icon

Co vzít s sebou k porodu císařským řezem?

avatar
montmirail
4. bře 2022

Prosím kdo už máte zkušenost, co s sebou na porod císařským řezem? Co vám třeba ulehčilo pobyt, rekonvalescenci, co naopak chybělo? Děkuji ☺️

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 16. čer 2026 · 38 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Po císařském řezu se doporučuje vzít si poporodní síťované kalhotky ve větší velikosti a volné oblečení, aby nebyl tlak na jizvu.
  • Pro zmírnění nadýmání po císaři se v diskusi doporučovalo Espumisan; v jedné zkušenosti nemocnice vydala jednu tobolku, zatímco doporučené dávkování je dvě tobolky, proto je lepší mít vlastní.
  • Vybavení poskytované porodnicemi se liší; některé pacientky měly k dispozici léky proti bolesti, poporodní vložky, prsní vložky, Purelan a plenky, jiné si musely některé položky přinést samy, proto je vhodné ověřit místní pravidla a přibalit např. autosedačku, neklouzavé pantofle a láhev s pitím (Rajec).


Nejčastější otázky

Q: Co si vzít na plánovaný nebo akutní císařský řez?
A: Doporučují se poporodní síťované kalhotky v dostatečně velké velikosti, volné oblečení (šaty nebo volné tepláky), neklouzavé pantofle (např. Crocs), balzám na rty, hygienické potřeby (sprchový gel, šampon, kartáček na zuby, pasta), nabíječka, autosedačka a oblečení pro miminko; některé porodnice dávají i kojící polštář, prsní vložky a Purelan.

Q: Dává porodnice poporodní potřeby (vložky, plenky, krémy)?
A: Praktiky se liší; některé porodnice poskytly léky proti bolesti, poporodní síťované kalhotky, prsní vložky, plenky a Purelan, zatímco jiné vydaly jen omezené množství a pacientky si musely některé věci přinést samy.

Q: Proč brát Espumisan a kolik?
A: Espumisan se doporučuje proti nadýmání po císařském řezu kvůli omezenému pohybu; jedna uživatelka uvedla, že nemocnice dala jen jednu tobolku, ale dávkování je dvě tobolky, proto doporučila vzít si vlastní.

Q: K čemu se hodí glycerinové čípky po císaři?
A: Glycerinové čípky byly v diskusi uvedeny jako úleva při nadýmání/obtížích s vyprazdňováním po císaři; uživatelé je doporučovali mít s sebou.

Q: Jak pečovat o jizvu bezprostředně po operaci?
A: Doporučuje se omývat jizvu čistou vodou a mýdlem, nechat jizvu „větrat“ (mít ji odkrytou pod noční košilí s síťovanými kalhotkami) a později podle potřeby masírovat jizvu a navštívit fyzioterapii po šestinedělí.

Q: Jaké oblečení je vhodné na odjezd z porodnice?
A: V diskusi radili šaty nebo opravdu volné tepláky, protože těhotenské kalhoty mohou mít šev přímo na jizvě; někteří doporučovali i noční košili.

Q: Jak dlouho se po císaři běžně zůstává na JIP a co to obnáší?
A: V jedné zkušenosti se chodilo na JIP na přibližně 24 hodin a poté na běžné porodní oddělení; na JIP je omezenější pohyb a je třeba se v prvních 24 hodinách šetřit.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Po císařském řezu jsou užitečné velké poporodní síťované kalhotky a volné oblečení, které netlačí na jizvu.
  • Nadýmání po operaci je častý problém a uživatelky doporučují Espumisan a glycerinové čípky jako prostředky úlevy.
  • Vybavení porodnic se liší, proto je vhodné ověřit místní praxi a přibalit základní věci (pití, neklouzavé pantofle, autosedačku, oblečení pro miminko).


Sporné názory

  • Některé ženy uvádějí, že porodnice vydávají kompletní výbavu (léky proti bolesti, vložky, plenky, Purelan), zatímco jiné ženy tvrdí, že některé položky musely přinést samy.
  • Některé zkušenosti popisují konvalescenci po císaři jako velmi bolestivou a náročnou první týdny, jiné uvádějí, že po prvním dni se stav výrazně zlepšil a rekonvalescence byla méně problematická.


Otevřené otázky

  • Poskytují všechny porodnice Espumisan v adekvátním množství, nebo se v dávkování mezi zařízeními liší?
  • Kdy přesně doporučit začít s fyzioterapií a masírováním jizvy po opakovaném císařském řezu?


Zmíněné značky a firmy

Espumisan, Purelan, Rajec, Crocs, Vincentka, Perlan

Zmíněné produkty a metody

poporodní síťované kalhotky, poporodní vložky, prsní vložky, Purelan, Espumisan, glycerinové čípky, Vincentka, láhev Rajec, jednorázové přebalovací podložky, autosedačka, kojící polštář, Crocs, těhotenské kalhoty, těhotenské legíny, těhotenské punčocháče, balzám na rty, sprchový gel, šampon, kartáček na zuby, nabíječka, dudlík, čípky do zadnice, celková narkóza, spinal (spinální anestezie), větrat jizvu, masírování jizvy, fyzioterapie po šestinedělí, perlan + řepíkový odvar, homeopatika na kojení, kojící čaj

Místa a osoby

žádné

Strana
z2
avatar
arkapo
4. bře 2022

@montmirail Vzpomínám na to nerada... Měla jsem akutní sekci. Určitě vysoké síťované poporodní kalhotky, vždy větší velikosti. Espumisan - nám dávali jen jednu tobolku, dávkování je dvě, takže je třeba si raději vzít svoje. Potom zdravou psychiku, nízký práh bolesti a zaťaté zuby. Hm, to se asi neprodává, že 🤔 Ať všechno dobře dopadne (a vlastně začne 😉)!

avatar
montmirail
autor
4. bře 2022

@arkapo jsi mě vylekala zase 😳 Espumisan na co prosím?

avatar
journals
4. bře 2022

@montmirail Já tě zase naopak uklidním. Jsem cíťa, neumím dobře snášet bolest (aspoň si to o sobě myslím) a přežít se to dá. Jako jo, první den, dva, tři jsou náročný, fakt náročný, ale není to nic, co by se nezvládlo. Jdu do toho znovu 😀
Za mě není potřeba nic extra, ale opravdu zvaž v čem pojedeš z porodnice, aby oblečení nezasahovalo do jizvy (nějaký šev). Na to jsem nemyslela a to bych teď hodně řešila.

avatar
xnikax1
4. bře 2022

@montmirail nám dávali espumisanu podle dávkování, neměla jsem svůj, nebyl potřeba. Se sitovkama souhlasím, hlavně něco pohodlného na cestu domů, aby to netlacilo. Mám to za sebou dvakrát a jsem cita a přežila jsem to.

avatar
montmirail
autor
4. bře 2022

@journals počítám zpět s těhotenským oblečením, to snad tlačit nebude ☺️ škoda že není léto, to bych vzala šaty. Děkuji

avatar
montmirail
autor
4. bře 2022

A něco na omývání té jizvy? Nebo jen čistá voda?

avatar
journals
4. bře 2022

@montmirail tlacit muze 😉 ja mam na sobe tehotenske kalhoty a sev je primo na jizve

avatar
arkapo
4. bře 2022

@montmirail Espumisan na nadýmání. Pohybu moc nedáš a ty plyny umí nadělat dost neplechy. Doporučuju těhotenské legíny. Měla jsem těhu rifle a šef přesně na jizvě. Nebo těhu punčocháče a šaty.
@xnikax1 U nás se šetří... Asi netřeba víc to komentovat...
@journals Plánovaná sekce je asi jiná. Já byla zničená z 22 hodinového porodu, z toho 8 hodin kontrakce co dvě minuty. Měla jsem přetažené svaly, jak jsem se pořád někde věšela, zapíral... Po týdnu v porodnici jsem stále odcházela v předklonu, měsíc po porodu jsem naštěstí doma měla chlapa. Přidala se ruptura konečníku a první měsíc si pamatuju jen strašnou bolest, dal mi dítě nakojit, odnesl, mě pomohl vstát na záchod. Fakt to nebyl nejkrásnější zážitek na světě...
Ale znám maminky, které měly plánovanou sekci a dalo se to.

avatar
fandysek_1
4. bře 2022

@montmirail na jizvu stačí voda a mýdlo. Já si sebou brala homeopatika na kojení, balzám na rty. Presnidavky a ovocné tyčinky. Měla jsem i čokoládu. Mám za sebou tři císaře.

avatar
zizkmi
4. bře 2022

@montmirail u druheho jsem se vybavila: kojo tilka vlastni polstar, presnidavky, balzam na rty a poradne papuce co neklouzou😁

avatar
piggy123
4. bře 2022

Mám za sebou čerstvou zkušenost. Já jsem měla akutního císaře. Když pominu všechny věci, které jsme měli k dispozici od porodnice (léky proti bolesti, kojící čaj, kojící polštář, poporodní síťované kalhotky, poporodní vložky, prsní vložky, Purelan na mazání bradavek, nemocniční erární košile, veškeré oblečení a plenky pro miminko), tak bych doporučila nějaké snadno nazouvatelné neklouzavé pantofle, balzám na rty, sprchový gel a šampon, kartáček na zuby, pasta, nabíječka na mobil, případně dudlík pro miminko 🍀

Na cestu domů nedoporučuju těhotenské kalhoty, protože šev je přímo na jizvě. Nejlépe nějaké šaty nebo opravdu volné tepláky. A samozřejmě autosedačku a oblečení pro miminko. 🙂

avatar
arkapo
4. bře 2022

@piggy123 Prosím tě, kde jsi rodila? V porodnici vám dali poporodní kalhotky, prsní vložky... a všechno v závorce??? My neměly ani kojící čaj, protože došel. Plínky pro miminko 🤣🤣🤣 Tu první jsme dostali, tím to zkončilo.

avatar
piggy123
4. bře 2022

@arkapo ano, úplně všechno v závorce jsme měli k dispozici od porodnice 💪😂 žiju v zahraničí.

avatar
arkapo
4. bře 2022

@piggy123 Tak to máš napsat hned 🤣

avatar
montmirail
autor
4. bře 2022

@fandysek_1 tři císaře? Co na to doktoři? Trochu mě to mrzí vzhledem k tomu, že jsem chtěla hodně dětí 🙈

avatar
montmirail
autor
4. bře 2022

Díky moc za tipy všem 🙏🙏🙏 jedny kalhoty mám na gumu až nad pasem jakoby ala Obelix 🤭 tak sbalim radši i ty. O tom Espumisanu jsem neslyšela, v kombinaci se stravou jsem zvědavá. Naposledy jsem jedla v nemocnici chleba, fazole, chleba .... 😁😁

avatar
arkapo
4. bře 2022

@montmirail Nám vařili výborně a hlavně jsem měla hrozný hlad. Jedla jsem v pondělí večer doma, pak až ve středu snídani. Koblihy. Sama si je nekoupím, tam jsem je zhltla. Nám dávali Espumisan automaticky - stačí, že bolí jizva, tak proč se ještě trápit s plyny. Obelix bude super 👍

avatar
journals
4. bře 2022

@arkapo Tak on žádný porod nebude procházka růžovým sadem... jaká je plánovaná sekce zjistím asi až v létě, mám za sebou akutní sekci po víc jak 60 h vyvolávání, takže si troufám tvrdit, že na vlastní kůži vím, že to pohodička nebyla. Ani předtím, ani potom. Ale přežít se to dá. Hodně záleží jak k tomu každá přistupuje, to udělá s psychikou hodně. Týden v předklonu chodí po sekci snad každá. Čímž tvou zkušenost nechci snižovat, ale prostě to tak je. On ani přirozený porod nemusí být na pohodu a často není. Pak je otázka co je lepší, jestli mít rozpárané břicho, nebo spodek. Vždy je to něco za něco a stejně za to to miminko stojí ❤️

avatar
kokca
4. bře 2022

@montmirail Mám za sebou 2 plánované sekce a nic moc je první den, pak to bylo více v klidu. Krom klasických věci moc doporucuju láhev Rajec s pitkem. 24 hod po sekci nemáš zvedat ani hlavu, aby te druhy den nebolela a zároveň musíš dost pít. Tato láhev byla super. Sestřičky mě za napad chvalili a dolevali mi tam vodu, čaj…

avatar
fandysek_1
4. bře 2022

@montmirail doktoři v klidu. Ani u jednoho císaře jsem neslyšela, že je nějaký problém mít další dítě. Mám první dvě děti po roce a třetí po 2 letech od prostředí. A to mi jen řekli, že bych 2 roky měla počkat. Chodím do ambulance v nemocnici na gynekologii.

avatar
fandysek_1
4. bře 2022

@montmirail jinak je jasné, že to bolí, ale to k tomu prostě patří. První císař nic moc na rekonvalescenci, u druhého jsem běhala třetí den jak bych nikdy nerodila a ten třetí jsem první dny byla totálně unavená, ale pak se to zlomilo a běhala jsem taky jako laňka. Je to i dost o psychice. U toho třetího jsem šla hned po šestinedělí na fyzioterapii a víc jsem dbala na jizvu a masírování.

avatar
journals
4. bře 2022

@fandysek_1 muzu se zeptat uplne bokem? U planovane sekce se zase reze stara jizva?

avatar
fandysek_1
4. bře 2022

@journals jo jo řeže se stále to samé místo. U druhého jsem jí měla krásnou u třetího jí mám trochu na straně rozjetou, ale je to tím, že končí u strie. Nedávno mi jizvu praktická doktroka pochválila, že to vypadá velmi dobře. Jsem rok po třetí sekci.

avatar
journals
4. bře 2022

@fandysek_1 ja mam jizvu sice krivou (sekce byla opravdu hodne akutni, tak rezali fakt narychlo), ale krasne zahojenou. Doktorka se az divila ze to temer neni poznat. Jen me trochu desi to, jak bricho rozdeli a vznikne takovy previs, coz se u me casem srovnalo a stahlo, ale bojim se aby mi to ted nezustalo. Obezni nejsem

avatar
alpakovo
4. bře 2022

@montmirail prvni CS akutni,neměla jsem navic nic a co jsem pak chtěla, to dodali z domu. Druhy CS byl plánovaný, to uz jsem si kupovala vyšší poporodní kalhoky a věděla jsem,ze jedine tmavý ručník nezašpini až tak desinfekce. A protože jsem mlsoun,sbalila jsem si müsli tyčinky. A třetí byl opět akutní CS, měla jsem vše jak na klasický porod,nechybělo mi nic,jen navic jsem měla tašku knížek a 2 tabulky čokolády 😊😊 ale já byla exot i pro sestřičky, už po 24 hodinách nebyl problém chodit nebo se jinak hýbat

avatar
fandysek_1
4. bře 2022

@journals já teď akorát shazuji kila a převis jde dolů. Takže to chce cvičit a on se zase stáhne.

avatar
rubesovak
4. bře 2022

Krom toho všeho co tu padlo nezapomenu na větu dětské sestry přímo na porodním sále ve chvíli, když začal pan primář s porodem : " Máte telefon? Udělala bych vám fotku miminka " Samozřejmě jsem neměla tak pro něj běžela za přítelem vedle na porodní pokoj kde čekal. Takže já doporučuji přímo na sál, pokud tam nebude partner, vzít si telefon🙂

avatar
chasing_rabbits
4. bře 2022

Připíchnu se 🙂

avatar
lucka662006
4. bře 2022

@montmirail A co by na to měli říkat doktoři? Třeba tak jako "ne, vy budete rodit po dvou císařích rozhodně vaginálně" ?

avatar
biciklissie
4. bře 2022

Pokud jsi malá, tak doporucim si vzít malou stoličku k posteli. Nejde prý mají, nekde ne. A byla to chutovka, to šplhání a hlavně sesplhavani z vysoké postele, často ještě s miminkem v náručí.

Strana
z2