OGTT, existuje jiná alternativa?

denousek
16. únor 2016

Ahoj .ráda bych se zeptala zda existuje jiná alternativa co bych mohla podstoupit místo ogtt.... u druhého prcka jsem měla slabě nad hranicí těhu cukrovku...ale slyšela jsem že ogtt je pro dítě zátěž.vubec mu to neprospěje :(

musim se poradit s dr ale nejprve si musím pozjišťovat zda to jinak jde...

werumka
16. únor 2016

@denousek Ta doktorka vás určitě posílá do laborky. Nikde jinde se to ani dělat nemá 🙂 Pokud bys zjistila, že na tom místě to dělají špatně, tak určitě je na místě o tom informovat gynekologa.
Je to zátěžový test. Proto by se měl dělat tak, jak je předepsáno. Včetně toho, že třeba nesmíš během testu chodit někde po městě. Ten test se dělá v době, kdy cukrovka ještě není rozvinutá a nemůže udělat žádnou škodu. Pokud už by v tu dobu cukrovka rozvinutá byla, pozná se to na lačné hodnotě a v testu se nepokračuje. Některé těhotné klidně vypijou během chvilku půllitrovku Fanty nebo kofoly. To je vlastně to samé 🙂

werumka
16. únor 2016

@denousek Jinak k těm alternativám - je samozřejmě možné se průběžně měřit doma na glukometru, pokud ho máš od minula. Zároveň by bylo vhodné co 14 dní kontrolovat lačnou glykémii v laborce a aspoň jednou měsíčně i po nějaké větší snídani. Ale je to takový plus mínus, protože metabolismus každého člověka je rozdílný a takové testy by spíš mohly přinést stres. Například pokud by se zjistilo, že máš nadlimitní lačnou hodnotu a za týden by už byla v pořádku. Je potřeba počítat s tím, že s takovým testováním by se podchytila cukrovka, která už je víc rozjetá a tím pádem může udělat víc paseky a zatížit jak Tvůj metabolismus, tak metabolismus miminka. Je to na zváženou.

somalicats
16. únor 2016

@denousek Jak píše @werumka, ta zátěž pro dítko v tom 25tt ještě není taková, aby to něčemu vadilo. A pokud budeš mít lačnou glykémii vyšší než 5,1, tak opravdu už nic pít nebudeš a rovnou Tě pošlou do dia poradny. U mě to bylo horší, protože u minulého těhotenství jsem po OGTT zvracela ještě další téměř 3 dny, bylo mi fakt zle (ne kvůli tomu sladkému, to bych zvládla vypít, ale kvůli tomu, že jsem šla nalačno, nedělá mi to dobře nikdy), tentokrát jsem proto OGTT odmítla, ale s dr. jsem se domluvila, že se budu měřit a kdyby šla glykémie nahoru, udělá se odběr nalačno a půjdu do dia poradny. A taky to tak bylo, už jsem na inzulínu.

denousek
autor
16. únor 2016

@werumka nemám glukometr ten mi minule pujčily.... no uvidíme je to ještě daleko... snad to bude ok...lačnou glykem.jsem mela s oběma ok.tak snad to tak bude i ted...

denousek
autor
16. únor 2016

@somalicats a jééé :( to mě mrzí

somalicats
16. únor 2016

@denousek Já to tak trochu čekala, minulé těhotenství jsem měla naprosto pohodové, chodila jsem normálně do práce a měla jsem dost pohybu, takže jsem byla schopná ten diabetes korigovat jen dietou a pohybem. Tentokrát jsem na rizikovém, hýbat se moc nemůžu, takže ani to, co jsem bez problémů mohla jíst minule, tentokrát nemůžu. Minule jsem si ráno musela sladit čaj, jinak jsem měla spíš hypoglykémie, teď kdybych si ho osladila, tak budu mít glykémii hodně vysokou. A je fakt, že minule jsem lačné glykémie měla stabilně kolem 4,1. Teď mám po inzulínu 5,2.

werumka
16. únor 2016

@somalicats Ono každé další těhotenství (zvlášť po prodělané gestační cukrovce) je větší zápřah na metabolismus. Co zvládl prvně, nezvládne už na podruhé. Stejně tak třeba věk - po 35. roku ten záchyt cukrovky stoupá sám o sobě. Ta aktivita v tom tu roli tak moc nehraje. Zase je ale dobrý, že člověk se to tak nějak naučí korigovat a ví, co si třeba i po porodu hlídat, aby se pak diabetes 2. typu nerozjel.

werumka
16. únor 2016

@somalicats Můžu se ještě zeptat - v jakém týdnu začaly ty glykémie lézt nahoru? Kdy jsi to zpozorovala prvně?

werumka
16. únor 2016

@denousek Kdyby ses rozhodla, že na test nepůjdeš, tak by to chtělo, aby sis ten glukometr třeba koupila a průběžně kontrolovala. Ale uvidíš, ještě je čas 😉

somalicats
16. únor 2016

@werumka Až ve 28. týdnu - měřila jsem se po tom 25 tt 3x týdně, čekala jsem, že bude problém, minule mi bylo 35, teď 37 a ty dva roky jsou holt znát. Takže jsem i prakticky od začátku těhotenství najela přísněji na dietu (v rámci možností - trpím běžně dost silnými nevolnostmi, při každém těhotenství to bylo horší a horší a jediné, co mi pomáhalo, byla vychlazená Coca-cola, což v kombinaci s potenciálním diabetem fakt není ideální). Jinak u mě právě aktivita roli hraje, mám vysledováno - standardně se hýbu hodně, takže jsem ani při tom minulém těhotenství nemusela porce nějak extra odměřovat a vážit, prostě jsem jedla co 3-3,5 hodiny a jen jsem se držela doporučeného stylu stravování. Teď, když je mi náhodou dobře a celý den se snažím aspoň něco dělat, mám hodnoty normální, když ten den tak nějak spíš proležím, jsou vyšší.

anakolut
16. únor 2016

@werumka Máš pravdu, glykovaný hemoglobin, spletla jsem to. Mně to doktorka nabízela jako variantu OGTT pro případ, že bych nebyla schopna vypít ten nápoj a vysvětlovala mi to tak, že to právě odráží i delší dobu než OGTT. Vycházím z informací od ní. Nakonec jsem měla oba testy a oba v pořádku.

werumka
16. únor 2016

@anakolut A nabízela Ti to gynekoložka, nebo nějaký diabetolog? Protože přes diabetologa by takový test nikdy neprošel. Zatím žádná těhotná s gestačním diabetem, se kterou sem se tu potkala - nadlimitní glykovaný hemoglobin neměla. A to ani holky, co skončily na inzulínu. Na to, aby ty hodnoty byly nadlimitní, je potřeba delší doba nadlimitních hodnot. Takže pokud bys měla třeba měsíc až dva v kuse nadlimitní hodnoty (což je poločas rozpadu erytrocytu), tak teprve potom to bude znát na vzestupu glykovaného hemoglobinu. Já jsem ho třeba měla v těhotenství v normě, i když mi někdy při nemoci vylítly glykémie nad 15. Je to super věc na sledování kompenzace diabetiků. Ale ne jako diagnostický test.

anakolut
16. únor 2016

@werumka Gynekoložka, jako variantu právě pro případ, kdybych nevypila ten nápoj. Ale ten test mi dělala ještě před OGTT, protože jsem měla nějaké zdravotní problémy, tak prý pro jistotu. Ona neřekla, že se to rovná testu na OGTT, ale že je to právě možnost, když někdo není schopen pozřít ten nápoj a že to právě ukáže hodnoty za delší dobu. Právě jsem to i tak pochopila, že to sleduje i to , jak kdo "švindluje" s jídlem, pokud by diabetes už měl.

werumka
16. únor 2016

@anakolut Jojo, přesně tak 🙂 Na podchycení švindlířů je to výborné. Od té doby, co tenhle test existuje, výrazně ubylo diabetiků, které mají v deníku skvělé hodnoty, ale jejich jiné výsledky tomu neodpovídají.
Pro případ, kdybys nevypila nápoj to ale opravdu moc nefunguje, protože v tu dobu, kdy se ten test dělá, není ještě často cukrovka zachytitelná běžným měřením a po běžné zátěži. Ty hodnoty rostou strmě až kolem 30. týdne. Takže kdyby se podle toho měla detekovat cukrovka, tak první náznak bude až kolem 35. týdne a výš. A to už je celkem pozdě. Lepší je měřit průběžně lačnou glykémii, případně kontrolovat jednou, dvakrát za týden profil na glukometru.

denousek
autor
16. únor 2016

@werumka nee ja tam pujdu.... dělám to pro prcka...

werumka
16. únor 2016

@denousek Určitě to dopadne dobře a cukrovku mít nebudeš 😉

denousek
autor
16. únor 2016

a muze se na ogtt pit??voda?

werumka
16. únor 2016

@denousek Jo, vodu si dát můžeš.

sara84
17. únor 2016

Test zatezuje mimi asi tak stejne jako kdyby jste si dala cokoladu na posezeni. Ale nelecena cukrovka je nestovnatelne vetsti prusvih. A vysledek v 11t nic neznamena, tj nemate normalni cukrovku. Tehu se zacina projevovat az po to 23tt. Jdete a nehazardujte se zdravim 🙂

denousek
autor
17. únor 2016

@sara84 ano pujdu 😉

jennyska
17. únor 2016

Ahoj @denousek , dekuji za tuto diskuzi. Rada clanek o ogtt aktualizuji, ostatne jako postupne vsechny na toto tema hlavne diky
@werumka 🙂 Pokud narazis jeste na nejake jine nesrovnalosti ve Wiki, klidne napis, rady to doladime 🙂

denousek
autor
17. únor 2016

@jennyska přemýšlela jsem zda vám to psát tak to je dobře že sis toho zde všimla 🙂 kdyžtak příště tedy písnu 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru