Neschopenka. Napíše praktická lékařka nebo gynekolog? A co vycházky?

kate_25
1. říj 2020

Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat ohledně neschopenky zda někdo nevíte něco blíž...
Dělám chuvu 3 klukům , dva chodí do školy a 3 začal chodit do školky..nedávno jsem otěhotněla. Nemám ještě tehotenskou průkazku, za to mám nevolnosti.. dneska jsem to řešila s vedoucí a ta mi nabídla neschopenku s tím,ze když mi bude lip mužu do práce přijít a později neschopenku zrušit.
Moje otázka ale zní , muže mi napsat neschopenku moje praktická lékárka nebo jen gynekolozka? A jak je to s vycházky , musím mít nebo nejsou omezené vůbec?
Rozhoduju se jestli neschopenku přijmout nebo ne.... ale díky zodpovědnosti ,které vůči malému každý den mám , včetně řízení auta když ho vozim mi asi nic jiného nezbyde , jelikož mám nevolnosti opravdu cely den.
Moc dekuju za odpovědi!

hezz17
1. říj 2020

@tasimia asi jsi neměla takove nevolnosti. Ja chodila do prace do 14.tydne, do nemocnice, na dvanactky, blila jsem kudy jsem chodila. Pak jsem sla na pn kvuli krácení, ale myslik, že dlouho bych fungovar nevydržela. Zvracela jsem prakricky porad do 25.tydne. někomu je zle, někomu nic, nekdo zvraci a nekdo nedela nic jinyho nez zvrací. Tak nesud ostatni podle toho, ze tobě tak zle nebylo.

kate_25
autor
1. říj 2020

Holky dekuju těm ,kteří se mě zastaly..
já chápu názor všech, ale nemám možnost dělat home office a nemám možnost jít dělat ani práci na jiné pozici. Mám zodpovědnost za cizi děti , mám je vozit do školy , starat se o ne... asi jsem až moc zodpovědná na to, abych čekala ze se mi něco po cestě udělá za volantem zle a něco se nedej bože stane nebo sebou slahnu u nich doma když na ne budu mít dávat pozor. Nemluvě o tom ,ze jsem s nema 8hod. Sama bez jakéhokoliv dospělého...
nedela mi vůbec dobře ,ze bych měla jít na neschopenku, hodně se s tím Peru ,ale vedoucí má taky strach jak o mě tak hlavně o kluky , protože proste nikdy nevíš bohužel...
Tak Vas prosím o zanechani řeči typu ,ze se chceme valet doma , jsme pohodlný nebo bůh ví co...někdy jiný řešení není ikdyz se nám sebevic nelíbí.

tasimia
1. říj 2020

@hezz1 asi zřejmě ne 😉. A tohle je diskuzní fórum, mohu si tu napsat názor jaký chci. A ja jsem zakladatelku neodsoudila, nebo jsem to snad někde napsala? Nevšimla jsem si 🙂

ahyt
1. říj 2020

@tasimia a tohle se me opravdu jako prakticke lekarky velice dotklo pisete ABSOLUTNI LEŽ!!!!! Za neschopenku nejsou zadne body!!!! A Vaše komentare vyse jsou neskutecne zlomyslne a zle.Protoze i těhotenska nevolnost muze byt naprosto paralyzujici a znemožňují i vubec jen existovat,byva i indikaci k hospitalizacim.Ale to zas tak neresim, kazdej muze zde na MK vyjádřit svuj nazor,jak sama pisete.Ale psat LEZ! o bodech za neschopenku je pres caru.A jen podotýkám,ze uz nebudu reagovat,

drep
1. říj 2020

@kate_25 oprvněnost neschopenky nehodnotím, já jsem přísná, ale blijící těhotnou bych doma nechala. Ale zároveň, pokud je j tak blivno, že nemůže do práce, tak vycházky nepíši. Není to moje povinnost a je na úsudku lékaře, jestli bude mít pacient vycházky.

hermanecka
1. říj 2020

Neschopenku jsem mela jiz od 8tt a vypsal mne ji gynekolog,ktery ji pred nastupem na materskou ukoncoval a mela jsem.povolenych 6hod vychazek

tasimia
1. říj 2020

@ahyt co jsem napsala prosím tak zlomyslného vůči zakladatelce, prosím? Chci to přesně vědět. Děkuji 🙂

tasimia
1. říj 2020

A nikde jsem nenapsala, že nemá zůstat doma pokud se nepletu nebo snad ano..?

jako_mala_holka
1. říj 2020

Naprosto te chapu a drzim palce, urcite se zeptej na gynde... ja kdybych mela chodit do prace, tak asi chcipnu, i doma jsem bud blila, nebo spala (to byly jedine chvile, kdy jsem nezvracela), zhubla jsem cca 7kg... uz nikdy 😅 ale v praci bych to nedala, jsme na sluzbe jen dva lidi (v lekarne) a to by vuci tomu druhemu fakt nebylo fer, kdyby on makal a ja jen nekde sedela a zvracela... ani by to neslo, nedokazu si to predstavit... nektere zeny jsou ale dokonale a zvladnou vse, klobouk dolu 🙂
Jinak vychazky jsem nemela prvni dva tydny zadne a pak 6 hodin denne, vyuzila jsem minimalne, stejne mi nebylo fajn na nejake courani

emillyhk
1. říj 2020

Měla jsem první neschopenku cca od 9. tt, po necelých třech týdnech jsem si požádala o ukončení, přestože mi nebylo kdovíjak. Za dva týdny jsem dolezla s prosíkem zpět na gyndu, protože jsem to prostě v práci nezvládala (stát, věnovat se zákazníkům, bez možnosti si kdykoli dle potřeby odskočit na toaletu, zodpovědnost za vedení týmu). Neschopenku mi napsala bez problémů a ještě mi řekla, že čekala, že se vrátím, když mě viděla 😊. Vycházky jsem měla napsané od začátku, ale první měsíc a půl jsem je takřka nevyužila - bylo mi tak zle, že jsem opravdu nebyla schopná někde courat...
Pokud ty sama vnímáš, že nejsi v tomhle stavu schopná se zodpovědně postarat o děti, nechala bych si neschopenku napsat. Je pravděpodobné, že si odpočineš a až přejde ten první nával hormonů, tak se normálně do práce vrátíš 😉

amazonkajanik
1. říj 2020

Když kolikrát čtu proč tady některé chodí na PN a ještě dobrovolně žasnu, já musela v pátém měsíci a ta nuda doma, hrůza. A tady se chodí dobrovolně jak na běžícím pásu.
@hankaviki jo tak já nevěděla, že nevolnost, kterou má každá druhá je zdravotní problém 😉.
@hankaviki samozřejmě, zakl.se neptá na svolení či má jít nebo ne, stejně si udělá svoje. Pro mě prostě nevolnost není důvod.

@tasimia to je výtah toho,z čeho by se dalo usuzovat,že tvé výroky byly zlomyslné. Protože hold,tys to dávala,tak proč ne ostatní. Proč se mnou moje mamka makala do 7.měsíce vJD a já šla na neschopenku? To bude asi tím,že jsem byla 4.dítětem,otěhotněla na první dobrou a nic jí nebylo. My se 6let snažili,měla jsem pár potratů a dělala jsem fakt náročnou práci,kde sice přeřazení na jinou pozici šlo,ale já bych to nedala. Vycházky jsem měla,ale využívala jsem je jen na nutné zařizování,které beze mne nešlo (sociálka,atd)
A ano,někteří zaměstnavatelé vycurane využívají neznalosti a posílají na PN,ale někdy opravdu není jiné možnosti ...

tasimia
1. říj 2020

@amazonkajanik propo děkuji za výklad, my se snažily 9 let - jen tak mimochodem ( několik potratu, neúspěšně IVF). Ano,někteří zaměstnavatelé vycurane využívají neznalosti a posílají na PN,ale někdy opravdu není jiné možnosti ...a přesně proto jsem to napsala. Že žasnu, že dobrovolně někdo jde. A jako to, že pro mě nevolnost není důvod pro PN je prostě špatné? To, že ja to vnímám jinak? Co z toho bylo zlomyslné? Pořád nevidím normální odpověď. Napsala jsem, že ja jsem se doma málem ukousala nudou a někdo jde dobrovolně, že mě to překvapuje - je zlomyslné? 😉 to že to neberu jako zdravotní problém? Ano můj názor! To že se neptá na svolení či má jít nebo ne - je zlomyslné? Pěkný výtah. Díky! 😉

jjasmina
2. říj 2020

@tasimia tak to ste měla asi lepší nevolnosti, já byla schopná se max doplazit na wc

tasimia
2. říj 2020

@jjasmina ježkovi oči, já neříkám lepší, horší. Taky jsem má kbelík u hlavy.. 🙂

amazonkajanik
2. říj 2020

@tasimia dostalo se ti odpovědi i od lékařky,že nevolnost je v některých případech brána jako důvod vystavení PN. Navíc tazatelka v zaměstnání zodpovídá za 3nezletilé děti. Na druhou stranu,má sice "super" sefovou,ale pokud jí nemůže přeřadit na jinou pozici,má nárok na to,být za 100% doma a nemusí tím pádem řešit ani vycházky

tasimia
2. říj 2020

@amazonkajanik ale však ano! To je důvod proč jsem napsala, že žasnu, že jde někdo dobrovolně na PN! Když může být doma za 100% a ještě nemá vycházky.. sláva :D

hankaviki
2. říj 2020

@tasimia Jak bylo i tady řečeno, pokud má tak silné obtíže, tak jsou jí vycházky ukradený, nevyužitý.

tasimia
2. říj 2020

@hankaviki 🙈🙉

codal
2. říj 2020

@tasimia ona není nevolnost jako nevolnost, když člověk objímá mísu celý den, tak to opravdu jinak než neschopenku řešit nelze. Kdo nezažil, nepochopí.

codal
2. říj 2020

@amazonkajanik já myslím, že v případě zakladatelky byt doma za 100% nemůže, protože svou práci jako těhotná dělat může, o děti se těhotné starat můžou, není to nijak omezené, ale brání ji v tom nevolnosti, což jsou zdravotní potíže, které se řeší PN.

emillyhk
2. říj 2020

@codal Vnímám to stejně. Jako těhotná nemá překážky v práci, ale její zdravotní stav jí momentálně neumožňuje práci vykonávat.

Co mi ovšem hlava nebere je to, jak se dřív nebo později v každé diskuzi na tohle téma najde někdo, kdo píše, že se na PN nudil... Nechápu - buď je mi zle, takže nějakou nudu nevnímám, nebo je mi dobře, ukončíme PN a vracím se do práce. Nikde přeci není řečeno, že neschopenka se z prvního trimestru musí protáhnout až do porodu...

tasimia
2. říj 2020

@emillyhk já jsem šla na PN v pátém měsíci, bohužel jsem musela, ležela jsem v nemocnici. A ano nudila jsem se 🙂 na začátku těhotenství, kdy jsem měla nával zvracení a všeho jsem na PN nešla. 🙂 Takže jo, jsou lidi co se na nemocenské nudí, ono totiž každý den ležet s nohami nahoře není taková zábava. Ale důležité bylo, že je malá v pořádku.

emillyhk
2. říj 2020

@tasimia Jasně, ležet v nemocnici s nohama nahoře je nuda. Ale ty sama určitě vnímáš, že popisuješ úplně jinou situaci než zakladatelka diskuze. Ty jsi byla v PN ve druhé polovině těhu kvůli nějakému riziku pro tebe i mimčo. Zakladatelka řeší nevolnosti, které jsou bohužel v prvním trimestru běžné (v různé míře), a v 80% případů ve druhém trimestru odezní. Takže je 80% šance, že se během pár týdnů do práce vrátí. Je to stejné, jako by měla chřipku - prostě TEĎ není práce schopná...

tasimia
2. říj 2020

@emillyhk ne to byla reakce na to, že se někdo na PN nudí. Představ si to, že ano. A zbytek už dál řešit nebudu, vyhledej si mě už jsem tu několikrát psala jaké nevolnosti jsem měla.. je to pořád dokola. 🙂 Hezký den.

emillyhk
2. říj 2020

@tasimia Nechtěla jsem se tě nijak dotknout, každá jsme jiná... Někdo zvládne chodit do práce (a být tam k něčemu), někdo ne... Obě jsme napsaly svůj názor, zakladetelka se stejně zařídí podle sebe. Hezký den i tobě 😊

tasimia
2. říj 2020

@emillyhk ja si taky myslím a dotknout jsem se nikoho nechtěla 🙂

jjasmina
2. říj 2020

@hankaviki mě byly vycházky třeba jedno, nedošla bych ani před barák , venku jsem byla skoro v 7. Měsíci, jinak k dr a dom

misina321
5. říj 2020

@tasimia Mě se to teda celkem dotýká. Peníze kvůli hypotéce řešíme taky, navíc když půjdu na rodičovskou potřebujem teď šetřit... Taky jsem se týden snažila s tím chodit do práce, ale polovinu času jsem tam jen seděla a čuměla do prázdna a přemýšlela, jestli mám jít blít nebo jestli zkolabuju. Jednoho dne jsem vstala a blila jsem a blila, že bylo nereálné s tím vůbec do práce dojet. Nemám fyzicky náročnou práci, tudíž mě nemůžou poslat domů na 100 % a nemůžou mě přeřadit na méně náročnou pozici. Jediný, co bych zvládla, je ležet a čumět z okna nebo do zdi a za to mě nebude nikdo platit 😂 Poprvé v životě jsem šla na neschopenku a rozhodně ne dobrovolně, ale protože nebylo zbytí. A že bych se na PN nudila? Haha. Já měla jen jedinou starost a to PŘEŽÍT. Jen jsem seděla/ležela/spala a snažila se do sebe dostat trochu jídla a pití, do toho jsem dýchala a říkala si "to zvládneš". Vycházky jsem měla napsané 13-19, ale ani nohu jsem z domu nevystrčila. Dojít na záchod bylo pro mě jak výšlap na Sněžku. Zvládnout dojít k autu a ke gyndařovi bylo jak výprava do Mordoru.
Nejsou nevolnosti jako nevolnosti, určitě bych ničí nevolnosti ani nemoci nezlehčovala. To, že tys zvracela a byla jsi schopná pracovat, neznamená, že to tak má každý. Ten stav byl prostě absolutní vyčerpání. Kdyby mě manžel nepodepíral, tak ani k doktorovi 50 metrů nedojdu a zkolabuji. A i když mě podpíral, tak jsem z toho blila a celá jsem se klepala.
Takhle jsem si těhotenství teda určitě nepředstavovala, ale musela jsem to přijmout. Začlo mi to v 5. týdnu a pozitivní je, že teď v 11. týdnu už se mi to dost zlepšilo 🙏 Přeji všem, aby měli štastné těhotenství a zdravé děťátko, pokud možno bez těchto peripetií.

tasimia
5. říj 2020

@misina321 no každopádně je mi líto, že sis tohle prožila. Ale jak jsem psala já byla na PN v pátém měsíci až do mateřské a věř mi nuda to pro mě byla. Začátek těhotenství komentovat nebudu, to nemá cenu. Rozhodně nevolnosti zakladatelky nezveličuji to ani náhodou.. to jsem nikde nenapsala. Takže když už si tady napsala svoji zkušenost tak prosím bez toho. Děkuji ;)

jjasmina
5. říj 2020

@misina321 tak to sme měli tak stejně, akorát u mě to trvalo dyl 🙂 ale přežila jsem a jak říkáš i u mě to bylo spíše fakt o přežití

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru