Koho mít u porodu - manžela, kamarádku, dulu?

ma_cherie
15. zář 2016

Ahoj, ráda bych slyšela i jiné názory nebo příběhy, koho jste měly u porodu a proč vy? Manžel je hrdina a samozřejmě mi chce být u porodu oporou. Jenže já si nejsem jistá, jestli chci, aby mě při tom "mučení" viděl. Samozřejmě mě viděl při spoustě nehezkých situací a jen to náš vztah utužilo. Ale bohužel mám to v hlavě nějak divně poskládané, a nemocnice a lékařskou péči vnímám jako velice ponižující a při tom opravdu nechci aby mě viděl. Napadlo mě tak vzít nějakou kamarádku, co například už i rodila, před ní by mi to vadilo nejspíš míň. Jak jste to měly vy? 🙂

g_m
15. zář 2016

@ma_cherie Rozhodně beru manžela. Nedovedu si představit být v jeho kůži a sedět doma příp. někde na chodbě v nemocnici a čekat klidně několik hodin, než mi dá někdo vědět, co se děje. To je peklo. Manžela beru i proto, že je pro mě obrovskou podporou a tohle je pro mě situace, kterou máme sdílet spolu, i když to není nic romantického. O duly jsem se nikdy nezajímala a když se nad tím zamyslím, tak by to byla pro mě cizí osoba. Možná bych s ní vše 9 měsíců řešila, takže by mě nějak znala, ale pořád je to někdo cizí, ale říkám, že o to jsem se nikdy nezajímala. To bych s sebou raději vzala sestru, která má tři děti a je zdravotník... Ale rozhodně na prvním místě je manžel a pak dlouho nikdo... 🙂

betelgeuzz
15. zář 2016

U mě byl taky manžel jasná volba a i on to tak cítil, že mě tam jde podpořit. Píšeš, že lékařskou péči vnímáš jako ponižující, tak právě proto by tam měl být manžel, aby se k tobě lékaři chovali s respektem. Bohužel si lékaři často dovolí víc k samotné ženě, než když je tam s ní muž.
Ale u druhého porodu jsem k manželovi přibrala ještě svoji PA. Za prvé jsem nevěděla, jestli budem mít vyřešené hlídání starší dcery, za druhé PA myslí úplně jinak než manžel. Manžel by mi podal pití, když bych si řekla, PA mi ho podávala pravidelně, už dopředu věděla, co bych mohla potřebovat. Takže za mě, pokud bych tam neměla partnera, tak zase PA, nebo dulu.

ma_cherie
autor
15. zář 2016

@g_m Přesně ty důvody co píšeš - že by čekal, nevěděl, bál se jsou ty, kvůli kterým je mi to vůči němu blbý 😒 Pro mě je také na prvním místě vždy manžel ale nechci aby mě viděl "trpět" a nemohl udělat nic.. 😒
@betelgeuzz To s tou PA je pravda, že už byla u X porodů, tak ví, co kdy a jak mamince podat, pomoct. Jen se zeptám, to platí pro PA která pracuje normálně v porodnici, nebo pouze pro ty soukromé PA, kterou si sama vyberu ale také zaplatím? Bohužel se bojím, že manžel patří mezi ty, kteří považují slovo doktora za nedotknutelné a svaté 😖 což já ne a o svém zdravotním stavu atd. chci rozhodovat sama a s doktorem ty situace a možnosti prodiskutovat 😖

michelette
15. zář 2016

U mě byla taky prvni volba přítel. Trošku jsem měla obavy, ale koukala jsem jak skvěle to zvládl. Byl naprosto parádní. Co se týká duly, pro mě je to taky cizí člověk. Myslím si, že u porodu je třeba mít někoho opravdu blízkého, komu můžete věřit a zná vás. pro mě to byl velice silný zážitek a jsem ráda, že tam byl.

betelgeuzz
15. zář 2016

@ma_cherie měla jsem soukromou PA, která dělá předporodní kurzu, cvičení, laktační poradenství a i doprovod k porodu. Nemocniční PA obíhá třeba několik porodu naráz, není tam s tebou celou dobu. Taky tě často tlačí do toho, jak jsou zvyklí to dělat, moc s tebou neřeší, jak bys to chtěla ty. To ale taky záleží na porodnici, někde jsou hodně vstřícní, jinde ne a musíš se dohadovat.

anve77
15. zář 2016

@ma_cherie Ahoj. Mám za sebou 3 porody u dvou jsem v žádném případě nechtěla manžela sebou u porodu. Byla jsem jedna z mála, a když jsem to někde vyprávěla, všichni kroutili hlavou. Dodnes si myslím a jsem přesvědčena, že jsem udělala dobře. Plně jsem se soustředila na porod. U třetího porodu s druhým partnerem jsem ho také nechtěla, on si to však strašně přál. Domluvili jsme se, že u 1 doby porodní bude u samotného vypuzení pomaže z pokoje pryč a až bude miminečko venku, vrátí se a bude u vážení, měření, popisování atd.Zase si myslím, že jsem udělala dobře-nelituji. Kňučela jsem a nejsem nadšená, když můj partner vidí mé slabé stránky. Tohle je můj názor a má zkušenost 🙂

syrinxka
15. zář 2016

Já jsem to nechala na chlapovi, ať se sám rozhodne jestli snese to co tam uvidí. Můžeš mu ukázat nějaká videa porodů, aby měl třeba bližší představu co ho čeká. Je pravda, že mě tam viděl šíleně trpět ,viděl spoustu věcí který by asi chlap jen tak vidět neměl, ale náš vztah to utužilo a když se teď zpětně ptám, jestli by tam radši nebyl. TAk mi řekne, že je rád, že to mohl prožívat se mnou a aspoň nějak mi pomoct (hlavně mi pomáhalo sprchování beder). Nikoho jiného bych tam nechtěla, už i tak tam bylo spousta doktorů a asistentek. Byl to pro mě dost intimní zážitek a nejradši bych tam měla jednoho doktora, jednu zdrav. sestru a přítele. To by mi úplně stačilo :D Nabízela se mi i maminka, že by tam šla se mnou, ale to by nebylo dobrý. Pořád by mi do toho mluvila a to já nemám ráda. Mě stačí něco poradit jednou a já si to sama přeberu jestli poslechnu nebo ne, a né do mě hučet po celý porod co a jak mám dělat, i když v dobré víře mi pomoct. Ale to je taky o tvé povaze 😀 Já toho měla hodně načtenýho, vyslechla jsem si zkušenosti ostatních matek, šla na jednorázový předporodní kurz, v hlavě si srovnala jak chci aby to probíhalo. A pak když mi něco nebylo jasný, jsem se zeptala a takhle to pro mě bylo úplně ideální 🙂

dudysek
15. zář 2016

U prvního porodu se mnou byl manžel, který (přirozeně) nevěděl co má dělat. Takže se tak nějak snažil, ale nebylo to moc platné, stejně jsem vším procházela sama. On po několika hodinách, kdy jsem byla pak už hodně mimo, tak brečel, protože mě viděl trpět, nevěděl co s tím a bylo to na něho moc. Takže já se teď u druhého rozhodla vzít si s sebou ještě dulu (a uvažuju i o "najmutí" PA přímo z porodnice, kam jedu, abych eliminovala množství lidi z nemocnice s jiným přístupem, než od porodu očekávám). Od duly očekávám psychickou i fyzickou podporu a také povede manžela, co má dělat, bude podporovat i jeho, protože bude vědět, v jaké fázi co je, jak si ulevit, aby se to snášelo lépe atd. Je to sice "cizí" osoba, ale všechen ten personál, co tam jinak běhá mi je mnohem cizejší. S dulou se scházím již déle, je mi jako člověk blízká a připravuju se s ní promluvit i o tom, že je to sice intimní zážitek, ale že potřebuju od ní slyšet, že jí nevadí moje špekatá nahota (ano, i to řeším 🙂), že jí nevadí, kdyby to trvalo několik hodin, že je tam pro mě atd. atd. A chci si s ní tykat, pokud nebude proti. Vlastně se na porod těším 🙂

demetritis
15. zář 2016

@ma_cherie u prvniho sem mela mamu chyba uz bych ji u toho nikdy nesla , druhy sem byla sama partner byl v jine mistnosti chtela sem se rozloucit s mimisky sama a treti snoubenec byl semnou pomahal mi psychycky a pak me i pridrzoval na mici no pa nam byla k nicemu kdyby tam nebyla tak jsme to zvladly spolu sami byl uz pripraveny dcerku chytat protoze pa rekla ze jeste nesmim rodit jen se otocila a ja nani rvala jak tomam asi udelat kdyz mam hlavicku mezi nohama . Hodne nas to s partnetem zblizilo jak uz sem se citila tak si nas odves domu a s malou jsme si to krasne uzi. Snoubenec tvrdi ze si prisel zbytecny ale byl stasny ze malou videl jako prvni a ona jeho dokonce se kvuli tomu zadal kamionky( mezinarodni kam prepravi) a presel na tuzemsko , a prvniho tristvrte roku byl doma temer kazde odpoledne

verka4d
15. zář 2016

@ma_cherie Ahoj,rodila jsem 4x,pokaždé přirozeně a pokaždé sama. Všechny děti máme společné s manželem a už u prvního jsme se domluvili,že tam se mnou nebude. Já jsem nechtěla a on měl naštěstí stejný názor 🙂 U dalších porodů už stejně musel být doma s dětma,tak se to vůbec neřešilo. Rozhodla bych se zase stejně,muž nemusí být u všeho. Jak se znám,snažila bych se co nejvíc ovládat,kdyby on tam byl,aby neviděl,jak je mi blbě,aby mu to prostě nebylo líto,vidět mě takhle a nemoct pomoct. Vyhovovalo mi to,měla jsem svůj klid a nic mě nerozptylovalo. Není pravda,že by seděl hodiny někde doma nebo na chodbě a nic by nevěděl,vždyť jsou mobily,celou dobu jsem ho měla u sebe a volali jsme si,u čtvrtého porodu jsme spolu mluvili ještě 10 minut před narozením dcerky a pak hned potom,byli jsme v kontaktu poměrně často. A taky není pravda,že by se personál choval k samotné mamince hůř než k mamince s doprovodem,to fakt ne,aspoň podle mých zkušeností. Rodila jsem ve fakultce v Ostravě a všichni byli ke mě moc milí,laskaví,všechno vysvětlili,pomohli mi...nijak negativně jsem nepřítomnost partnera nepocítila,ani jednou. Ale tohle je můj názor,tak to mám já,spousta rodiček to asi bere jinak... 🙂

anve77
15. zář 2016

@verka4d nenapsala bych to lépe...mluvíš mi z duše!! 100% souhlas 😉

verka4d
15. zář 2016

@anve77 Tak to mě těší 🙂 Ale je nás tu menšina,většina holek je spíš pro doprovod,ale to je o povaze a samozřejmě každého věc 🙂

anve77
15. zář 2016

@verka4d Přesně tak, já nemám nic proti jiným názorům 🙂 jen jsem nenašla to kouzlo společného hekání..Já tam přítele měla u první doby porodní potom jsem ho vyhnala, pomohl mi to jo,nosil vodu,držel za ruku,ale že bych si z jeho péče sedla na zadek to né. A ještě jsem si u porodu dělala srandu, že si vezmu domů do igelitky placentu na guláš 😀 😀 no fuj 🙂 🙂 moje sestřenice gynekoložka-porodník se mi smála a říkala, že to prej berou rybáři na lov sumců 😉 ale to jsem odbočila od tématu....

verka4d
15. zář 2016

@anve77 😀 😀 😀 😀 😀

citun
15. zář 2016

Manžela jsem tam nikdy nechtěla, při bolestech hrozilo, že bych ho uškrtila 😀
Jediný, koho jsem tam vždy chtěla a měla byl doktor! 🙂

syrinxka
15. zář 2016

Já jsem si taky myslela, že mi tam chlap bude spíš na obtíž, trochu jsem ho i litovala jak tam se mnou byl. Ale fakt mi pomohl, asi bych se tam cítila strašně sama kdybych ho tam neměla. Ve výsledku jsme oba rádi že to se mnou měl možnost prožít. Spíš jsem měla pak obavu, jestli se mu nějak nezhnusím když uvidí to co uvidí :D Ono asi záleží na tom chlapovi jak se k tomu postaví. Jaký je, jestli umí podpořit a pomoct i v takové situaci :D

betelgeuzz
15. zář 2016

@verka4d no každý má zkušenost jinou. na kamarádku ječela sestra, že zakrvácela postel. kdyby tam měla chlapa, chovala by se jinak. a bohužel znám víc takových případů.

karlajasmine
15. zář 2016

Me manzel strasne moc pomohl psychicky... neumim si absolutne predstavit, ze by tam nebyl. A hrozne se me zastaval, kdyz doktorka neco navrhla a ja to nechtela, tak to rikal vsechno za me... protoze u porodu clovek nema absolutne silu cokoli za sebe resit nebo o cemkoli s kymkoli diskutovat. proto je dobre tam mit nekoho, kdo bude jednat za vas (at uz manzel nebo PA/dula).

nutricnihodnota
15. zář 2016

Ha! Tak to já zase chci, aby mě viděl trpět 😀. Zná mě totiž převážně z té stránky, kdy snesu a vydržím všechno, nikdy si nestěžuju, když si rozflákam hubu, tak se zas vyškrábu do sedla, atd... Tak ať taky ví, že má doma i křehkou květinku a ne jen Xenu 😎 Určitě bych ho tam ale nechtěla, když bych si myslela, že se na to necítí, nebo když by za sebou neměl stovky porodů. Když se telí kráva, tak je to mnohem větší masakr, takže vím, že nějaká krev, sliz a podobný fujtajbly ho nijak nerozhází. Pak mám v záloze kámošku, která je zasloužilá rodička a dost drsná, aby doktory taky dokázala zkrotit.

ma_cherie
autor
15. zář 2016

@nutricnihodnota jezisi půjc mi svojí kamarádku!!!! 😀 😀 bud na porod a nebo aby me naucila se vuci doktorum ohradit a prosadit si i svy.. prosim pujc, pujc, pujc 😀 😀 😀 😀

ma_cherie
autor
15. zář 2016

Jinak koukám, že názory jsou opravdu dost "vyrovnané", no dám tomu čas, s mužem ještě proberu a případně mu řeknu, že kdybych ho během porodu "vyhnala" ať se nezlobé a neodmlouvá, ale ať jde! 😀 moc všem děkuju za názory a inspirace 🙂

anve77
15. zář 2016

@ma_cherie Přeji rychlý a pohodový porod !!!! 🙂

nutricnihodnota
15. zář 2016

@ma_cherie Tak já se jí odpoledne zeptám 😀

taptap82
15. zář 2016

Já si myslím, že manželovi se tam nějak extra nechce, ale jeho rodina ho do toho tlačí, že MUSÍ, že si to bude vyčítat atp.
Nicméně ani já si nejsem jistá, že ho tam chci. Manžel nemluví česky, takže před doktory mě určitě obhajovat nebude, spíš naopak, když oni budou něco řikat jemu, abych to ještě překládala... A nejsem si jistá, že chci, aby mě viděl při samotném porodu. Nevím co je 1. a 2. doba porodní, takže to řeknu svými slovy - u kontrakcí apod., to bych ho ráda měla jako psychickou oporu, ale u samotného tlačení ať jde radši ven a pak přijde až bude miminko na světě.
Jinak bych tam raději měla ségru, co už má za sebou 2 porody a velice si rozumíme, takže ta by mi asi byla užitečnější 🙂

anve77
15. zář 2016

@taptap82 Měla jsem to stejné!! 1.doba - kontrakce -byl se mnou, povídali jsme si, podával mi věci, pomáha na wc aj. 2.doba - vypuzení miminka jsem ho vyhnala. Byl tam frkot, je to rychlovka a všude plno krve a biologického materiálu. Potom si vzal malinkou a šel se setřičkou umývat,vážit, měřit, popisovat nožičku atd.Já jsem si v klidu vytlačila placentu - 3 doba. a potom už jsme seděli všichni tři na pokoji a zamilovávali se do malinké. A samozřejmě psali sms a volali. Na to je tam fakt potřeba, všichni chtěli znát průběh porodu, tak jim to vyprávěl a já se mohla věnovat maličké. 🙂

ma_cherie
autor
15. zář 2016

@anve77
@taptap82 - tak přesně takhle si to představuji i já!! 🙂

anve77
15. zář 2016

@ma_cherie já si myslím, že to je takto nejlepší...nemusí vidět všechno..Přesto jsem přesvědčena, že ví, jak to všechno bolí.A to jsem se fakt hlídala a hekala jen na " půl huby ".Vedle v porodních boxech rodily další dvě maminky a ty křičely fest 😀 😀 můj partner tam stál a prý byl naježený a celý se chvěl..říkal, že takový křik nikdy neslyšel a říkal, že snad ani nepatřil člověku, natožpak křehké ženě 😀 😀

krtikkrtovaty
15. zář 2016

Já se o tom s partnerem dost bavím, zda chce být u porodu... On si není jistý, zda mě chce vidět takhle trpět, je docela cíťa a bojí se o mě. Ale ví, že já bych ho tam chtěla, sám cítí, že to pro nás bude obrovský životní okamžik. Takže jsme se prozatím shodli, že tam se mnou bude s tím, že pokud bude chtít na finiš odejít půjde nebo když já budu chtít, aby odešel...

eficenka
15. zář 2016

@ma_cherie
pokud se Tě manžel zastane, tak manžela.
u durhého porodu byl velkou oporou, lékař u porodu nebyl, PA stála jen opodál a manžel chytal malou...

ma_cherie
autor
15. zář 2016

@eficenka dofám, že ano.. 😒

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru