Odběr pupečníkové krve, přemýšlíte o něm?

anabella_lee
20. srp 2012

Ahojky, přemýšlíte někdo o odběru a následném zmražení pupečníkové krve? Či jste si to již někdo něchal udělat?
Kmenové buňky můžou při různých nemocech zachránit život, může se skladovat několik let, ovšem kdo zaručí že i po 30 -40 letech bude použitelná a či jestli ta organizace která toto spravuje, nezkrachuje za tu dobu.

gabina26
20. srp 2012

@anabella_lee Ahoj, my si budeme nechávat odebírat. Ono je to ale trochu sporné, je třeba si hodně o tom přečíst a ne jen od firmy, která uchovávání bude provádět. 30-40 let uchovávání je blbost, protože tady hodně záleží na množství odběru krve, kolik množstí odebereš - do tolika kg dítěte je možné ji použít, např. ti ve výsledku vyjde, že krev můžeš použít do 30 kg dítěte, takže až dítko dosáhne 30 kg, smlouvu můžeš vypovědět a dál nic neuchovávat. My čekáme třetí miminko a u předchozích jsme krev neukládali, teď jsme se rozhodli uložit, další mimiko už asi nebude a nebude šance. Každopádně jsem také hodně váhala, ale vzhledem k tomu, že se neplatí nic dokud nejsou výsledky a ty se můžeš rozhodnout až na základě výsledků a vzhledem k tomu, že jsem vyhrála poloviční cenu odběru jdeme do toho. Já mám ještě riziko přenosu streptokoka při porodu, takže uvidíme, jak dopadne rozbor krve. Taky, kdyby se krev dala použít jen do nějakých málo kg, tak bychom to asi pak nepodepsali. Prostě rozhodovat se budeme až na základě výsledků rozboru a případného certifikátu.
Já hodně uvažovala i o dárování, ale v ČR to dělají jen 3 nemocnice a mimo náš okruh dosahu. Každopádně ono se píše, že to pro svou vlastní potřebu moc nepoužiješ (zatím jen v 10% nemocí), ale kdoví co bude za 5 let, medícína se hodně v tomto směru rozrůstá a tak věřím, že za pět let už budou uvádět použití pro vlastní potřebu aspoň 30%. Každopádně máme ještě další dvě děti a tak jdeme do toho. Třeba nakonec nebudeme ukládat nic, protože bude kreve kontaminovaná streptokokem nebo bude nějak jinak nevhodná.

anabella_lee
autor
21. srp 2012

@gabina26 Děkuji za tvou reakci, píšeš že se to dá použít do 30 kg dítěte, což není moc dlouho, to je tak druhá až třetí třída základní školy, ovšem ty nemoci na které to je většinou tak brzy nevznikají pokud to není v rodině jak píšeš. Myslím si že pokud není nějaký velký problém v rodině je to zbytečné. Jinak mi to příjde jako rýžování pěněz. Jak píšeš medicína bude někde jinde za několik let, je možné že hodně věcí se posune dopředu, pokud na to budu mít finance. Darovat je taky dobrá volba 🙂 ale je to tak, ne všude to jde. Držím palečky at je vše u vás v pořádku 🙂

gabina26
21. srp 2012

@anabella_lee Špatně jsem to asi napsala, nebo jsme se špatně pochopily - ne jen do 30 kg dítěte, ale prostě to tak může vyjít... záleží na množství odebrané krve, dala jsem to jako příklad. Třeba to vyjde do 80 kg (což je dospělý člověk)....

anabella_lee
autor
21. srp 2012

@gabina26 JO tak, ale ono v podstatě jí tam ani moc být nemusí, to asi není jisté kolik se toho odebere. Ale i tak si myslím že je lepší to darovat dál, než si to nechávat za těžké peníze zmrazovat pro vlastní potřebu.

gabina26
21. srp 2012

@anabella_lee Přesně tak, dopředu se neví, kolik se krve odebere a v tom je ta výhoda, že se vlastně po uchovávání můžete rozhodnout až po rozboru krve (4 - 6 týdnů po porodu). S tímto do toho jdeme i my.
Neřekla bych, že jsou to těžké peníze, poplatek ročně stojí 1490 Kč, což mi přijde celkem rozumná částka, když si vezmu kolik utratím za další věci (kosmetika pro sebe, hračky, a další věci, které až tak ani nepotřebuji...) další věc je spíš ten poplatek za odběr po uzavření smlouvy a vyšetření krve, to už pro někoho může být moc 10 tis.

clifik
23. kvě 2013

Dobrý den, všimla jsem si, že je téma už rok staré, ale přesto bych se chtěla zeptat, u které firmy jste si nechávali brát pupečníkovou krev? Předem děkuji! 🙂

maximka33
22. čer 2013

@gabina26 tak jak vám to vyšlo s odběrem?

maximka33
22. čer 2013

@clifik a ty půjdeš do odběru?

clifik
22. čer 2013

Maximka 33 chteli jsme,ale nakonec nam to nevyjde financne. Dela to u nas v porodnici jen cord blood centrum.

sheima
21. črc 2013

Nechala jsem u obou porodů....

kamilka007
20. bře 2014

Chtěla bych obnovit tuhle debatu a hledám maminky, které mají zkušenost. Četla jsem totiž, že se tyhle dají buňky využít i pro sourozence a na spoustu opravdu smutných nemocí, takže o finance mi v tomhle nejde, pokud to tak opravdu funguje. Nechala jste si to některá udělat? A jak ten zákrok probíhal, co vám oněm řekli? Díky.

@sheima
@gabina26

gabina26
20. bře 2014

@kamilka007 S darováním pro sourozence je to složitější, spíše se uvažuje pro potřeby dítěte jehož buňky jsou odebrány. Já smlouvu podepsala, odběr byl proveden po porodu z pupečníku. Nicméně po měsíci, když přišly výsledky jsme smlouvu zrušili. Před porodem jsem to viděla jako super věc, pak jsem hodně četla o využití k léčbě a nemyslím si, že je to až tak vyzkoumané...a hlavně pokud by něco, hledá se dárce po celém světě...u nás je to ve vývinu a zkoumání, proto jsme do toho nakonec nešli, přestože jsem si ji nechala odebrat.

melis7
23. bře 2014

@kamilka007 tady je docela zajímavý přízpěvek o pupečníkové krvi https://www.modrykonik.cz/forum/porod/pupecnikova-krev-pro-vlastni-potrebu/ si to přečíst.
Jinak v HK se pupečníkovou krví zabývá Doc Měřička, tak se zkus obrátit na něj, číslo je na stránkách fakultky, třeba ti odpoví.
Podle mě je to dost nafouklá bublina a trochu tahání peněz z lidí, ale třeba se mýlím
.

daniela1983
10. dub 2014

nie je lepsie aby dietatu dotepal pupocnik a dostalo plnu davku krvi ktora mu patri???

markyf
10. srp 2015

Chtěla bych obnovit tuhle debatu. Necháte si uchovat pupečníkovou krev pro vlastní potřebu? Co si o tom myslíte? Ptala jsem se Dr z FN Brno a darovat už to prý nejde, prý s tím byly nějaké problémy. Pouze uchovat pro vlastní potřebu, ale to se teda platí. A nebo je lepší nechat ji dotepat po porodu miminku? Za pár dní rodím a nevíme....

a_nn_a
1. pro 2015

Krev z pupecniku patri Vasemu diteti, nechejte pupecnik dotepat a soustredte se na sve miminko, nedejte ho z ruky. Opravdu zeny reste dulezite veci, informujte se o pprubehu porodu o Vasich pravech o doporucenii Svetove Zdravotnicke Organizace, nenechte se separovat od miminka a nenechte se vtahnout do dalsiho farma vymyslu :(

petulkako
10. pro 2015

My o tom taky přemýšlíme. Je to sporné. Na jednu stranu je asi lepší nechat dotepat, aby mělo miminko dost krve hned po porodu, aby bylo ok. Ale zas na druhou stranu, kdyby to pak mělo fungovat, bylo by to super.