Porod CS nebo vaginální. Co je lepší?

pavlusak
15. lis 2019

Pred 12 ti lety jsem rodila prvni dceru kvuli akutni preeklampsii cisarem, nyni jsme znovu tehotna a velmi si preju porodit normalne, pokud tomu samozrejme vse dovoli. Vsechny moje kamaradky, co mely normalni porod si klepou na hlavu, ze jsem se zblaznila, ze nevim o cem mluvim a ze kdyby si mohly vybrat urcite zvoli cisare. Ja to nemuzu porovnat, proto se ptam tech co maji srovnani, zazily oba druhy porodu.... je to opravdu takova hruza??? Co byste v pripade moznosti vyberu zvolily vy?

olga_
15. lis 2019

Prvního syna jsem rodila přirozeně, dvojčata císařem. Po prvním porodu jsem se dvě hodiny na to posadila na tvrdou židli a dala si oběd. Běhala jsem plná energie, nabilo mě to do dalším měsíců neskutečně.
Druhý porod se spinální anestezií. Manžel na sále, dvojčata okamžitě se mnou na pokoji (bez odloučení na JIP apod.), měla jsem tam dulu a LP na noc a manžela přes den. Bolest, u císaře jsem zvracela, po něm taky (a to jsem nic nejedla), tři dny po operaci hladovění, žádné normální jídlo atd.
Za mě jednoznačně vaginální porod, ideálně přirozený. U břišní operace není fakt o co stát.

juliemichal
15. lis 2019

prvního syna jsem rodila přirozeně a za mě totální hrůza,roztrhaná jak zvenku tak i zevnitř,bolest neskutečná,dlouho jsem se nemohla posadit a spát a ani se starat o malého a 33 hodin porodní bolesti.
druhého syna jsem rodila cs v celkové anestezií a bolest asi tak týden,ale pak jsem mohla všechno dělat bez problému.
třetího syna jsem rodila cs ve spinální anestezií a hojení taky asi taky týden a pak vše bez problému,
teď se snažíme o čtvrté dítko a nevím jak jsem se dívala na malé lásky tak bych chtěla zkusit rodit přirozeně,ale skrz té bolesti aj co jsem zažila u prvního syna,vůbec netuším zda to chci znova podstoupit anebo jestli nebude lepší třetí císař,ale samože ve spinální anestezií.

verunkanatalka
15. lis 2019

Rodila jsem sekcí i vaginálně a za mě zlaté císař!!!

jituli84
15. lis 2019

Myslím hlavně , že u nás si nejd vybrat ne? císaře dělají jen při komplikacích ne?

summer2012
15. lis 2019

První CS, druhý přirozeně...obojí má pro i proti...když je dobrý průběh i hojení, je to v podstatě jedno...po sekci bylo fajn, že jsem nebyla"vytahaná" dole, zas po vaginálnim jsem byla dřív ve formě, mohla cvičit...ono je lepší, když si člověk vybrat nemůže a prostě to vyplyne dle situace...

widowblack
15. lis 2019

Mám to stejně jako vy - před 12lety CS a teď moc chci přirozeně - kvůli rekonvalescenci -prec jen radši dole zašitá , než celý brišní svaly přetnutý a než se to zahojí a už to nikdy nebude břišní svalovina fungovat tak jako když není žádný cs nebo jen jeden ... pak to co už je omezené jizvou tahají zádové svalstvo atd atd ..... přeji Vám ať to dopadne tak jak jen to chcete vy ale hlavně ať jste vy i malé v pořádku 😉 ps: beru to to u sebe hlavně z hlediska že jsem velice sportovně založená 😉

sweet81
15. lis 2019

Zažila jsem oboje. První syn přirozeně, porod byl těžký a dlouhý, dole Ok, ale zážitek hrozný a dlouho jsem nechtěla o druhém dítěti slyšet, ale byli tam ty komplikace....
Druhý syn sekcí, kvůli KP, po císaři jsem byla rychle Ok, moc mě to nebolelo, spíš jen tahali strany, rozhodně nic hrozného. Chtěla jsem jít i brzo domů, fakt jsem se cítila výborně a to jsem z toho měla velký strach. Takže, kdyby bylo třetí dítě (to nebude🤣) jdu určitě do sekce.

nik1
15. lis 2019

První dítě sekcí, porod se zasekl na začátku, takže epidurál a císař. Jizva bolí, musí se velmi pomalu sedat, zvedat chodit. Všechno docela šlo. Osobně to nehodnotí jako nějakou strašnou bolest. A hlavně se můžeš posadit. Druhé dítě teď čerstvě na světě přirozenou cestou. 24 hodin bolestí v různých intervalech, ale celkem normálně jsem fungovala. Pak už mě to nebavilo, tak jsem jela na kontrolu a už si mě nechali v porodnici, s tím, že se uvidí. Za 4 hodiny byla malá venku. Poslední hodinu zrychlil epidurál. Porod je mazec, ale jsem ráda, že jsem to zažila. Jo, a ten epidurál se pak hodil na šití. Sedět teď skoro nemůžu, ale ten zážitek mi nikdo nevezme. 😀

rickym
15. lis 2019

Já zažila jen vaginální a popravdě naopak se spíš bojím, kdyby došlo na císař. Podruhé bych chtela zase vaginálně. Ale určitě je to o konkrétním porodu, jak proběhne, komplikace... pro mě to byl krásný zážitek, jiný takový asi není...

xantista
15. lis 2019

Rodila jsem vaginálně a když to půjde, chci zase tak. Měla jsem bezproblémový porod, za 4 hodiny od prvního poslíčka hotovo. Bolelo to, vim to, ale hodně jsem zapomněla, resp. nemám trauma. A z hlediska hormonálních procesů, imunity a všeho je to prostě bez diskuze lepší (pokud to jde). 🙂

teeerez
15. lis 2019

Zalezi na tvem nastaveni v hlave (a samozrejme telesnych proporcich). Zkusiila jsem si oboje, cisare jsem vubec nechtela, tak jsem ho snasela spatne a bylo to pro me pekelne, na sala jsem jim zacla kolabovat, dlouhe hojeni, obri ztrata krve, fuj.
Vaginalni s dalsim ditetem jsem si vybojovala, vyvolavany, krizove bolesti, presto za me super - stejne jak pise nekdo v prispevcich nahore, nabita energii na pul roku dopredu, hodinu po porodu jsem behala, sedet jsem mohla bez potizi hned, krasa
Treti porod opet vaginalni (na dobrovolneho cisare me proste nedostanou ani parem volu), opet vyvolavani, 3 dny v kotrakcich, opet krizove, dite s omotanou snurou kolem krku takze podle vnejsich kriterii tezky porod - presto za me lepsi nez cisar a nehodnotim ho spatne. Jen narozdil od toho druheho nerikam, ze to byla krasa, ale jen, ze to slo :D

alcar
15. lis 2019

Zazila jsem take oboje. Prvni porod vaginalni, vyvolavany skoro tri dny (kvuli preeklampsii). Nic nezabiralo, nemela jsem zadne bolesti, ale zabralo az pichnuti vody 2,5 hod pred samotnym porodem. Pak uz to byl ficak. Z 1cm jsem se otevrela na 10 behem 2 hodin a pak uz jsem porodila. Cely porod jsem stravila v leze napojena na monitor, jen jednou me pustili na wc. Nestihl se klystyr, ani sprcha...jen rychle oholeni a jedna davka ATB kvuli streptokoku. Za me hruza. Sice bez nastrihu, ale obrovske bolesti, u kterych jsem myslela, ze jim tam rozhryzu matrac a po porodu opravdu desna unava, ktera me opustila az po sestinedeli. Tim, ze jsem predtim nespala tri dny, tak i porod probehl v podstate v unave. Byla jsem trochu roztrzena, takze siti jsem se nevyhla a docela spatne se mi to hojilo. Ocistky taky desne, do toho to siti mezi nohama. Za me, vaginalni porod a rekonvalescence po nem nic moc.
Cisare jsem mela o tri roky pozdeji, akutniho, na sal jsem sla rovnou z poradny. Rodila jsem dvojcata ve 30.tt, zcela necekane, neplanovane. Byla jsem totalne vynervovana, protoze hrozilo, ze kluci zemrou driv, nez je vytahnou. Pred cisarem jsem se pozvracela a mela nizky tlak. Cela operace nebyla nic prijemneho, moc dobre mi u toho nebylo. Nicmene rekonvalescence po cisari pro me byla mnohem lepsi. Mela jsem spinal, takze me nic nebolelo, postupne to prichazelo k sobe, ale nebyla to zadna hruza. V noci uz jsem se otacela na boky a rano jsem vstala do sprchy. Trochu v predklonu, ale moc to nebolelo. Asi tri dny jsem na sestinedeli chodila lehce v predklonu, ale uz druhy den jsem fungovala a dochazela za klukama na neonatologickou JIPku. Unava nebyla zadna a doma jsem uz v podstate fungovala normalne a starala se o starsi dceru.
Oba porody bych zhodnotila tak 50:50. Kazdy byl v necem horsi a v necem lepsi. Vaginalni mel na konci vyhodu, ze jsem mela dceru hned u sebe, kdezto po sekci jsem kluky ani nevidela (ale to bylo diky jejich stavu).

verucz
15. lis 2019

Ja nemohu posoudit co je to CS, jelikoz jsem ho nezazila. Zato mam za sebou dva vaginalni porody a kazdy byl uplne jiny. Prvni dlouhy, bolestivy, v podstate bezproblemovy, rekonvalescence rychla. Druhy o polovinu kratsi, ale pravdu rici, byl to masakr. Kdyby nahodou bylo treti ditko - coz nebude, tak bych volila CS. Ono zalezi na mnoha vecech, ktere clovek neovlivni. Tedy porovnavat zda to ci ono nelze🙂

miaelle90
15. lis 2019

Mám jen zkušenost s vaginální porodem a "mile" mě překvapil, na to, kolik jsem četla hruzostrasnych příběhů, se to dalo zvládnout dobře, ale určitě je to hodně individuální a nebrala bych zkušenosti od druhých.... Držím palce!

g_m
15. lis 2019

Ono název PŘIROZENÝ porod není jen tak od věci 😉 Tělo se na něj připraví a je mu přirozený. Mám za sebou dva vaginální, kdy první porod byl šílený, ale CS bych nikdy nešla (pokud bych měla na výběr). Jsem ráda, že si moje děti "vybraly", kdy jsou už dopečené a chtějí na svět a neurčil toto datum někdo za kompem na židličce. U první mi CS hrozil kvůli nízko položené placentě a byla to moje noční můra. Prostě pokud jde porodit přirozeně, proč bych do toho měla uměle zasahovat bez důvodu...

nazka
15. lis 2019

@pavlusak tohle téma mě zajímá taky, taky sbírám zkušenosti. Každopádně stačí, aby ta jizva bolela a už nenechají rodit přirozeně. Znam hodně kamarádek, co mělo srusty po prvním cs nebo blbou jizvu. A jen dvě co pak porodily přirozeně. Jedná z nich nedovede odpovědet, co bylo lepší, druhá říká, že přirozený

kafr
15. lis 2019

Můžeš se zeptat svoji maminky, jaký měla porod ona? Prý se to dědí (asi na to nejde 100% spoléhat ale minimálně to napoví). Pokud máte v rodině vaginální porody "za hubičku" a nebudeš mít komplikace (což ti nezaručí nikdo), je to určitě lepší než přeříznuté břicho. Ta bolest zase tak hrozná není. Rodila jsem vaginálně a do císaře bych dobrovolně nešla.

astyna88
15. lis 2019

Ja jsem rodila 2x vaginalne. Takze tezko napisu,ale....na pokoji jsem byvala s holkama po cisari a vetsinou to nebyl pekny pohled. Ja odesla po svych z porodniho salu, v podstate jsem hned fungovala,dite u sebe. Poprve sita tremi stehy a par vnitrnich,podruhe vubec. Me cisar prijde horsi z laickeho pohledu v te peci pote - pece o jizvu,komplikace v pozdejsim teh, pozdejsi nastup laktace, pomalejsi zavinovani delohy, odlouceni od ditete...Me tedy prijde cisar jako nutna operace, ale vim,ze se treba v Podoli da zaplatit. Nebo uplatit psychologa na deprese z porodu.

astyna88
15. lis 2019

@rickym

Ja to mam podobne. Kdyz prbni syn sel ven rukou po klesajicich ozvach skoro na 0,prisla se mi doktorka omluvit,ze me trapili,kdyz jsem byla adept na cisare. Ja naopak byla rada,ze mi dali sanci porodit normalne. Me se hrozne libi,jak to hrozne boli,ale pak je najednou konec,dite na bricho a je to....kazda zena by si to mela prozit.

alcar
15. lis 2019

@astyna88 tak u me paradoxne byla lepsi pece o jizvu po cisari. Nic se nezaparovalo, bricho pekne vetralo, i desinfikovat slo krasne. Kdezto to siti u “pipiny“ se nechtelo furt hojit, do toho vlozky a ocistky, spatny pristup a ani jsem si tam nevidela. Za me lepsi bricho na hojeni. I kdyz samozrejme tahlo vice nez pipina.

mariegroth
15. lis 2019

Nemam srovnani. Mam za sebou jenom jeden porod a to cisarem. Po druhe budu chtit vaginalni, kdyz to pujde. Den porodu me nic nebolelo, ale taky jsem byla pekne “zfetovana”. Pak ta rekonvalescense byla teda neco. Ale podle me je dulezite udelat informovane rozhodnuti. Ne podle kamaradek

nazka
15. lis 2019

@alcar já rodila ve stejnou dobu cs, co kamarádka přirozeně. Já byla brzy fit a ona ještě po půl roce měla problémy. Popraskaly ji stehy, takže ještě musí na plastiku, což bude pod narkozou, atd.. Je to všechno strašně individuální, ale pro mě cs nebyl nijak strašný

astyna88
15. lis 2019

No,ono si staci projit diskuze dole,co se nabizi....fakt kazda to zvlada jinak. Ja po hodinovem prekotnem porodu byla jak rybicka 😊 ale je fakt,ze osobne zvladam bolest vice nez dobre,prah mam nekde jinde a i kontrakce o sile pres sto,jsem skoro nevnimala ..

Autorce preju pohodovy finis a hlavne zdravi,vse ostatni jde bokem.

alcar
15. lis 2019

@nazka no moje sestrenice take prvni porod vaginalne, spatne ji zasili a mela s tim problemy nekolik let. Druhy porod si kvuli tomu domlouvala SC a byla max. spokojena.

zirafka11
16. lis 2019

@kafr Možná se predispozice k porodu dědí, ale to nestačí. Z počátku to vypadalo na rychlý porod, jak máme v rodině a nakonec jsem jediná z cele širé rodiny, kdo musel na akutní císař.

Po 3 hodinách tlaceni při úplném otevření, kdy to proste neslo a malá se zasekla hlavičkou, jsem CS uvítala, ač jsem ho hrozne moc nechtěla.

kridav
16. lis 2019

Moje kamarádka taky 1.rodila císařem, a druhý chtěla porodit normálně. V Praze ji naplánovali cs, tak jí ségra domluvila konzultaci v Jihlavě a tam ji ve všem vyšlo vstříc a porodila přirozeně. A hlavně jí v tom hodně podpořili, ne jako v Praze kde ji hned hnali cs. A hlavně nedala na řeči svoji máma, která ji říkala že se zbláznila. Takže dej hlavně na sebe, na ostatní se vyprdni.

martiniquest
16. lis 2019

Za prve si nedokazu predstavit, ze si nekdo vibira, zda cs nebo vaginalni porod. Pokud vim, cs neni polozka na vyber v menu, ale velka brisni operace, ktera ma byt indikovana v oduvodnenych pripadech. Pokud je ovsem cs v nektere porodnici na vyber, je to alarmujici.
Zazila jsem jen vaginalni porod a cs se bala jako cert krize. Po vaginalnim jsem po dvou hodinach normalne fungovala a byla schopna se postarat o dite. Jiste, ne kazdy porod je prijemny a jednoduchy, ale prijmeme to s pokorou, ze rodime presne tak, jak je nam to dano. Cs povazuji za relevantni v zivot ohrozujicich stavech. A mam pocit, ze si spousta zen ani neuvedomuje, ze cs ma sva rizika a ne mala.

veronikav31
16. lis 2019

Starší dcerku jsem rodila akutním císařem.Syna jsem rodila přirozeně a byť měl jen 2,8kg tak mě potrhal víc než dost,že mě skoro hodinu sešívali na sále,měsíc jsem se nemohla posadit a když už jsem musela sedět tak v hrozných bolestech.Zlatá jizva po císaři,to jsem byla hned fit

veronikav31
16. lis 2019

@martiniquest po císaři je na výběr zda znovu císař nebo vaginální porod,to už je na každé rodičce.Pokud si po císaři vybere vaginální porod,tak gynekolog sleduje jizvu po císaři zda se neztenčuje apd.)Ale samo sebou,že první porod si nejde vybrat že chce rodička císař,pokud k tomu nejsou důvody.A jinak pokud bych měla první porod přirozeně,tak by mě dcerka roztrhala tak jak syn ne(ten mě potrhal z jednoho konce na druhý) a hlavně bych ji neporodila-mám úžší pánev a u syna to byl horor,byť byl malý,dcera měla 3,5 kila.

nazka
16. lis 2019

@alcar chápu

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru