Je možné zažádat o vyvolání porodu?
Zdravím je možné si zažádat o vyvolání porodu?
Stručné shrnutí
- Vyvolání porodu je prakticky možné a provádí se metodami jako Hamiltonův hmat, cervikální čípky nebo infuzní podání (kapačka), případně jako programovaný porod.
- Praxe se liší mezi lékaři a porodnicemi: některé vyhoví žádosti rodičky i bez jasného zdravotního důvodu, jiné vyžadují lékařskou indikaci nebo post-termín.
- Výsledek vyvolávání je individuální: v některých případech porod následoval během 8–24 hodin, v jiných případech skončilo vyvolávání akutním císařským řezem.
Nejčastější otázky
Q: Jaké metody vyvolání porodu lékaři běžně používají?
A: V diskuzi byly zmíněny Hamiltonův hmat (Hamilton), cervikální čípky a infuzní podání oxytocinu (kapačka) jako běžné metody vyvolání porodu; také se uvádí termín „programovaný porod“.
Q: Ve kterém gestačním týdnu je běžné vyvolání porodu?
A: V příspěvcích bylo uvedeno, že vyvolání je možné nejdříve od 38+0, pokud je plod donošený a sedí předpokládaný termín porodu (TP) dle ultrazvuku a menstruace; zároveň bylo zmíněno, že porod do 41+6 se často stále považuje za porod v termínu.
Q: Může rodička žádat o programované vyvolání porodu bez zdravotního důvodu?
A: V diskuzi zaznělo, že programovaný porod může být na žádost rodičky, ale praktičtí lékaři a porodnice na to mají rozdílné postoje a někteří lékaři bez zdravotního důvodu žádosti pravděpodobně nevyhoví.
Q: Jak rychle se může po Hamiltonově hmatu rozjet porod?
A: Uvedené zkušenosti byly různé; v příkladech se porod rozjel během 8 hodin, nebo do 24 hodin po opakovaném Hamiltonově hmatu, ale u jiných žen se vyvolávání protáhlo nebo nezabralo.
Q: Zvyšuje vyvolávání riziko akutního císařského řezu?
A: Zkušenosti v diskuzi se lišily: některé ženy hlásily normální porod po vyvolání, jiné uváděly akutní císařský řez jako výsledek vyvolávání, takže riziko dle příspěvků není jednotné.
Q: Může být Hamiltonův hmat proveden bez informovaného souhlasu?
A: Několik příspěvků uvádělo zkušenosti s tím, že Hamilton byl proveden bez předchozí informace, zatímco jiné příspěvky zdůrazňovaly, že by měl být dán souhlas; ve fóru tak byly přímé stížnosti i obranné reakce.
Závěry z diskuze
Shoda
- Metody vyvolání porodu zahrnují Hamiltonův hmat, čípky a kapačku.
- Praktičtí lékaři a porodnice mají rozdílné postupy a rozhodují individuálně.
Sporné názory
- Někteří tvrdí, že vyvolání lze provést na žádost rodičky bez zdravotního důvodu, zatímco jiní tvrdí, že lékaři žádosti bez indikace obvykle nevyhoví.
- Několik žen uvádí zvýšené riziko akutního císařského řezu po vyvolávání, jiné ženy měly po vyvolání rychlý a normální porod.
Otevřené otázky
- Jaká konkrétní kritéria používají jednotlivé porodnice pro schválení vyvolání bez zdravotního důvodu?
- Jak časté je z praxe provádění Hamiltonova hmatu bez výslovného informovaného souhlasu?
- Jaké jsou kvantitativní statistiky rizika císařského řezu po vyvolání ve srovnání s přirozeným porodem?
Zmíněné značky a firmy
žádné
Zmíněné produkty a metody
Hamilton, Hamiltonův hmat, čípky, kapačka, programovaný porod, monitor děložní činnosti, vyvolávání porodu, přenášení (přenášení těhotenství), TP dle ultrazvuku i menstruace, klystýr, horká vana, schody
Místa a osoby
žádné
@eviicka asi to tak doktoři cítili. Já ho měla a neměla na vyžádání. První co nezabral byl na vyžádání, druhý den druhý Hamilton od jiného doktora, který zabral mi řekl že slovy, zkusíme něco, co by mohlo porod rozjet, a začal. Tak jsem řekla jo Hamiltona mi dělala paní doktorka včera a mezitím bylo hotovo😁 druhý zabral, byl trošku bolestivější, ale hned jsem cítila úplně jiný tlak a říkám, do 24hod jsem porodila
Já už bych si s vyvoláváním ani Hamiltonem nezahrávala....bohužel jsem k němu svolila v 39tt v roce 2020 a porod začal další den a skončil nehezkým akutním CS v celkové narkóze, ze kterého jsem se fyzicky a psychicky dostávala půl roku...až miminko bude chtít na svět, tak přijde...hodně štěstí 🍀
@kubesovaadelka já s tím problém neměla, už jsem měla po termínu a čekalo mě vyvolávání, věděla jsem o co jde a souhlasila bych. Spíš mě překvapilo, že v roce 2016 stará obávaná doktorka mě informovala a o čtyři roky později mladá dr. nic neřekla a konala.
Jinak tedy nezabral nikdy žádný a obě děti jsou vyvolávané.
@eviicka taky jsem s tím neměla problém, páč jsem měla po termínu a po mladé doktorce jsem to chtěla a doktor mě informoval až když konal. Díky bohu, ačkoliv ta bolest byla hrozná, ale rodila jsem normálně
@honatko092 já jsem byla 41+0 a taky akutní císař. Porod plný zásahu, jeden za druhým. Vyvolávání není vždy terno. 🙄
Já zase přidám jinou zkušenost. Dva ze čtyř porodů jsem měla vyvolávané, oba cca 8h a vždy to bylo v pohodě a ku prospěchu věci 🙂 Ono všechno je strašně individuální. Každopádně jsem zastánce přirozených porodů, jen to někdy prostě nejde 🙂
@anonymka123456789 mám za sebou dva porody, vždy den Tp, u dcery se z přirozeného porodu stala akutní sekce,plodová voda zelená a krvácela jsem.U syna přirozený porod,chtěl rychleji na svět než jsem byla připravená,tak to bylo jak bylo.Oba porody jsem doslova a do písmene prozvracela,čím byly kontrakce pravidelné tak se zvyšovalo i zvracení.ani jeden z porodu nebyl vyvolávaný
@veronikav31 Chci se zeptat zda to zvracení nemá spojitost už v těhotenství. Zvracela jste i v prvním trimestru? Mám fóbii z vlastního zvracení tak koumám jak se mu vyhnout🙄.
@marioneta246 ne,u prvního těhotenství mi bylo jen trochu špatně cca 10-14tt,nezvracela jsem.druhe těhotenství bylo v 1.trimestru hodně rizikové,jen se mi navalovalo 10-12tt,ale nezvracela jsem.zvracela jsem čistě jen při porodech🤔
@marioneta246 myslím, že to nezáleží na průběhu těhotenství, ale jak vám dá samotný porod zabrat, já prozvracela večery a rána první 3-4 měsíce pak dobrý a pak ten poslední jen večery. Průběh porodu nic a asi hodinku po porodu , jak už jsem tak nějak se ze všeho "oklepavala", tak jsem se jednou pozvracela
@anonymka123456789 Ja mela prvni porod vyvolavany,protoze odtekla voda a pres 24hodin se nic nedelo.U druheho jsem v den terminu prisla otekla k doktorce a ona mi vyvolavani nabidla,ze bude mit o vikendu sluzbu.Ja teda poprosila,jestli muzu prijit az v nedeli.A klaplo to
@maxulekapcule opravdu rodila ve 44+0 nebo rodila dva týdny po předpokládaném datu porodu?

@kuttu ano, i toho jsem dukazem. 3x… zjisteno az pote co jsem koukala do vypisu z pojistovny. Teprve pak jsem zjistila co bylo to bolestive vnitrni vysetreni 😤