1.porod císařem a obava z 2. porodu. Máte zkušenost?
ahojda maminky!!poprvé jsem rodila císařem ale bojím se druhého porodu prý může prasknou děloha při normálním porodu po císaři máte někdo zkušenosti??napište prosím
Stručné shrnutí
- Po prvním císařském řezu není automaticky nutné plánovat druhý císařský řez; rozhoduje současný stav (poloha a velikost plodu, důvod prvního řezu, stav jizvy na děloze) a doporučení gynekologa či porodníků.
- Některé porodnice používají ultrazvukové měření hrúbky dolního segmentu dělohy k rozhodování o vaginálním porodu po císaři; v diskuzi byly uváděny hodnoty 1,7–2,4 mm i 6 mm jako naměřené příklady.
- Hlavní komplikace zmiňované v souvislosti s porodem po císaři jsou ruptúra maternice a špatné hojení jizvy; dostupná opatření zahrnují opakované konzultace s odborníky, plánovaný císař, hospitalizaci a lokální ošetřování rány (např. Framykoin, Betadine, tea tree oil).
Nejčastější otázky
Q: Můžu rodit přirozeně po předchozím císařském řezu?
A: Ano, je to možné, pokud současné vyšetření (poloha plodu, velikost, ultrazvuk jizvy) ukáže nízké riziko; v diskuzi byly příklady žen, které po prvním císaři porodily vaginálně i s normální porodní délkou.
Q: Jak se v praxi posuzuje riziko prasknutí dělohy při pokusu o vaginální porod po císaři?
A: V některých porodnicích se měří hrúbka dolního segmentu dělohy ultrazvukem a podle výsledku se rozhoduje; v diskuzi byly uváděné naměřené hodnoty 1,7–2,4 mm a 6 mm a také poznámky, že rozhodnutí často dělá samotný porodník.
Q: Co dělat při špatně se hojící ráně po císaři?
A: Konzultovat gynekologa nebo chirurgii; v diskuzi ženy popisovaly léčbu hospitalizací, čištěním rány a lokálními prostředky jako Framykoin (pudr), Betadine, tea tree oil, heřmánek a doporučovaly držet ránu v suchu a čistotě.
Q: Kolik císařských řezů je bezpečné mít?
A: V názorech se objevilo doporučení „2–3ד, některé ženy zmiňovaly, že po třetím císaři mohou následovat další intervence (v diskuzi bylo zmíněno podvázání vaječníků jako anekdota), ale existují i případy žen se 3 a více císaři; není jednotné pravidlo a rozhoduje individuální posouzení lékařů.
Q: Ovlivní epidurál možnost včas rozpoznat ruptúru dělohy?
A: V diskuzi někteří lékaři a pacientky uváděli, že při pokusu o vaginální porod po císaři někteří odborníci epidurál nedoporučují, protože by mohl tlumit bolest, kterou by pacientka jinak cítila při začínající ruptuře.
Q: Jak vypadá běžná rekonvalescence po císaři podle zkušeností z diskuze?
A: Hospitalizace po císaři se v příspěvcích lišila od 2–9 dnů; strava často začínala tekutinami (den 1), postupně polévkami a normální stravou kolem 3. dne; některé novorozence v porodnicích dokrmovali glukózou a používání sondy či inkubátoru bylo v komplikovaných případech zmiňováno.
Závěry z diskuze
Shoda
- Po prvním císařském řezu je rozhodnutí mezi plánovaným císařem a pokusem o vaginální porod individuální a závisí na příčině prvního císaře, poloze a velikosti plodu a stavu jizvy na děloze.
- Doporučuje se konzultovat více odborníků a případně provést ultrazvukové vyšetření dolního segmentu dělohy před rozhodnutím o typu porodu.
- Špatné hojení jizvy po císaři vyžaduje lékařské vyšetření; domácí ošetření z diskuze zahrnovalo Framykoin, Betadine, tea tree oil a udržení rány v suchu.
Sporné názory
- Někteří účastníci trvají na plánovaném opakovaném císaři z obavy před ruptúrou maternice, jiní upřednostňují pokus o přirozený porod pokud současné vyšetření neprokáže riziko.
- Někteří lékaři a pacientky v diskuzi považují epidurál za rizikový při VPOC (vaginální porod po císaři), protože by mohl maskovat bolest při ruptuře, jiní epidurál běžně používají.
Otevřené otázky
- Jaká konkrétní prahová hodnota hrúbky dolního segmentu dělohy (mm) spolehlivě určí bezpečnost vaginálního porodu po císaři?
- Jak se mění hrúbka jizvy v průběhu těhotenství a jaký vliv má toto změření v 37.–39. týdnu na konečné rozhodnutí porodníka?
Zmíněné značky a firmy
Betadine, Framykoin, Sokolovská porodnice
Zmíněné produkty a metody
teatree oil, Framykoin (pudr), Betadine, epidurál, spinálka/spinálna anestézia, glukóza, oxytocin, Vojtova metoda, myomektomia, sterilizace/podvázání vaječníků, ultrazvukové měření hrúbky dolného segmentu dělohy, preeklampsie, ruptúra maternice, DMO, hypoxie, inkubátor
Místa a osoby
Cheb, Sokolovská porodnice, New Jersey, Řecko, pan Danko, Beckhamka
Ja som rodila sekcou môj prvý pôrod. Pokúšali sme sa prirodzene ale nepostupovalo to a malý mal problémy,tak ma museli nakoniec operovať. Dcérku som chcela prirodzene velmi aj to tak dopadlo. Mám na druhý pôrod zlé spomienky. Nakoniec to skončilo tiež sekciou. Čo už, niekedy netreba byť tvrdohlavý ako ja. Hlavne druhá sekcia bola pre mna lahšia. už som vedela, do čoho idem a ako sa to zahojí a tak. Takže to vlasnte bola pohodička celkom.
takisto mam za sebou sekciu, kedze prirodzene to ani po dvoch vyvolavackach nejak neslo a malicka mala zle ozvy. druhe dieta je zatial este vo hviezdach, ale som si ista, ze prirodzeny porod nechcem, urcite radsej opat sekciu.
Najnovší článok z dielne Ženských kruhov - o rizikách i šanciach rodit prirodzene po predchádzajúcom cisárskom reze
Ja jsem taky pri prvnim mela cisarsky rez,protoze jsem mela
vylezlou pupecnikovou snuru.A po trech letech jsem rodila normalne.
V poradne mi merili miminko jak je velke a protoze rikali ze bude male tak do
tri kil,tak rikali ze muzu rodit normalne.A nakonec jsem porodila skoro ctyrkilove mimco.
A zvladla jsem to v pohode. Myslim ze se nemas ceho bat 😉
@sunflower201280 ahoj, citam si tu prispevky, a chcem sa spytat ako ti to nakoniec dopadlo? tiez som mala prve dieta cisarskym rezom, aj ked do III.doby porodnej islo vsetko dobre a uz uz sme mali ist tlacit, no potom sa vynoril dr ktoreho som tam predtym nevidela, vysetril ma a povedal ze dietatko bude vecisie ako odhadovali (odhad 2,5kg) a ze sa mu zda hlavicka vysoko este atd. proste daco mrmlal, tak rychlo na cisarsky s celk.uspanim koli casu, takze som prisla o pocit prilozenia malej po porode, a teraz cakam druhe babo a tiez uz mi to vrta hlavou co a ako, naviac myslim ze u mna mozem pocitat s cis.r. asi tak na 80% lebo som s tehu cukrovkou dokonca s inzulinom☹ takze asi tak. ale to je este daleko a uvidime co povedia dr
@sofinulik ahoj! Tak prvé bábo som mala akútnou sekciou, pretože tiež nastali komplikácie. Druhé som mala tiež cisárskym kvôli mojim zdravotným problémom. Inak by ma nechali rodiť normálne lebo malá bola pripravená na normálny pôrod. Mimochodom ...syna mi odhadli na 3kg a narodil sa 3,5 kilový a dcéru odhadli na 3,2 kg a narodila sa ako 3,8 kilová.prvý som mala v celkovej narkóze a druhý spinálom. A ty chceš normálny?
Pěkný večer..Mám dvě děti, Martínek měl teď v sobotu pět let a rodila jsem císařem..Přenášela jsem, 6tý den, ráno mi praskla voda, nechaly mě 11,5 hodin rodit, ale stále jsem se neotevírala a malej nechtěl sestoupit, nakonec zvolily cestu císařem, pač mu šly špatně ozvy..A Kačenka, té jsou 2 a 5 měsíců, tak je klasicky, ráno v 9 na mě přišly bolesti, v šest večer jsme dojeli do porodnice a za 3 minuty 20:00 byla káťa na světě..Jediné co vím, tak oni nesmí pomoct tlačením na břicho, což mi udělalli, mě se nic nestalo, ale hned jsem jim to zakázala..Jako pomohly mi, ale radši ne...A kojení, no Martínka-první jsem kojila 6 týdnů a Kačenku-druhé dítko jsem kojila skoro 9 měsíců a šlo to v pohodě.Mrzí mě, že přestala sama..Kojila bych jí klidně do dvou let..Byl to krásný pocit, že chce jen mámu.....
baby potrebujem sa vas opytat, tie co ste rodili cisarskym a boli ste potom zas tehotne, aku ste mali hrubku jazvy ked ste otehotneli? ja som bola vcera na kontrole a na niektorych miestach som mala hrubku len 2,8mm dr povedal ze mi ju pozrie znovu v septembri, snad dovtedy bude hrubsia, lebo inak by som mohla mat rizikove tehu ☹
@misinn mně doktor před otěhotněním jizvu nikdy nekontroloval... Upřímně teďka jsem 30tt a přesto, že jizva mně bolí (když do ní mimčo kopne), tak mi říkal že je na kontrolu moc brzo, protože děloha není ještě úplně rozvinutá - že se ještě vytáhne a zásadní je jak bude vypadat před porodem... Co je na tom pravdy nevím :o(
@misinn Mně to měřili až v porodnici v 37.tt. Když jsem se na to ptala u své Dr. někdy v 35. nebo 36., tak mi řekla, že nemá cenu se na to teďka koukat, že důležité je, jak to bude vypadat až později . blíž před porodem. Jinak v 37.tt jsem ji měla 5 a něco mm a za 9 dní, 38. tt jsem ji už měla 3,2mm (a rodila jsem nakonec normálně 😵 ).
@anetka1701 to je zvlastne, lebo co ja viem tak po cs sa kontroluje jazva pocas tehu uz dost skoro a aj prehliadky su castejsie
@romcovaklarka tak ale ty si ju mala tesne pred porodom hrubsiu nez ja ju mam teraz pred otehotnenim.....asi budeme musiet pockat dlhsiu dobu nez som si myslela...chceli sme sa zacat snazit uz na jesen ale asi to pojde az niekedy buduci rok, musim tomu nechat cas nech sa to da dokopy.... 😒
ahojte mna by strasne zaujimalo ako zistim aku mam hrubu jazvu, doky mi nepoviee, len zhodnoti podla mojho stavu a boelstivej jazvy ze asi druha sekcia.
@misinn co jsem řešila s holkama kolem mně, tak jim jizvy kontrolovali fakt až před porodem... Ale dr. mi slíbil že na další KO mi udělá UTZ (to budu 32tt) a pořádně zkontroluje mimčo jak je velký i jizvu - ale to jsem si fakt vyžádala tím, že mně ta jizva bolí...
@anetka1701 kolko mala malinka ked si teraz otehotnela? ja neviem kolko musim cakat kym sa ta jazva uplne zahoji.....
@misinn doktoři mi říkali tak ten rok, aby mezi otěhotněním byl aspoň... snažit jsme se začali když byl malý necelej rok, otěhotněla jsem nakonec cca. v roce a osmi měsících (až se mimčo narodí, dcerce budou dva a půl roku)
@misinn Tak já když jsem řešila s mojí Dr., kdy se můžem začít snažit o druhé miminko, tak mi řekla, že tradičně se doporučuje odstup 2 roky mezi oběma porody, ale že ona je toho názoru, že ta jizva je po půl roce zahojená, buď dobře, nebo blbě, a lepší už to nebude (to ji cituju). Tak nevím. Taky mi říkala, že není až tak důležité, jak je jizva tlustá, ale jak je pružná, ale to se stejně nedá změřit. No ale já to řešila hlavně kvůli možnosti vaginálního porodu po sekci, takže ě ani moc nezajímalo, jak ji mám tlustou na začátku, jako spíš před porodem...
Me taky gyndar jizvu nekontroloval. Mozna se na ni dival, ale vzdy kdyz jsem se ho zeptala (naockovana kamaradkama a internetem), tak mi rekl, ze to neni dulezite, ze sirka jizvy vubec nic nerika. Kazdemu udrzi jinak silna jizva. Jelikoz jsem vedela, ze me bude i rodit, nijak jsem to pak neresila. Jizva semtam bolela, ale nic hrozneho. Na prijmu v porodnici se me pak prijimajici doktor ptal, kolik je jizva a desne se rozciloval, ze to neni zmerene. Stacilo rict, ze rodit bude Dr.XX a zmlknul.. asi to holt zalezi na konkretnim doktorovi. Rodila jsem normalne a vse v pohode🙂
@anetka1701
@romcovaklarka dakujem baby za info, moj dr je hrozne precizny, velmi si to na nom cenim, nic mu neunikne, aj pocas tehotenstva bol skvely, preto som sa pytala aj na tu jazvu ze ci vam to kukali. mne vcera povedal ze urcite mozem mat dalsie len ze zalezi na to aky rozdiel medzi nimi bude, ze to chce cas....tak mi to pokuka o pol roka a uvidime
Dobry vecer,ja ted ziji v Anglii cekame druhe termin mam 1.9. prvni prdola sel cisarem a rekli mi tu ze 2 pujde taky ale stehujem se do Cr tak nevim co mi reknou tam jestli me nechaji tlacit x hodin jako u prvniho a pak stejne prislo na kudlu nebo pujdu automaticky pod kudlu?...
Ahoj prvé som rodila cisárskym, pretože som sa neotvárala a ani kontrakcie sa nestupňovali, druhé som sa rozhodla porodiť normálne, všetko tomu aj nasvedčovalo, dokonca jazva bola dobre zahojená a jej hrúbka bola 3,6mm. Keďže som prenášala tak my ráno o siedmej pichli vyvolávačku a čakali sme, ale sme sa nedočkali, lebo presne ako pri prvom, kontrakcie sa nestupňovali a ani som sa neotvárala, tak doktor sa o dvanástej rozhodol, že o jednej idem na cisársky... Takže 2xpresne rovnaké cisárske pôrody...
@romcovaklarka
ahoj, ale netlačili ti na brucho počas pôrodu, že? mne povedala dr. že jazva má 2,2 mm, už prenášam, od prvého pôrodu prešli 3 roky a že to skúsime prirodzene, no všetko jedno mi nie je ...
Ahojte, pridavam sa k vam kocky ja mam za sebou tiez akutnu sekciu, o druhe babo sa chceme snazit ked bude mat syn 2 roky a pevne verim ze budem rodit normalne. Ja som sa na porod tesila strasne som chcela zazit tie pocity ked babo prvykrat place a tu nehu ked sa prvykrat prisaje dufam ze sa mi to splni preto sa o to zaujimam uz teraz 🙂

Já sem také rodila první dítě císařem, dodnes nevím proč, doktoři neřekli důvod, druhého prcka jsem rodila normálně 😉 , žádné komplikace. Buď v pohodě, doktoři si dají pozor, zvlášť když si poprvé rodila císařem....