Kleštičky při porodu jsou opravdu tak nebezpečné?

partyzanka91
15. pro 2013

Ahoj, kamarádka mě hodně varovala a´t si při porodu dávám pozor na kleštičky, kterými vytahují dě´tátko pokud je zúžená pánev a už nelze udělat císaře. Říkala mi že to je pro něj velmi nebezpečené protože mu můžou kleštičkami pomačkat hlavičku a přivodit trvalé následky. Používají se ty kleštičky ještě a opravdu jsou tak nebezpečné??? Nerada bych rodila císařem, chci přirozený porod, ale pokud by mi ho lékaři doporučili, asi bych na něj měla přistoupit abych neohrozila děťátko. Máte tady někdo dobrou nebo špatnou zkušenost z kleštičkami? (vím že mám ještě čas do porodu 🙂, ale je lepší o tom napřed něco vědět)

larac
16. pro 2013

@loafeer Myslím, hodnotit porody, porodnictví a personál by naopak měly především matky, kterých se to týká a nikoliv odborníci, nejlépe muži, kteří to nikdy nezažili z druhé strany. Ve světě je naprosto běžné, že v etických komisích zasedají buď z 50% někde zcela laici. (viz Lékařská a zdravotnická etika) Je důležité aby probíhala diskuze mezi zdravotníky a pacienty (klienty). Dnes už si žádný zdravotník nevystačí pouze s direktivním přístupem. Doba je jiná a je třeba vzájemného respektu a důvěry. V zahraničí to většinou funguje. U nás bohužel většinou ne a to pak plodí nedůvěru ze strany matek a naštvání ze strany zdravotníků.

leni78
16. pro 2013

@loafeer Porod je o sebevědomí a sebeduvere maminky. Vždy. Pokud narazis na špatný lidi, můžeš si prosadit svobodný porod a zásahy pouze v nutném případě.

leni78
16. pro 2013

@loafeer Čekám třetí dítě, doufam, že potřetí uz bude můj porod opravdu podle mého. V me poloze, bez debilnich otázek ve chvíli, kdy jsem na špici porodnich bolestí...prosím zdrz se napadání me jako matky jako menecenne pod doktorem.

lubinkova
16. pro 2013

@eficenka Ale podívejme se... kdo nemá vystudovanou fyzio a praxi v ní, nemůže se vyjadřovat k bolestem zad? Tak v tom případě, podle tvé vlastní logiky- když nemáš vystudovanou medicínu a praxi v porodnictví, tak byses taky neměla vyjadřovat.. nebo pro tebe to neplatí? ... A ano, prosím doložení toho, že 90% problémů se zádama je způsobeno chodítkama atp.. já v pohodě doložím, že na záda mají vliv i jiné věci (výše vyjmenované..). Podívám se na PUBMED! Když o to tak stojíš... samozřejmě ho také pročítám 😉
A na otázku, kolik jsi viděla porodů kleštěma, jsi neodpověděla. Ale nemusíš, odpověď tuším.

larac
16. pro 2013

@lubinkova Proč se snažíš někoho jiného urážet a snižovat jeho názor? Je mnoho lidí a studií, které potvrzují názor o dopadu špatného nošení dětí, používání chodítek a špatné manipulace dítětem na jeho páteř. To si neodporuje s tím, že sezení u počítače také může způsobit bolest zad.

suzanna123
16. pro 2013

@lubinkova bereš mi to z úst. Napadlo mě, jestli za těmi čísly nezapomíná @eficenka dodat "které já znám" 🙂

suzanna123
16. pro 2013

@larac ale odporuje si to s uvedenými procenty... 😉

lubinkova
16. pro 2013

@larac Neřekla bych, že urážím. Ale velmi mi vadí, že dotyčná na koníkovi velmi často "starší" maminky, popřípadě z nich dělá špatné matky (nenuť mě taky kopírovat to, co napsala někdy předevčírem jedné mamince..), jen na základě jejího názoru. Myslím, že na koníkovi by si právě měly maminky spíš pomáhat atd., ne se tady strašit (na základě "jedna paní povídala", bez potřebných znalostí..) a deptat řečma o "špatných matkách"...
A ano, já si také myslím, že chodítka atp. nejsou pro páteř vhodná, ale říci, že je to z 90% příčinou bolestí zad, to nejde (už proto, že na to by logicky ani nešla udělat studie, která by to mohla potvrdit... nešly by splnit podmínky- abys dokázala, že něco způsobuje nějakou patologii, nesmí být ta skupina lidí, kterou zkoumáš, vystavena jiným vlivům, co danou patologii ovlivňují... jinými slovy, musela bys najít takovou skupinu teenagerů, kteří mají bolesti zad, v dětství s nimi bylo "špatně" manipulováno, ale netahají těžká břemena, dávají si pozor na správné držení těla, nesedí u pc atd. atd.. jinak nemůžeš vědět, co z těch všech příčin tu bolest způsobilo... ). Chápeš, jak to myslím? ...

loafeer
16. pro 2013

@leni78 ježišmarijáááá, vůbec tě nenapadám a o méněcennosti nepadlo slovo. Samozřejmě ti přeju, aby vše bylo ok a dle tvých představ! Správná PA by měla s ženou všechna její přání a plány probrat a pokud se postupy pak v průběhu budou lišit, tak o tom informovat. O tom žádná. A taky kvalitní personál by měl méně sebevědomé ženě víru v sebe sama podpořit, v tomhle máš pravdu. Ale jak jsem řekla, je to o lidech. Jedna s tebou probere prvni poslední, druhá natáhne hubu, jen řekneš půl slova....ale je to tak všude. Nicméně o některých věcech se diskutovat nedá- o tom, jeslti se bude např dělat akutní císař, jestli se ukončí porod kleštěma a tak....

suzanna123
16. pro 2013

@larac ještě k Tvé otázce k @lubinkova - nemůžu mluvit za ni, ale třeba já mám problém s tím, že @eficenka velmi často své názory suverénně vydává za fakta. Proč mi to vadí nebudu rozepisovat, protože mé důvody se shodují s tím, co Ti výše napsala lubinkova

pythie
16. pro 2013

Tak já k dotazu @partyzanka91 já teda měla porod kleštěmi, ale v mém případě to byla už nutnost, 2xjsem zatlačila vpoho a malá už byla v porodních cestách, zatlačila jsem potřetí, ale do hlavy a odpadla, takže okamžitě malou tahali kleštěmi. Kdybych jim neodpadla tak by vyšla vpoho, ale v tomto případě jí zachránili život díky použití kleští. Pravdou je, že jsem byla potrhaná zevnitř a ještě mě nastříhávali, ale tragédie to nebyla...je fajn, že se o to zajímáš, ale zbytečně se stresuješ🙂. Jinak tfuj tfuj ať je vše v pořádku🙂

leni78
16. pro 2013

@loafeer Ale ano. Pises o vš a doktorech, a ja píšu o maminkach a o jejich schopnosti řídit si spontánní porod. Bohužel v českých porodnicich jsou zacyklene dávno prezite postupy, které by se matky měly naučit odmítat, jinak porod muže skončit klestemi apod. s nemalými následky. Proto říkám čím více informací, tím lépe.
Jinak nesebevedoma rodicka je v české porodnici vítaná. Horší to ma ta, která chce nedej bože rodit jako člověk.

kamino
16. pro 2013

@leni78 Leni,kdybych odmitla monitor,tak bych asi prave nelezela vedle synka..byla jsem otevrena pouze na 4 prsty,porod se rozbihal,pak se vse najednou zastavilo..sla jsem na monitor,tam uz byly horsi hodnoty,pichli mi vodu,byla zakalena,pak znovu monitor a nasledoval okamzite akutni cisar... A to jsem se citila skvele,kdybych poslouchala sve telo,tak bych pomalu sla domu..jeste ze me na ten monitor poslali...Takze pokud bude nejake priste,tak rozhodne nic neodmitam. To je ma zkusenost..

loafeer
16. pro 2013

@leni78 nene, nerozumíme si. O té VŠ jsem psala v souvislosti s tím, jak jsi psala, že se dá vše načíst za těhotenství. Mou rekací bylo, že mé tři roky na VŠ ( jsem PA ) byly v tom případě zbytečné. Nevím, jak je to ve všech našich porodnicích, ale vím, jaké to bylo ve Zlíně nebo Brně...toť vše. Nevím, jaké konkrétní přežité postupy máš na mysli ( klystýr, holení, nástřih?)

leni78
16. pro 2013

@kamino Proč bys odmítala monitor ?

leni78
16. pro 2013

@loafeer A to jsi čerstvá VŠ ? To je šokující číst, že o problémech českého porodnictvi nevíš nic. Já myslela, že je to hlavně ve staré generaci personálu a ono to je i ve školách. Smutný docela. No pokud jsi čerstvě dostudovana pa, co ti budu ja, obyčejná máma radit. .

loafeer
16. pro 2013

@leni78 nedostudovala jsem čerstvě. Nebaví mě to, ryješ do mě a když chci něco konkrétního, na co bych mohla teda zareagovat, nic se nedovím.

kamino
16. pro 2013

@leni78 v prispevku vyse jsi zminiila,ze jsi musela lezet na monitoru a dale ze bys tyto praktiky odmitla..dohromady to vyznelo tak,ze sebevedoma rodicka by mela dat na sve instinkty a nenechat si vsechno delat..take jsem to z pocatku brala jako buzeraci,ale zachranilo mi to dite..a klystyr me zachranil po cisari,kdy jsem brecela i pri ceste na malou,velkou si nedovedu predstavit 😉 jasne,zalezi na kazdem,jsem asi splachovaci,ale myslim,ze lekari vsechny tyto zakroky nedelaji z osobniho poteseni..

leni78
16. pro 2013

@kamino Aha, on existuje i monitor, u kterého nelezis víš..Klistyr neni problém, pokud se hlídá, aby tekutina odešla. Ja hi nemohla dostat ven a bránila porodu. Ideálně odchází stolice v první dobe porodní, pokud ne, záleží v jakem stavu je porod. Pokud je hlavička nízko, vodu ze sebe nedostanes a máš problém s porodem.

dlabinecka
16. pro 2013

@partyzanka91 Já kleštěmi rodila. Nebylo to příjemné, to netvrdím, ale v danou chvíli nebylo jiné řešení, a já i dcera jsme v naprostém pořádku. Trochu dýl jsem se dávala do kupy po větším šití, dcerka musela projít několika vyšetřeními navíc, měla pak lehké neourologické problémy, ale je to 3,5roku zpátky a dávno zapomenuto. Určitě se neboj, porodit se nechá tisíckrát jinak a co bude nevíš 😉 Nech se vést pocity a bude to dobré, uvidíš 😉

picasso
16. pro 2013

Klešťový porod se provádí v případě, že dítě je již v porodních cestách, nelze využít vakuovou pumpu a provést císařský řez a dítě dále nepostupuje. Má i své možné komplikace. Poranění hlavičky, bohužel se i stalo, že porodník miminku hlavičku "utrhl". Jenomže je používán pouze v případě, kdy už to opravdu jinak nejde a je ohrožen nejen život dítěte, ale i matky. Někdy se však kleště použijí i u maminky, která rodí bez epidurálu apod., porod trvá dlouho a dojde k vyčerpání maminky, kdy nemá sílu tlačit, aby miminko vytlačila. No a podle @leni78 a @eficenky je skvělý úplně přirozený porod, kdy jsou doktoři na obtíž, ale pokud dojde ke komplikacím, jsou jim lékaři např. v případě akutního císařského řezu výborní. No a na tyto dvě maminky už vůbec nereaguji. @leni78 mě označila jako "sestru s vymytým mozkem", ale velice dává na rady @eficenka, která sotva dostudovala a má cca 2 - 3 roky praxe v oboru fyzioterapie, vše má "pouze" nastudované z knih (kromě možná tedy praxe ve fyzioterapii), ale její znalosti jsou odborné a zde na MK velice potřebné. Takže plně souhlasím s názorem @lubinkova

leni78
16. pro 2013

@kamino Jo a věř tomu, že většina českých porodniku nedělá nadbytecne a zbytecne zákroky a postupy ne z radosti, ale z pohodlnosti. Proč by se ohybali k rodici ženě, když muže žena trpět v neprirozene poloze v leze, a oni mají nastrih a siti pěkně v pracovní výšce, jako u stolecku. 🙂

dlabinecka
16. pro 2013

Ty jo, tohle je teda fakt hustá diskuze. Se tady mrmlaj maminy, nebo těhule, které s tzímhle typem porodu nemají sebemenší zkušenost 😅

picasso
16. pro 2013

A klystýr se dává převážně proto, aby se dítě nedostalo do kontaktu s výkaly a nehrozila infekce.

leni78
16. pro 2013

@picasso Klistyr je supr, jen se musí dostat ven. Já kvuli němu nemohla dobře rodit a když mi malyho vytlacili modrého ven, veškerá tekutina ze me vyšla ven, na dítě a doktory. U druhého porodu uz jsem klistyr odmítla, doma jsem si v prvni době došla na záchod sama, porod to tak řídí sám.

picasso
16. pro 2013

@leni78 místo klystýru se dá dát i YAL ( je to takový malý klystýl jen pro ampulu, kde je nahromaděná stolice) a mě naopak klystýr vyhovoval (nebyla kontrakce tak strašná, když se mi chtělo na velkou), jsem říkala, jestli bych se k tomu porodu nemohla "pro...t" 😀

eficenka
16. pro 2013

@picasso
nikdy sem neřekla, že sou lékaři zbyteční! naopak ! klobouk dolů, že umí zachránit i předčasně narozené dítě, klobouk dolů že si někteří umí poradit i s vaginálním porodem, který by byl třeba jinak indukován na císaře.. ale někteří mnohdy zbytečně zasahují do porodu, který by sám probíhal fyziologicky.
a ano, neříkám že kleště nejsou potřeba a že se používajjí často- sou potřeba tam, kde už není jiná šance, že by se dítě včas dostalo ven ( ale mnohdy tomu něco předchází, proč se dítě špatně natočí a ven nemůže 🙂 )

eficenka
16. pro 2013

@lubinkova
a jinak sem nikde neuváděla že špatná manipulace, používání chodítek způsobuje bolest zad, ale 90% skolioz či skoliotické držení, bolest zad je způsobena více faktory, ale tohle může být jeden z nich, záleží jak se ke svému tělu pak postavíš až si větší a jakou máš genetickou dispozici 🙂 toť odbočka od tématu -
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed
tady odkaz na pubmed - sice většina článků pro veřejnost zobrazena není, ale alespon abstrakty, pokud si chceš cokoliv vyhledávat ( skoliozy, PMV, porody, nástřihy - vše tu obsaženo a odborně popsáno)

leni78
16. pro 2013

@picasso Já vim, ze jsou i domácí klistyry. Jenže u prvního porodu jsem byla blbá, nalili do me povinně kýbl vody a me se to nepovedlo dostat ven. To uz jaksi nikoho nezajímalo.

picasso
16. pro 2013

@eficenka, @leni78 zákroky z pohodlnosti. nevím, pro mě by bylo snažší nechat rodičku si, pardon za ten výraz, klidně hekat na porodním boxu a dělat si co chce. Myslím, že dnes, oproti dřívější době, jsou porody celkem na úrovni (ano, mohli by být lepší). Zase na druhou stranu mají lékaři dáno, co mají udělat. Takže i když ten porodník může mít jiný názor, tak to stejně udělá a to proč, protože se chrání před žalobou. A věřte mi, že se dnes i hodně žaluje pro peníze. Skoro za vše může legislativa a chování státu vůči zdravotnictví. Kdyby bylo lépe placené, bylo by více personálu, bylo by více času a zkušeností. Docela jsem se podivila, když jsem zjistila, jak jsou lékaři vzděláváni a placeni. Takže za mě tu není na místě (ve většině případů) nadávat na porodníky, ale na legislativu.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru