Glukózový těhotenský test. Je povinný?

7. lis 2023

Ahoj, mám dotaz, odpověď jsem nikde na netu nenašla a chci si být jistá. Byla jsem na kontrole u své gyndařky a dali mi žádanku na objednání se na vyšetření těhotenské cukrovky.
Můj dotaz zní, je toto vyšetření povinné? Co se stane, když na něj nepůjdu?
Nesladím, jím vyváženě, dokonce ani sladké opravdu nemusím. Ale setkala jsem se s mnoha ženami, že jim právě ta “glukózová nálož” dost zkreslila výsledky.

sarihy
7. lis 2023

Povinné není...to vlastně není žádné vyšetření v těhotenství. Cukrovka není vidět, je to velmi zrádné, pokud je nekompenzovaná. Rozhodnutí, zda test podstoupit, je na tobě. Jen tedy znám dost žen, které byly štíhlé, jedly vyváženě, a i přesto těhotenskou cukrovku měly. A jinak glukozová nálož výsledky nezkreslí - pokud tělo funguje dobře, nemá to jak zkreslit, pokud funguje hůř, tak to odhalí takhle snadno jedním testem. Ale jak píšu, je to na tobě, stejně jako všechno ostatní.

alice180
7. lis 2023

A ten důvod proc nechceš jít je kvůli tomu, že si myslíš, že po tom testu ji dostaneš ?

uzivatelkapetra
7. lis 2023

Jako záleží jestli opravdu opravdu nechceš nebo že nějaká známá je přesvědčená, že ji to vyšlo spatně.
Nehlídaná těhotenská cukrovka je problém především pro dítě.
U prvního jsem cukrovku neměla, u druhého mi to o kousek nevyšlo, jen jsem hlídala stravu a kontrolovala glukometrem, žádná hrůza.
A přes to jsem to druhé dítě měla o dost větší právě kvůli cukrovce.
A to v běžném životě nesladím, nemám ráda sladkosti ani slanosti a nevyhnula jsem se tomu.

orangutan123
7. lis 2023

Za mě jdi, povinné to není ale když by tam ten problém byl tak raději o tom vědět a něco s tím dělat. Těhotenská cukrovka není prdel. A už vůbec to není o tom že nejíš sladké, sacharidy jsou totiž skoro ve všem. Já jí v prvním těhotenství neměla a teď ji mám 🤷‍♀️

lencaa11
7. lis 2023

Test není povinný čiste je to na vás ..jsou ženy které jsou jak proutek ji zdravé a vysledky jim vyjdou jsou ženy které prasi vše atd...a jsou ok je to takové co dopředu nikdo nevidi jelikož to není jen o sladkostech ale o vašem těle a slinivce ...

lusiana777
7. lis 2023

Navíc, ten test nepodstupuješ jen kvůli sobě, ale hlavně kvůli miminku. To pro něj může být těhotenská cukrovka nebezpečná, pokud by se prokázala. Rozhodnutí je samozřejmě jen na tobě.

krisstina93
7. lis 2023

Povinné není nic, ale kdybys cukrovku měla, tak ohrožuješ sebe i dítě. Při horší formě ani nestačí nesladit a nejíst sladké. Ale nutit te nikdo nemůže no, jestli ti stojí za to riziko odmítnout 3 pichance do ruky a vypiti kelímku sladké vody, tak je to tvoje věc.

nat
7. lis 2023

Neni povinne jej absolvovat ,ani u jednoho deti jsem test nepodstoupila,doktorka mi preventivne 2x vzala krev a jinak nic,nikdo mi nic nerikal...

mia_von_prag
7. lis 2023

Když máš cukrovku, nehlidáš jen cukr, ale celkově sacharidy - pečivo, těstoviny, rýže, ovoce, zelenina.
Test ti nijak zdraví nepoškodí

jipe
7. lis 2023

jak zkreslila výsledky? Dělá se odběr na lačno a pak se právě sleduje, jak tělo odbourává konkrétní množství glukozy. Nekompenzovaná těhotenská cukrovka je riziková hlavně pro dítě. Jako můžeš si pravidelně měřit cukr glukometrem, pokud nechceš jít na test, ale za mě je dobré to absolvovat.

landylu
8. lis 2023

Není povinný !před 19 a 17 ti lety mě ani neposlali, před 11 lety mi bylo 32 to jsem odmítla. Jak jsem se ráno nenajedla, bylo špatně, zvracela jsem, takže neexistovalo, někam jet nalačno, vypít sladkou sračku a pak 2 hod nejíst.
Ale teď ve 43 jsem šla, neměla jsem takové problémy s nevolností a věkem je prý riziko cukrovky horší...

alpakovo
8. lis 2023

Povinné to podle mě není, ale to že jíš zdravě, dost se hýbeš a nesladíš ti nezaručí, že těhotenskou cukrovku nemáš. Sestřenka díky dědičnosti cukrovky v rodině taky dělala co mohla a stejně trhu cukrovku měla u obou dětí. Po prvním dítěte zmizela,po druhém ji už zůstala 🤷 tohle podle mě zdravým stylem moc neovlivníš

evilin
8. lis 2023

Mám nadváhu, sladké miluji a i v těhotenství a cukrovku jsem neměla ani jednou. Mám dvě děti. A kamarádka štíhlá, cvičí, zdravě jí a cukrovku měla. Proto si myslím, že tento test je důležitý. Cukrovka v těhotenství je nebezpečná hlavně pro dítě.

ajja87
8. lis 2023

Jenže tohle je úplně jiný druh cukrovky než si myslíš nebo myslí i většina žen,to se stravou a životním stylem nemá nic společného...ohrozujes hlavně dítě,po porodu klidně dítě může dostat hypoglykemicky záchvaty, já měla cukrovku, dodržovala a přesto jsem nemohla bez prášků dostat lacnou hodnotu pod kontrolu a dítě po porodu mělo hodně nízký cukr,to je ale jen jedna z mála věcí čím to dítě ohrozujes,taky se při neléčené cukrovce většinou rodí větší děti....odmitnout samozřejmě můžeš,nikdo tě nutit nemůže

dianawonder
8. lis 2023

Ahoj. GDM není jen o neslazení a vynechání cukrů ale celkově na hlídání počtu sacharidů v jídle a čtení složení kde je třeba vynechat i přidaný cukr který se skrývá pod různými názvy. Nežádoucí jsou i umělá sladidla až na LISTY stévie. Je třeba omezit i např. rýži, těstoviny, zeleninu jinou než zelenou, pečivo musí být pouze to kde máte složení a moc na výběr není, dokonce i šunky obsahují cukr a ten je nežádoucí a je toho více takže pouze omezit slazení a sladké opravdu nestačí 😉
Dieta je ze začátku dost složitá na pochopení a většina diabetologů ji bagatelizuje a bere jako klasickou dia, což není. Odborníci jsou na FB ve skupince https://www.facebook.com/groups/170541943282185...

Jinak na test se sice nemusí ale bylo by dobré koupit glukometr a občas se měřit dle zásad GDM. Problém je potom i to že ikdyž je dieta striktně dodržována, je třeba nasadit medikaci a to Dr. bez prokázané GDM nedá a pro dítě to může mít následky.
Zvažte zda Vám to za to stojí 😉

Případně klidně napište, GDM jsem měla, stále se zajímám a dozvzdělávám a můžu případně poradit 😉

dianawonder
8. lis 2023

@krisstina93 Není žádná horší nebo mírnější forma. Je jedno jestli výsledek vyjde vyšší o "chlup" nebo několik čísel. Prostě je to GDM a je třeba dodržovat dietu.

lencaa11
8. lis 2023

@dianawonder jsou 3 typy DM 1,2 a těhotenská a všude pomalu je to stejné skrze jídlo hlavne nejde jen o jídlo glykémii zvedá i vše okolo piti ,počasí ,úplněk ,stres ,spánek ,nálada ,radost ,smutek ,atd... Neřekla bych že to diabetologové neřeší jinak třeba ta šunka když je vysokoprocentní tak je ok ...a hlavně žena urcite nesní 1kg na posezeni každá mame tělo a vstřebávání jiné co jedna žena ji pri cukrovce něco co jí cukr nezvedne tak druhou to vystřelí to samé každé ráno večer si žena může dát stejně jídlo a stejně cukr může bejt jiný není to jen o jídle ...celkové o všem

krisstina93
8. lis 2023

@dianawonder není to jedno, někomu stačí dodržovat dietu, ale někdo má ty hodnoty vyšší a musí si pichat i inzulin. Třeba teď porodila moje kamarádka, stihla, zdravá, ale měla šílené hodnoty, půlku těhotenství si musela pichat inzulin a to neměla ani žádné příznaky, kdyby na ten test nesla.

dianawonder
8. lis 2023

@lencaa11 Píšete naprostý blbosti 🤦🏼‍♀️ Diabetologové radí u GDM stejnou dietu jako DM ale je v tom sakra rozdíl a málo kde se to dá zjistit. Člověk musí hledat nové studie a koukat na rady odborníků kteří se GDM zajímají.
Šunka, ikdyž je vysokoprocentní, neznamená že je vhodná pokud je tam přidaný cukr, stejně jako u všech potravin.

dianawonder
8. lis 2023

@krisstina93 To o čem píšete jsou zvýšené hodnoty ne horší forma diabetu.

lencaa11
8. lis 2023

@dianawonder cukrovky jsou dvě DM 1 ,DM 2 v tom je rozdíl ano že u 1 je celoživotní inzulín - tam slinivka nefunguje vůbec je tam potřeba vážit jídlo ,počítat sacharidy ,jíst v určitých intervalech atd. .. DM 2 tam se to dá zvládnout na diete a když je nejhůř tak prášek když ani to ne přidá se inzulín jídlo se neváží ale též se řeší vše kolem jídla ,sacharidy atd jelikož tělo ještě nějaký inzulín dává a jde i o váhu člověka když ji třeba dá dolů tak se slinivka zmátoři ...atd ...jak píšou kraviny určitě ne ale jen o jídle to není a skrze šunku to neřeším jelikož každá mame své informace ...

veruuu_kubesovic
8. lis 2023

Zkreslila výsledky? Ale kdeze...
Já jsem tenhle test absolvovala 2x, kvůli miminku se ta sladká brecka přece dá přežít? Navíc i štíhlé maminky můžou mít tehotenskou cukrovku, ta se stravou nijak nesouvisí...

dianawonder
8. lis 2023

@lencaa11 Každá máme jiné informace až na to že já odborné a Vy zde radíte blbosti. GDM je "samostatná jednotka" pro kterou platí jistá pravidla která zase neplatí pro další druhy diabetu 🤦🏼‍♀️

nekyna28
14. bře 2024

Povinný není, ale rádi vydávají že Povinný je .
A pokud ho těhotná nepostoupí, sama riskuje

nat
14. bře 2024

@nekyna28 kazdy je zodpovedny sam za sebe,takze strasit nekoho je nesmysl,a navic se da udelat v dnesni dobe i jina vysetreni,kde se zjisti jak je na tom maminka s cukrem....A mozna by to chtelo poptat se doktora,a rekl by VAm info,ze ten test neni az tak super a bezpecny,nez tu zacnete vytahovat nejaky risk...

autor
11. dub 2024

@nat děkuji za odpověď. Odmítla jsem to. Lékařka se od té doby ke mě začal chovat jako ke kopě hnoji . Měla ke mě promluvy, které jsem si musela nahrát na telefon a několik lidí mi následně potvrdilo, že je to minimálně na stížnost. Musela jsem podepsat informovaný souhlas, že vlastně souhlasím s tím, že jsem nezodpovědná a skoro zabíjím své díte. Doktorka říkala, jestli si uvědomuju, co dělám. Že díte se mi může narodit velkých rozměrů, budou ho muset tahat kleštěmi, nebo, že se mi narodí ochrnuté na nějakou končetinu a v tom nejhorším případě mrtvé….
No aleluja, následující odběry krve ukázaly, že mám ještě nižší cukr než před otěhotněním.. straší úplně extrémně a ve všem co se dá. Nechtěla jsem ladovat dítě takovým množstvím glukózy, když na to ode mě nebyl zvyklý a jsem spokojena se svým rozhodnutím. Ale paní doktorka ke mě zaujala jistý postoj a raději mě “přesunula” do nemocnice na oddělení. Kam docházím pravidelně na ultrazvuky a vyšetření.

uzivatelkapetra
11. dub 2024

Nevím jakým tónem nebo jak vám to řekla, ale kdyby vás neupozornila na rizika (ano i ty, co se neposlouchají hezky) a něco se pokazilo, tak byste se na ni obracela, že vám to měla říct.
Já se zase kolikrát těm doktorům ani nemůžu divit, když jsou pacienti zatvrzelí a chytřejší než oni.
Taky jsem sladké vůbec nejedla a zvládla ten test 2x a nic to mě ani dětem neudělalo. (A podruhé jsem těsně neprošla a malá opravdu byla větší i při dietě)

autor
11. dub 2024

@uzivatelkapetra nejsem rozhodně chytřejší než doktor. Jen je to moje dítě, já ho porodím a já musím vědět a cítit jak se věci mají. Tedy pokud člověk umí vnímat své tělo. Nenechám se zastrašovat, když vím, že je vše v pořádku a chodim pravidelně na kontroly. Chce to brát vše jen trošku “svépomocně a svou hlavou” protože kdybych poslouchala já doktory, tak zaprvé mám nejdřív ohromné dítě, pak moc maličké s nedostatečnou váhou na daný měsíc těhotenství, vyvolávání porodu až císař. Miminko mělo standardní váhu, já měla ukázkové těhotenství. Nikdo neměl cukrovku ani nadváhu a podváhu a vše bylo super. A to jen díky tomu, že jsem poslechla sebe.
Ale chápu, že někdo na těhotenskou cukrovku trpí nebo to měli v rodině a řešit se to musí.

uzivatelkapetra
11. dub 2024

Mě se obhajovat nemusíte, jen jsem napsala, proč byl možná lékař takový jaký byl. A že ten test není taková hrůza, jak si možná myslíte. Je třeba vnímat pohled obou stran 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru