápu proč by tuhle SOCIÁLNÍ dávku měl dostávat někdo, kdo normálně vydělává...

jjasmina
21. led 2020

@lenka_tom dřív to braly všechny rodičky a neřešilo se to, udajně to bylo něco jako bolestné

lenka_tom
21. led 2020

@jjasmina já vím, ale už to tak není, tak ani není důvod to někomu závidět. V jejich situaci bych opravdu nechtěla být.

aneta15
21. led 2020

@lenka_tom no nevím proč by tu dávku měl dostat někdo komu se nechce dělat. Znám ze svého okolí i případ, že matka nezapsala otce do rodného listu z důvodu porodného a přídavku na bydlení

lenka_tom
21. led 2020

@aneta15 vyčůránci se najdou všude, obzvlášť v naší republice. To ale neznamená, že by se to mělo zrušit. A ne všichni se v téhle situaci ocitnou jen proto, že se jim nechce pracovat.

aneta15
21. led 2020

@lenka_tom bohužel si myslim, že tu dávku dostane více vychcanku než potřebných.

jjasmina
21. led 2020

@lenka_tom Hlavně v jejich situaci nevim jestli bych si dítě vubec nechala, vyrustala jsem tak a opravdu není o co stát :(

lenka_tom
21. led 2020

@jjasmina No jo, ale představ si, že ti třeba začnou bít biologické hodiny a to dítě prostě musíš mít bez ohledu na situaci nebo jsi ve stresu, delší dobu nemenstruuješ a těhotenství zjistíš pozdě nebo v průběhu těhotenství zjistíš, že otec dítěte je násilník a sama skončíš v azylovém domě. Těch situací je milion. Ale jinak souhlasím, určitě není o co stát a dotyčným to ani trochu nezávidím.

lenka_tom
21. led 2020

@aneta15 tak sama vidíš, že i tady by se pár takových našlo, jen kdyby k tomu byla příležitost...

krtikkrtovaty
21. led 2020

@lenka_tom Protože ji berou jen nemakačenka, lidi, který nedělali a nikdy dělat nebudou. Já si nedělám děti proto, abych dostala sociální dávky, ale vadí mi, že z našich daní je dostává 95% lidí, kteří si to vůbec nezaslouží.

lenka_tom
21. led 2020

@krtikkrtovaty tak zrovna přiděleného porodného je jako šafránu a vyplácí se jednorázově. Mnohem horší je třeba sleva na jízdném, za kterou budou platit ještě naše děti...

marketa11112
21. led 2020

Tusim, ze vas prijem nesmi presahnout 20500 kc a nejake drobne. U druheho ditete 25000 kc a nejake drobne. Casteji byva narok na porodne pri druhem diteti. My narok samozrejme nemeli ani jednou. Tento druh davky bych zrusila. Ne proto, ze jsme my nemeli narok, ale proto,ze podporuje porodnost na nespravnem miste. Jedina moznost , jak podporit pracujici rodiny, je sleva na dani.

j.a.n.i
22. led 2020

@marketa11112 Naprostý souhlas, porodne dat jako 20 000,- slevu na dani, se kterou by neslo jít do minusu a je vyreseno. A mohla by cerpat matka nebo otec... Pripadne oba, aby se podporili rodiny, kde oba pracuji.

vladienka
22. led 2020

@lenka_tom na Slovensku je porodne stale plosne tak ako bolo aj v CR, to by nemala byt davka pre socialne slabsich ale logicky pre toho kto porodi dieta 🙂 nie sme ziadni vyciciavaci statu ale neprislo by mi to divne...

lenka_tom
22. led 2020

@vladienka jenže všechny tyhle plošné dárky pro všechny, bez ohledu na sociální situaci, nás stojí hromadu peněz :( To mi fakt přijde tisíckrát lepší poskytnout daňovou úlevu, jak píšou holky výše.

vladienka
22. led 2020

@lenka_tom myslim ze ozralove, ludia ktorim sa nechce pracovat a v zivote neodvadzali dane atd nas stoja viac, a nedali na to ani korunu. Ked si predstavim kolko penazi odvedie za rok manzel statu tak mi je z toho blbe. To porodne by bol zlomok z toho co tam za rok dame

lenka_tom
22. led 2020

@vladienka taky platím daně a taky mě štve, že sociální dávky spousta lidí zneužívá, ale nerada bych, aby je nedostali ani ti, co je fakt potřebují. Ta pravidla se dost těžko nastavují, aby se nedala zneužít.

martaskaaa
22. led 2020

Ty co nemakaji a dostanou porodné, myslíte, že ho použijí na koupi kočárku, potřeb pro dítě apod? Myslím, že většina ne. A ti, co chodí do práce nemusí snad nakupovat výbavu pro dítě? Jen protože poctivě pracují, odvádí daně...mají přeci taky nějaké své výdaje, někomu nezbyde z výplaty třeba taky nic, ale prostě pracují, proto nedostanou ani nudli.
Buď tedy by měli dostat všichni na první dítě, ať vydělávají hovno nebo desetitisíce a nebo nikdo nic. Když ty socky nemají na základní výbavu dítěte nebo si neumí našetřit blbých 10-15tisic (na pořízení věci z druhé ruky), tak jak pak chtějí živit rodinu? Tohle jsem nikdy nepochopila, proč to takhle nakonec udělali.
Negramoti plodí děti a inkasují od státu různé příspěvky a dávky a ty poctiví si můžou akorát tak utřít nudli 👍

lenka_tom
22. led 2020

@martaskaaa mohla bych poprosit o odkaz na statistiku zneužití této dávky, ze které vycházíš? Jsem přesvědčená, že dávku dostane víc těch, kteří se vlivem okolností dostanou do svízelné situace, než těch, kterým se nechce makat. Informace typu jedna paní povídala mě nezajímá a nikdo soudný by jí ani neměl šířit.

pathan
22. led 2020

@martaskaaa Mně třeba nepřijde fér, že pokud si maminka na rodičáku přivydělavá a pak nastoupí na plný úvazek, ješte rok za to platí tím, že se jí počítá např. OČR i ze zkraceného úvazku, přičemž maminka, co nedělala nic, neodváděla státu ani korunu po dobu rodičáku, má OČR podle platu před MD nebo podle výplaty z celého úvazku. Je to fér? Není, ale prostě to tak je.

martaskaaa
22. led 2020

@lenka_tom Nemám to podložené, bývalá tchýně pracovala na sociálce, tak vždycky povídala, jaký lidi tam má a že 80% jsou to prostě socky, černý, nepracující. Zbytek jsou právě třeba ti v blbé situaci a pak taky vychcánci, že např.jejich chlap je OSVČ a přizná minimum, ženská např.servirka se základním platem na smlouve a těm to porodné pak vyjde (přitom mají reálně peněz mnohem více).

martaskaaa
22. led 2020

@pathan není to fér, to máš pravdu

mamca27
autor
22. led 2020

@martaskaaa souhlasím s vámi, ja chodím do práce a vyjdu jen tak tak, malé kupují věci každý měsíc něco, určitě by se mi hodilo porodné abych Dokoupila treba zásobu plenek nebo měla aspoň rezervu, ale hold je to blby stát. Taky věřím tomu že plno rodiček za rodicak nekoupí svému dítěti nic, leda si tak koupi cigarety, chlast a minimun svému dítěti. Hold to tak je tak. To nebudu ani zkoušet.

mamca27
autor
22. led 2020

@pathan mohu se zeptat když teda si najdu brigádu až budu brát rodicak, pak nastoupí do své práce kde mi budou držet 3 roky místo. Tak budu brát méně než když jsem nastoupila na mateřskou?

pathan
22. led 2020

@mamca27 Myslím, že pokud bude brigáda na DPP do 10 tisíc, tak to pak OČR nebo nemocenskou neovlivní.

drep
22. led 2020

@mamca27 na řeči o blbém státu jsem poměrně alergická. Stát není chůva ani dojná kráva, takže taky chápu význam porodného v tom, že je někdo úplně v řiti a proto ho potřebuje, ne že by se mu ty peníze celkem hodily. Máme ppm, dál rodičovský příspěvek 300000 a je na nás, jak rychle ho vybereme, dál za nás a naše dítě stát platí zdravotko (1800,- za jednoho měsíčně), slevu na dítě je 15000,- ročně, sleva na nepracující manželku 20000,- ročně (to nevím přesně, nejsem manželka ani nepracující). Ano, ač do systému přispívám fakt extrémně, tak mě neuráží, že někdo dostane porodné a že to není ten, co by za to vybavil pokojíček.

martaskaaa
22. led 2020

@drep Chápu jak to myslíš, jenže některý lidi jsou úplně v řiti a zadlužený, v exekučních apod a dělají si děcko. Proč? Některý právě i raději pobírají rodičák a nějaké příspěvky na dítě, protože je to aspon "něco jistyho" na přechodnou dobu s nebudou úplně bez koruny. Na pracáku dostanou totiž většinou kulový a tam je nutí jít makat. Slyšela jsem několik takovych story, některý se tím ani netají, takhle přesně ti dokážou vysvětlit, co je pro ně přínosnější. Já to fakt nepochopím. Jasně, nikomu nic do toho není, ať si mají děcek kolik chtějí, každý má nárok mít dítě, jenže tyhle lidi s IQ bublajícího bahna mě úplně totálně vytáčí. Vždyť se v podstatě neumí postarat ani sami o sebe a jsou ve sračkach, do kterých přivedou dítě. Měla jsem jednou zákazníka, bylo mu 19 (cikán) a měla jsem pocit, že je podvodník. Přišel několikrát, tak jsem mu to řekla. Vysvětlila o správním řízení ve vymahači firmě a on to měl úplně u prdele, ještě mi vysvětlil jak kšeftuje 😂
Co se týče státu, tak ohledně rodičáku jsem ticho, máme to vyřešený hodně dobře. Ale jsou zase věci, kde právě většina hraje do karet těm nemakačenkům.

lenka_tom
22. led 2020

@drep už se nesnažím to vysvětlovat lidem, který zajímá jen to, že protože někdo bere dávku neoprávněně, tak by jí přeci měli dostat všichni 😂 a nebo by se měla sebrat všem, i těm, co jí opravdu potřebují. Je to zbytečný se snažit. Vždyť vidíš, koho máme ve vládě a zkus si tipnout, kdo z přítomných je asi volil 😂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru