Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

werumka
24. bře 2017

@medulinek To nevím... Ja mivam vysoké glykemie hlavne pred vypuknutím nemoci, pri braní atb jsem vysoko neměla (jakože by to bylo způsobené branim atb...)

werumka
24. bře 2017

@mischel26 To je ale ono 🙂 lačnou musíš měřit hned po probuzení. Kdyz máš pohyb a zmeris se za dyl než za hodinu, glykémie už bude na sestupu... Glukometr v tomhle chybný není 😉

kulistice
24. bře 2017

@ werumka zvýšenou jsem měla hodnotu po hodině.. rámcový jídelníček jsem dostala před týdnem na těch 200 g sacharidů, ale přijde mi, že mam i více...nepočítám si přesně sacharidy...do poradny jdu za týden....obecně mě upozornili opravdu nejíst nic sladkého a dodržovat dietu...snažím se, ale bojuji s tím :/ četla jsem, že při těhotenské cukrovce není hypoglykémie možná, tak tomu nějak nerozumím

werumka
24. bře 2017

@kulistice Sladké není řešením, protože po něm ta glykémie v tvém případě zase prudce spadne. Navýšila bych sacharidy na 230g a přidala vic bílkovin.
Při cukrovce se hypoglykémie nevyskytuje. Ale jak jsem psala - někteří lidé mají celoživotně sklon k hypoglykémiim. Takze uz treba ty poklesy ani necítí. U ogtt se to casto jeví jako cukrovka (setkala jsem se s tim v několika případech). Ale hlídat se to musi paradoxně uplne stejně, protože ty hypa mimcu dobře nedělají. A Tobe taky ne 🙂

kulistice
24. bře 2017

Chápu 🙂 moc děkuji za vysvětlení 🙂 kolikrát se mi stalo i před tím, než jsem šla na testy, že se mi udělalo z ničeho nic opravdu špatně a musela jsem do sebe rychle dostat něco sladkého, takže asi na to opravdu budu trpět...mam strach hlavně o miminko, když vidím, že mam ten cukr spíše nízký a kritických hodnot vůbec nedosahuju....snažím se jíst pravidelně a to pomáhá...když jsem měla mezi jídly delší prodlevu, tak mi cukr po normální večeři zase vyskočil....aspoň vím, kde je nejspíše problém 🙂

werumka
24. bře 2017

@kulistice A míváš to jen v těhotenství, nebo i mimo něj?
U některých lidí se stává, že z nějakého neznámého důvodu ta slinivka vypustí víc inzulínu, než je potřeba. Tím, že ten metabolismus nefunguje úplně standardně, tak se to na ogtt může projevit, jako cukrovka.
Tyhle stavy jsou taky určitou predispozicí pro cukrovku, protože ta slinivka funguje víc, než je nutné. Zároveň to větší množství inzulínu pak může zrychlovat růst miminka. Měř se raději po hodině, abys znala ten glykemický vzestup - je možné, že budeš mít lehce zvýšenou hodnotu hodinu po jídle a pak to bude prudce klesat (stejně jako u ogtt). Zařaď určitě i tuky. A jíst pravidelně, jak sama píšeš, aby se předešlo tomu kolísání, které by u Tebe mohlo být větší, než u běžných diabetiků. Reakce na hypoglykémii totiž v normálním organismu je taková, že glykémie pak zase strmě vyskočí. A na diabetologii to určitě nahlaš 🙂

kulistice
24. bře 2017

Měřila jsem se jednou po hlavním jídle a měla jsem po hodině cukr nižšší než po dvou hodinách, tak jsem to nechala být....jinak výsledky z cukrovky jsem měla 4,6-10,8-7,2, takže nějaké prudké snížení to nebylo....jinak i před těhu jsem musela jíst 2-3 hodiny..v těhotenství mi přijde, že kolikrát i po 1 hodině mi začne býti špatně..ale to je asi tím, že si dám menší jídlo...např. k svačině, když si dám jenom 150 g jogurtu a 30 g pečiva, jak je napsáno, tak si prostě musím dát i to 1 jablko, abych mohla fungovat....na diabetologii to nahlásím, zapisuji si všechny hodnoty...teď se musím měřit 4x denně..jinak miminko je spíše zatím menší 🙂

werumka
24. bře 2017

@kulistice Uvidíš, co budou ty glykémie dělat dál. Ta druhá hodnota pro tu cukrovku napovídá, ale je opravdu možné, že je to reakce Tvého hypoglykemického organismu 🙂 Určitě se to vyplatí dál sledovat a případně pak nahlásit i pediatrovi, že jsi mívala v těhotenství sklon k hypům.
Když je Ti blbě už po hodině, tak by to skutečně odpovídalo tomu vyplavení většího množství inzulínu... Nevím, jak k tomu dochází a proč. Ale nejsi jediná, kdo to tak má. Paradoxně se tyhle holky scházejí tady v téhle diskuzi, protože jim ogtt vyjde nestandardně (při delším hladovění jim glykémie po nějaké době vylítne - např. při ogtt už lačná). Nemáš potíže se štítnou žlázou? Nebo neléčíš se s něčím?

kulistice
24. bře 2017

Ta štítná žláza mě taky napadla, tu mi dělali na diabetologii a výsledky se dozvím příští týden...mám obecně nižší tlak, ale to nikdy nikdo nějak neřešil a před těhu jsem si cukr neměřila, protože vždy byl na lačno v normě a když jsem na sobě cítila, že není něco dobře, tak jsem se prostě najedla...jinak se na nic neléčím...a to hladovění určitě souhlasí...to jsem si vyzkoušela..jeden den jsem si dala stejnou večeři a cukr v normě a druhý den po stejné večeři (pravda trošku navýšené pečivo), ale měla jsem 7,1 a to bylo právě to, že jsem jedla po skoro 4 hodinách a už jsem hlady šilhala...pořád jsem přemýšlela čím to je, když jsem v podstatě neměla nic sladkého....

medulinek
24. bře 2017

Holky asi blby otazky,ale 1, delaji se vam na prstech po pichnuti modriny a 2, kdo si pichate inzulin,kam si pichate?

el_le
24. bře 2017

@medulinek 1) modriny ne, ale hrozne mi jakoby praska kuze na tech prstech 2) ja si pichala ze zacatku do bricha a ted do zadku tam mam totiz je asi jedine misto kde mam neco jako tuk 😀

mischel26
24. bře 2017

@medulinek modriny na prstech ne,ale obcas citim docela ty vpichy a picham si do stehen...ale obcas se mi delaji pekne modriny tam..

fullera
25. bře 2017

@medulinek 1) modřinka se mi zatím udělala pouze 1... (píchám 14 dní), 2) já dávám dle rady sestřičky na diabetologii do levé ruky - různá místa na rameni.

drzticka81
25. bře 2017

holky, a boli ta injekce s tim inzulinem? obavam se, ze ho brzy dostanu-se mi zhorsily hodnoty lacne a nasledne po snidani (i kdyz ji mam rozdelenou)-tak posledni tri dny.........chjo

lucienelka
25. bře 2017

@drzticka81 neboli vubec, je to jako to pichnuti do prstu stejne.

el_le
25. bře 2017

@drzticka81 neboli me dokonce prijde injekce inzulinu lepsi nez mereni z prstu, jehlicka je fakt uplne tenoucka.

drzticka81
25. bře 2017

ja nemam rada injekce a jehly .-((( u te vystrelovaci tuzky je to fajn, ze proste mackam a nevim kdy to vystreli a pichne-takhle se budu muset odhodlavat 🙂))) sama........

tana5
25. bře 2017

@drzticka81 neboj, měla jsem stejný problém a opravdu je inzulín by (já píchám do stehna) lepší než měření do prstu. Z 99% to nebolí. Jen někdy se mi stane, že píchám blbě a zabolí to a objeví se i kapička krve. To pak ani tu jehlu nazasouvam a raději se píchnu znovu. Takže to zmaknes. Já se toho taky strašně děsila a když jsem si měla naprázdno zkoušet píchnout u doktorky, tak jsem se ji tam malém sesypala (ze nechci, že se na to musím pripravit, že to prostě nedám)

drzticka81
25. bře 2017

@tana5 ja takhle mela sok, kdyz jsem mi dali nohu do sadry a ja se mela v ordinaci (presne, bez psychicke pripravy) bodnout clexanem -fuj, svine stipavy 🙂))) a to jsem se pichala jen deset dni (preventivne proti embolce).......chjo.....tak uvidime....diky za povzbuzeni 🙂)))

medulinek
25. bře 2017

@drzticka81 mne teda to pichani do prstu prijde horsi, precijen je tam kuze tvrdsi

medulinek
25. bře 2017

@drzticka81 vidis,clexane picham uz 7 mesicu a uz o tom pomalu ani nevim

drzticka81
25. bře 2017

@medulinek no me obecne nedelaji jehly dobre 🙂)) proto bych nemohla byt ani zilni fetak 🙂)))

drzticka81
25. bře 2017

@medulinek tak to jsi borka-ja clexan nesnasim 🙂)) po cs me zas ceka na par dni 🙂)) fujky fujky 🙂)) ale jak kdo ho umi pichnout!!!

medulinek
25. bře 2017

@drzticka81 jo tak to ja taky ne,staci mi to videt v televizi a je mi na bliti. Me clexane zachranil od ctvrtyho potratu,takze i pres modry stehna,bricho i ruce na nej nedam dopustit. Uz jen 3 mesice

luj89
26. bře 2017

Tak jsem se dnes poprve zmerila doma na lacno glukometrem a hodnotu mam 3,7. Neni to moc malo? Muze to negativne ovlivnit i to, ze balicek s testovacimi prouzky je otevreny delsi dobu nez 3 mesice? Dekuji 🙂

slivci
26. bře 2017

@werumka moc prosím o radu,neb nevím zda se mám hroutit ☹ dietu držím už dva měsíce a dneska mám po snídani poprvé hodnotu 10,0,měla jsem rohlík s máslem a salátovou okurku. Může to být ovlivněno tím že jsem se změřila v 5:50(lačná 4,9) pak beru euthyrox(30 min nejím) a pak hned snídám,ovšem dneska jsem ještě usnula a snídala až v 7:30? Jsem 35 tt. a do ted´jsem měla hodnoty v pořádku. Moc děkuji za odpovědˇ. Slivci.

balrozka
26. bře 2017

Zdravim vsechny a mam dotaz. Do kolikateho tydne vam stoupaly glykemie a bylo nutno navysovat inzulin. A nezacaly jste pribirat? Jsem ve 29. tydnu. Nekdy ve 24. jsem musela zacit s inzulinem. Rychly 3x denne 6 j, na noc dlouhy 10. Pak chripka - totalne vse rozhozeno. Tyden po chripce jsem dostala rymu, ktera trva uz asi 11 dni a nemuzu se ji zbavit. Musela jsem navysit davku kvuli rannim glykemiim - porad kolem osmi na lacno - na 8 j rychleho. K nemu beru jeste 850 Siofor. Ted jsem mela na lacno po 12 j nocniho 7,5, tak jsem jeste asi pul hodiny cekala s jidlem, 40g chleba s 50g paprikoveho lyonu a zeleny caj s asi 1 dl ryzoveho mleka. Tesne po jidle uz 9,7 a za hodinu po jidle uz 14,8. Takze zase asi budu zvedat, krome toho, ze i pres unavu a bolave svaly musim do terenu a doufat, ze cukr spadne. Uz fakt nevim, co jist. Snad jenom zeleninu a sportovat. 😥

el_le
26. bře 2017

@balrozka poradi ti asi spis nekdo jindy, ale muzu jenom rict ze te uplne chapu ☹ me se hodnoty zvysovaly vpodstate porad az do nejakeho 33tt kdy to vypadalo ze to uz to doklepu (3x 5j pres den + 24j na noc)a pak se mi to rozhodilo pichnutim kortikoidu a od te doby zase bojuju hlavne s lacnyma, rychly inzulin dopichuju dle potreby ale lacne mam zase vyssi cca 6 - 7. Taky jsem mela asi milionkrat pocit ze i kdybych se na hlavu stavela nic s tema hodnotama neudelam ze jim tak jak mam a stejne je to porad malo... ale u tebe to bude asi i tou rymou a vecma okolo. Hodnoty pres den mam samozrejme lepsi kdyz se hodne hybu, ale ta unava potom... a kdy jdes na kontrolu? Treba by te tam uklidnili a poradili 🙂

werumka
26. bře 2017

@slivci Z takového výskoku bych si hlavu nedělala. Prostě to jednou vyletělo. Ano, je možné, že to byla kombinace Euthyroxu a pak toho rohlíku (ten někdy glykémii zvyšuje rychleji). Když si dáš Euthyrox a za tu půlhodinu se nenajíš, může ta glykémie vyběhnout (proto se má třeba při odběru lačné brát Euthyrox až po odběru). Takže žádný strach, zítra to bude v pořádku 🙂

werumka
26. bře 2017

@balrozka Glykémie většinou stoupají do 35. týdne. Na můj vkus máš dost málo nočního inzulínu - na to, že už máš třikrát denně 6j rychlého. Podle mě bude potřeba trochu víc navýšit noční (třeba 18j a výš) a pak budeš mít i lepší start ráno 🙂 Zvlášť, když se tělo pere s nějakou infekcí, tak je potřeba inzulínu větší.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru