Nutili vás lékaři na císaře?

no_title
22. říj 2015

Ahoj holky,
mám takový dotaz - nutili vás doktoři na císaře, byť jste měli třeba jen drobné komplikace?
Ještě ani nejsem těhotná, šla jsem v pondělí za svou neuroložkou, abych se s ní domluvila na vysazení rizikových léků pro miminko, abychom se mohli začít snažit. A tak nějak namátkou jsem se jí zeptala, jak většinou Myastheničky (ženy s mou diagnózou) rodí. Ona na mě vytřeštila oči s tím, že samozřejmě císařem. Skoro se až divila, že mě napadla jiná možnost. Nicméně lékař v Praze, který je na danou nemoc odborník má názor přesně opačný - pokud nejsou komplikace - např. porod koncem pánevním, tak není pro císař důvod. Osobně ho považuji za lepšího lékaře. Moje nemoc je v remisi (tzn. téměř bez příznaků), cítím se teď dobře. A naopak ty kamarádky, které sotva lezou do schodů rodily přirozeně. Jsem z toho dost rozčarovaná, že o mě doktoři chtějí rozhodovat ještě v době, kdy ani nejsem těhotná a mám tak trochu pocit, že toho císaře chtějí spíš z důvodu svého pohodlí. Je jednodušší, když ženu s chronickou nemocí rozřežeme než abychom na ni dávali větší pozor... Aspoň tak mi to z její reakce přišlo... Operací jsem si v životě užila ažaž. Cítím se být silná a že to zvládnu, ale asi mě to bude stát ještě pár debat s neuroložkou... Nakonec jsme teda došli k tomu, že mi dají epidurál hned na začátku porodu a zkusíme, jestli to půjde přirozeně. Patrně se mnou ale stejně ještě debatovat pár doktorů bude 😖
Jestli jste někdo něco takového zažil, jak jste se vůči takovým nátlakům obrnili?

jjaanca
22. říj 2015

Žádnou takovou zkušenost nemám, ale myslím že si můžeš vybrat porodnici kde císaře automaticky dělat nebudou - co nemocnice, co lékař, to jiný přístup.

blanka.k
22. říj 2015

@no_title nenutili (naopak se snažili porodit přirozeně), rodila jsem ve FN Bohunice, která má malé % CS, na to, že sem posílají "problematické" těhule. Také mi bylo kdysi před lety řečeno, že jedině CS, stejně jako mé kamarádce (obě máme chron.onemocnení střev), další sem byla poslána z okresdní nemocnice, že je diabetička (už od mala) - všechny jsme rodily přirozeně, o CS dopředu nepadlo ani slovo, prostě je to jedna z porodnice, kde prostě CS "jen tak" nedělají ... a jak píšeš o tom konci pánevním - v porodnici na monitorech byl ještě syn KP, ale taky říkali, že prostě to rodí běžně přirozeně, žádný CS 😵

volodka162
22. říj 2015

Mno, tak já očekávala, že budu rodit normálně (žádné komplikace v těhu) a tak nějak že to přežiju. Po 17h utrpení mě KONEČNĚ řízly, protože bylo za pět minut dvanáct. Já se zase modlím, aby byl příště císař, pokud teda bude druhé dítě. I kdybych za to měla zaplatit tisíce nebo odjet na císaře na druhou půlku republiky, tak tam prostě pojedu. Já zase měla prostě blbou zkušenost a kdyby tady v ČR bylo stanoveno, že bych měla opět zkusit rodit normálně, tak prostě to druhé dítě nebude ☹ Prostě ne....za tu cenu mi to nestojí. Teď si mě sežerte...ale tak to je. Samosebou, kéž bych rodila jako většina maminek, které pak říkají, že to bylo to nejkrásnější co je v životě mohlo potkat. Já takovej zážitek teda neměla. V tvém případě pokud nejsi jistá, pokud Ti je divné jednání a nejsi ještě těhu, takže nemusíš zatím něco extra řešit, tak bych přešla jinam.

lenjii
22. říj 2015

Jsem také nemocná a i v mém případě je při případný porod vhodnější přirozený porod a budu si za ním stát až to bude aktuální. Nikdo tě do toho nutit nemůže, pokud půjde vše dobře 😉

monini28
22. říj 2015

Ahoj, já mám epilepsii a jako u každé nemoci (může/nemusí) mohou nastat komplikace při porodu, resp. u mě stahy či tlačení jako takové mohou vyvolat záchvat. A proto se "doporučuje"(pokud je zvýšené riziko, že by záchvat opravdu mohl být - dle průběhu epi v těhotenství) rodit u epilepsie spíše císařem (ale zase, je to doktor od doktora jak říkají holky). Nicméně jeden císař už mám za sebou (ještě jako ne-epileptik) a kvůli zdr. komplikacím co jsem měla, bych už do nej nešla, dokud by opravdu nešlo o život mě nebo miminku, a to doslova. Tím tě nestraším, většina žen samozřejmě po císaři komplikace nemá, já měla bohužel zrovna pech ☹ Ale vzpomínky mám špatné a hooodně bolestivé, takže za mě - císař už nikdy, jen v ohrožení života.

zuzanamil
22. říj 2015

@monini28 můžu se zeptat jaké komplikace to byli?

lenjii
22. říj 2015

On není císař příjemný, ani když komplikace nejsou. Chápu, že je to s komplikacema horší, ale je to operace a já bych do druhého nešla,.. pokud opravdu nebude zbití. Bylo to děsný... kam se na to hrabe 9hod první doby porodní 😀

partyzanka91
22. říj 2015

@no_title: ahoj, ,tvojí nemoc sice vůbec neznám, ale neřešila bych názor neuroložky, ta tvůj porod nepovede a nemůže tě do ničeho nutit. Ptej se gynekologů-porodníků. Ty ti nejlíp odpoví na to zda budeš moct rodit přirozeně, nebou-li komplikace. Ale je opravdu předčasné dělat jakékoli závěry ještě před otěhotněním, nakonec způsob porodu není úplně to nejdůležitější na čem by záleželo. Tak přeji ať se podaří brzo otěhotnět a hlavně ať je těhu pohodové, bez komplikací a na jeho konci zdravé miminko.

svetlus_pepca
22. říj 2015

Myslím si, že tě do toho nikdo nemůže nutit. Přesto bych si vyslechla víc názorů. Takhle máš jeden "pro" a jeden "proti". Podle mého by tedy stálo za to to probrat s více odborníky. Ale možná až budeš těhotná spíš 😉

Jinak já za sebou císaře mám a u případného dalšího porodu bych byla ráda, kdybych porodila přirozeně. Snažila jsem se teda i u toho prvního, ale bohužel se nepodařilo. Rodila jsem 20 hodin s kontrakcemi po dvou minutách, z toho strávila 4 hodiny na porodním sále a nakonec jsem stejně skončila pod kudlou. Dala bych bývala cokoliv za to porodit přirozeně. Ovšem pak už mi to bylo všechno jedno.

A jak bylo psáno - císař není příjemný ani bez komplikací. Po porodu už bylo vše o.k. (až na běžné "následky"). Přesto bych nakopala úsměv každé, která si zjišťuje, jestli si může o císaře říct předem!!! 😀

cattus
22. říj 2015

Ahoj. O tve nemoci nevim vubec nic. Takze nemuzu posoudit. Ja mam uz dliuha leta potize s pateri jsem po dvou operacich plotynek. Dalsi co prozatim je problem mam nizko polozenou placentu ale dle dr se to rustem delohy muze jeste zmenit a dalsi problem bylbze prcek byl otoceny koncem panevnim. Dle neurolozky je vylozene na rozhodnuti porodnika jak bude postupovat pri porodu. Sama rekla ze s ohledem na posledni snimky kterr jsou uz temer tri roky stare nevidi duvod proc bych nemela rodit prirozene. Poloha koncem panevnim neni ani dle dr nutnosti pro cs a poloha placenty se muze zmenit. Navic se prcek nejspis otocil coz mi potvrdi na dalsim utz. A ja jsem se prozatim s svym gyn domluvila ze pokud to pujde a nenastanou behem tehu zadne komplikace ohledne mych zad pak budeme porodni plan sestavovat tak aby vychozi zpusob byl prirozeny porod pak cs s epiduralem a az jako moznost posledni klasicky porod cisarem pod narkozou.
Vse je o dohode a hlavne komunikaci. Dulezite je znat sama sebe a neprecenovat se. Ja jsem rozhodnuta trvat na prirozenem porodu pokud to neohrozi mne nebo dite. Bohuzel je to u mne rizikove v tom ze po prirozenem porodu muze dojit k protruzi disku a naslednem az ochrnuti. Ale i tak prirozeny porod chci.t

rousse
23. říj 2015

@no_title já bych tohle ještě neřešila - tím tohle myslím názor lékařky a v podstatě i celkově porod. Sama mám neurologickou diagnózu (jsem epileptička) - na neurologii se léčím od 13 let a s neurologem jsem těhotenství řešila...pfff....hodně dlouho. Sama jsem řešila, ještě než jsem otěhotněla, jak určitě budu rodit císařem a kdesi cosi a ve výsledku jsou to zbytečné starosti. Hlavní je otěhotnět a dotáhnout to do finiše (což je v téhle době fakt skoro vzácnost a já sama jsem se o tom přesvědčila na vlastní kůži). A až je to aktuální, tak bych určitě řešila polohu a míry miminka a taky tvůj aktuální zdravotní stav a podle toho přizpůsobit porod. Já například porod neřešila vůbec - už jsem byla bez léků (vysazovala jsem měsíc před porodem), 4 roky bez záchvatu, malá byla už od 18. týdne hlavičkou dolů a váhový odhad jsem (naštěstí🙂 nevěděla - ani jsem si nepsala nějaké porodní plány - já měla porodní plán naprosto jasný: porodit tak, jak to půjde (když to půjde přirozeně, přirozeně, když ne, tak se prostě nedá nic dělat) a porodit bez záchvatu. A to se mi vlastně splnilo - porod byl sice indukovaný, ale velmi rychlý, bezproblémový a jsem za to velice ráda, že jsem si tímhle mohla projít - je to neuvěřitelný zážitek.

shine2015
23. říj 2015

Já bych to taky teď neresila.....ještě ani nejsi těhotná a už resis jak budeš rodit a chceš klasický atd. Jednak záleží na celém tehu,jaky bude aktuální stav, kdo bude porodník, na koho narazis v případě akutního porodu a jaké budou i tvé výsledky během a ke konci těhotenství. Že se lékaři boji a nápadne je sekce se nediv. Každý schopny porodník má pouze jeden cíl a to matka i dítě v pořádku. Nikdo ti nechce škodit nebo jít proti tobě a tvým rozhodnutím. Ono když kdokoliv na něčem moc lpí a je jedno zda jde o klasický porod nebo cokoliv jiného, tak to není úplně ideální....nech si otevřené vsechny cesty a res vše podle aktuální situace. Teď se budeš stresovat porodem a přitom kdo ví jak to ke konci těhotenství bude....

Rikej si,že vše je jak má.....a vše bude nejlíp pro tebe i miminko.....a res vše postupně.

Hodně štěstí.

PS kdyby sekce nastala, není to taková hrůza jak se zda....a nejdůležitější je zdravá mamka i mimco 😉

no_title
autor
23. říj 2015

@monini28 a můžu se zeptat, jaké komplikace po tom císaři jsi měla?

monini28
23. říj 2015

@no_title No vlastně nic extra vážného (z lékařského hlediska) - jizva se mi zanítila a začal se mi pod ní tvořit nějaký hnis. Ale až asi 5. nebo 6. den (to už většina maminek odchází domů, ale dcera se narodila o měsíc dřív a nepřibírala, takže nás nechtěli pustit), takže když mi jizvu kontrolovali ty dny po sekci, viděli vždy "hezkou" jizvu. Když už sem ten asi 5. den chodila jak Quasimodo, nemohla sem bez bolesti skoro ani vstát (to už obvykle bolest malinko ustupuje a u mě pořád nic...), na jizvu sem se podívala (ale strašně to bolelo, protože sem si musela nadzvednou to zbývající "bříško" a jak sem to měla zanícený, tak to bylo hrozný). Tak sem se hned dokulhala na sesternu, že už možná vím, proč mě to tak strašně bolí a ukázala jim to, hned volali doktorovi. Jizvu mi trošku jakoby nařízli a museli mi ten hnis z toho vymačkávat (omlouvám se, je to nechutný, ale nenapadá mě jak to nazvat kulantně 🙂 ) Dělali mi to asi natřikrát, každý den jednou a musím říct, že naposled sem takhle brečela když sem na střední měla ošklivou nehodu na kole a museli mi z břicha kartáčkem dostávat štěrk... ☹
Ale to je jen můj příběh, vůbec to nějak neřeš, stejný špatný zkušenosti může mít člověk po operaci kolene, čehokoli...
Takže jak radily holky nade mnou, dokud nejsi ještě ani těhotná, tak na to nemysli vůbec (jen by sis zablokovala psychiku a třeba by to pak ani nešlo), a řeš to až to přijde. Jinak nejdůležitější je vždy názor porodníka, ten sice samozřejmě bude chtít vyjádření (zprávu) tvého neurologa, ale pokud si s nimi pak v porodnici normálně promluvíš, řekneš jak to cítíš, klidně i že s názorem neuroložky nesouhlasíš (že si prostě tvrdí svoje a přes to nejede vlak), myslím, že to s tebou dokážou podrobně probrat, říct ti pro a proti, třeba ti i řeknou něco, co třeba nevíš, co tě překvapí a pak na to třeba i přistoupíš (i oni mají "svého" neurologa, který to s tebou může probrat).
A jinak ještě jedna, a to možná mnohem důležitější, rada: S každým svým doktorem (obvoďák, gynda, neurolog, zubař,...) bys měla být spokojená a důvěřovat mu (vždyť mu vlastně říkáš o svých niterných pocitech), pokud to tak u téhle doktorky necítíš, změň ji.
Tak hlavu vzhůru a hodně štěstí při snažení 🙂

shine2015
23. říj 2015

@no_title me ceka sekce treti....prvni byla akutni a druha pkanovana a oboje super a bez komplikaci....takze bych sekce nevidela tak dramaticky spatne....kamosce zhnisala klasicka jizva po normalnim porodu a lecila se skoro tri mesice....sel hnis atd...takze asi tak

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru