Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

petakaci
26. bře 2017

Hezký večer, tak jsem taky skončila na inzulínu, zatím pouze na nočním, ale kdo ví, jak to nakonec dopadne. Chtěla jsem se zeptat, kam si inzulín pícháte? Já zatím do břicha, ale četla jsem, že by se ta místa měla měnit. Pícháte třeba někdo do stehna? A kam tam přesně? Dost psychicky bojuju s tím si tam tu jehlu vpichnout, i když vím, že to nic není... tak mě právě zajímá bolestivost jiných míst. Děkuji moc 🙂

werumka
26. bře 2017

@petakaci Mně doteď břicho přijde nejcitlivější 🙂 Radši do stehna, nebo do ruky, než do břicha 🙂

medulinek
27. bře 2017

@petakaci ja picham do steha,obcas to stipe nebo se udela modrina,ale jinak dobry,treba oproti clexanu,ktery naopak do ruky neskutecne boli ana stehnu dela modriny jak livance,zatimco do bricha o nem vubec nevim

medulinek
27. bře 2017

Ja zas nevim,jestli vubec merim dobre,doktrka rikala merit az pred jidlem i kdyz se probudim driv,tady zase vsechny merite hned po probuzeni. Minule jsem teda merila nadvakrat,po probuzeni 5,6 ale pred jidlem uz jen 4,9 ( takze to muselo byt zkreslene pohybem) a dneska jsem vzhuru od 5ti,ale v blahove nadeji ze jeste usnu jsem merila at ted pred jidlem,kdy uz jsem mels hlad a 6,0, tak nevim,jestli cele to mereni nedelam uplne k prdu ☹

mischel26
27. bře 2017

@petakaci ahoj,me tedy stehno prijde taky nejlepsi..jeste jsem zkousela ramena,ale tam se mi delaly velke modriny...
@medulinek no,tezko rict,co je asi spravne...me dr rikala po probuzeni se tak nejak zmerit,ze pote je to jiz zkresleny pohybem...i Verca tady doporucuje spis vychazet z te hodnoty hned po probuzeni,ze?

medulinek
27. bře 2017

@mischel26 no prave bych dala na tu vercu

balrozka
27. bře 2017

@werumka No, asi to bude teď už víc. Rychlého už mi nestačí ani 8j. ☹ Nejvíc mě na tom prudí, že to nemám pod kontrolou. Když jdu ven, tak trochu jo, ale teď jsem třeba měla hodně zeleninový oběd, kde bylo jenom asi 70 g pohanky (jako rýže) a jinak plný talíř brokolice, tři plátečky koliby a houby. Jen osolené. Hodinu po jídle jsem si bahnila, že mám 9 (cokoli do deseti beru už jako úspěch), celé odpoledne jsem už pak nic nejedla, aby to hezky kleslo. Teď jsem se píchla, že si dám večeři, a světe, div se, 9,8. ☹ Tak jsem snědla aspoň půlku Cottage (tedy 75 g) a píchla jsem si 10j rychlého. Je fakt, že pořád ještě nejsem zdravá a odpoledne bylo dost náročné na nervy, tak možná proto... Na dia jdu pozítří (se staženým zadkem), no, snad se to konečně nějak pořeší a budu mít nějaké optimističtější zprávy, abych tu pořád nekňourala. 😉

medulinek
27. bře 2017

@balrozka mně se zdá jako blbost,že odpoledne už nejíš,aby ti to kleslo,naopak jíst musíš pravidelně.

werumka
27. bře 2017

@medulinek Takhle, pokud chceme zachovat plošnou objektivitu, tak by se mělo měřit hned po probuzení. Organismus každého člověka reaguje na ty další pochody různě a pak už je to podle oka do potoka. Nás zajímá, jaká je glykémie dejme to 3-4 hodiny než se probudíš (plus mínus), ne ta, která je po půlhodinovém pohybu. Jestli tomu je to srozumitelné 🙂 V průběhu dne se pak měří těsně před jídlem.

werumka
27. bře 2017

@balrozka Myslím, že ten nepoměr mezi dlouhým a rychlým inzulínem Ti dělá tyhle skoky. Prvně se musí pokrýt to bazální fungování organismu (na to je určený dlouhý inzulín) - aby pak nedocházelo k tomu, že mezi jídly poběží glykémie nahoru, protože játra budou vyrábět zásobní cukr. To se totiž stane ve chvíli, kdy máš málo svého inzulínu, tudíž se ten cukr nemá jak dostat do buněk, které ho potřebují. Slinivka to vyhodnotí jako nedostatek cukru (což taky tak ve finále je) a játra pustí do krve další. Ale pořád chybí dost toho bazálního inzulínu, který by ho poslal tam, kde má být. Takže cesta je nejdřív zvýšit bazál (ten taky pokrývá svačiny. Pokud si nedáš ke svačině sacharidy, tak aspoň nějaké bílkoviny, jinak se glykémie po dalším jídle rozhoupe nahoru)...

medulinek
27. bře 2017

@werumka jj tomu rozumim a prijde mi to tak i logictejsi,tak to tak asi budu merit a jen ji to reknu.prave,ze mam pocit,ze mi staci i malo pohybuna to,aby sla glykemka docela dobtre dolu

werumka
27. bře 2017

@medulinek Tak tak - Tobě jde třeba dolů a někomu nahoru - a špatně se to pak vyhodnocuje...

medulinek
27. bře 2017

akorat,pokud to tak u me fungovalo vzdycky,tak jsem se zbytecne radovala nad dobrou lacnou,kdyz uz to bylo treba po pul hodine behani no

werumka
27. bře 2017

@medulinek To hoď za hlavu 🙂 Vždycky je lepší objektivní glykémie, se kterou můžeš něco dělat, než zamaskovaná 🙂 A jestli byly glykémie po snídani ok, tak to žádný průšvih není.

medulinek
27. bře 2017

Ted uz mam po snidani krasny max do 6,5. Delam to tak,ze kdyz mam vysokou lacnou dam si minimalni sacharidy a tim ji udrzim a pres den je dozenu,to mam bez problemu

werumka
27. bře 2017

@medulinek Tak to je ideál 🙂

balrozka
27. bře 2017

Jen pro info. Hodinu po té trošce Cottage jsem měla 11,8. Připíchla jsem si Apidru, nicméně omylem jsem si připíchla 4j a ne 2, tedy celkem 12 j místo zamýšlených 10. Od té doby se po hodině měřím. Čekala bych rychlejší sešup, teď mám teprve 8,8. Je fakt, že jsem z toho hodně smutná a vyklepaná a možná se to projevuje tak. No, zkusím se pozítří zeptat, co můžu vůbec jíst. I jsem teď přibrala asi 70 dkg z týdne na týden, což by neměly ani ty s normální váhou, natož já, která je obézní a navíc dia. Asi už jen zeleninu a bílkoviny. No, nebudu předbíhat. Zkusila jsem depot navýšit na 14. Kéž bych měla ráno aspoň 6, měla bych pocit, že zafungoval.

martyina
28. bře 2017

Ted sedi m v Dia pořádně a čekám co mi řeknou. Takže pak asi budu číst rady🙂

petakaci
28. bře 2017

Ach jo, jak je možné, že mám z jednoho prstu 5,6 a zkoušela jsem hned z druhého, a to bylo 6,5. To můžou být takově rychlé skoky? ☹

mischel26
28. bře 2017

@petakaci Nerekla bych,spis si myslim,ze si mela spatne umyte ruce a neco na prstu bylo,co zkreslilo vysledek...

koncita
28. bře 2017

@petakaci pokud měříš vícekrát za sebou, tak zblbneš glukometr 😉 ta druhá hodnota není validní. Měla bys nechat glukometr minimálně 10 minut odpočinout, jinak to nevyhodnotí správně. Taky se mi to stávalo....

medulinek
28. bře 2017

@werumka jj,ted uz zlobi jen ta lacna a dneska jsem se zmerila jeste v posteli a hle - 4,9,hned jsem si namazla s chuti chleba,vajicka a parky uz nemuzu ani videt 🙂
@balrozka na tom pribirani neco je,za ty 3 tydny,co jsem na inzulinu mam nahore kilo,ale ja do te doby nemela na jidlo chut a doktorka rikala,ze jak se srovnaji cukry,tak mozna dostanu i vic chuti k jidlu.

martyina
28. bře 2017

Ráno jsem dostala glukometr a naměřeno jsem měla 6 na lačno, nyní po snídani první měření 9,1 volala jsem k lékaři, ten se zhrozil, také Vám to tak skáče? Mám to první den tak nevím☹

el_le
28. bře 2017

@martyina první den bych byla klidná, i když se to lehce řekne a moc dobře si pamatuju, že jsem taky klidná nebyla. Ale stres ničemu nepomůže naopak to bude ještě horší. A lítalo mi to šíleně jestli tě to uklidní 😉 nevím co bylo na snídani nebo druhou večeři jestli jsi měla, ale je to prostě potřeba vychytat. Většinou bývají rána nejhorší (u mě to tak je a i to tady tak holky mají) 🙂

martyina
28. bře 2017

@el_le uvidím v 11 mám měření před obědem a pak po o a mám volat ještě doktorce tak uvidím.

kulistice
28. bře 2017

@martyina mně říkala sestřička, že první dva-tři dny to může lítat, ať se s tím nenechám vystresovat a volám, když budou tři hodnoty zvýšené...mně to taky lítalo, ale spíše do nízkých hodnot. Než se s tím člověk naučí, tak je nervózní. Píchala jsem si prst vždycky na 3x a vypotřebovala 3-4 proužky. Určitě se to srovná 🙂

martyina
28. bře 2017

@kulistice já na dvakrát no🙂 ted před objedem 7,2 tak uvidím co po o

kulistice
28. bře 2017

@martyina tak uvidíš, co ti pak řekne doktor...hodnoty jsou fakt vysoké, ale stres dělá taky hodně...držím palce, ať se to srovná 🙂

martyina
28. bře 2017

@kulistice jak se to řeší dál?

medulinek
28. bře 2017

@martyina byla jsem stejne vydesena,kdyz mi tam po snidani vylitlo 11,4 a taky jsem hned volala,dala mi 3 dny,co to bude delat dal,ale nezlepsilo se to,tak jsem dostala ten inzulin

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru