Jít na triple test při negativním NT screeningu?

lenkas1982
16. čer 2015

Ahoj, absolvovala jsem v Gennetu NT screening s negativním výsledkem, i jinak vše v pořádku. Rovnou mi do zprávy napsali, abych přišla cca v 16tt na krev. V tu chvíli jsem si to nespojila, ale když to pak viděla doktorka na gyndě, říkala, že jde o triple test a divila se, proč mi ho tam psali, když mám NT screening v pohodě a že tam chodit podle ní nemám. Tak jsem teď na vážkách. 16tt mám tento týden a rozhoduju se, jestli tam jít nebo ne. Vím, že se říká, že NT je přesnější a triple je zastaralý a má často falešně pozitivní výsledek a proto jsem taky nakloněná tam nechodit, snad z toho pak v Gennetu nebudou dělat problém, až tam ve 20tt mám jít zase na velký UTZ.
Měly jste to tak některá, že jste měly NT screening v pohodě a i přesto jste šly, nebo vás posílali i na triple test?

mayyas
16. čer 2015

Ahoj, já jsem měla NT screening taky v pořádku, nicméně mi doktorka, která ho dělala, doporučila genetickou poradnu a odběr plodovky stejně. Po rozmýšlení a zjišťování informací jsme se rozhodli nic dalšího nepodnikat, a minulý týden mě v tom podpořil i můj doktor s tím, že i triple testy jsou v tomhle případě zbytečné. U mě by vzhledem k věku ttiž asi vyšly pozitivní, a nehodlám se tím pak stresovat, na plodovku bych stejně nešla. Spoléhám na to, že by se případný "průšvih" objevil na další genetickém utz, na který půjdu v 22.tt.
myslím, že v Gennetu Ti nemají co dělat problémy, když nepůjdeš - je to Tvoje rozhodnutí a nesmí Tě do ničeho nutit. Držím palce, bude to určitě v pořádku 🙂 .

lenkas1982
autor
16. čer 2015

Ahoj, díky moc za reakci a podporu. Ještě jsem do Gennetu volala a vyptávala se. Tak prý je to samozřejmě na mně, nijak to řešit nebudou, když na odběry nepřijdu. Ale že ho doporučují, protože se z toho dají zjistit ještě nějaké další vady, které NT screening nezjišťuje (z toho co jmenovala třeba rozštěpy, ostatní mi nic neřeklo). Tak si to nechám ještě rozležet.

filajka1
16. čer 2015

@lenkas1982 NT ok a na tripple jsem moc jit nechtela, gynekolog doporucil, ze radsi ano.. a nejlepsi je jit uplne na konci te lhuty, kdy se tripple test provadi (opravdu klidne posledni den), to je minimum falesne pozit. vsskledku

hanih
16. čer 2015

Ahoj, já jsem byla na NT screeningu, který byl v pořádku, a dál už mě doktorka neposílala. V průkazce mám napsáno v kolonce na Triple test, že byl nahrazen tím NT screeningem. Nevím, co ještě zjišťuje triple, ale třeba rozštěpy mi kontrolovali při NT screeningu a pak znovu na ultrazvuku ve 21. týdnu.

cepanka
16. čer 2015

To je gennet..jak tam jednou vkrocis, berou te jako svou pacientku..samozrejme kvuli penezum..byla jsem tam na genetice a hned me objednali na dalsi a dalsi vysetreni..uz tam nevkrocim...
tripply jsou hlavne na rozstepy, ale i kdyby se tam neco naslo, jdes ve 20tt na velky utz a tam se to zkouma vice...a na ten pujdes tak jako tak..takze bych to nehrotila s tema tripple testama.

lenkas1982
autor
16. čer 2015

@filajka1 Ahoj, to je dobrý tip, díky. Do kdy se dá dělat? Četla jsem myslím do 18tt?

lenkas1982
autor
16. čer 2015

@cepanka Tak já jim to úplně nemám za zlý, díky nim jsem teď těhotná, takže to v mém případě je trošku pokračování dosavadní "úspěšné spolupráce" 🙂 😉

p1983k
16. čer 2015

@lenkas1982 A kolik ti vyšlo riziko na screeningu? Já na ty triply..přesněji je to integrovaný test,vyhodnocení se spojí z výsledky krve a ultrazvuku ted v tom 16tém týdnu...šla jelikož jsem měla riziko 1:560,takže nic moc. No a jsem jedna z těch šťastnějších jelikož nové riziko po vyšetření 1:42000 🙂

sisstin
16. čer 2015

Ja to same, pri NT riziko 1:1000, spojenim s integrovamy testem s tripple 1:58400...

sisstin
16. čer 2015

Jinak to NT mi vyslo diky vyssimu sijovemu projasneni, mela jsem hodnoty mezi 2.3-2,8, jinak krev vysla ukazkove, ostatni markery taky, az na to projasneni, ale Dr nic nerikal, ze on posila pri riziku 1:300 a vyssi, na ty tripple se mi taky nechtelo, ale tam to delaji automaticky, paradoxne me vysledek pak jeste vic uklidnil...

nov.tere
16. čer 2015

Nešla bych na Trippl pokud je NT negativní mně třeba Dr ani krev neodebírala a to jsem byla na kontrole. Sama řekla že je to zbytečný když jsem byla na NT.

filajka1
16. čer 2015

@lenkas1982 ja byla taky v gennetu v praze a mela jsem tam presne datumove rozpeti, dokdy mohu jit, tak jsem sla snad ten posledni ci predposledni den

melodygirl
16. čer 2015

@lenkas1982 Rozhodně bych na triply nešla. Těhotná jsem byla ve 34, NT jsem měla hraniční, triply dopadly dost špatně, tak už mě měli genetici ve svých spárech a hnali na plodovku. Tam bylo vše ok. Vše je byznys, sestry gynekolg říká, že to kvete hlavně v našich zemích, třeba na západě - Něměcku, tam vůbec plodovka nefrčí, jsou dost nábožensky založený stát a interupce je nemyslitelná.
Dle mě je odběr vody poměrně neetická záležitost, nikdy bych to již opětovně neabsolvovala, zároveň ty nervy za to nestojí - čekat na výsledky, když tě genetici dokáží pěkně vystresovat.
Dnes je mi 38 a o dalším dítěti přemýšlým, nešla bych ani na NT, ani na triply, v mém případě budou vždy zkreslené, stačil by mi velký UV ve 20 týdnu. Zároveň chci říct, že nemám naivní představu o vrozených vadách, jsem speciální pedagog a celý život se pohybuji mezi různě postiženými.

lenkas1982
autor
16. čer 2015

@p1983k Nemám to teď u sebe a nevím z hlavy přesně. Byly tam ale dvě čísla - to druhý vztažený k věku jsem měla nějak +/- 1:600, nevím, jestli je to to samý, co píšeš Ty. To nevztažený k věku 1: několik málo tisíc 🙂

p1983k
16. čer 2015

@lenkas1982 Já myslím že to máš stejně jako já ,na Dawsonův syndrom 1:600,proto tě chtějí na genetice na ty triply,dělají to pro jistotu,pro svůj i tvůj klid,na plodovku to ještě není nejspíš..ty ostatní mi taky vyšly 1:tisícům..Tak ted už záleží na tobě jestli do toho půjdeš,bud ano a dopadne ti to jako mě a @sisstin a nebo se budeš celé těhu strachovat aby byl ok a nebo to dopadne ještě hůř..což doufám že nee. Mě vyšlo vyšší riziko zase kvůli krvi,vysoké hcg,projasnění jsme měli v normně.

cepanka
16. čer 2015

@sisstin a na plodovce nebo placente si kvuli tomu byla? Ja mela take vse ukazkove - krev, vsechny parametry..ale NT jme meli 4mm, tak nas poslali na odber placenty..to jsem odmitla..tak nas objednali na tripply a plodovku...jenze mezi tim mi vzali krev na vysetreni obdobne prenatalsafe testu a ten vysel negativni..takze jsem zbyla vysetreni v gennetu odmitla...muj dr. mi udelal tripply a ted cekamna vysledky...a dle toho se uvidi, jak s plodovkou...

anazuzzuzana
16. čer 2015

Pokud vyšel prvotrimestrálrní screening dobře, tak byl na triply nešla. Já jsem byla tak blbá, že jsem šla i když prvotrimestrární screening mi vyšel dobře. Triply mi vyšly 1:200 na Edwardsův syndrom, chování v Gennetu, kam jsem byla odeslána na gentickou konzultaci, bylo šílené...poslouchat kecy o tom, zda chci mít postižení dítě, když odmítám plodovku atd, Když jsem jim řekla, že mi riziko plodovky 1:100 nestojí za ověřování rizika z nějakého pofidérního výpočtu 1:200, tak na to řekli něco ve stylu, že to 1% potratů, které má plodovka, je prostě v pohodě (hlavně, že se u nás rodí minimum postižených dětí)... blila bych... to jsem absolvovala v 19tt, kdy jsem už navíc cítila pohyby. Milostivě mi tedy udělali alespoň podrobný UTZ (na ten ve 20tt jsem měla jít do Podolí, kde jsem byla registrovaná do porodnice), kde viděli, že je vše ok...tak jsem byla ráda a říkám té paní doktorce, takže super, že se to nepotvrdilo a ona mi na to suše řekla: "no ale plodovka by to jako jediná s určitostí vyvrátila, tak se moc neradujte, riziko tam pořád nějaké je"...a pak že nejdůležitější být hlavně v pohodě... je to šílenej biznys u nás a za mě triple testy a Genner NEVER MORE!!!!!

sisstin
16. čer 2015

@cepanka ne nebyla, rikal ze hranocni je az 3-3,5, ze jsem v norme a vysledek byl celkove negativni 😉

cepanka
16. čer 2015

@anazuzzuzana a to je to, proc tvrdim, ze bych do gennetu uz v zivote nevkrocila....zazila jsem obdobne neprofesionalni a nelidske chovani....psala jsem to na svem profilu...Gennet a spustu dalsich CAR zkoupil Babiš..tak, co bychom pak chteli....

@sisstin nam to litao od 3mm - 4 neco..prumer 4mm...a to mimco jeste nebylo natocene tak, jak by potrebovali...a hned kvuli tomu plasili a me samozrejme vystresovali uplne nechutne....no jak rikam, Gennet nidky vice...🙂

akankeo
16. čer 2015

Jit muzes, ale muzes dopadnout jako ja, u kazde dcery negativni prvotrimestralni screening a falesne pozitivni tripl. Takze zbytecny stres, navsteva genetiky a dalsi vysetreni. Prvni dcera mela dle triplu rozstepy 1:50 druha 1:10, v realu jsou obe zdrave

leilunka
16. čer 2015

🙂 u nás se při negativní NT na tripple ani nechodí, zbytečný stres 🙂 Výsledky NT jsou mnohem mnohem přesnější. 🙂

sisstin
16. čer 2015

@cepanka jako vysledek nad tri by me osobne uz znejistil dost, a asi bych na tu plodovku sla 😉 i takhle jsem se dost bala, kdyby ty tripple vysly blbe, tak bych asi sla, ale paradoxne mi to riziko pak desetitisicinasobne snizily, ale tak 100% jistotu ti neda nikdo 😉

pajula123
16. čer 2015

Já byla na NT minulý týden, vše vyšlo hodně dobře a doktor mi řekl, že plodovka je zbytečné riziko a že jsou nesmyslné i triple testy, které by dle jeho názoru v mém případě vyšly špatně už jen kvůli mému věku (36). Že triple testy jsou zastaralá metoda a NT screening se dělá právě kvůli tomu, aby se zredukoval počet odběrů plodové vody nebo choriových klků. Jsem moc ráda, protože ani na plodovku, ani na klky bych stejně nešla. A mimochodem mi taky řekl, že jediné vyšetření, které v těhotenství NELZE odmítnout, je test na HIV a syfilis, protože to ukládá zákon. Cokoliv dalšího odmítnout lze.

sasanka033
16. čer 2015

@anazuzzuzana kdy se ti tohle stalo v gennetu a nepamatujes si jmeno doktorky?

anazuzzuzana
16. čer 2015

@cepanka jo, chybami se člověk učí... já jsem pár týdnů byla hodně na dně...ale naštěstí jsem se z toho dostala a byla jsem si schopná užít ten poslední trimestr..hodně mě podržel partner, který prostě absolutně nepřipouštěl, že by bylo něco v nepořádku ("já dělám jenom zdravé děti") - někdy to jeho ego není k zahození :D no a teď mám už půlročního kluka, kterej je neuvěřitelně plnej života a já jsem na sebe i docela hrdá, že jsem nepodlehla tlaku okolí (a to nejen Gennet, ale i moje gyndařka a rodiče) a na plodovku nešla a nevystavila ho zbytečně opravdovému riziku

cepanka
16. čer 2015

@sisstin to ano, ale kdyz ylo vse o kolo ok, nosni kustka taky....doktorum neslo do hlavy, proc mam jen ot sij. projasneni horsi...nechapali, jak kdyb to v zivote nevideli..tak me poslali do toho gennetu...ale je taky pravda, ze ani na NT screeningu ani na konzultaci malej nechtel moc spolupracovat, takze otazka, jak moc presne je ot zmerene..a porad je ot jen screening....takze uvidim...
Co by se pak delo dal? ja si to nedokazu predstavit..ted podstupovat same stresy...stejne se pak ceka na velky utz ve 20tt...a kdyz tam bude neco 50 na 50, tak se ceka na dalsi velky utz..a co pak? na konci tehotenstvi se zjisti, ze je teda neco spatne a jdu rodit a jsem bez ditete??? toto radseji nebudu tak hrotit...popravde lituji, ze jsem na NT screening sla...spousta holek na nej nejde a muze mit neco spatne a nevi o tom...tripply jim vyjdou ok treba...a ve finale se narodi zdrave dite...vsechna ta vysetreni jsou jeden velky stres...
My se snazili 4 roky..podstoupili jsme vsemozne...a nedokazu si predstavit, ze se budeme snazit dalsi 4 roky treba....:/

cepanka
16. čer 2015

@anazuzzuzana ja byla docela na jatra..a po tom gennetu jsem byla tak nastvana, ze jsem si utvorila vlastni teorii - ze jim jde proste o prachy....jenze manzel zacal znejistovat, pritom on byl ten, co me do posledni chvile drzel..ale diky me teorii jsem pak mohla drzet ja jeho..:D ..muj dr. nas podporil, takze jsem byla stastna..a to je to byvaly primar gynekologie, takze prehled ma....rekl nam o tom Babisovi a ja se ve sve teorii utvrdila jeste vice...

sisstin
16. čer 2015

@cepanka co vim, tak vysoky NT a jinak vse ok znaci spis srdecni vadu a melo by se jit na specialni kardio 😉 druha vec jev jak pises presnost toho mereni, kdyz mne to skakalo o 0,5mm a tobe jeste o vic 😕 stresy to jsou, vec druha je, jestli by ses nestresovala i bez tech testu, ze pro zmenu zas nic nevis 😉 jinak mne vyslo v prvnim tehu vse na jednicku a syn stejne postizeny je, ma tezkou vadu reci a to ti stejne zadnej test nezjisti, je xy milion hnusu, na ktery se v tehu standardne netestuje a jsou horsi nez mit downika. Pracuju tri roky ve soecialnim skolstvi a videla jsem vsechno mozny uz 😉 me tohle od druhyho ditete strasne moc odrazovalo 😉

anazuzzuzana
16. čer 2015

@sasanka033 minulej rok nějak v létě...genetička byla Dr. Hlavová - studená jak psí čumák, ale budiž..nicméně, ta mě pak poslala na utz k nějaké jiné (z toho už papíry nemám, takže ti jméno nepovím) a ta mě dorazila... když tak říká, jak jsou jednotlivé ukazatele úplně v pořádku, ale abych náhodou nebyla v klidu, tak mě setře, že riziko tam stále je a že bych měla jít stejně na plodovku... ono vůbec i už jen ten přístup na recepci. Šla jsem se tam objednat, protože mi moje gyndařka volala, že něco vyšlo špatně a ta sestřička koukne do počítače, ani nezvedne hlavu na mě a říká: jj, Edwardsův syndrom 1:200...a já se ptám co to jako znamená a ona jen bez zákéhokoliv zájmu, že to je gentická vada, na kteoru se obyčejně po porodu umírá a že má termín na konzultaci příští týden... ani mi nechtěla dát tu zprávu, že jí vzorky poslala moje doktorka, tak že zprávu pošlou jen jí... jako takovej přístup bych čekala v nějaké podfinancované okresní nemocnici a ne tam, kde by měli být nejlepší...no, fuj... jsem se zase úplně rozčílala, když to píšu

cepanka
16. čer 2015

@sisstin ja nevim, zda existuje neco, oc me odradi..je mi 27..manzelovi 31....4 roky snahy..CARy, hormony, atd atd...byla jsem uz na psychouse...nedokazu si ani predstavit se nejak rozhodovat po tech letech.....
ale tohle vsechno rozhodnuti bylo jen diky tem negativnim cfDNA testum..jinak bych na plodovku sla asi hned....jinak jak pises vv srdecni se stejne zjisti az na velkem utz...takze to ted nic neresi, ne?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru