Sdělení těhotenství zaměstnavateli. Je to mou povinností?

7. únor 2020

Ženy, vy jste tu takové znalé. Existuje nějaký zákon v zákoníku práce, který by „přikazoval“ těhotné zaměstnankyni, aby těhotenství oznámila zaměstnavateli? 🤔 Nezajímá mě etická stránka věci. Chci to v práci říct, ale spíše mě zajímá, jestli je to mou povinností, nebo dobrou vůlí. Jsem teprve na začátku. 🤔 Díky za rady.

areh
7. únor 2020

Myslím, že není. Já jsem to řekla šéfové po screeningu a ostatním až mi začalo růst břicho...

legelata
7. únor 2020

Ze zakona to dane nijak neni. Je to spis na tobe. Nejdriv bych to rekla po screeningu ve 13 tt 😉

jjasmina
7. únor 2020

Povinnost to asi není, ale já to řekla aspon vedení. Stejně mi za chvilku bylo tak zle, že to věděli všichni 😅

barulina
7. únor 2020

Záleží kde pracuješ. Já mám přímo ve svém služebním zákoně, že těhotná nesmí nosit zbraň, coz tak trošku nejde. A v mě profesi je to prostě lepší říct hned po potvrzení

martiina_k
7. únor 2020

já se s kolegyní (zaměstnankyní) domluvila, že mi to řekne co nejdřív. Takže jsem to věděla prakticky hned po pozitivním testu (po manželovi samozřejmě). Ale my spolu máme nadstandartní vztahy.

ireniq
7. únor 2020

Já mám v náplni práce podávání cytostatik, a v rámci bezpečnostních pokynů je i povinnost neprodleně ohlásit těhotenství nadřízenému, který zajistí okamžité převedení na jinou práci. Mas práci zakázanou těhotným? seznam treba tady https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2015-180 pokud ne, zařídila bych se podle vlastního uvážení....

drep
7. únor 2020

Já to několika kolegům, co slouží v pozici šéfa služby, řekla hned, aby mohli operovat s tím, že mě nemůžou poslat uspávat pacienta na angiografii a intubovat infekčního pacienta. Kdybych nemusela, řeknu to šéfovi po prvotrimestrálnim skrínku a kolegům dle vzájemných vztahů. Já neměla moc potřebu o těhotenství klábosit a některé ženy mají v tomhle hrozně slepičí chovan, takžr když by to kolegové nepotřebovali vědět, klidně bych to neřekla vůbec.

aselluska
7. únor 2020

Taky to teď řeším. Nadřízenému to oznámím po screeningu a kolegům asi až to bude nevyhnutelné a bude to vidět. Jsou to takový ty typy, co se chodí ptát úplně na všechno ze soukromého života a když je na pracovišti víc lidí a ptá se pořád každý na něco, chci to oddálit alespoň, až to bude vidět.

autor
7. únor 2020

Nedělám fyzicky náročnou práci, ani ve zdravotnictví. Sedím v kanclu na ossz. Navíc jsem tam chvíli. 😔 A i když nemám služební poměr, mám půlroční zkušebku, která mi končí až v květnu. O to by ani nešlo... Z kolegiality bych o tom chtěla říct ženským v kanclu. I za tu chvíli jsem mezi ně zapadla, ale šefové to úplně sdělit nespěchám. Je to kráva, a na hledání náhrady za náhradu (jsem tam na určito za mateřskou) nebude spěchat. To bohužel vím. Už teď v kanclu chybí 3 lidi a nic se neděje, aby se ty místa zaplnily. 😔

autor
7. únor 2020

Děkuji Vám za názory! ❤️

priefi
7. únor 2020

Asi takhle, s ohledem na Tvé povolání, nic hlásit nemusíš. A jen jedna rada, pokud to někomu v kanclu řekneš, k šéfovi se to dostane rychlosti blesku, ani nebudeš vědět jak. To, co považujete za správné je na Tobě.

jannym
8. únor 2020

Neni to vase povinnost a kdy zamestnavateli oznamite tehotenstvi je ciste vase osobni rozhodnuti, ja to vzdy hlasila vedeni az na konci tretiho mesice (tak trochu z povercivosti), ale ti nejblizsi kolegove to vedeli hned, uvidite jak se k vasemu tehu postavi v praci ja jsem na urade ziskala sluzebni pomer jako tehotna, vsichni to vedeli a nikomu to nevadilo, vlastne se tim vyresil jisty personalni orisek, co nam tam vznikl... pro predstavu co se obcas deje, kdyz jsem pracovala v personalni agenture mela jsem tam slecnu co zvladla utajit tehu ve skladu do 6 mesice a zvladla svou praci (i kdyz ji preradili pak na lehci praci, kdyz to zjistili) delat az do odchodu na MD

widowblack
8. únor 2020

Pokus sedíš v kanclu , a je situace co je , tak ani koleginím bych to neřekla - drby jedou ve velkým a šéfová se to dozví coby dup. Já to svému nadřízenému řekla cca v 11tt. Nejbližším kolegům asi týden před ale s tím že k šéfovi se to nemělo šanci dostat byl na dovolené. A i přez to bylo na to uvalené embargo😂 a ostatní se to ve firmě dozvěděli až tak kolem 20 tt když už sem nedokázala krejt pupek . Rozhodně bych počkala do prvního většího ultrazvuku kde ti řeknou že je vše ok . Protozme pak takové to vysvětliváni když se něco stane je hrozný .....

marketa11112
8. únor 2020

Pockala bych co nejdele to pujde. K vedouci se to dostane hned. Vidim to u nas. Sedim na kanclu s tou kolegyni, ktere se ostatni chteli zbavit. Proc asi. Pokud jsi ve zkusebce, muze te sefova vyhodit kdykoli. Ja jsem ted treba na osetrovacce s detma a jsem sama zvedava, co me ceka, az prijdu do prace. Kysele ksichty jsou minimum, mozna bude vypoved na stole. Ony ty padesatilete zenske uz zapomely, jake to je mit male deti. Pokusila bych se vydrzet do konce zkusebky. Zalezi na tom,jak ti bude, v jakem jsi mesici a jak rychle ti poroste brisko.

marketa11112
8. únor 2020

Jeste jedna rada. Spocitej si, jak by ti vychazela ochranna lhuta. Pokud budes v praci treba 5 mesicu, z toho 3 tehotna, vyhodily by te, je ochranna lhuta 5 mesicu. tak by jsi mela narok i na materskou. Tedy pokud jsi i pred tim byla zamestnana. Jinak potrebujes 270 odpracovanych dni. Coz je vlastne 9 mesicu. Pak to chce vydrzet pres zkusebku. Muze ti jit opravdu o dny.

swan42
9. únor 2020

Povinnost oznamit to je. Co ale povinnost neni je termin oznameni. Takze muzes ve 2.mesici stejne jako v 5...

autor
9. únor 2020

@swan42 Máš odkaz na podporu svého tvrzení? 🤔 Myslím nějaký paragraf či úryvek ze zákoníku práce. 🙏

xmele004
9. únor 2020

Ja to tenkrat zjistovala, protoze prvni tehu nevyslo, tak jsem proste opravdu to druhe skryvala co to slo, protoze projit tim znovu by me zabilo :( vydrzela jsem to skoro do 5.mesice...ohlasovaci povinnost neexistuje 🙂

ckei
9. únor 2020

Není. Já první těhotenství oznámila v červenci a rodila jsem hned na začátku října. Vždy bych osobně oznamovala až co nejdéle by to bylo možné 🙂

inyt
9. únor 2020
inyt
9. únor 2020

Osobně jsem před 1. sceeningem řekla jen příteli a rodině (párkrát jsem potřebovala pomoct s těžkými věcmi a neteř už jsem nebrala do náruče, takže to spíš odhadli sami 🤷‍♀️), šéfovi po 1. screeningu a kolegům jsem původně moc nechtěla říkat před 2. screeningem, ale protože měli kecy, že jsem nemocná a doma (což u mě prakticky do té doby neexistovalo 😅), tak jsem to řekla na začátku 5. měsíce dvěma kolegyním, ale jsem smířená, že ještě ten samý den to stihly roznést po celé kanceláři 😂. Je to na tobě, ale jak tady holky psaly, jakmile to řekneš kolegům, tak se to donese i k nadřízenému 🤷‍♀️.

autor
9. únor 2020

@inyt Super! Moc děkuji 🍀

livianapuntik
10. únor 2020

Ahojky,jak tu bYlo zmíněno záleží jen na Tobě kdy oznámíš.já to oznámila hned jak mi to potvrdil doktor v 8 týdnu.Dělám v kvítí a používáme různou chemii na čištění a taháme těžké věci,tak abych měla úlevu ...hodně štěstí

jako_mala_holka
20. únor 2020

Rict to urcite musis, ale kdy, je na tobe... ja si predstavovala, jak to vsem reknu po screeningu, no moc mi to nevyslo... nakonec jsem po zjisteni tehotenstvi mela strach zvedat tezke veci, tak jsem to rekla dvema kolegum, co se mnou byli v praci ty dane dny, pak jsem mela tyden dovolenou, kdy mi zacalo byt zle a po dovci jsem sla na neschopenku, takze jsem to rekla i ostatnim (sef a kolegyne)... bohuzel no, malovala jsem si to jinak, mame fajn vztahy

pindrusice
12. dub 2020

@marketa11112 prosím tě, těch 260 dní je předpokládám pracovních. Ne celá doba zaměstnání (včetně víkendů). Bohužel jsem otěhotněla den před nástupem do nové práce. Takže jsem za a. Ve zkusebce ještě měsíc a za b.predtim jsem byla na rodicaku. Takže řeším jestli je vůbec šance když bych pracovala do toho září to splnit,abych měla na mateřskou nárok.(Ale vyšlo mi to na 150 odpracovanych dni,tudiz asi smůla). Diky

autor
12. dub 2020

@pindrusice Počítají se všechny dny, i dny volna. V době, kdy máš volno za tebe zaměstnavatel pořád odvádí, takže i víkendy se počítají.

marketa11112
12. dub 2020

(@pindrusice pocitaji se veskere odpracovane kalendarni dny. tedy i soboty , nedele, dokonce i nemocenska, osetrovacka a pod. proste musis byt zamestnana minimalne 270 dnu celkove za dva roky. chce to vydrzet zkusebku (pokud mas 3-mesicni). samozrejme pak pracovat dal, pokud to zdravotni stav dovoluje). v nouzi , pri spatnem zdravotnim stavu ,pak po zkusebce muzes nastoupit na nemocenskou, a presto se ti i ty dny nemocenske budou pocitat do odpracovanych dnu (tedy do dnu v zamestnani), protoze ti pobezi pracovni smlouva. pokud prezijes zkusebku, mas realnou sanci , mit materskou.

pindrusice
13. dub 2020

@marketa11112 a nevíte ještě jak je to s tím,že jsem na 1/2 úvazek? Počítá se to jako půlka nebo celý odpracovaný den? A je to jen po ten den nástupu na mateřskou (6-8 týdnu před porodem). Ono nejde moc o mě,ale jak se na to bude koukat zamestnavatel. Jsem na kancelářskou práci,ale jestli se jim vyplatim.

pindrusice
13. dub 2020

Asi to je stejne jedno,teď jsme to počítala a dostanu se na max 248 dní, reálne spíš na něco kolem 230. :-/

marketa11112
13. dub 2020

@pindrusice s timto si nejsem upne jista. Existuji totiz v prepoctu i nejake vyjimky.
Po dobu rodicaku jste nebyla zamestnana? Pokud byla, pocitala by se do te doby i doba rodicaku. Je to treba pri zmene zamestnani po skonceni rd.

Stejne tak treba do 4 let predchoziho ditete, se pocita nova materska z vyssiho vydelku - v potaz se bere ten pres rd i po ni.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru