Špatné výsledky screeningu?

5pajina55
8. pro 2015

Ahoj..jsem tu nováček a hned se na vás zkušené obracím s dotazem..
Jsem ve 13tt po prvním screeingu který moc dobře nedopadl.Už jsem objednaná na speciální vyšetření ale nějak hledám na netu ke se co dá.
Doktor mi k výsledkům nic moc neřekl a já byla v takovým šoku,že jsem se ani na nic neptala.
Vyšly mi výsledky: CRL67mm
NT 1,3mm
O nosní kůstce ani slovo..
Výsledky krve : hCG 1,398Mom
PAPP-A 0,416

Riziko trizomie 21 1:703
trizomie 18 1:20000
trizomie 13 1:16907

Pak je tam poznámka,že páteř,mozek,ruce,nohy atd se zdají normální.
Závěr screeingu STŘEDNÍ RIZIKO TRIZOMIE 21 CHROMOZOMU

Všude na netu jsem našla,že jako riziko downa se počítá až 1:300 a já mám 1:703 a stejně mám střední riziko?
Máte s tím někdo zkušenost?Poradíte?Na netu jsem našla,že hodnota PAPP-A jako mám já se už řadí mezi nízké(0,416Mom)
A ještě mi vrtá hlavou ten graf ve zprávě..Proč je tam zaškrtlé procento 0.10 nebo kolik,když napsané mám riziko 1:703?
Už jsem celá zoufalá.. ☹ Děkuji za každou reakci..

somalicats
16. pro 2015

@pauline30 Prenascan je na všechny tři sledované trizomie, tedy nejen na Downa, ale i na Edwardse a Pataua. Jiné vady zjistit neumí. Taky jsem si ho tentokrát zaplatila, protože mi vycházelo riziko Edwardse už hraniční, ale pořád dost nízké na to, abych riskovala amniocentézu.

samaber
16. pro 2015

@pauline30 já taky rodila o 7 týdnu dřív, je tu pár holek, které co po amniocenteze, záhadně potratilo, pokud ty peníze pro vás doma nejsou likvidační částka, šla bych do toho abych měla jistotu a pravděpodobně i zbytek tehu klid

pauline30
16. pro 2015

Diky holky. Me prave prijde divny,ze mi vyslo tak vysoky riziko,kdyz krev je v poradku a jen to NT udelalo takovy vysledek i kdyz je porad v hranici? Je mi 30,cekam druhy vymodleny mimi a nic vic si nepreju,aby bylo zdravy. Asi do tech testu prenascan pujdu,kamoska me rika,at pockam na dalsi kontrolu a ze stejne driv jak ve 20 tt neodhali dalsi problemy,sice je to pravda,ale byt v nejistote dalsich 7 tydnu...to je na budku.

samaber
16. pro 2015

@pauline30 nejistota je horsi než všechny "nemoci"......

pauline30
16. pro 2015

@samaber no prave a predstava,ze budu cekat min.7 tydnu a pak se dozvim spatnou zpravu,radsi at ji vim za 3 tydny. Uz jsem smirena se vsemi variantami,ale pevne tomu prckovi verim,ze je v poradku,ale jistotu chci mit. Ted jsem koukala,ze v prenatalu za to chcou 14.500,-, to nam zadahne dost do rozpoctu, ale vecer to jeste proberem s manzelem. Diky

samaber
16. pro 2015

@pauline30 to věřím, není to malá částka...

pauline30
16. pro 2015

@samaber neni,ale prijde mi,ze kolikrat vyhodim dost penez za blbosti,tak proc neinvestovat do tohoto a mit klid. Misto toho,abych si druhy tehu uzivala,tak jsem uz tyden rozhozena a vsechno se mi v hlave porad kolem toho mele. Na jednu stranu prenascan vylouci nebo potvrdi ty syndromy,ale neodhali jinou nemoc,treba spatny ledviny nebo srdce,ktere se zjisti kolem 20 tt,je to tezky.

samaber
16. pro 2015

@pauline30 já mám dítě s jednou ledovinou a na screeningu ve 20tt mělo obě.

papalinka
16. pro 2015

@pauline30 v Gennetu Praha nám test podobný Prenascanu provedli zdarma. Je to jejich vlastní výzkum a oproti Prenascanu, kde je spolehlivost 99% má ten jejich test spolehlivost 96%. Nám to připadalo dostatečné a nechali jsme si udělat ten test zdarma. Zkuste se tam zeptat.

pauline30
16. pro 2015

@papalinka dekuju moc,zkusim tam zavolat,96% mi pripadne taky dostacujici a usetrila bych jeste penize na novej kocar a dalsi veci. Muzu se zeptat,kdy jsi tam byla a jestli to bylo taky po spatnych vysledvcch NT?

papalinka
16. pro 2015

@pauline30 na testu jsem byla letos v srpnu, výsledky byly za 14 dní. Ještě mi dělali i integrovaný test (kombinace NT skríninku a tripple testu), obojí vyšlo negativní. Na NT skríninku mi vyšlo riziko down 1:225, na UTZ vše v pořádku. Na plodovku jsem jít nechtěla kvůli riziku potratu.

betelgeuzz
16. pro 2015

@pauline30 1:776 přece není vysoké riziko? Kdybys porodila 776 dětí, tak 1 z toho by mohlo být postižené. Jestli půjdeš na genetickou konzultaci, je tvoje věc, není to povinné. Mně příjde, že s těmi testy je to teď velký obchod. 😒

somalicats
16. pro 2015

@betelgeuzz Testy něco stojí, pravda. Na druhou stranu - ne každá rodina má na to starat se o postižené dítě (a pokud budeš mít smůlu, tak i při riziku 1:700 budeš mít dítě s trizomií, statistika je jedna věc, příroda je věc druhá) a pokud vědí, že chtějí riziko vyloučit, tak proč do testů nejít.

pauline30
16. pro 2015

Holky diky moc,me to taky neprijde tak strasny vysledek,prave proto sem pisu....kdyby to bylo po 1:400 a hur,nereknu,ale taky mi na jednu stranu prijde,ze tehule akorat strasi a posilaji od jednoho ke druhymu a ryzujou za to akorat prachy,bud od nas,nebo od pojistovny. Na plodovku se mi jit nechce,bez myho ptani mi dr.do telefonu pri sdeleni vysledku NT vysetreni oznamila,ze jsem objednana na genetickou konzultaci a hotovo. Az jsem do toho zacala vic koukat,kdo mel jak vysoky riziko atd.,tak se mi prave zacalo zdat divny ze me tam cpou. Bud jsou tak poctivi (jsem naivka) ,nebo jde proste o penize. Kazdopadne jsem ted z toho akorat nervni a zjistuju,co se da.

betelgeuzz
16. pro 2015

@somalicats mně právě příjde, že ani @pauline30 to riziko nepříjde tak vysoké, proto jí píšu, že genetika není povinná. Je to jen na ní. Jinak je každého věc, jestli oběhá všechny testy, nebo nejde na žádný, to si musí každý v hlavě srovnat sám.

pauline30
16. pro 2015

Zjistim si info jeste v Gennetu,byt to urcite nenecham,ta nejistota je strasna a kdyz srovnam NT vysledky s prvnim tehu,kde jsem mela riziko 1:6000,tak me to nemuze nechat klidnou. Prave,co kdyz ted budu ta jedna ze 700. Neprijde mi to cislo strasny,abych sla hned na plodovku,ale....pokud vyjde blbe i ten Prenascan,tak pak jeste stejne berou plodovku ze? Aby meli jistotu? Uz v tom zacinam mit zmatek 😲

mayyas
16. pro 2015

@pauline30 Taky si myslím, že riziko co Ti vyšlo je úplně v pořádku, vůbec bych se tím nestresovala.
Já měla letos ve svých 40 letech matematické riziko lehce přes 1:400, ale vše vycházelo negativně, takže jsem další konzultaci u genetičky i plodovku a triple testy odmítla - teda ani mě do toho nikdo netlačil, jen tu možnost nabídli. A teď mi tu spinká naprosto zdravá holčička 🙂.

papalinka
16. pro 2015

@pauline30 mě tvoje výsledky přijdou docela v pohodě a nejistotu máš v těhotenství vždycky, to že ti vyloučí tři nejčastější syndromy neznamená, že dítě nemůže mít cokoliv jiného, nezjistitelného. Navíc i zdravé dítě se může stát nemocným třeba přidušením při porodu. Já osobně s tvými výsledky, bych na genetiku nešla a těšila se na zdravé dítko.

pauline30
16. pro 2015

@mayyas dekuji a tobe moc gratuluju ke zdravemu andilkovi =D>
@papalinka presne tak jak jsem to psala vyse, oni muzou Prenascanem nebo plodovkou odhalit/vyloucit ty tri sydromy,ale ze budu mit 100% zdrave dite nezaruci zadny test a ani ultrazvuk. Clovek musi i zaroven doufat a verit.

pabka
16. pro 2015

@pauline30 ahoj, mela jsem podobne vysledky, mimi se tedy ještě nenarodilo, ale z dalších testů by mělo být v pořádku. Byla jsem v Gennetu na krevním testu podobném Prenascanu. Je zdarma. Prenascan by pro nás finančně likvidační nebyl, ale já ho nechtěla, koukni na net, dost se o něm píše, ze není spolehlivý.
Pak jsem byla na ještě jednom testu u mého dr a vyšlo riziko 1 : cca 10 000 (teď nevím presne) a tak jsem to už dál neresila. Druhotrim. screening mám v pořádku.
Několik dr na konzultacích mi řeklo, ze výsledek 1 : 700 je dobrý, i vzhledem k věku. Me je tedy 35.
Shrnuto - na Prenascan bych nešla, když uz, tak plodovka. Ale radsi predtim ty krevni testy v Gennetu a podrobný ultrazvuk. Můj názor...

pauline30
16. pro 2015

Taky se rozhoduju,ze necham udelat v Gennetu ty krevni testy a jsem objednana na kontrolni UTZ hned na zacatku lendna i s tou genetikou, snad to vsechno dobre dopadne. Diky,ze pisete holky,clovek je rad za vic nazoru na jednom miste 🙂

pabka
16. pro 2015

@pauline30 neboj, určitě to dobře dopadne 🙂

pauline30
16. pro 2015

Tak v Gennetu to padlo,pry pokud mi tam nedelali NT screening,tak to nemuzu podstoupit,do vanoc uz maji plno a pak uz to nema vyznam,13+6 budu pristi tyden. Takze mi nezbyde nic jinyho nez teda zkusit pockat na ten UTZ v 16 tt prip.integraci tripl testu nebo plodovku. A nebo si zaplatit ten prenascan. Ale diky za info holky. Drzte mi pesti.

papalinka
16. pro 2015

@pauline30 to je teda zvláštní, já byla na NT skríninku taky jinde než v Gennetu (mimo Prahu) a ten krevní test jsem u nich podstoupila až na základě pozitivního výsledku v cca 15tt. Ale kdo ví, když je ten test zdarma, tak ho možná nenabízejí každému.

pauline30
16. pro 2015

@papalinka i tak diky za tuto cennou info,ze existuje neco podobnyho,kde za to neplatis. Sestra z genetiky z Gennetu mi toto napsala mailem:
Ano, provádíme tzv. cfDNA test, který je podobný testu Prenascan. Vyšetření je však indikováno u klientek, kterým byl u nás
proveden screening v I. trimestru.
Tak nevim ☹

pauline30
16. pro 2015

Pak jsem tam jeste volala o upresneni,zda bych tam nemohla znovu vse podstoupit a pani mi rekla,ze uz me nema kam objednat,ze maji plno (to me bylo jasny uz od zacatku). No,nic se neda delat.

x_kaatja
16. pro 2015

@pauline30 ahoj, to mas nahodou male riziko, nevim, proc te zenou na genetiku? Ja mela riziko DS 1:150. NT v poradku, ale riziko vyslo z krve. Podstoupili jsem Prenascan,odber plodovky jsem teda kategoricky odmitla. V Gennetu v Praze. Clovek musel mit trochu ostrejsi lokty, protoze kam jsem prisla, tam me uz obednavali na odber plodovky. Kdyz jsem sestricce na recepci rekla, ze plodovku nechci, chci Prenascan,tak na me vykulila oci a rekla:"a vite, ze to stoji penize?". No, nakonec se samozrejme nic nepotvrdilo, akorat jsme si zaplatili za tenkrat 14 tis.zjisteni pohlavi 🙂🙂 ale za tu jistotu to stalo, udelala bych to znovu. I kdyz si myslim, ze je to dalsi obchod se strachem. Na netu jsem precetla kde co, i to, ze spatne vysledky z krve mohou znamenat problemy s placentou. To se nakonec potvrdilo....u porodu az...pupecnik jsem mela napul v placente, napul v plodovych obalech. Dcera se narodila o 4t driv, 1730 g, ale byla a je zdrava jako ripa 🙂🙂 takze klid, dite budes mit urcite v poradku!

kika_21
16. pro 2015

@pauline30 Hlavně se nestresujte, nic nezjišťujte, nehledejte nic na internetu. Čím víc člověk hloubá, tím je víc nervozní a to je zbytečné.Máte zdravé dítě. je veliká pravděpodobnost, že i to druhé bude zdravé. Riziko Downova syndromu roste významně s věkem, pokud by Vám bylo třeba jen o 2 roky méně, bylo by menší. Vzpomínám na sebe, jak jsem šílela kvůli většímu šíjovému projasnění, pak zase proto, že mi neřekli výsledky, jelikož ten den nebyly a byly až zítra. Bylo mi 42 a říkala jsem si, že to je jasné, jsou špatné. Nebyla to pravda, mám zdravé dítě, Dcera s tím velkým NT je též zdravá.Dnes mě mrzí ,že jsem se stresovala. Na plodové vodě jsem byla 2 krát, poprvé ve 35 letech.Nic mi nebylo, pak jsem vždy odpočívala. Na genetiku mě dr. poslala též při 2 posledních těhotenstvích.Byla jsem na podrobném UZ asi 2krát-v 20týdnu a před tím také, dále na krev.testech.Nebylo to trochu lepší, když se toho vědělo dříve méně?Asi ne, ale ty nervy jsou ve většině případů úplně zbytečné.

pauline30
17. pro 2015

@kika_21 dekuju za podporu 🙂
Je to pravda, cim vic clovek hlouba a cte,tim vic se zbytecne stresuje. U prvniho tehu jsem toto nezazila,proplula jsem jednim vysetrenim,pak dalsim a vzdy bez problemu,tak jsem se ani nepidila,co by mohlo byt spatne. Ted je to od zacatku porad neco,snazim se byt v klidu a myslet pozitivne,ze to vysetreni v lednu dobre dopadne.

ondrejka2
6. říj 2016

@5pajina55 Ahoj, mhu se zeptat na tvuj test? Vím, že už je to rok, ale třebas si to budeš pamatovat. ?Mně ted hodnota vyšla 1:602...mam jít za š týdny na odběry, tam se dozvím víc. Ty jsi byla na odběrech a screeningu ještě jednou v 13tydnu jidne, nebo to bylo něco dalšího? děkuji za informaci

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru