Odmítly jste prvotrimestrální screening?

puutalo
22. srp 2016

Dostala jsem žádanku na prvotrimestrální screening. Váhám. Protože nebylo lehké otěhotnět a nakonec se nám to podařilo přírodní cestou, nechci se stresovat tím, že maličkému ublížím vyšetřeními. Navíc, kdyby to dopadlo špatně, asi bych neměla to srdce ho zabít.

Odmítla jste některá prvotrimestrální screening? A další vyšetření?

Děkuji.

astyna
22. srp 2016

pokud neřešíš případné postižení, tak proč stres? 🙂 Navíc uzv je v pohodě. Hlavně nechod na kriply 😀 !

dzungala
22. srp 2016

@xoriska

to je případ, kdy bych šla na potrat taky. Ale stresovat se pravděpodobností vyjádřenou poměrem, ...a kolik jich je, co pak zjišťujou na koňovi kolik je teda vlastně ta šance, že dítě bude opravdu postižené.

Mrzí mě, jak to předchozí těhotentví dopadlo.

urtica
22. srp 2016

@puutalo To je vtipné. Já rodila rok a půl zpátky a dr mě přesvědčovala, že NT screning je zbytečný, že stačí triple testy (které, jak zde bylo řečeno, jsou velmi nepřesné a často chybné).
Bohužel přístup českých lékařů k rodičům, kteří jsou rozhodnutí nechat si dítko i v případě postižení, je stále poměrně zoufalý...

Být Vámi, příliš se tím netrápím. Víte, i když screeningy vyjdou na jedničku, i když se miminko narodí zdravé - ani to není jistota. Já osobně mezi svými vrstevnicemi neznám nikoho, kdo by čekal třeba dítko s DS - zato vím o třech rodinách, kde mají dítko s PAS a tuhle poruchu (která je pro rodiče často náročnejší než obsluha dítěte s DS) Vám sebekvalitnější screening neodhalí....
Věřte, že dítko bude zdravé.

karlajasmine
22. srp 2016

Je to na vas, jak uz zde nekdo psal, screening ve 20tt bych neodmitala, protoze pokud bude nejaka vada, bude lepsi o tom vedet dopredu, psychicky se pripravit a aby se lekari pripravili na vedeni porodu.
V kazdem pripade ale urcite nic spatne nevyjde a vsechno bude v pohode ;)

rajani
22. srp 2016

Trošku si tu pletete co získáte z prvotrimestrialu a velkého ultrazvuku z 20-22tt. Ten velký bych doporučila zadavatelce. Buď bude plude zdravé a pokud ne, bude vědět co za nemoc má jak je či není řešitelna, kde bude vhodné rodit vzhledem k neonatologiim a jaké jsou vyhlídky. Prvotrimestrialni má fakt za cíl najít známe syndromy a hodně fatální poškození, které nedovolují přežít a využít brzkého potratu, kdy se dá ještě kyretovat a nrpodstupovat porod v pravém slova smyslu v 2. Trimestru

pampeliska1
22. srp 2016

@urtica přesně, mě fascinuje, že tady někdo má tolik drzosti zakladatelku osočovat z nezodpovědnosti, přitom vůbec netuší, že takový DS (samozřejmě u dítěte, které je s láskou doma vychovávané) je slabé kafe oproti autismu a dalším šíleným vadám, které se ze screeningu ani z plodové vody nezjišťují (ani zjistit mnohdy nejdou).

xoriska
22. srp 2016

@dzungala Samozřejmě to je už hloupost , bud je výsledek negativní a nebo pozitivní , nejde tady o " soutěž " kdo má vyšší hodnotu... 🙂 . A prostě se to občas stává, já jsem v tu chvíli byla ráda, že takový vyšetření existují, před 30ti lety by na to přišli až u porodu...

pandice
22. srp 2016

@puutalo úplně ti rozumím, já se taky rozhodovala jestli na screening jít nebo ne. Začátek těhotenství nebyl zrovna jednoduchý, taky jsem dlouho pracovala s dětmi se zdravotním postižením, možná proto jsem to tak hodně řešila. Pomohlo mi, že jsme s mužem sedli a probrali co by bylo, kdyby výsledky nedopadly. Taky mě celkem uklidnila kamarádka, která řekla: "prostě si jen ověříte, že je vše v pořádku". Nakonec jsem na vyšetření šla a dopadlo dobře a měla jsem možnost vidět mimčo ze všech možných i nemožných úhlů, bylo to moc hezké🙂

vercik83
22. srp 2016

Pokud jste si i s manželem jistí, že byste si nechali i postiženě dítě, tak jej klidně odmítni. Ale zda nebude stresovat vice to vysvětłování proč na nej nechcete jít...

puutalo
autor
22. srp 2016

@vercik83 My právě nevíme, jestli bychom dokázali přivést na svět postižené dítě. Vím jen, že bychom ho nedokázali zabít. Je to těžké pochopit, v podstatě je to nesmysl říct v jedné větě, ale opravdu v tom máme velký zmatek.

vercik83
22. srp 2016

@puutalo Já teda nepřemýšlela nejít, pač jsem si nepřipustila, že by něco nebylo dobrý, ale byla jsem vystreslá - i když spíš u druhěho screeningu..ale trocha stresu nevadí, zase budete pak klidní že je vše ok. Ten prvotrimestrální snímek byl krásný, neuvěřitelné vidět to, co v tobě roste. Chápu Vás. Já si taky nebyla jistá, ale manžel 100% nechtěl by postiženě dítě, a rozhodnutí dle mne je na obou. ty hodnoty ale zhoršuje třeba i věk atd.

lucykal
22. srp 2016

Stresovala jsem se celé těhotenství od 5tt kdy jsem začala špinit a později masivně nekolikrát krvácet byla jsem dvakrát hospitalizovaná. Měla již podepsaný sohlas s revizí kdyby se krváceni nepodařilo zastavit a musela bych kvůli svému životu podepsat souhlas s revizí. Dlouho jsem měla hrozící potrat. Bylo to druhé těhotenství, první dopadlo ZT.
Poté co jsem přestala špinit musela jsem na extrakci zubu s velkou komplikací každý den na čelistní chirurgii nemohla jsme jíst spát trpěla jsem neskutečnou bolestí měla rozřízlou pusu a absces. Byl to stres nervy poté přišel vysoký tlak, špatný čípek. Ošklivý pád v mhd. Nakonec zhoršující se průtoky kontrola 2-3 týdně předčasný odtok plodové vody. Dcera narozená hypotrofická 1600g. Stres celé těhotentsví malá je hodná klidná od narození.
Rozhodně si myslím, že nejít na screening je nezodpovědnost. Proč myslet na to nejhorší? Měla jsem během těhotenství okolo 50utz neškodí to.

vercik83
22. srp 2016

@lucykal proč nezodpovědnost ...

lucykal
22. srp 2016

@vercik83 pokud by se objevila nějaká vada neslučitelná se životem?

cell
22. srp 2016

@lucykal : a co by na tom screening změnil?

tahejhula
22. srp 2016

@puutalo Zijes ve svete, kde se kazda odlisnost tresta. Normou je utect, ne bojovat. Normou je rikat plodu milovany drobecek a druhy den jeho status zmenit na nezadouci jedinec. Vyhnat, zapomenout, nahradit.

Mas pravo milovat a vychovavat jakekoli dite. Mas pravo nestresovat sebe a tim padem i vyvijejici se zivot vysetrenimi. Neni v tom nezodpovednost, z meho pohledu je to hluboka pokora.
Drz se a rozhoduj se podle sveho srdce.

lucykal
22. srp 2016

@cell pokud bych veděla, že má vadu která později může způsobit umrtí v děloze nebo ihned po narození podstoupila bych revizi/sp na začátku těhotenství.
Pokud by na ten screenig nešla tak by to asi těžko věděla a pak by mohla o dítě přijít v pozdějším stádiu.

lucka00024
22. srp 2016

@puutalo Co to je za hloupost?Miminko bude určitě v pořádku a co já vím 1screening je dobrovolný a připlácí se.Já ho nestihla a nic se nedělo... dr vubec nic neříkala,duležitý je druhý a třetí 🙂 držím palce ať je vše v pořádku 🙂

apoquel
22. srp 2016

Ja teda nevim co tady furt spekulujete o moznem druhu postizeni.Zaklad klidneho tehotenstvi je pozitivni mysleni.Pro me byl screening vzdy super zazitek a uz dopredu jsem se tesila a ne stresovala coby,kdyby...Jasne stat se muze vsechno ale to při vsem a kdykoliv.

lucykal
22. srp 2016

Jinak také dopředu jsem těda nestresovala postižením nad tím jsem nepřemýšlela. Já jsem se bála ZT a SP

cell
22. srp 2016

@lucykal : co je to sp?

lucykal
22. srp 2016

@cell Spontánní potrat

vercik83
22. srp 2016

@lucykal pokud do toho s tím rodiče jdou .... Musí s tím počítat.

vercik83
22. srp 2016

Každopádně vaše miminko bude v pořádku🙂

mapita
23. srp 2016

Nenechte se natlačit do něčeho, co nechcete. Pokud víte, že potrat nepřichází v úvahu, je prvotrimestriální screening zbytečný - zjištěné vady se stejně léčit nedají. Osobně mi přijde situace v českém zdravotnictví okolo těhotenství až hysterická, nejsme přece nemocné. Právě kvůli stresu z (mnohdy nadbytečných) vyšetření jsem také většinu z nich odmítla a na gynekologii pravidelně nechodím - absolvovala jsem pouze odběry na krevní obraz, štítnou žlázu a venerické choroby, nechala jsem si potvrdit těhotenství ultrazvukem ve 12. týdnu a pak UTZ ve 30. týdnu - právě kvůli případným opatřením u porodu, pokud by něco nebylo v pořádku. A světe div se, mám v děloze tabulkové miminko i bez každoměsíčního vysedávání v čekárně! Samozřejmě, pokud bych měla nějaké příznaky, že něco není v pořádku, šla bych k lékaři - od toho přece lékaři jsou. Ale jako zdravá těhotná opravdu nemám potřebu se nechat děsit tím, že mám momentálně mimino o 3cm menší než je tabulka.

Jo a pro ty co tu píšou, že je UTZ naprosto neškodný, zkuste si o tom něco nastudovat, nemusí to být tak úplně pravda.

cell
23. srp 2016

@lucykal : a jak lze podstoupit SPONTÁNNÍ potrat? 😉

nikdo17
23. srp 2016

ja prvotrimestralni screening odmitla. byli jsme rozhodnuti mimco si urcite nechat tak jako tak. a kdyby mi neco z vys. dopadlo blbe uz bych byla celou dobu nervozni co se deje a asi chtela podrobnejsi vysetreni a nevim jak bych reagovala na to, ze mimi je pripadne nejak nemocne. takto jsem nevedela nic a byla jsem v klidu. pro nekoho mozna nezodpovedne, prome screening stres a zbytecnost kdyz na potrat jsme byli s manzelem rozhodnuti kazdopadne nejit.

idefixik
23. srp 2016

Nečetla jsem předchozí příspěvky, ale docela to chápu. Nám po prvním screeningu vyšla jedna vyšší hodnota, následovat kolotoč genetiky, kombinovaný test a mimčo je pravděpodobně zdravé. Já osobně bych na ten první screening šla, je důležitý ultrazvuk. Pokud tam bude vše v pořádku, tak bych se nestresovala dalšími testy a užívala si těhotenství. Pokud by se zjistilo, že něco není v pořádku, tak se přesné onemocnění dá zjistit neinvazivním odběrem krve. Každopádně výsledky krve jsou jen statistika. Mám štěstí na rozumného gynekologa, který mi po výsledcích řekl, že pokud si chci jít na genetiku pokecat, tak ať jdu, ale pokud si nechám jakékoli mimčo, tak ať nikam nechodím a užívám si těhotenství.

astyna
23. srp 2016

Mě, když vyšly kriply 1:250 a prý jsem byla v rizikovce, tak mi řekla genetička, že vady neslučitelné se životem se projevují již od počátku těhotenství, pokud se vůbec rozjede. Jde o časté udržování od začátku, neustálé krvácení, špatné hodnoty z krve... Ale tím, že dnes se udržují všechna těhotenství, doporučují se rovnou ta brzká vyšetření, aby se to mohlo alespoň zjistit...

Pamatuju si, že moje sestra měla podobný průběh těhotenství - do 12tt několikrát málem potratila, od 15tt jen ležela a stejně to odešlo. Výsledek patologie byl jasný - vvv neslučitelné se životem...

Každopádně, autorka se nebojí postižení ani vad, takže ta může být tuplem klidná 😔 Já, po exkurzi ve šternberském sanatoriu, bych na to neměla sílu ani trpělivost.

puutalo
autor
23. srp 2016

@astyna Bohuzel to neni tak jednoduche s nami. Odmitame postizeny plod zabit, ale nevime, jestli bychom se na trpici postizene dite dokazali divat. Je to pro nas velmi tezke.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru