Vyvolání porodu a málo plodové vody. Šly byste na vyvolání?

23. zář 2020

Ahoj,
mám dotaz, jak byste postupovali vy.. Včera jsem byla na kontrole u doktora, dělali.monitor a ultrazvuk. Vše bylo ok, jen mi opět kleslo množství plodové vody na AFI 4. S tímhle problémem se potýkám už od 28 TT. Zítra mám jit opět na kontrolu, kdy se mám s doktorkou pobavit o možném vyvolání porodu. Z řeči doktorky jsem pochopila, že tam není ani tak medicínský důvod, jako moje vzrůstající nervozita (často jsem na pohotovosti, že necítím pohyby). Taky se poslední dobou bojím, zda mi tak neselhává placenta, nebo si mimčo nepřimáčkne pupečník...
Šly byste na vyvolání porodu?
Pokud jste takhle rodilý, tak jaký to mělo průběh? Na internetu jsem četla, že je větší šance na akutního císaře a porod vexem.🤬
Díky za každý.nazor.

martaskaaa
23. zář 2020

Jojo měla jsem porod normální, žádné komplikace nebyly ani u mně ani u miminka. Může se stát, že bude u vás vše v pohodě, ale tak riziko je vždy ať je to jakkoliv... Někdo má problémy i při spontánním porodu. Asi bych se taky zeptala na rovinu, co je pro dítě bezpecnejsi, zda být v méně vody a čekat jestli to přijde samo nebo mu na svět pomocí vyvoláním.
Sice tu paní i píše, že těhotenství normálně trvá 42 týdnů, to joo, ale v případě, že je vše OK. Jinak nenechala bych to tak dlouho, kvůli té vodě. Standardně většinou dělají vyvolávání ve 41+2 tuším?

autor
23. zář 2020

@gruyerre Tuhle otázku jsem právě formulovala už minule, ale teď ji rozhodně zopakuji. Mě spíš překvapilo, že to vlastně chtějí nechat na mě. Doktorka zvedla obočí, když se mě ptala, jestli bych preferovala vyvolání a já řekla, že nevím...

autor
23. zář 2020

@martaskaaa U nás v porodnici se ve 41+3 domlouvá termín vyvolání, aby se to stihlo do konce 42tt. Přiznám se, že s takovým malém vody bych tak dlouho určitě nečekala.
Spíš čekám zítra otázku, co chci já... A já prostě nevím, jsem v podstatných věcech spořádaný pacient a když doktor řekne, tak obvykle poslechnu..

autor
23. zář 2020

@azanka Právě se snažím číst, ale oligohydramnion (málo plodové vody) a vyvolání porodu nikde není..

martaskaaa
23. zář 2020

Mám to stejně, rodila jsem jednou a v podstatě jako prvorodička ani nevím, co je "lepší" takže jsem nechala rozhodnutí na nich. Nejsem žádný hnidopich a jsem docela důvěřivá, že ví co dělají. Já už stejně byla ke konci smířená, že mě to nemine, protože každá kontrola dopadla stejně, žádné poslíčky, uzamčeno na sto západu a žádná změna. Kamarádka treba šla na vyvolání, nastoupila den předem a přes noc to na ní přišlo samo, takže vyvolání nakonec nebylo 🙂 Může se to klidně stát i tobě. Možná, že jak dostanes verdikt, tak se s tím v hlavě smiris a hodí se hlava do klidu 😂 tak dej vědět jak to dopadlo 👍🏻

majkll
23. zář 2020

Ahoj, byla jsem 40+3 a porad se nic nedelo, bala jsem se zakalene plodove vody a sla tedy na vyvolani. Kolem 11:00 zacaly pomalu bolesti, 13:25 se mala narodila. Takze u nas to dopadlo vic nez dobre🙂

klokanka31
23. zář 2020

Tak když už jsi na termínu tak bych zvolila vyvolání porodu, malé bude normálně donošené a ty budeš mít klid.

levandulka_fialova
23. zář 2020

Položila bych si otázku, co je pro mě důležitější. Přetrpět vyvolání a mít třeba delší porod, i třeba s rizikem císaře případně si pak říkat "kdybych nečekala" nebo být klidná a mít už zdravé miminko u sebe, když jsem už 40tt? 😉 Navíc píšeš, že často ze strachu o miminko jsi na pohotovosti, tak asi není co řešit 😉 Držím pěsti.

autor
23. zář 2020

@levandulka_fialova To je dobrý názor. Předpokládám, že takový vyvolávaný porod má více rizik pro mě, než pro mimčo... Jsem velmi zvědavá, k čemu se zítra na kontrole dobereme...

me_druhe_ja
23. zář 2020

Mě porod vyvolavali pro nedostatek plodové vody a padající ozvy, když jsem byla 41+1. Rodila jsem celkem 24h, vyvolání bylo mechanické, balonkem, ne chemicky tabletkou. Jako prvních 12h hrozný kontrakce, byla jsem hotová. Pak jsem si nechala dát epidural a dalších 12h bylo v pohodě. Konec bohužel hrůza - zasekl se těsně před výstupem, blbě se natočil, takže ho tahali lžící, klestama....Museli ho oživovat, nedýchal. Ale stejně bych neriskovala ještě čekat, když už byly ty komplikace dle UTZ a monitoru a byla jsem už 42tt

ruzova_pastelka
23. zář 2020

Tohle je fakt na probrání s doktorem. Pokud ti vyvolání přímo nedoporučili (a že se v ČR porody vyvolávají spíš častěji, než by to bylo nutné), tak bych do toho nešla. Ty rizika vyvolání by mi za chvilkové uklidnění nestály. Ono si taky můžeš říkat: "kdybych tehdy nebyla tak netrpělivá a počkala, všechno mohlo dopadnout lépe a svou netrpělivostí jsem miminku způsobila...". O miminko se budeš bát i po porodu, možná i víc než před ním, i když si to teď možná ještě ani neumíš představit.

pajula123
23. zář 2020

Jestli běháš na pohotovost s tím, že necítíš pohyby, bojíš se o placentu atd., šla bych do vyvolávání. Normálně ne, v tomto případě ale jo.

autor
24. zář 2020

Tak jsem po kontrole, radši jsem s sebou vzala i přítele, aby bylo vidět, že to beru vážně.... Řekla jsem, že dám na jejich doporučení, že rozhodně chci to nejlepší pro dítě. Tak se zase šly radit a nakonec prý málo plodové vody není důvod pro vyvolání. 🤔 Navíc je prý v pondělí státní svátek, takže tam budou jen dva doktoři, takže mám přijít na kontrolu až v úterý a budeme se domlouvat dál. Pak mi doporučily sex, červené víno a pálivé jídlo. 😁

martaskaaa
24. zář 2020

Tak ať se prcek rozhodne jít ven sám 🙂 u mne nezabralo bohužel nic. Červený víno nepiju a prostě jsem si ho dala, ze zoufalství 😂😂 taky horkou vanu, umyla jsem okna a já už nevím co... Krom sexu, to chlap nechtěl, jsem zkusila vše možné a ani ň 🙈🙈 A máš mít holku nebo kluka? 🙂

autor
24. zář 2020

@martaskaaa Doufám, že se rozhodne brzy, jinak jsem nejpozději v sobotu na pohotovosti. 😬 Měl by to být chlapeček, všichni už se těší.
Pevné doufám, že co nezabíralo tobě, mě prošťouchne.. Bojím se, že čím víc k říjnu to bude, tak bude větší šance, že nepustí tatínky k porodu.

martaskaaa
24. zář 2020

Snad pustí. Ale někdo může dělat co chce a prostě se prckovi nechce. Tak hlavně, ať to je brzy. Kamarádka má dnes taky termín 🙂

autor
24. zář 2020

@martaskaaa Tak to jsem zvědavá.. Za chvíli si objednám pálivé thajské jídlo k večeři. 😁

klokanka31
24. zář 2020

Já jsem chtěla mít porod už za sebou, tak jsem zkoušela sex, pořád jsem uklízela, přerovnávala knihovnu, hodně chůze... Nevím zda to pomohlo, porodila jsem na 40.týdnu, ale podle doktorů díky mé fyzické aktivitě šel porod lehce 😊

autor
24. zář 2020

@klokanka31 A jak dlouhé procházky jsi dělala? 🤔 Já předevčírem utíkala před divočákem (to není žert, vyběhl z kukuřice) a nic...

evsi88
24. zář 2020

Měla jsem podobný problem jako ty, ale plodovka mi zmizela v podstatě ze dne na den - a ne, neunikla mi🤷🏻‍♀️V patek na monitoru jsem měla sloupec 4cm a v sobotu jsem jela do nemocnice s tim, ze cely den cítím nezvykle intenzivně pohyby- a to už jsem měla jen 1 cm ve sloupci. Nechali si mě tam a po suspektivnich (tuším ze se to tak jsmenuje)monitorech Mi po třech dnech vyvolali. Nejdřív hamilton - nic, pak píchli plodovku a začli rozjizdet oxytocinem. Za 5 hodin byla malá na svete 🙂 urcite mi hodně pomohl epidural, ale za mě krasnej porod, i přesto, ze byl s medikaci👍

klokanka31
24. zář 2020

Jejda tak to já bych z divočáka porodila hned u kukuřice 😯 no podle krokoměru kolem 3-4 km, a v den kdy jsem začala rodit, a ještě jsem to nevěděla, jsem v ZOO nachodila 10 km 😮

autor
24. zář 2020

@klokanka31 Tak to budu muset přidat. 🤔

autor
24. zář 2020

@evsi88 Na monitoru se pozná množství plodovky? 😱 Jinak tvoje zkušenost je to, co mě děsí... Těmi intenzivními pohyby myslíš, že byly bolestivější, než jindy, nebo mimčo kopalo častěji?
A když ti píchli plodovku, vyteklo něco? 🤔

klokanka31
25. zář 2020

Zas neblázni ať si neublížíš, já byla v těhotenství divoká, ale každýmu to nemusí prospět... 😯

linee
25. zář 2020

to vis, ze se na monitoru pozna mnozstvi plodove vody, predevsim pokud je ji malo a prave take, kde jeste je. Navic, pokud nemas nikde ve zprave uvedeny zminovany oligohydramnion, tak mas mozno mene plodove vody, ale ne tak malo, aby to ohrozilo dite a zatim neni duvod pro tuto diagnozu. Tim padem bych nchala porod a mimi, at se rozhodne samo. Pokud by bylo tak malo plodove vody, ze by to ohrozovalo jakkoliv dite, urcite by nedali na vyber tobe, zda chces porod vyvolat, ale uz se s tebou domlouvali primo na terminu. Spise ta otazka mozna zaznela proto, ze vetsina zen to v terminu uz chce mit za sebou (co si budeme povidat, posledni tydny stoji opravdu za to), tak ti to nabidli jako moznost, ze to slo i takto udelat. Takze se nestresuj, naber sily na porod a opravdu neres.

evsi88
25. zář 2020

Nene monitor jsem neměla nic moc, tak mi radši delali ještě kontrolní utz kvuli prutokum a tak to zjistili🙂 pohyby nebyly ani bolestivejsi, ani vic, ale cítila jsem malou cely den, jak se v břiše mrcasi a na to jsem nebyla zvykla, vzdycky měla par okamžiku během dne, kdy se rozhybala a pak zas klid a už jsem byla konec 39tt tak jsem nechtěla riskovat a měla jsem strach🙈když mi pichli plodovku tak ze mě vykaply asi 3 kapky😁to tam mohli dat papírového kapesnik😁

autor
25. zář 2020

@linee Ve zprávě mám přímo oligohydramnion, na posledním ultrazvuku měl ze čtyř míst, kde se měřilo, vodu jen ve dvou... Což mě děsí, že jsou doktoři tak v pohodě. 😱

autor
25. zář 2020

@evsi88 Takže malá na to upozornila? To je dobrá. 😉 Zase dobře, že ti vodu píchli v nemocnici, protože já bych si asi tři kapek na kalhotkách nevšimla. 😱

klokanka31
25. zář 2020

Když to tak čtu, nechceš si nechat radši porod vyvolat? Vidím v tom jedině pozitiva:
1)konec těhotenství je stejně děsně náročný
2)mimčo je donošené
3)lepší mít miminko na světě, než riskovat, přece jen doktoři kolikrát něco zanedbají...

autor
25. zář 2020

@klokanka31 Je pravda, že čím víc hodin je od včerejší kontroly, tím víc přemýšlím o tom, že jsem měla víc mluvit o vyvolání a nenechávat to tak na nich,ní když v ten moment jsem byla přesvědčená, že doktorka s praxí 30 let snad ví, co dělá... Teď ale stejně musím na oficiální kontrolu čekat do úterý, takže uvažuji o pohotovosti a řešit to s tím, kdo tam bude.. 🤬

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru