Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Nemocenská v těhotenství

meri999
1. pro 2016

Ahojky maminky a budoucí maminky 😉😉😉 Potřebují poradit jak je to s nemocenskou v těhotenství. Známa mela v těhotenství neschopenku placenou 80% z platu všude sem se ale dočetla jenom o nějakých 60% od čeho to záleží? ?? A ještě mne trápí moje doktorka. Chtěla sem po ni aby mi napsala neschopenku (jsem ve 12tt) protože mam náročnější práci ve výrobní hale kde je zima hluk a prach. ..samozřejmě jsem už nastydla a mam rýmu ale ona mi furt tvrdí ze zaměstnavatel mi má umožnit práci pro ženu v gravidite což mi lehčí dali ale jednou je to výrobní hala a zima prach a hluk je všude. Co mám dělat? ?

5pajina55
1. pro 2016

Neschopenka se dává ze zdravotních důvodů a kompilací.Pokud žádné nemáš,tak není důvod jít na rizikové.Do práce se tepleji oblékej a hluk ani prach si myslím,že miminko neohrozí.Důležité je netahat těžké věci.

5pajina55
1. pro 2016

*komplikacích.Píšu na mobilu omlouvám se 😀

vercakolca
1. pro 2016

Určitě se dostává jen 60 % ;) to je dané ze zákona. A pokud tě zaměstnavatel není schopen přeřadit na odpovídající pozici a i tahle ti přijde hodně těžká, tak by tě měl nechat doma za 100 %.

vercakolca
1. pro 2016

Ale asi záleží na tom, jak dokázat, že práce není odpovídající pro těhotnou :/ to nevím

mrazulkav
1. pro 2016

Nemocenská je 60% platu, vycházky max. 6 hodin denně, furt někam odevzdávat lístky na peníze... není moc o co stát. Já bych radši chodila do práce.

lv
1. pro 2016

80% z platu za neschopnost není, pokud jsi na PN, je ČSSZ jedno, s čím marodíš, jestli se zlomeninou, nebo těhotná. Dr. má pravdu, zaměstnavatel tě musí převést na práci vhodnou, koukni na zákoník práce, tam je vyjmenováno, co těhotná nesmí.

ninive211
1. pro 2016

Pokud tě přeřadil zaměstnavatel na jinou práci vhodnou pro těhotnou (netaháš těžké věci, nepracuješ s toxickými látkami a neděláš dvanáctky a noční směny), tak pokud ti nic ze zdravotního hlediska není a zároveň třeba ani nedojíždíš do práce hodinu a půl, tak na rizikové opravdu nárok nemáš, není k tomu důvod. A že jsi nachlazená? Holt v tomto období je nachlazená většina lidí, já za dobu těhotenství už podruhé, a to jsem na RD a s dcerou teďka chodíme ven minimálně a ani mezi ostatní děti moc nechodíme. Jako těhotná jsi taky více náchylná k tomu něco chytit, tak pokud chceš jít na nemocenskou, tak si zajdi normálně k obvodačce a pokud je důvod tu nemoc vyležet, tak tě doma nechá (ale to by musely být asi třeba horečky či úporný kašel, pokud máš obyčejnou rýmu, tak ti asi těžko někdo bude psát neschopenku, je to prostě fakt zbytečný). V tomto případě by to bylo ale samozřejmě krátkodobě a bez vycházek, protože když jsi nemocná, máš se léčit a ne někde trajdat.

marcela2222
1. pro 2016

Prostě v práci řekni, že ti to nevyhovuje a pokud s tím stejně nic neudělají, tak doktorce řekni, že to prostě nezvládáš a ona by ti měla dát neschopenku. Já to tak teda měla...

vercakolca
1. pro 2016

Ještě jedna věc mě napadla. Neschopenku může napsat i obvodní lékařka ;) takže pokud nechce gynekolog, zkus třeba tam. Za sebe bych na neschopenku nešla ;) za 1. si nedokážu představit být jen doma a za 2. kupuje se spousta věcí a ty peníze by mi chyběli, i když mám našetřeno.

ninive211
1. pro 2016

@marcela2222 Ono záleží, jak který dr, některý se rovnou v 6tt ptá "A nepotřebujete náhodou napsat neschopenku? Když tak na to něco vymyslíme" a jinej je zodpovědnej a nechá tě doma, jen když je to fakt nutné (příp. to může být právě doktor, který v minulosti napsal neschopenku každé a sociálka si na něho mohla došlápnout, zda něco nefinguje). Ono taky podle mě není o co stát, být dlouhodobě na neschopence, peníze na prd a k tomu určené vycházky...já byla doma měsíc (zkrácený čípek) a stačilo mi to.

Zde jde o to určit, jestli ta práce, kterou momentálně dělá i po přeřazení na jinou, lehčí práci, odpovídá tomu, co dělat může. Podívat se do toho zákoníku a vyhledat si to.

lv
1. pro 2016

@marcela2222 ale nemocenská se nedává na to, že práce nevyhovuje, ale na změněný zdrav.stav, chorobu.. samozřejmě na virozu ano, obvodní, třeba na týden.

marcela2222
1. pro 2016

@ninive211 tak já to neměla, že bych se chtěla flákat, ale práce mi nevyhovovala a oni už mě neměli kam přeřadit, tak řekli ať si jí nechám napsat, ale já jsem nenechala. Pak jsem řekla, že dělám s hliníkem a okamžitě jsem musela být doma, protože je to prý nebezpečné pro mimi...

lv
1. pro 2016

@marcela2222 no a to ti měli dát plný, 100%plat, to s tebou tedy pěkně zametli, a ty jsi tím přišla o dost peněz.

marcela2222
1. pro 2016

@lv ne, oni mi řekli jasně, že pro mě udělali maximum a že jinám už nemají kam a že oni to podle zákona splnili, tak že já si mám dojít pro neschopenku nebo držet h*b* a krok... Tak jsem si raději došla, ale mě to ani nevadí, přišla jsem o dost, ale zároveň i na neschopence beru hezký peníze ....

ivpad
1. pro 2016

Já myslím, že není třeba se v těhu tak litovat a pokud není důvod tak na co neschopenka?

vercakolca
1. pro 2016

@marcela2222 Právě pokud tě zaměstnavatel nemá už kam dát, tak tě má nechat doma za 100 % ;)

marcela2222
1. pro 2016

@lv a ještě, raději na neschopence o pár tisíc míň než ohrožovat svoje mimčo 🙂 Já si prostě myslím, že když člověk dělá fakt náročnou práci, což prostě fabriky jsou, tak pokud chce, tak by měl mít možnost být doma.. Jako kdybych seděla v kanclu, tak tam jsem taky klidně ještě teď 🙂

marcela2222
1. pro 2016

@vercakolca mělo by to tak být, ale bohužel není... 🙂 Ale jak říkám, mě to vůůbec nevadí 🙂

lv
1. pro 2016

@marcela2222 hmm, ale to byli jen kecy, když práci nemají (a to se stát může, jasně), měla jsi trvat na 100%.. a jsi omezená vycházkami, denně, o víkendu..(a já je měla taky, na pn u obou holek, ale zdrav.potíže)

ninive211
1. pro 2016

@marcela2222 Holky mají pravdu, pokud je to překážka na straně zaměstnavatele, že tu práci, kterou normálně děláš, dělat nemůžeš, tak máš nárok na to být doma s náhradou 100% mzdy. Bohužel klasika, v českým státě se snad každej zaměstnavatel snaží obejít zákoník práce a zaměstnancům dělá bububu a ti pak právě radši "drží hubu a krok", pokud si nejsou pevní v kramflecích a netrvají na svém, se zákoníkem v ruce. :-/

marcela2222
1. pro 2016

@lv tak mě je jasný, že to byly keci, ale já se s nima nebudu dohadovat, sám mistr mi říkal, že to nemá smysl... Ano vycházky jsou omezení, ale mě to nějak nevadí, hlavně už to mám za pár 🙂 příští týden na mateřskou 🙂

@ninive211 ano vím, že jsem měla právo zabojovat si za to, ale nač já se s nima budu stresovat.. nestojí mi to za to.. A ty peníze? Vem to čert... Peníze budou, my nebudem ..

lv
1. pro 2016

@marcela2222 jasně, je to tvoje věc, jen asi to, jak jsi tohle radila, a že to lékař má napsat (když chce zaměstnavatel odrbat zaměstnankyni). Přitom její lékař postupuje správně.

astyna
1. pro 2016

za 100% platu jsem ještě nepotkala ženu, která by za to byla doma. To zaměstnavatel prostě nepoplatí, plus platit dalšího člověka, který de facto maká za tu doma. Pak se lidi diví, když se do výrobních podniků berou holky na dohody nebo ty, které mají plodná léta za sebou.

Děvče, já makala ve skladu, týdně 2 tuny zboží, neměli mě přeřadit kam - byla jsem jediný zaměstnanec na vše. A na začátku 36tt jsem ještě předávala inverturní listy nástupci. Rýma fakt není důvod být doma. Víc se obleč, do uší tlumiče a je to. Moje máma pracovala ve tkalcovně, kde byl hluk nad limit a odnosila tam 3 děti a i celé osazenstvo žen z okolí.

marcela2222
1. pro 2016

@lv No jasný, ale co má chudák paní dělat, když to nezvládá a je jí tam prostě blbě? Zaměstnavatel jí okecá blbejma výmluvama a prostě nepovolí. Tak tam má pracovat dál ikdyž bude třeba každej měsíc nemocná? To za mě teda není úplně fajn.

astyna
1. pro 2016

@marcela2222

já bych se taky nehádala...radši odejít v dobrém a mít možnost se vrátit, než si to tam u všech - ikdyž oprávněně - rozhádat a pak se ještě hádat, zda poslali papíry na PPM dobře + komunikovat dál ve zlém duchu.

meri999
autor
1. pro 2016

Děkuji všem za rady názory připomínky. ..samozřejmě nechci marodit za každou cenu a ne proto ze mám rýmu jen se v práci necítím dobře hlavně tam mrznu jelikož se tam furt naváží nějaký materiál a táhne to tam ze dveří.... Zaměstnavatel mi lehčí práci dal a nedělám už 12tky a noční ale furt se asi obávám abych nějak neohrozila moje mimčo . Bude to moje první miminko tak jsem asi víc opatrná a víc se bojím ☺

nov.tere
1. pro 2016

A já mám za to že hlučné a prašné prostředí též není vhodné pro těhotnou. Jinak ačkoliv tě preradil dál můžeš trvat na přeřazení dodej to písemně a pokud tě nepreradi tak můžeš zažádat o to aby jsi byla doma za 100 % jak už ti tu psali také jsem takto byla doma. Dělala jsem v hlučném a prašném prostředí. Navíc s tmelem a barvou. Takže jsem měla pod nosem pořád smrad.

rickym
2. pro 2016

@meri999 Je to hodně i o přístupu doktora, mě se moje od zač. těhu na každé kontrole ptá, jak zvládám práci, jestli nechci neschopenku. A to pracuji v kanceláři u pc. Takže zatím nechci 🙂

domkour
3. pro 2016

První těhotenství jsem měla v 28 letech a okamžitě mi doktor napsal neschopenku.. Chodila jsem do ZL k Baranovi, byl fakt kapacita, měl rizikové, a jeho názor byl takový, že těhotenství není nemoc ale jiný stav a v prvních 3 měsících je rizikové každé těhotenství. Marodila jsem až do mateřské. Teď jsem těhotná podruhé a marodím od 6tt - jinak při obou mám nevolnosti, což ale není hrůza, ale radši oželím peníze, budu doma v klidu a pokud by se nedejbože něco stalo, tak vím, že jsme pro mimi udělala maximum. A to musím říct, že jsem administrativní pracovník, ale jen ta představa, že vstávám v pět a je mi zle a nemůžu si kdykoliv během dle lehnout je hrozná. Takže pokud se v práci necítíš dobře jsi na neschopenku. Napíše ji i obvoďák..

marketa11112
5. pro 2016

ja za sebe rikam, ze tentokrát při druhem tehu jdu na neschopenku také... při prvním jsem to s praci prehanela a také predcasne porodila.... ono s e to pekne říká, pokud clovek nemá komplikace, ale pokud se pak neciti dobře nebo jako me stále tvrdne bricho, je to něco jiného.. ja si to při prvním nepripoustela a reci typu.. tehotenstvi není nemoc, jsem slyšela každý den.. takze jsem radeji dělala vse... a jak to dopadlo. podruhe uz sve dite neohrozim..

Sem začni psát odpověď...

Odešli