Jak říct mamce, že jsem těhotná?

littlestrawberry
30. říj 2020

Ahoj, řeším teď takový "problém". Jsem ve 12. týdnu těhotenství a vůbec nevím, jak to oznámit mamce a celkově rodině. Příští týden mě čeká screening, tak hned po něm bych jí to chtěla říct, ale vůbec nevím jak. Je mi 20 a otěhotněla jsem neplánovaně a navíc jsme s přítelem spolu teprve pár měsíců, takže se hrozně bojím její reakce. Poradí mi prosím někdo, jak jí to nějak hezky říct? Děkuji.

jjasmina
30. říj 2020

Předpokládám, že pokud ste se rozhodli si dítě nechat, máte i zázemi a vše ostatní, takže mamce bych to řekla narovinu. Já otěhotněla plánovaně po půlroční známosti, Moje máma ví, že je vše mé rozhodnutí a taky ví, že po ní nebudu chtít žádný sponzoring, takže to vzala uplně v pohodě a byla ráda. Na druhou stranu mi nebylo 20 když jsem otěhotněla 🙂

rebe
30. říj 2020

Pořádně bych s přítelem probrala vaši budoucnost. Kde a z čeho budete žít, jak se o vás postará, co ty a škola a v budoucnosti práce... Věřím, že když uvidí, že si "neničíš život", bude šťastná. Miminko je štěstí, ale každá máma se vždycky především stará o to své dítě - ona má tedy starost hlavně o tebe.

irmamala
30. říj 2020

Tak jestli žijete samy, vyděláte si na sebe, tak je to přece Vaše věc. Jestli tě živí, tak chápu tvoje obavy, na druhou stranu nejste ani první ani poslední komu se to stalo. Mamka si chvíli popláče, pak se otřepe a začne kupovat výbavičku 🙂

areh
30. říj 2020

@littlestrawberry řekni jí to na rovinu, že jsi to neplánovala, ale že se stalo a těšíš se. Třeba tě její reakce příjemně překvapí 🙂
Jinak kaparádka otěhotněla těsně po maturitě. Na Rodičovské si vystudovala VŠ, nakonec má 3 děti a učí v ZŠ (je jí 30 let). Chci tím říct, že mateřství ve 20 není nic, čím by sis zkazila život / mládí. Ale hodně je to o tom, jak k tomu přistoupíš. Přeju hodně zdraví a spokojený život ve třech 🙂

zuzkasim
30. říj 2020

Důležité je podle mě hlavně to, co na to budoucí otec dítěte. Jestli je schopen a ochoten se o vás oba postarat, jestli za tvými rodiči půjde s tebou, aby tě podpořil (záleží, jestli se s nimi zná, má s nimi dobrý vzah atd.). Pro budoucí babičku to samozřejmě bude šok, netuším, zda studuješ, pracuješ, máš kde bydlet atd., takže promyslet nějaké svoje řešení nebo návrhy řešení, ať ví, že už jsi o budoucnosti přemýšlela, hodláš to vzít do vlastních rukou s případnou pomocí, ale nebude to jen "mami, čekám dítě, budeš se o nás všechny starat?" Jinak byla jsem sice o pár let starší, ale byla jsem v podobné situaci, naštěstí čerstvě po škole a s partnerem, který při mě stál, dnes máme děti 3 a nelitujeme🙂

nattt
30. říj 2020

Taky se priklanim k nazoru ostatnich, hlavne si pripravit odpovedi na otazky, ktere muzou u mamky vyvstat (bydleni, penize, pece) a myslim, ze je dobry napad, aby pritel byl u oznameni s tebou a podporil te 🙂

nikolite
30. říj 2020

Ahoj, Určitě si připrav odpovědi na otázky typu Jak to plánujete do budoucna, kde budete žít ,co finance a co škola pokud do ní ješě chodíš atd.. Ať vidí že celou situaci berete vážně ... nakonec se na vnouče bude určitě těšit a ráda vám pomůže 😉😉

fififjonka
30. říj 2020

Kdybych byla tou mámou, přála bych si, aby se dcera nebála mi to říci a nemusela si připravovat odpovědi. Ať už to je jakkoliv s přítelem a zázemím, objala bych ji a byla připravená jí pomoci a prožívat to spolu.

somalicats
30. říj 2020

Tak já půjdu asi proti proudu, ale zakladatelka diskuse je plnoletá, nepíše tu nic o tom, že visí mámě na krku, takže nevidím důvod, proč by si měla chystat odpovědi typu z čeho budou žít apod.
Je to Tvůj život, Tvoje rozhodnutí, takže to normálně rodině oznam a je to.

krtcice
30. říj 2020

Já souhlasím s @fififjonka a @somalicats
Je ti 20, jsi dospělá, svéprávná. Je pravda, že jsi napsala málo informací aby člověk mohl poradit konkrétněji.

Jen mimochodem, v rodině kdysi přišla 16 letá holčina že je těhotná 😀 a nikdo jí hlavu neutrhl.

klea81
30. říj 2020

Já zvedla telefon v 6 tt a normálně jí to oznámila. 😇

veronika9595
30. říj 2020

Obávám se že tohle ti opravdu nikdo neporadí. Záleží totiž jenom na tvém vztahu s mámou, každý to má jinak. Pokud máte vztah dobrý, tak to určitě překousne ikdyby se jí to zezačátku nelíbilo a nakonec bude ráda, pokud nebude ráda hned. Pokud máte vztah špatný, tak jí do toho nic není, je ti 20 a jsi dospělá 🙂 pro info, já jsem s přítelem od 19, a už ve 20 do mě jeho maminka šila že by jsme měli mít miminko 😃 teď je mi 25, jsem v 8. týdnu a těšíme se jak jim to oznámíme na Vánoce. No a moje vlastní máma ? Ani nevím jestli jí to budu nějak zvlášť oznamovat, je mi totiž jedno co si myslí. Takže vše záleží jenom na tom tak mezi sebou máte.

cherie24
30. říj 2020

Já otěhotněla neplánovaně, při studiu na VŠ, chlap to neustál po porodu a já jsem to věděla, že to nejspíš nedá. Moje mamka to teda vzala úžasně a řekla mi, že budou stát za mnou a pomůžou jak budou moct. Z chlapovi strany ty reakce byly teda horší. Pár lidí se i zeptalo jestli je pozdě na potrat. Já jsem teda měla už i rok odpracovaný a i školu jsem stihla dodělat, sice se u statnic báli, že jim tam porodím 😁 Ale vědela jsem, že to zvládnu i sama. A i když to dopadlo tak jak to dopadlo, tak jsou všichni rádi, že tu malá je. Dost lidí bylo z toho v šoku a museli to chvíli zpracovat, ale nakonec všichni rádi pomohli 😉 Na poznámky typu, že jsme si si zničili mládí odpovídám, že jsem radši mladý rodič a že mi nic neuteče. Cestovat se pak dá i s dětmi a až půjde z domu, tak budu mít ještě dost sil si to vynahradit, ale dohánět děti ve 40ti až si užiju, to bych nechtěla.

mzacikova
30. říj 2020

Já to poprvé mamce oznámila ve 14.tt jako zbytku rodiny. Bála jsem se její reakce, ale byla ráda. Neměly jsme tenkrát zrovna nejlepší vztah, bylo mi 21 a byla jsem trošku nehodné dítě. Ne ale co se týkalo partnera, věděla jsem, že se o nás postará a udělat vše, aby rodinu zabezpečil (dělá to tak celou dobu a teď čekáme druhé a to jsem jí oznámila v 8.tt)
Záleží, jaké máte s mamkou vztahy a taky, jak Vás partner do budoucnu zabezpečí. Ale je asi nejvyšší čas ji to říct

martt
30. říj 2020

Ja jsem také měla strach, když jsem neplánovaně otěhotněla. Sice s přítelem jsme byli spolu rok a půl, ale nebydleli jsme spolu v tu dobu jsem bydlela u rodičů. Když jsem zjistila, že jsem těhotná promluvila jsem si nejdříve s přítelem,abych věděla jak se k tomu stavi on. Ten řekl, že se vezmeme. Pak jsem to řekla mamce. Byla překvapená, ale řekla jsem, že ať se nebojí, že si najdeme s přítelem nové bydlení. Nejlepší reakce byla mé babičky. Ta prohlásila, že už bylo načase, že už bylo divné, že ještě nejsem těhotná,🤣🤣

milebr
1. lis 2020

@littlestrawberry Podle mě nezáleží tolik na tom, jak to mámě řekneš, ale hlavně na tom, jak tu neplánovanou změnu sama v sobě přijímáš včetně tvého partnera. Každá máma chce pro své dítě to nejlepší. Je pravděpodobné, že to bude hodně o emocích na obou stranách. Na nic si nehraj, přiznej své pocity, že se jí to bojíš říct, že máš strach z její reakce, ale chceš, aby to věděla od Tebe, že jsi těhotná. V klidu přidej i to, z čeho máš strach ty, ale rozhodla jsi se (rozhodli jste se s partnerem) tak...., protože... Držím pěsti, ať zpráva o těhotenství proběhne podle Tvých představ.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru