Jak zvládnout rodinné spory a zklamání z pohlaví dítěte?
Ahoj holky
vůbec nevím co se to semnou děje. Nebo s mým okolím...? Kdo ví... mám doma 3 malé kluky, manžela kterého miluji a on mě. Čekáme spolu na 80% dalšího chlapečka, což je pro mě s prominutím, strašná rána. Protože na můj celkový počet dětí tohle byl poslední pokus o holčičku, Kterou jsem si přála od prvního těhu. Moje vyrovnávání s tím, že prostě mám 4 chlapečky a žádnou holčičku je velice těžké. Jsem mrzutá, nervozní... Do toho ty dva starší kluci (Víteček, téměř 5 let a Otík 2,5) začali strašně zlobit. U Víti psycholog určil počáteční ADHD, je velice šikovný, ale když ho to chytne, tak je to mazec. Vojtíšek (příští týden 1 rok) je zase moc hodný, zlaté dítě... až na ty zuby co mu rostou je boží, od začátku říkám, že ho mám jako za odměnu.
Ale, ale, ale žijeme v baráku, kde žijí 3 generace... Od několikátého června nekomunikuji s tchýní, nevím přesně jaký byl datum... Po tom co jsme jí řekli, že čekáme další miminko, mě poslala na potrat. Do té doby až na nějaké výjimky to docela šlo. Já jí v zápětí na to, řekla, že se s prominutím chová jako kráva, když sem do baráku přijede Simona a kluci (dcera a vnuci). a to z toho důvodu, že zečne dělat chytrou, povyšovat se atd... Simona jako taková je docela fajn holka se kterou si rozumím. Jen tchýně svým chováním to tu takhle kazí. Když jde Simona za mnou dolů, popovídat si, podívat se na moje děti na, na to jak pokračujeme s rekonstrukcí, tak jde hned taky jako ocásek, abychom si něco neřekli. Do té doby, než přišel konflikt s potratem, tak mi neustále lezla do zadku, když tady nebyl návštěva, Luci nepotřebuješ tohle a tamto, kluky ti pohlídám, bla, bla, bla.
Asi před týdnem měli naši dva mladší kluci Vítání. řekla jsem si dobře. Asi by u toho chtěla být, i přes to co se stalo a mě to bude nepříjemné, tak jsem zavolala znovu na obec, jestli jde aby šla taky, protože se to ohlašovalo telefonicky asi 2 týdny do předu. A já jí nenahlásila. A dneska zase konflikt, zachovala se ke mě nechutně hnusně. Byla jsem za manželovou babičkou, protože jí nebylo od včera dobře, tak jsem se šla zeptat, jak jí je. Případně obvolat lékaře... vyhodila mě odtamtud, jako že si s nima chce popovídat sama, přitom chtěla to samé co já. Problém ale je, že se nikdy nestarala, stará se jenom, když vidí že jí někdo přeběhl. Tak jsem jí řekla at si tedy políbí zadek. Taky to samozřejmě ovlivnuje můj vztah s manželem. Protože se automaticky začneme hádat taky. Za 14 dní má Vojtíšek mít oslavu 1 rok. a já jí tady prostě nechci. Já vím, je to strašně ošklivý, ale nechci... Jsem tady z toho všeho bolavá, pořád brečím, cítím se pod tlakem, vystresovaná. A už to prostě psychicky nezvládám... svoje děti miluji, bohužel jsem na ně ted taky dost ostrá...
Moc se omlouvám za strašný román... ale i tak je to ve zkratce.
Stručné shrnutí
- Společné bydlení více generací často zvyšuje rodinné konflikty; diskutovaná řešení zahrnují odstěhování, omezení kontaktu a jasné vymezení hranic.
- Praktická opatření ke snížení tření zahrnují rozdělení dvora dřevěným co nejméně průhledným plotem, vlastní verandu s vlastním vchodem a komunikaci omezenou na nezbytné věci.
- V případě urážlivých výroků typu návrhu jít na potrat diskutující doporučovali přerušení nebo omezení styku, podporu partnera a v některých případech nahrávání konfrontací jako důkaz.
Nejčastější otázky
Q: Jak řešit konflikty s tchyní při společném bydlení?
A: Diskuze doporučuje odstěhování jako nejčastější řešení, alternativy zahrnují omezení kontaktu na nezbytné, jasné vymezení hranic a praktická opatření jako rozdělení dvora dřevěným co nejméně průhledným plotem nebo vlastní veranda s vlastním vchodem.
Q: Co dělat, když tchyně navrhne jít na potrat?
A: Respondenti označují takový návrh za velmi urážlivý a doporučují přerušit nebo omezit kontakty, požádat o podporu partnera a v některých případech nahrávat konfrontace a předložit je partnerovi jako důkaz.
Q: Jaké konkrétní úpravy domu nebo pozemku pomohou snížit tření mezi generacemi?
A: V diskuzi jako konkrétní kroky zmínili rozdělení dvora dřevěným co nejméně průhledným plotem a stavbu verandy s vlastním vchodem tak, aby rodiny měly více soukromí.
Q: Jak zvládnout smutek nebo rozčarování z nežádoucího pohlaví dítěte během těhotenství?
A: Uživatelé doporučují zaměřit se na to, že jde o plánované a chtěné těhotenství, přijmout zdraví dítěte jako prioritu, vyhledat podporu partnera a počítat s tím, že těhotenské hormony mohou zvyšovat frustraci.
Q: Může bydlení u tchyně ohrozit manželství?
A: Ano; v diskuzi zaznělo, že vměšování tchyně může narušit vztah a že v krajních případech některá manželství skončila právě kvůli zasahování rodičů partnera.
Q: Jak řešit zhoršení chování dětí v situaci se stresem a více dětmi v domácnosti?
A: Jeden z případů v diskuzi uváděl, že psycholog diagnostikoval počáteční ADHD u dítěte; doporučení zahrnovala vyhledat odbornou pomoc, nastavit konzistentní hranice a omezit stresující vlivy v domácnosti.
Závěry z diskuze
Shoda
- Společné bydlení více generací často vede k častějším konfliktům a diskutující většinou doporučují buď odstěhování, nebo výrazné omezení kontaktu.
- Návrh poslat ženu na potrat byl v diskuzi shodně označen za vážné překročení hranic a většina doporučovala přerušení nebo omezení styku.
Sporné názory
- Někteří doporučují okamžité odstěhování i za cenu nouzového ubytování, zatímco jiní radí vytrvat a řešit situaci nastavením hranic (v diskuzi zmíněna i existence hypošky na rozsáhlou rekonstrukci jako překážka stěhování).
- Někteří prosazují asertivní konfrontaci a dokonce nahrávání či veřejné zveřejnění jednání tchyně, zatímco jiní radí stoický klid a neeskalovat urážkami.
Otevřené otázky
- Zda fyzické oddělení prostoru (plot, vlastní vchod) trvale vyřeší konflikty, není jasné.
- Jak dlouho vydrží zlepšení vztahů po nastavení hranic bez úplného odstěhování, zůstává nezodpovězené.
Zmíněné značky a firmy
žádné
Zmíněné produkty a metody
hypošku na rozsáhlou rekonstrukci, rozdělení dvora dřevěným co nejméně průhledným plotem, veranda s vlastním vchodem, nahrávání konverzací, omezení kontaktu, nastavení hranic, odstěhování, psychologická diagnostika počáteční ADHD, odborná pomoc
Místa a osoby
Simona, Víteček, Otík, Vojtíšek
Tak po částech, pryč od tchyne.... Ty vztahy asi nebudou dobre nikdy a ten váš s manželem To bude narusovat. A k tomu začátku... Zkusíš to prehodit v hlavě. Raduj se z toho, zebudetemit zdravé miminko a pohlaví neřeš. My mame také čtyři kloucky, nam tedy bylo pohlaví miminka vzdy jedno a měli jsme až doporodu překvapení. Občas mě spíš bolely poznamky okolí, že se snažíme o holčičku a do kdy to budeme zkoušet. Protože to nebyla pravda a i kdyby, tak kazdemu to může byt burt. Parta ctyr kluků je super... jediné kdy mě mrzelo, že ta holčička nebude, je dobudoucna.... že budu vlastne"jenta ta tchyne". Na to se snažím myslet právě když mám s tchyni konflikt(také má jen syny)abych jednou pak nebyla take jen tou nenavidenou tchyni. Joak poslání napotrat... uprvniho syna mě tamposilala teta au třetího babicka... U čtvrtého naopak už soupalynohama, že byto udělaly jinak, ale že je to Teda naše věc.
@lucifux Problém tchýně bych teď uložila na chvílí k ledu a soustředila bych se na sebe, proč jsi nešťastná z toho, že čtvrté je kluk. To dítě je miláček a zaslouží si stejně radostné očekávání, jako kdyby byla holka. Já jsem asi trochu alternativnější, věřím, že duše toho dítěte se chtěla narodit jako kluk. No pokud se chování Vítka zhoršilo teď za poslední dobu, je možné, že souvisí s tím, že jsi nervózní, přetažená, nepochopená, zraněná, vnitřně nesmířená s klukem. Děti často zrcadlí naše pocity.
Posílat někoho na potrat je hnusné, velmi by mě to ranilo, i kdyby to ten dotyčný myslel dobře. Měla bych problém s tím druhým komunikovat a svěřit mu to dítě, ale asi kvůli tomu, že bydlíme takhle blízko, bych zachovávala chladnou zdvořilost a časem by se vidělo. Ono to chce z tvé strany hodně nadhledu, protože rodinné vztahy jsou složité.
Moje tchýně nikdy neudělala nic takového, aby si zasloužila poslat tam, kam slunce nesvítí, ale kdyby mi navrhla potrat vynesu ji v zubech. Obecně, někteří lidi, se chovají strašně, takže by jim taková zpětná vazba od okolí v podobě poslání do tmy prospěla.
@lucifux
a já bych řekla, že "mít" 4 děti byť chtěné tak krátce po sobě z toho jedno s případnou diagnózou ADHD, do toho rekonstruovat a hádat se s tchyní je na mašli samo o sobě, a být tebou tak si ujasním jestli teda děti zlobí dle úvodního příspěvku a nebo jsou hodní a pořád vychvaluješ tchyninu dceru Simonu, to je její dcera i kdyby nevím co, je to její dítě, ty budeš vždycky jenom snacha...nikdy nedocílíš abys byla lepší...
Schválně jestli i Simča bude čekat čtvrtého prcka když jste tak mimořádně početná famílie 😀 a vědět předem, že se partnerovi jeden vztah rozpadl díky tchyni, ani omylem bych tam nebydlela...

@klokanka31 to ne, já to nemyslela tak, že si to má nechat líbit, to vůbec. Právě naopak. Jen nějak asertivně. I když uznávám, že s takovým člověkem jako je tchyně to jde těžko