Jak je to vlastně s těmi týdny v těhotenství?

mamusa1611
11. led 2011

u prvního jsem to tak neřešila, prostě 1.-9. měsíc... U druhého mi to vrtalo hlavou, a nenašla jsem odpověd na mou otázku... Ale teď mi to prostě nedá.. 😀
Minulý týden ve středu jsem byla na KO a zapsala mi do průkazky 27+3 takže ted jsem nejspíš 28+2?? Ale tady na MK pod každým mým příspěvkem mám napsáno, že jsem ve 29tt čili minulý týden jsem byla ve 28. A kdekoli na netu zadám údaje pro výpočet termínu porodu, tak mi to ukáže že jsem ve 29.tt Tak jak to tedy je? Podle čeho se to počítá?

deyana
11. led 2011

mělo by se to počítat od prvního dne poslední menstruace, ale doktoři to mění v závislosti na velikosti a váze plodu 😉

marketnieuw
11. led 2011

to je jednoduche, kdyz jsi byla napr. 0+5, tak to nebyl nulty tyden, ale uz prvni...
tim padem, kdyz jsi 28+2, tak je to dvacatydevaty tyden

dzejn81
11. led 2011

přesně tak počítá se to od prvního dne poslední menstruace, ale vím že pak je ještě termín podle velikosti miminka. takže se to upravuje. když jsem si spočítala 40.týdnů od poslední menstruace tak mi vyšel termín přesně jak ho spočítala doktorka a napsala do průkazky. tak se svojí dr zeptej jak to teda u tebe je 🙂

mamusa1611
autor
11. led 2011

takže kdybych porodila předčasně,třeba ve 34tt tak už je to jako 35tt... Jde mi o to, abych věděla,kdy je mimčo samo života schopné, a kdy ješte ne... Kdy už má naprosto vyvinuté orgány, abych se pak nemusela bát, a v klidu třeba porodit už ve 35tt .. 🙂 tvrdne mi břicho, a mám takové divné tušení, že malá příjde na svět dřív..

andy80
11. led 2011

Když porodíš záleží, kdy porodíš, když je to 34+0 tak je to 34tt, když 34+1, tak je to začátek 35tt, ale pokud nevíš přesné datum početí, tak stejně nevíš kolik tt přesně jsi.

k.ate
11. led 2011

@mamusa1611 pokud jseš 34+0tt - 34+6 tt, je to braný jako 35 tt 😀 jakmile se to překlene na 35+0tt je to už 36tt 🙂

mamusa1611
autor
11. led 2011

😀 ježišii! 😀 a když jsem teda ted ve 28+2 tak jsem ve skutečnosti ve kterém?? 🙂

andy80
11. led 2011

35+0 tt je ukončený 35tt, 35+1tt už je začátek 36tt

andy80
11. led 2011

@mamusa1611 když jsi 28+2tt tak jsi 29tt, až budeš 29+0 tt, tak je to ukončený 29tt, až budeš 29+1tt, tak budeš začátek 30tt

petardice
11. led 2011

@mamusa1611 od šestého měsíce těhotenství už má mimčo šanci na přežití, takže pokud se narodí tuším po 24. tt, už je naděje na jeho záchranu. samozřejmě, čím dýl zůstane v břiše, tím líp, ale to asi není potřeba říkat. naše malá se narodila o 4 týdny dřív, ale měla pěknou váhu (porodní 2,6kg, při propuštění necelých 2,5kg), takže jsme v nemocnici byly tuším pět dnů a pak nás propustili, naše pediatrička po první kontrole zapsala do průkazky "hraničně zralý novorozenec". Asi 3 nebo 4 měsíce jsme cvičili Vojtovou metodou a malá je naprosto v pohodě. Dle neuroložky je v něčem napřed a v něčem lehce pozadu, ale kde je ta hranice, že? Každé dítě se vyvíjí trochu jinak, takže je to podle mého dost diskutabilní. Rozhodně ale na tvrdnutí upozorni, předpokládám, že ti doktor/ka napíše magnesium. a jakmile by se přidaly nějaké další problémy, radši snad rovnou do nemocnice - víc doktorů víc ví. já jsem takhle přišla o druhé mimčo v pátém měsíci díky tomu, že můj gynekolog prohlásil, že krvácení a křeče v podbřišku, které jsem měla, prý nebyly gynekologického původu a tělo, připravující se na potrat, údajně vypadá jinak. druhý den jsem ležela na sále a ani léky na udržení těhotenství už mi nepomohly. Teď už bych radši několikrát plašila v porodnici... Ono totiž ani s předčasným porodem není žádná sranda... 😒 Držím palce, ať všechno dobře dopadne a porodíš v termínu 😉

andy80
11. led 2011

Největším rizikem u předčasně narozeného dítěte je jeho nízká porodní váha. U dětí narozených před 36. týdnem je tu navíc riziko neschopnosti dýchání, protože právě v 36. týdnu dítěti dozrávají plíce. Je však nutné podotknout, že dnešní medicína je schopná udržet při životě dítě narozené už kolem 24. týdne.

Je-li včas rozpoznáno riziko předčasného porodu, např. vlivem preeklampsie (závažný stav a zhoršený průběh těhotenství v jeho druhé polovině), podávají se matce látky,(kortikosteroidy) k urychlení růstu a vývoje plic novorozence.

Všechny hlavní orgány jsou vytvořeny už ve 12. týdnu, dále se vyvíjí pohlavní orgány a trávicí ústrojí. V 16. týdnu jsou již znatelné končetiny a vyvinuta je i mimika dítěte. Ve 22. týdnu jsou zřetelná oční víčka, obočí a rty, vyvíjí se slinivka břišní, matka cítí pohyby dítěte. Rostou vlasy a nehty, okolo 6. měsíce dítě otvírá oči. Do konce těhotenství se veškeré orgány a soustavy vyvíjí do plně funkční podoby.

mamusa1611
autor
11. led 2011

ahá jo tak dík, 😀 tak už mám před sebou kalendář a počítám, hlasitě počítám.. Snad se dopočítám.. 😉

mamusa1611
autor
11. led 2011

ahá jo tak dík, 😀 tak už mám před sebou kalendář a počítám, hlasitě počítám.. Snad se dopočítám.. 😉
břicho tvrdne už od 22.tt dr už to ví, dala mi na to magnesko, minulý týden jsem byla na kontrole, říkala že je vše v pořádku,že se neotvírám, jinak žádné jiné problémy naštěstí nemám... Jen to občasné tvrdnutí.. Jen jak se mi chce na malou nebo po námaze..
U druhého jsem si pěkně poležela v nemocnici, ted se snažím, aby to bylo ok.. To bych taky neváhala, kdyby přišlo něco horšího.. A toho chytrého gynekologa bych žalovala...
Takže plíce až ve 36tt? Mi řekla dr. ve 34tt.. Jinak malá je ještě pěkně malinká bych řekla, má teprv necele kilo..

petardice
11. led 2011

@mamusa1611 žalovat doktora je v našem státě nemožné. jeden druhému bude krýt záda, kamarádky známé takhle v nemocnici řekli, že musí podstoupit maraton chemoterapií, protože zjistili osteosarkom (v té době už byla delší dobu onkologickým pacientem). nakonec shodou velkých náhod její partner zjistil, že došlo k nějaké záměně, takže paní podstoupila chemoterapie úplně zbytečně, oslabila imunitu a doktoři jí prý řekli něco ve stylu, že je stejně onkologickým pacientem, tak ať to bere jako prevenci. a nenaděláš, bohužel, nic... každý z nich ví, že chybu může udělat každý, takže když jeden druhého potopí, hrozí mu totéž v případě, že by jednou pochybil sám ☹
Váhy se neboj, podle mě jste v normě, nejvíc dohání mimča v posledních týdnech 😉

mamusa1611
autor
11. led 2011

tak jsem se dopočítala až k termínu který mi vypočítala dr. 🙂 tak už to konečně chápu, dík ženy.. 😀

mamusa1611
autor
11. led 2011

@petardice jéžiši no to muselo být strašné pro tu paní... ☹ a vůbec pro každého kdo se bojí o svůj život, nebo v tvém případě taky o život mimča..musí to být hrozná beznaděj, a pak nenadělat nic, nepotrestat toho,kdo to zavinil.. to je taky pravda, co naděla člověk v tomhle státě...☹ snad to tam ta malá lumpice vydrží... 🙂

nikimik
26. črc 2018

.
Komediální Komediální e0k9☺🙂🚮👍🔝🤔🤔s 😘😋😄😄😀😠😀

normalnimatka
26. črc 2018

vždyť je to logický.... 28+3 je, že máš za sebou 28 dní a 3 dny k tomu, tudíž už to je probíhající 29. tejden.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru