1.porod císařem a obava z 2. porodu. Máte zkušenost?
ahojda maminky!!poprvé jsem rodila císařem ale bojím se druhého porodu prý může prasknou děloha při normálním porodu po císaři máte někdo zkušenosti??napište prosím
Stručné shrnutí
- Po prvním císařském řezu není automaticky nutné plánovat druhý císařský řez; rozhoduje současný stav (poloha a velikost plodu, důvod prvního řezu, stav jizvy na děloze) a doporučení gynekologa či porodníků.
- Některé porodnice používají ultrazvukové měření hrúbky dolního segmentu dělohy k rozhodování o vaginálním porodu po císaři; v diskuzi byly uváděny hodnoty 1,7–2,4 mm i 6 mm jako naměřené příklady.
- Hlavní komplikace zmiňované v souvislosti s porodem po císaři jsou ruptúra maternice a špatné hojení jizvy; dostupná opatření zahrnují opakované konzultace s odborníky, plánovaný císař, hospitalizaci a lokální ošetřování rány (např. Framykoin, Betadine, tea tree oil).
Nejčastější otázky
Q: Můžu rodit přirozeně po předchozím císařském řezu?
A: Ano, je to možné, pokud současné vyšetření (poloha plodu, velikost, ultrazvuk jizvy) ukáže nízké riziko; v diskuzi byly příklady žen, které po prvním císaři porodily vaginálně i s normální porodní délkou.
Q: Jak se v praxi posuzuje riziko prasknutí dělohy při pokusu o vaginální porod po císaři?
A: V některých porodnicích se měří hrúbka dolního segmentu dělohy ultrazvukem a podle výsledku se rozhoduje; v diskuzi byly uváděné naměřené hodnoty 1,7–2,4 mm a 6 mm a také poznámky, že rozhodnutí často dělá samotný porodník.
Q: Co dělat při špatně se hojící ráně po císaři?
A: Konzultovat gynekologa nebo chirurgii; v diskuzi ženy popisovaly léčbu hospitalizací, čištěním rány a lokálními prostředky jako Framykoin (pudr), Betadine, tea tree oil, heřmánek a doporučovaly držet ránu v suchu a čistotě.
Q: Kolik císařských řezů je bezpečné mít?
A: V názorech se objevilo doporučení „2–3ד, některé ženy zmiňovaly, že po třetím císaři mohou následovat další intervence (v diskuzi bylo zmíněno podvázání vaječníků jako anekdota), ale existují i případy žen se 3 a více císaři; není jednotné pravidlo a rozhoduje individuální posouzení lékařů.
Q: Ovlivní epidurál možnost včas rozpoznat ruptúru dělohy?
A: V diskuzi někteří lékaři a pacientky uváděli, že při pokusu o vaginální porod po císaři někteří odborníci epidurál nedoporučují, protože by mohl tlumit bolest, kterou by pacientka jinak cítila při začínající ruptuře.
Q: Jak vypadá běžná rekonvalescence po císaři podle zkušeností z diskuze?
A: Hospitalizace po císaři se v příspěvcích lišila od 2–9 dnů; strava často začínala tekutinami (den 1), postupně polévkami a normální stravou kolem 3. dne; některé novorozence v porodnicích dokrmovali glukózou a používání sondy či inkubátoru bylo v komplikovaných případech zmiňováno.
Závěry z diskuze
Shoda
- Po prvním císařském řezu je rozhodnutí mezi plánovaným císařem a pokusem o vaginální porod individuální a závisí na příčině prvního císaře, poloze a velikosti plodu a stavu jizvy na děloze.
- Doporučuje se konzultovat více odborníků a případně provést ultrazvukové vyšetření dolního segmentu dělohy před rozhodnutím o typu porodu.
- Špatné hojení jizvy po císaři vyžaduje lékařské vyšetření; domácí ošetření z diskuze zahrnovalo Framykoin, Betadine, tea tree oil a udržení rány v suchu.
Sporné názory
- Někteří účastníci trvají na plánovaném opakovaném císaři z obavy před ruptúrou maternice, jiní upřednostňují pokus o přirozený porod pokud současné vyšetření neprokáže riziko.
- Někteří lékaři a pacientky v diskuzi považují epidurál za rizikový při VPOC (vaginální porod po císaři), protože by mohl maskovat bolest při ruptuře, jiní epidurál běžně používají.
Otevřené otázky
- Jaká konkrétní prahová hodnota hrúbky dolního segmentu dělohy (mm) spolehlivě určí bezpečnost vaginálního porodu po císaři?
- Jak se mění hrúbka jizvy v průběhu těhotenství a jaký vliv má toto změření v 37.–39. týdnu na konečné rozhodnutí porodníka?
Zmíněné značky a firmy
Betadine, Framykoin, Sokolovská porodnice
Zmíněné produkty a metody
teatree oil, Framykoin (pudr), Betadine, epidurál, spinálka/spinálna anestézia, glukóza, oxytocin, Vojtova metoda, myomektomia, sterilizace/podvázání vaječníků, ultrazvukové měření hrúbky dolného segmentu dělohy, preeklampsie, ruptúra maternice, DMO, hypoxie, inkubátor
Místa a osoby
Cheb, Sokolovská porodnice, New Jersey, Řecko, pan Danko, Beckhamka
Ako vidim, moc sa neoplati cakat jeden rok, skrz to aby nebola sekcia,
aj tak je velka pravdepodobnost ze tam sekcia bude..
Hlavne ked bude babuso velke...
miranda, dia no veru...Keď je veľká pravdepodobnosť, že aj 2. pôrod bude sekcia, je zbytočné čakať rok, kým otehotniete...
2 roky pauzy medzi pôrodmi sa odporúča hlavne maminám, ktoré idú 2. krát rodiť prirodzene.
Tiež si myslím, že je to indi - vindi...mne tá ruptúra hrozila, aj keby som rodila po 20 rokoch ☹
A mužova sesternica otehotnela po sekcii ešte v šestonedelí a čo myslíte, akým spôsobom porodila po 10 mesiacoch svoje 2. bábo ? Budete prekvapené, ale nechali ju rodiť prirodzene a pôrod úplne bezproblémový...
😕
ja nevim, jaka je pravdepodobnost, ze bude druhy porod sekce ... prijde mi dost mala, protoze neznam ve svem okoli nikoho, kdo dvakrat rodil sekci. Vsechny kamosky, co mely 1. porod sekci, podruhe rodily normalne a taky nektere necekaly ani rok ... takze ta pravdepodobnost je asi docela mala
samozrejme zalezi na indikaci k prvni sekci...nekdy je to tutovka ;)
vetisna dotkoru doporucuje cekat rok - tj. druhy porod 2 roky po prvnim ...
ale podle mne rozhoduje ta sila jizvy pred porodem, my holt mely smulu, ze byla "slaba" ...
miranda, u vás v Čechách rodí 60% žien po sekcii prirodzene... 😉 Študovala som si túto tému...
Na Slovensku je to asi 50%...
jeste by bylo zajimave, dle kterych indikaci ... ale to asi uz nikdo neeviduje, nebo jo?
miranda,
ja mám za sebou 3 cisárske. S odstupom 2 roky. Deti boli veľké v pomere s mojou panvou, takže prirodzený porod by bol zbytočný hazard.
Akejka,
ako sa ti prejavila ta ruptura maternice? ake su priznaky. Asi si zacala rodit prirodzene a pocas kontrakcii sa to spustilo??
Kde si rodila?
Ja by som chcela otehotniet co najskor, teda skusat co najskor,, ale uz vidim tu reakciu doktora 😠
dia, celé tehu som jazvu mala O.K. Ku koncu tehu sa ma lekári stále vypytovali, či ma jazva nebolí, keby áno asi by mi naplánovali sekciu...To je veľmi dôležité - keď ťa bude počas tehu pobolievať jazva, treba to povedať doktorom, hrozí ruptúra.
Rodila som na Antolskej ako ty, sekciu mi nenaplánovali (že o tom rozhoduje primár, alebo prednosta až keď ma prijmú do pôrodnice...), takže čakali sme na prirodzený začiatok pôrodu...
Hneď 1. kontrakcia, ktorú som doma dostala bola taká silná a bolestivá , až ma to paralyzovalo, ako keby som v tej chvíli ochrnula...zobudil ma pocit, akoby mi zarezali do tej jazvy, resp. akoby mi pílili panvu...a taká bola aj každá ďalšia kontrakcia. Keď ma prijali do nemocnice, už som prišla otvorená na 8 cm, pýtala som si najprv EPI, potom sekciu, povedali, že o pár minút porodím prirodzene, že nič nestíhame a hneď ma šupli na pôrodný stôl...lenže sa im nezdali tie silné bolesti, najprv mi dr. ukazovala, ako ich mám predýchavať, ale o pár minút pochopili, že niečo nie je v poriadku a vznikol riadny chaos...zháňaôli operačku, anesteziológa, už mi nekázali predýchavť ale povedali mi, nech si zakričím, koľko chcem, ale hlavne nech netlačím...chvíľami som akoby strácala vedomie...
Takže príznaky ruptúry sú: silná bolesť v oblasti jazvy (až taká rezavá, nedá sa predýchať), mdloby, výpadky vedomia, pamäte a často krvácanie - u mňa ku krvácaniu neprišlo, lekári včas zasiahli sekciou...
dia, veď nech ti dr. pomocou UZV skontroluje jazvu - hrúbku, či ti doporučí teraz otehotnieť...a uvidíte.
Držím päste, nech je to čím skôr
😉
akejka: i pri rupture delohy provedou cs jako pri planovane sekci?
dia:i ja myslim, ze podle toho, co tu piseme, je jasne, ze cekani neni az tak dulezite ... preju hodne stesti!!!
prvé dieťa som rodila sekciou, teraz čakáme druhé a doktorka mi povedala, že bude tiež sekciou, vraj nestojí to za to veľké riziko skúšať šťastie, chcela by som rodiť normálne, ale mám veľmi úzku pánvu, aj preto som prvé rodila sekciou, takže radšej si ale nechám poradiť od doktorov ☹
navyše po prvej sekcii mám zrasty
Ahojte,
no veru cakanie nie je az take dolezite, hlavne nech nerupne maternica a to je fakt len tak na nahode /vzorovy priklad Akejka/.
Ja si davam este nejake 3-4 mesiace pokoj, spravim vsetky potrebne aj nepotrebne vysetrenia a skusame znova.
Ale fakt uz vidim a pocujem gynekosa na Antolskej /Doc. Korbela- Akejka asi pozna/ co mi bude hovorit. Dokonca aj do karty napisal, planovat tehotenstvo az o rok... 😒
Ale riziko znasame my...a mozno nam to vyjde naozaj az o rok. Treba hlavne stasticko a nech je vsetko v poriadku..
matenka,
neviem aká je šanca, že dieťa bude menšie. Mňa tiež posielali na prirodzený porod, ale s úzkou panvou by som 4000 g dieťa porodila ťažko.
Mám 3 sekcie, jazva aj maternica boli úpne v poriadku.
matenka: ja mela taky srusty - a doktori byli radi, ze jsem si dala svodnou anestezii ... docela dlouho jim trvalo, nez se dostali k diteti
taky jsme meli vetsi deti - Daja 3720g (37+4) a Tonik 3770g (39+6) a ja merim 164cm :( a ja si moc prala rodit normalne ... ale nakonec jsem taky dala na doktory
atrami: takze jste zkouseli prirozeny porod?
no práve terezka bola malinká 2700g a 49cm, mysleli si, že bude mať o pol kila viac
ja teda ale viac ako dve deti nechcem, bohato mi budú stačiť 😉
miranda, čo je to svodnou anestezii?
no mne nejprve odhadovaly Tonika v 38. tydnu na 2900g a najednou (jinej doktro a jinej ultrazvuk) v 39. tydnu 4080g :O ....
svodna anestezii - spinalni nebo lokalni .... moc se v tech nazvech nevyznam 🙂)) ale v papirech jsem mela napsano svodna ;)
ja bych chtela jeste treti ...
miranda,
len pri prvom. Trápila som sa 20 hodín. Pri druhom som chcela 1. porodnú dobu do vody a potom už mimo vody rodiť, ale mi to v Topolčanoch zamietli. Oni majú prax, keď raz SC, tak stále. To mi vyhovovalo viac. Syn sa narodil o 8 dní skor a mal 3950 g, takže by som ho prirodzene neporodila.
Ahoj...můžu se jen zeptat, kdy jde už o "úzkou pánev" a jak se to měří? já měřím 160 cm...boky bych řekla, že mám i široké, ale pokud bude dítě po manželovi, tak se děsím - to byl kolos s velkou hlavou...☹ jak lékaři postupují?díky moc🙂
crawler, doktorka ti zmerá 4 rozmery, najdôležitejší je ten posledný, hraničná hodnota je 18cm, keď je menšia hlavička dieťaťa sa ťažko dostane von, ja som mala 16cm ☹
aha...děkuju moc matenko a to se pak tedy plánuje císař takhle předem nebo stejně nechají ženu trápit se a k císaři přistoupí až když je to nutné? No, já věřím, že to dám, páč jsem dost bokatá, dle mého názoru...jen tady u nás znám jednu ženu, která měří pod 160cm a je velmi velmi útlá...a má 5 dětí, tak si říkám - no 5 císařů je blbost, ale že je dá přirozenou cestou - to mi hlava nebere, když se na ti tak koukám 😀
Ahoj, mám čerstvou zkušenost, první porod SC kvůli KP poloha nožičkou a pak jsem otěhotněla po 16 měsících, druhý porod skoro přesně 2 roky po prvním, poloha hlavičkou, ale plánovaný císař, prý je to moc brzo po prvním. Tak rozhodla primářka.
Takze 2 roky po a zda sa im skoro ? 🙂
Ozaj moze sa podat vyvolavacka ak prvy bol sekciou?
dia asi fakt záleží na dr. tahle primářka je docela opatrná, měli tam ted dva celkem akutní císaře, které málem skončily velmi špatně, tak se raději nepouští do rizik a mě řekla že odstup minimálně 3 roky...
dia, neboj, všetko bude v pohode 😉 Doc. Korbeľ možno najprv urobí bu bu bu, ale potom ťa bude prísne sledovať, aby bolo všetko O.K., veď poznám dosť žien, čo po sekcii otehotneli skoro (napr. aj spomínaná manželova sesternica ešte v šestonedelí...). Dokonca bola so mnou na prednáške o EPI 1 mamička 16 mesiacov po sekcii a išla rodiť prirodzene...Obidvom nám EPI schválili, aj keď sme obe mali vysokú pravdepodobnosť sekcie... 😉
Tebe robil sekciu doc. Korbeľ ? Mojej známej robil 2 sekcie, ona mala obe deti po 40-ke a smiali sa, že jej miesto cisárskych urobil plastické operácie...že robí krásnu jazvu a jediný na Antolskej používa vstrebateľné stehy...
Dia, myslím si, že v tvojom prípade by mohol byť doc. viac empatický a pochopiť, že chete mať ďalšie dieťatko čím skôr...
Akejka,
no Korbel mi sekciu nerobil ale bol moj gynekolog pocas tehotenstva nakolko mam cukrovku a on sa na toto zameriava. Sekciu mi robil Kostelny, ci Kostolny spolu so Sysakom. Jazvu mam ale peknu, nestazujem si a vobec ma neboli ani pri zmene pocasia. Ked som bola u doc. na kontrole po sestonedeli tak povedal ze stehy sa este celkom nevstrebali, ale to hovoril asi o tych vnutornych, normalne aj mne po niekolkych dnoch vyberali stehy, tie fuziky. 🙂 .
A napisal aj do spravy tehotenstvo planovat o rok 😠. Este stale cakame na pitevnu spravu a potom sa rozhodne co a ako... a navyse ze mam cukrovku a hypofunkciu stitnej zlazy musim mat vsetky vysetrenia super.
Ale uz ho fakt vidim a pocujem, keby som tam prisla v januar. uz tehotna 🙂
Ahojte, caka ma druhy porod, prvy sa skoncil sekciou rodila som 5.1.08 a teraz by som chcela prirodzene, ale ako sa vas tu citala, ked jazva pobolieva je riziko ruptury. Mna ta jazva pobolieva niekedy mam pocit ze ma to v niektorych miestach pali. dr. sa ma pytal ci si chcem dohodnut termin sekcie ale odmietla som, lebo chcem prirodzeny, ale teraz neviem. ☹ Ak sa rozhodnem pre sekciu tak mu v pondelok brnknem a dohodnem sa s nim. Sekcii sa bojim viac ako prirodzeneho.
majka, ty by si mala rodiť sekciou, keď ťa jazva bolí a páli, ešte k tomu si krátko po 1. SC (nie sú to ani 2 roky) a podľa príznakov - nechcem ťa strašiť, ale hrozí ti ruptúra. Tak neváhaj a dohodni sa s doktorom na sekcii.
Mňa sa posledný mesiac tehu stále dr. v poradni vypytovali, či ma nebolí jazva, keby áno, hneď dohodnú sekciu a nenechali by ma rodiť prirodzene.

no, my cekali rok ... a stejne byla sekce :(
je to opravdu individualni
drzim vsem palce, at Vam to vyjde!