Falešně pozitivní Prenascan

efsonka
23. bře 2017

Ahoj vsem!

Chci se podelit o svou zkusenost s Prenascanem. Minuly tyden jsem se dozvedela ze mi tento test vysel pozitivni na Downuv syndrom na 99/100!! Doktor mi rekl ze je temer jiste ze dite ma Downuv syndrom. Ihned jsem sla na odber plodove vody a dnes jsem se z rychlotestu na Downuv syndrom dozvedela, ze dite tento syndrom nema!!! Uz jsem predtim dite obrecela a myslela ze je konec, ze je postizene, a ted jsem uplne v soku!! Sestra rikala ze plodovka je 100% vysledek. Takze Downuv syndrom nema. Tak holky jenom vam chci predat zkusenost s timto testem Prenascan, ktery stoji 14 tisic a byl FALESNE POZITIVNI. Je tu nekdo se stejnou zkusenosti? Nebo mate s Prenascanem zkusenosti dobre?

oveckaluky
7. kvě 2018

@klementynka44 Tak to vypadá dobře, držím všechno, co mám :-*

rosalline
7. kvě 2018

@klementynka44 moc na tebe myslím a věřím v tvůj šťastný konec.

klementynka44
7. kvě 2018

Ještě k jejímu vyjádření k odběrům v prvním trimestru a Panorama testu. Byla celkem naštvaná. Stejně jako genetička řekla, že je nesmysl, aby vyhodnotili riziko 1: 468 jako pozitivní, že je to ještě dobrý výsledek a ve většině případech se hodnotí jako v pořádku. U Panoramy se podivila, že dokázali vyhodnotit výsledek s fetální frakcí 2,8, že je to velmi nízká hladina a výsledek jí v tom případě přišel nevěrohodný. Taktéž prý odebírat třikrát, pokud je FF stále moc nízký a na tom základě vyhodnocovat výsledky či dělat závěry není vhodné a lepší je skutečně indikovat invazivní metodu. Dále mi vysvětlila, že při Panoramě se vyhodnocuje FF kterou produkuje placenta, čili DNA placenty nikoli DNA plodu. Placenta prý může mít několik rizikových faktorů, jako například mozaicismus, který výsledek zkreslí. Samozřejmě existuje možnost, že tyto rizikové faktory se přenesou na plod a ovlivní jeho vývoj, čili způsobí poškození či VVV ale není to pravidlem. DNA placenty se nemusí shodovat s DNA plodu. Takže výsledky mohou ve screeningu vyjít pozitivně, protože má placenta k tomuto riziku dispozici ale miminko může být zcela zdravé. Stejně tak samozřejmě obráceně. Nic méně by lékaři při těchto odběrech měli být více upřímní když ho nabízejí a v případě pozitivity zdůraznit, že to není 100% a i když se to na trhu uvádí jako téměř nemožné, aby se tento test mílil, je to stále jen screening který je stále ve vývoji.

klementynka44
7. kvě 2018

@oveckaluky Moc děkuju, jsem už trochu optimističtější 😉

klementynka44
7. kvě 2018

@rosalline také věřím ve šťastný konec. I špatná zkušenost je zkušenost. Alespoň by i ostatní viděli, že když se zdá situace beznadějná dle jednoho doktora, nemusí tomu tak být 🙂

rosalline
7. kvě 2018

@klementynka44 jak už jsem psala... mně vyšlo taky riziko rozštěpů 1:2. Hrůza, hrůza, z utz se to sice nepotvrdilo... ale taky trnu teď před velkým utz. Jaký ti dělala MUDr. Frisová utz?

oveckaluky
7. kvě 2018

@rosalline Riziko rozštěpů? To mi asi ani nedělali...najdu to někde ve zprávě?

rosalline
7. kvě 2018

@oveckaluky NTD , z krve v 16tt.

oveckaluky
7. kvě 2018

@rosalline Aha, to jsou tripple testy? Ty mi nedělal, že prý jsou k ničemu...

rosalline
7. kvě 2018

@oveckaluky jojo, tripple.... četla jsem už snad diskuze z roku 2010, že se od nich ustupuje... a voilá centrum , kam chodím na screeningy, je aplikuje... vyšla mi vysoká hodnota AFP

oveckaluky
7. kvě 2018

@rosalline No můj doktor už je právě nedělá, říkal, že když mi vyšel ukázkově první screening, nejsou potřeba, protože právě klamou, navíc u dvojčat by stejně nebyly prokazatelné.

klementynka44
7. kvě 2018

@rosalline nevím jak to myslíš, který mi dělala UZ? Byl na mou žádost k odhalení toho Downa, potom ho doporučila i genetička. Koukala v něm právě i na rozštěpy rtů, patra, nosu a páteře. Je to i uvedeno ve zprávě. Vše co měřila a kontrolovala je tam uvedeno a popsáno.

rosalline
7. kvě 2018

@oveckaluky aha, mně vyšla právě špatně i krev na I.screeningu 😔

rosalline
7. kvě 2018

@klementynka44 jestli 3D nebo 2D?

klementynka44
7. kvě 2018

@rosalline ona si to tak občas přepínala mi přišlo. protože někdy byla obrazovka černobílá a někdy hnědá..

rosalline
7. kvě 2018

@klementynka44 no myslím, žes nemohla být v lepších rukách... jak dlouho to vyšetření trvalo?

klementynka44
7. kvě 2018

@rosalline určitě tak 45minut. Jsem šťastná že mě vzala. Hlavně i za ten lidský přístup.

rosalline
7. kvě 2018

@klementynka44 mě prohlížel tak 10 minut... 😔. Ty jsi tam tedy zavolala a přepojili tě přímo na ni? Protože ona prý má hodně plno, ale tebe vzala rychle, že ano?

klementynka44
7. kvě 2018

@rosalline potom nám ukázala na PC všechny výsledky i v grafech a referenčních mezích, znovu vysvětlila ten šelest a rovnou mi řekla, že když budou testy v pořádku tak si mě pozve k sobě na kontrolní UZ ve 20tt

rosalline
7. kvě 2018

@klementynka44 budeš moct potom ten test reklamovat?

klementynka44
7. kvě 2018

@rosalline zavolala jsem si tam sama. Je tam recepce, sestřička mě vyzpovídala a že mi druhý den zavolá, že už tam doktorka nebyla. Druhý den volala s termínem a rovnou mi nabídla a zařídila tu genetickou konzultaci a odběr plodovky. Volala jsem v pátek a v pondělí jela.

klementynka44
7. kvě 2018

@rosalline asi ano jen nevím, jestli do toho půjdu. Je to sice velká částka ale ta mi to nevynahradí, vše co jsme si prožili... uvidím.

klementynka44
7. kvě 2018

@rosalline i když asi by mi je nevrátili. Vrací je pouze v případě že nejde vyhodnotit. A podepisovala jsem souhlas že vím, že je to screeningové vyšetření....

rosalline
7. kvě 2018

@klementynka44 ano, jasně. Mně brali krev na cfdna a taky jsem podepisovala, že 98%. Jak to snáší druhá polovička?

klementynka44
7. kvě 2018

@rosalline moc dobře ne, jen to spíš drží v sobě než jako já, že brečim.

rosalline
7. kvě 2018

@klementynka44 Já taky brečela, on věřil, že to bude ok a zakazoval mi mít pochybnosti 😃. A pak z něho i vypadlo, jak si hledal informace.. . a nebo když vyšly ty dna testy v pořádku, tak mu to volám a on nejdřív: Kecáš! A pak já jsemse tak bál 😃

klementynka44
7. kvě 2018

@rosalline tak to maj chlapi asi podobně 🙂 dnes už byl spíš naštvaný, že nás takhle vystresovali.

rosalline
7. kvě 2018

@klementynka44 to se mu nedivím. Jaké ti vlastně vyšly hodnoty z krve v 10tt? já jdu ve čtvrtek na velký utz ke svému gyn. To ty už budeš vědět výsledky...

rebe
7. kvě 2018

@klementynka44 To ti řekla v podstatě to samé, jako mě. Hlavní je to, že test může mít falešnou pozitivitu a je vždy potřeba ho potvrdit invazivně. A co píšeš, na mě skoro dělá dojem, že ho vyhodnotili na sílu, jen aby nemuseli vracet peníze ☹ Každopádně, držím všechny palce, co mám, a ostatní prsty navrch, aby středeční výsledek byl negativní!

lussinka88
7. kvě 2018

@rosalline jojo byla v poradku, jen ji dali nachvili do inkubatoru, ale to asi davaj normalne. Byla jsem dva dny na JIPce tak moc nevim co ses ni delo, ale podle pritele byla u sestricek a mela se tam moc dobre... nosili mi ji docela malo (kvuli tomu ze jsem nebyla moc schopna)... jinak jak jsi prisla na to ze mas vsechny rizikovy faktory?? Koukni na ne.... ja treba nemela ani jeden rizikovej faktor, ale to uz je jedno. Mam tatu gynekologa (specializace na rizikovy tehu) a rikal ze se tomu proste predejit neda. On treba vubec neresi u screeningu nizky papp a, ale dela u vsech pacientek mereni prutoku placenty. Jsou tam dve cevy a ja mela jednu se spatnym prutokem a jednu lepsi. Rikal ze se u osvedcilo nasadit cyklo3forte a anopyrin a vetsinou to pomohlo. Prokazany to ale neni. Ve 30tt mi ty prutoky placentou merili v porodnici a nic nenasli, takze u me to asi pomohlo (ale vis jak je to spekulace, kazdopadne mi to neublizilo). No ale ve 34tt se to musi vysadit - resp mi rekli ze mam vysadit vsechny leky co jsem brala... a vlastne se mi to rozjelo az po terminu porodu. Takze bud zatim v klidu. Treba si mer tlak a kdyz bude nad 140/90 takradsi nekam zajdi. Ja ikdyz jsem zdravotnik jsem nikam moc nechtela jit, nastesti mam v rodine doktory kteri me dokopali. Myslela jsem si ze semi tam vysmejou ze mi blbne tlakomer a ejhletohle.

http://www.maminkam.cz/preeklampsie-v-tehotenstvi

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru