Screening vývojových vad v 1. trimestru, máte zkušenost?

verunastyle
4. led 2017

Ahoj jsem tu nová zítra to bude 10 tt kdy se mám objednat na toto vyšetření. Jaký máte názor a zkušenosti s tímto vyšetřením? Kolik se bere krve a podobně? 🙂

klaryzss
4. led 2017

Ahoj, určitě je to dobre vyš. Ja ho u prvniho těhu odmítla a šla až na ty bezplatný. Ty nejsou přesný a samozřejmě vyšly špatně, já vyjukaná, tak jsem šla na plodovku. Jít na tyhle prvotrimestální, tak si ušetřím kupu nervů.

cizinkaa
4. led 2017

Jestli ti neni jedno, ze by mimco mohlo mit downuv syndrom, tak rozhodne absolvovat. Naberu krve v tehotenstvi bude jeste spousta a ultrazvuku taky.... 😉

kulistice
4. led 2017

Ahoj, určitě je lepší si připlatit a jít na toto vyšetření. Pojišťovna většinu proplácí, takže to výsledně nestojí ani tolik peněz. Mně brali 5 ampulek krve a doktor miminko detailně kontroloval. Protože nechtělo spolupracovat, tak jsme tam byli skoro třičtvrtě hodiny, ale vím, že bylo detailně zkontrolované. Co čtu na jiných diskuzích tak tripltesty vychází ve většině případů falešně pozitivní a výsledně ti potom stejně berou krev a někdy i posílají na odběr plodové vody.

winter
4. led 2017

Mě brali krev v prosinci, to jsem byla 10tt, přímo u mojí mudr. Byla toho asi polovina velké stříkačky. Na screening jsem objednaná na příští týden, to budu 12tt+6. Zaplatila jsem za něj předem 1500 Kč, ale pojišťovna mi proplatila 1000 Kč zpět. U nás se tento screening objednává právě v 10tt, ohledně objednání bys měla dostat info od tvojí mudr. U první dcery jsem šla na toto vyšetření taky a podle mého by to v dnešní době měla být samozřejmost. I když prý je přesnost "jen" 94%.

verunastyle
autor
4. led 2017

Jo sem určitě rozhodnutá že vyšetření podstoupím jen mi příjde, že tu krev mi berou pořád 😀 hlavně asi nerozumím těm kteří na vyšetření nejdou zbytečně si později přidávají starosti ale to je na každém asi věc. A ten odběr plodové vody se provádí jak ?

domca89
4. led 2017

Já měla i toto vyšetření zdarma, tedy placené pojišťovnou, asi platí na smlouvě pojišťovny s doktorem. A jestli si pamatuju dobře, byli to asi 4 zkumavky krve.

tahejhula
4. led 2017

Brali mi dve ampule.
Nazor mam ten, ze zadne vysetreni nikomu nezajisti zdrave dite. I tento test pouze vypocita riziko, ktere nikdy neni nula. Dite s down syndromem muze byt natolik "nenapadne", ze projde vsemi vysetrenimi. Takze pokud od toho ocekavas prave jen vypocet rizika bez zaruk, pak na nej jdi.

vercakolca
4. led 2017

@verunastyle určitě bych vyšetření podstoupila 🙂 je to taková jistota a hodně pojišťoven platí vyšetření alespoň částečně 🙂 Já za něj platila 1 100 Kč a 1000 Kč mi proplatila VZP 🙂

verunastyle
autor
4. led 2017

Tak určitě nemáš nikdy 100% jistotu, že když půjdeš na vyšetření tím zabráníš tomu že se dítěti nic nestane. Spíš věřím tomu, že kdyby něco alespoň se s tím dá něco ještě zavčasu dělat. Doufám, že vše bude v pořádku je to moje první a ještě k tomu opravdu vysněné mimčo. ❤

tahejhula
4. led 2017

Prave ze jistotu nebudete mit nikdy. 😉 To vysetreni vam nerekne zda je dite zdrave. Prijde mi, ze hodne tehotnych ten vysledek bere jako jasny dukaz, ale tak to nefunguje.

vercakolca
4. led 2017

špatně jsem to napsala 😅 ale alespoň trošku to člověka uklidní 🙂

tahejhula
4. led 2017

Muzes mit vysledky nadherne a dite muze mit vadu. To je proste fakt. Zaroven to muze vyjit priserne a dite v poradku.
Urcite budes mit zdrave dite, jsem si tim skoro jista. Spis jde o to, aby si tehotne uvedomily, ze ani vysledek 1:15000 nezarucuje zdrave dite. Ani standardni odber plodove vody a jeho dobry vysledek nezarucuje zdrave dite.

verunastyle
autor
4. led 2017

@tahejhula Určitě to tak nefunguje to je jasné ale myslím že každé vyšetření dobré k tomu aby ses cítil alespoň trošku líp. 😉

cizinkaa
4. led 2017

@verunastyle odber plodovky je takovou dlouhou tenkou jehlou skrz bricho. Rikaji, ze to docela boli. Nevim. Nepodstoupila jsem. Prvotrimestralni screening byl v poradku.

tahejhula
4. led 2017

@verunastyle Spis o to vetsi sok, kdyz se na to clovek uplne spoleha a pak je neco jinak. Dite v brise je i v dnesni dobe velka zahada.
A samozrejme vsem preji zdrave deti, to je jasne.

cizinkaa
4. led 2017

@tahejhula asi zadny doktor netvrdi, ze je dite uplne zdrave. Ve vsech papirech je pak psano bez zjevnych vad. Ale myslim, ze je lepsi to podstoupit nez to uplne nechat byt. Co jsem cetla, tak v jihoceskem kraji je za poslednich par let diky prvotrimestralnim screeningum stoprocentni zachytnost miminek s downovym syndromem...

bhrozen
4. led 2017

Ja byla jak u prvniho tehu tak ted u druheho. Zatim vse dobre. A doktorka teda rekla ze jento jen na 98% a ze ta moznost tam porad. Ale ja doufam ze vsebbude ok. Jento druhe a v rodine jsme nikdy nic nemeli. A zalezi kam jdes ja u nas ve FN jsem za to prvni vysetreni neplatila nic 😉

tahejhula
4. led 2017

@cizinkaa Pricemz zrovna down syndrom neni ani zdaleka nejhorsi mozna vada. Jen ho vsichni znaji a stal se obecnym strasakem. Cimz netvrdim, ze pece o takove dite, zejmena kdyz je starsi, je vzdy prochazka ruzovou zahradou. Ale proste jsou horsi veci, aktualne prenatalne neodhalitelne. Ja se ted vic nez downa bala nejake fatalni srdecni vady, ktera tam byt mohla prave vzhledem k vyssi hodnote projasneni.

cizinkaa
4. led 2017

@tahejhula jasny. Downuv syndrom je jen jedna z mnoha veci... A az budeme mit vsechny aktualni prenatalni vady snadno zjistitelne, pribudou dalsi a dalsi. Ale tak je to se vsim. Komu by pece o dite s Downem nevadila, at nechodi. Ale ja vedela, ze bych se o takove ditko postarat nedokazala, tak jsem sla. Mam vetsi klid a udelala jsem pro to vse, co se dalo.
Stejne jako jsem rada, ze doktor pokazde na utz kontroluje srdicko a polohu. Taky to neni zdrave mimco vystavovat ultrazvuku casto, ale doba je obecne jinde. Jsem rada, ze me u zubare jednou rocne projede poradnym rentgenem, i kdyz vim, ze to taky neni ok. Je to jedno s druhym a vzdy je neco za neco. ☺️

kulistice
4. led 2017

Myslím si, že samotné těhotenství je takový zázrak, že když se narodí zdravé dítě, tak je to nádherné...nikdy nebude mít člověk 100% jistotu, že je vše v pořádku, ale takové vyšetření maminky spíše uklidní a pak jsou i pozitivní po zbytek těhotenství, než se nervovat, jestli náhodou na to jít neměli...myslím, že je nejdůležitější věřit, že dopadne vše v pořádku...druhá věc je pak, jak člověk přistoupí k tomu, když zjistí, že mimi v pořádku není....

tahejhula
4. led 2017

@cizinkaa No vis, ono takove hypoplasticke leve srdce... peklo.
Nicmene my byli rozhodnuti donest az do konce i dite s vadou letalni. To je skutecne na kazdem, jak to vnima.

fallingstars
4. led 2017

@verunastyle Já bych určitě šla, jednak kvůli včasnému záchytu podezření na případné VV (byť jen některé), a pak to byl - pro mě - zatím nejkrásnější ultrazvuk. Z malé neurčité tečky je najednou opravdové miminko, co má nohy, ruce, prsty na rukou nebo rty, je vidět, jak se hýbe. Třeba ten velký ultrazvuk ve 20. týdnu už se mi tolik nelíbil, mimčo už bylo velké, takže vždy byla vidět jen část, a i když se doktor snažil říct, která, tak mě se špatně orientovalo 🙂 Takže nakonec jsem si vystačila s audio poslechem, který byl samo taky nejdůležitější 🙂
Jinak na krev jsem šla 10+0tt, bylo to asi šest ampulí, ale vč. krevního obrazu, pohl. chorob, apod., a na UTZ jsem byla 13+2tt.

verunastyle
autor
4. led 2017

@fallingstars Jo viděla jsem ty ultrazvuky je to úžasné jak to tam všechno jde vidět. Na to se opravdu těším moc a na tlukot srdce co kamarádky popisují, že pustí nahlas je skvělé. Holky a děkuji za názory. 🙂

dandaa
4. led 2017

Na první screening me objednali nejdřív na krev ,kterou mi brali v 10tt+0 a cca 9 ampuli krve z toho asi dvě nebo tři na výzkum .Potom jsem ve 13 tt byla na velkém ultrazvuku kde přibližně 30 min kdy zkotrolovali a měřili vše co bylo potřeba.Musím říct zs po tomhle vyšetření z nás spadl velký kámen nejistoty.

pet359
4. led 2017

mě bral můj doktor krev v 8tt na ten krevní obraz, pohl.choroby atd.... a rovnou mě objednal na screening....šla jsem na 12tt+4 a krev mi brala přímo na až na screeningu...výsledky jsem věděla až za tři týdny..nekonečné týdny... brala mi jednu ampuli. Vždycky, když tu píšete. holky, o tom, jak jste viděly a počítaly i prstíky a že je to úžasný zážitek, tak fakt v dobrém závidím... u mě nic takového tedy nebylo, prostě proměřila, co potřebovala, ukázala tak nějak ručky, nožky ani ne, srdíčko a mozek.... trochu jsem z toho byla zklamaná, čekala jsem víc no ☹ vlastně mi ukázali na screeningu to, co mi ukazuje můj doktor...taky posloucháme srdce, atd....

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru