Porod koncem pánevním (KP). Přirozeně nebo císař?

barbora_rozek
2. srp 2019

Jsem v 36.tt a naše zaltíčko je hlavou nahoru. Má už přes 2,5kg a prý už se nejspíše neobrátí. Já jsem se dlouho nemohla smířit s myšlenkou, že bych rodila císařem, když mi řekli, že je obráceně a včera mi volala má doktorka, že vzhledem k tomu, že jsem zvládla dobře první porod (syn byl sice velký 3,8kg a já byla dorvaná, že mně museli šít 2 hodiny a na druhý den znovu a za měsíc opět) nevidí důvod proč nerodit přirozeně. Já se toho ale bojím jak čert kříže.
Vy, které jste měly děti také KP, napište prosím vaše zkušenosti a zážitky z porodu ať už přirozeného nebo císařským řezem.

zuzajulie
6. srp 2019

@verunka_korunka ahoj, koukla jsem na termin a rikam si, jestli se treba nepotkame v porodnici, ale predpokladam, ze budes jinde :D no mne se taky zatim neotocila, nechce se ji vubec a v noci se chtela snad prdkou prorvat ven :D ale jeste je cas...

barbora_rozek
autor
6. srp 2019

ženy, jak jste to měly ke konci těhotenství s pohyby? Dnes se malá mele od 4 hodin v kuse a je to teda brutus. Jednak u nás máme bouřku, ale mám strach, jestli se nechce otočit a něco jí nebrání. Příjde mi, že je na vodorovno -cítím nožky i ručky...

pavca1982
6. srp 2019

@barbora_rozek Syn se asi taky snažil otočit byl šikmo a někdy napříč. Cítila jsem taky i ručičku a nožičku. Ale byl veliký a nešlo to. Já mu i pomáhala kolikrát. Dál se to nepohlo.

barbora_rozek
autor
6. srp 2019

@pavca1982 no mně taky příjde, že jí to nejde a to pomáhám co se dá

kspp1
6. srp 2019

@barbora_rozek já jsem vypozorovala, že když jsem unavená, skoro se nehne, ale jak jsem odpočatá, tak řádí, Teď má ve zvyku boulit se hlavičkou, mám na břichu už snad nějakou vnitřní modřinu.

teckadvojtecka
6. srp 2019

@tehulkamaminka Já jsem měla první dítě císařem. Druhý a třetí porod byl normálně. Děti jsou od sebe 2 roky a dva měsíce, 2 roky a 3 měsíce. Když jsem byla těhotná nebo rodila, tak jsem o jizvě ani nevěděla.

pavca1982
6. srp 2019

@barbora_rozek Ještě jsem si uvědomila co mě při porodu KP hrozně moc vadilo. Při každé kontrakci ten strašný tlak na žebra vlevo.

lucaz
6. srp 2019

Moje první slečna KP a ještě hloupě vzpříčená, takže dr. vyloženě doporučil sekci... další 3dítka šla přirozeně(hlavičkou) vše bez problémů... porovnavat se to moc vlastně nedá.při prvním porodu mi bylo 24, měla jsem o 15kilo míň, fyzičku docela jinde, takže císař...rekonvaleacence byla pohodička a, dost možná víc,než poporodni poranění o 6let. později při 3.porodu 4kilové slečny.

misule79
6. srp 2019

@barbora_rozek já jsem svou první dcerku také rodila koncem pánevním. Měla 48 cm a 3100g. Porod byl úplně v pohodě. Sice mě museli hodně nastřihnout, ale pan primář mě zašil tak pečlivě, že moje gynekoložka žasla. Prý by vůbec neřekla, že jsem před šesti týdny porodila 😉 Řekla bych, že i ty porodní bolesti byly mnohem snesitelnější, než u druhé dcerky, která byla hlavou dolů. Vůbec se nebojte, pokud je zkušený porodník, vše zvládnete 😎 Přeji hodně štěstí 🍀

barbora_rozek
autor
7. srp 2019

Není mezi vámi některá, která rodila KP na Vsetíně?

veronica891
7. srp 2019

@pavca1982 ono to je asi o pripravenosti, ja fakt byla pripravena na cisar a normalniho porodu sem se diky dr bala jak cert krize, navic mi dr rekla u nas v nemocnici s timhle porodem ma zkusenost jen jeden nebo dva doktoři a ze bych musela mit sakra stesti aby tam zrovna byli...ani nevite jakej sem mela strach ze se neco pokazi, a kdyz se trochu zasekla hlavicka, coz sem do ty doby nevedela ze je vice mene normalni, tak v tu chvili sem malyho videla uplne jinde ale ne v perince u me v naruci 😪
A nozky se spravily, to nic, ale ty podlitiny byly teda sileny, chudak, asi si pri porodu taky uzil svy, jinak kdyz to zhodnotim zpetne, kdybych nebyla od dr tak vyplasena a nemela v hlave jen spatny scenare, tak by se to asi dalo, sice bolesti jiny...prislo mi ze je jakoby sirsi, ze vic tlaci vevnitr do mne a vic sem citila jak pri kaudym tlaceni o kousicek popoleze ven, to u prvniho nebylo, tam sem 3x zatlacila a byl venku ze ani nevim jak 😉

pavca1982
7. srp 2019

@veronica891 Já se zase bála sekce jak čert kříže.😉Našla jsem si kvůli tomu porodnici v Rakovníku hodinu cesty od nás. Právě kvůli zkušeným porodníkům. Strašit jsem se nenechala. Jak s tím někdo začal okamžitě taky přestal, protože jsem to nechtěla poslouchat. Porod byl vyvolaný a až 9 dní po TP takže to bylo celé naplánované. Byl u toho i primář.😉

lucy1994
7. srp 2019

@barbora_rozek Neporodila si už? :D Mně se takhle syn celý den strašně vrtěl den před porodem, nebo teda vlastně ten den, o půlnoci praskla voda (6 dní před plánovaným císařem). Myslím, že se chtěl otočit, ale byl dlouhý, já jsem prcek prťavá, po vytažení měl jednu nožičku u hlavy jak akrobat :D Prý se miminko může otočit i těsně před porodem při kontrakcích, u nás to ale tak bohužel (nebo třeba bohudík) nebylo.. 🙂

barbora_rozek
autor
8. srp 2019

@lucy1994 nene, stále se držím po kupě. Sice včera doktor natočil vysoké ozvy, tak jsme pak točili ještě jednou a prý už v normě

veronica891
8. srp 2019

@pavca1982 no ja sem se vydesit nechala, sem dr verila no, ja mela stanoveny termin sekce na 19 zari, 18 zari rano sem mela nastoupit do nemocnice,ale drahousek se rozhodl jinak, 17 zari sem v 9 vecer jela s mirnyma bolestma a malej po tom co sem absolvovala kolecko na hekarne, v 0:10 mi rupla voda, pak sem si po svych musela dojit na operacni sal, kde me pekne privital anesteziolog a dalsi personal, lehla na stul, kde mi rekli ze uz je pozde, malej se musi narodit normalne, tak sem se zvedla, cupitala na porodni sal, a malej byl v 0:40 veku, fakt fofr, stihla sem toho hrozne moc za 30 minut 😀ale byla sem totalne vynervovana, vystrasena, brecela sem, kricela sem...proste diky tomuhle co se delo, uz porodnici nechci vider a nedej boze ze by ditko bylo opet obracene...

pavca1982
8. srp 2019

@veronica891 Jsem zdravotník tak jsem to brala asi i trochu jinak. Mě právě voda držela a tak je to u porodu KP správně. 👍

floruska
9. srp 2019

@barbora_rozek no mám 4 děti první šly normálně první porod byl nejhorší nejdelší nějakých 22 hodin malá 4500gr,53 cm,2 a 3 porod taky normálně kluci 4200 a 4100gr oba 52 cm,porody typu vyprdnout a ihned domů vše zcela ok až ten 4-ty Terinka prostě se netočila ale já i můj Dr jsme byli zajedno že to i KP odrodim normálně,ale měla jsem opravdu strach aby bylo vše ok a nakonec mě takto nechtěli odrodit ani v jedné nemocnici ale přišlo mi to že to jen byla jejich jakoby lenost ne že by to neumeli nakonec mi teda naplánovali císaře malá 3700 gr,51 cm a jako opravdu zvláštní se probudit když jste vyklepana jestli se vůbec proberete bříško nikde a miminko taky nikde a potom když se musí vstávat to tedy zrovna nelechta ale dá se to přežít zase jiná zkušenost ale pokud to srovnám přirozený porod 100%lepsi

blondynka400
10. srp 2019

@veronica891 to je zajímavé, pro mne byl porod KP (myslím tím druhou dobu porodní) mnohem příjemnější než hlavičkou. To mne tam pořád ta hlava tlačila a nějak mne to štvalo 😅 To strašení je hrozné, jak pak má mít člověk čistou hlavu.... Jo a ty "žabí" nožičky, to mají všechny KP, i když se narodí CS. Vůbec by se po porodu neměly měřit, ale stejně se to pořád dělá ☹

@floruska v jakém roce to bylo? Myslím to čtvrté těhotenství? Docela mne zaráží, že jako vícerodička jsi nenašla vhodnou porodnici. Já tenkrát obešla všechny pražské porodnice, všude u mne udělaly jako u prvorodičky vraha svého nenarozeného dítěte, fakt humus první kategorie. Takže jsem jela 100 km daleko....

floruska
11. srp 2019

@blondynka400 bylo to letos v lednu,malá bude mít za chvilku 7 měsíců,no jako nemělo by to být takový přístup typu mě se prostě nechce,nějak jsem nebyla ztotožněna s tím že se malá prostě nepretocila a i Dr jsem se na to pořád ptala, ještě mě i strašil že je málo plodové vody,no celkově bylo to těhotenství náročné páč tam byla i cukrovka,no ale zase je to jiná zkušenost,a člověk by asi strach mít neměl jenže tohle se snadno řekne zvlášť pokud je to první porod a tělo neví do čeho jde

blondynka400
11. srp 2019

@floruska já si toho hodně pozjišťovala, takže jsem byla přesvědčená, že to dám, a že to bude ok. Ale ten přístup ze strany doktorů mne poté úplně odrovnal, k tomu i přístup rodiny, který byla též proti přirozenému porodu a tlačili mne do CS. Už jsem nějak neměla sílu bojovat. A pak jsem se shodou náhod dostala k mému starému doktorovi, který mi docela ostře vysvětlil co blbnu a že to přeci dáme spolu přirozeně a dali jsme to 🙂 A vůbec jsem pak neměla pochybnosti, protože jsem mu prostě věřila...

pavca1982
11. srp 2019

@blondynka400 Náš žabka nebyl👍

floruska
11. srp 2019

@blondynka400 kdyby byl alespoň jeden z těch doktorů takto super ale tam to bylo já to prostě odrodit normální cestou nechci a přitom já chtěla ale teď jsem vděčná hlavně že malá byla v pořádku a že to nějak proběhlo

blondynka400
11. srp 2019

@pavca1982 fakt ne? To je asi výjimka 🙂 A byl celou dobu KP nebo ne? A jako polohu KP vůbec měl?

@floruska zpětně s tím člověk stejně nic neudělá. Hlavně, že jste v pořádku obě... 🙂

pavca1982
11. srp 2019

@blondynka400 Byl od 30tt. otočil se v kině. Polohu měl neúplnou. Jedna nožka pod sebou a druhá natažená nahoru k hlavě.

floruska
11. srp 2019

@blondynka400 že začátku se nedalo nic zaměřit a dalo by se říct že ano KP celou dobu a hlavička nahoře a dupka dole,jj ted už je to jedno ale i tak jen kvůli lenosti doktorů by se císař dělat neměl, měla jsem z něj takovou hrůzu že jsem si i představovala že se třeba pak neproberu vůbec,a můžu být ráda že se dobře hojim Dr říkala že tam není znát žáden řez,a malá je úplně zlatá,teď máme ty malé Mimi starosti kdy nás trápí zoubky,a už máme zvedací a skoro chodící období,chtěla jsem sice déle klidně ležící Mimi ale asi jsem to čekala že bude taky rychla

jezz1e
11. srp 2019

Ono to zas jen úplně o rozpoložení a odvaze rodičky není, moje sestra rodila KP čtvrté dítě a původně plánovala dokonce rodit i tak doma (což tedy naštěstí její PA odmítla).Předtím měla 1 císaře a dva přirozené porody a byla odhodlaná to zvládnout znovu přirozeně. Jenže asi po 6h se porod zastavil, takže nakonec se dělal císař. Což je asi fakt ta nejhorší varianta.

blondynka400
11. srp 2019

@pavca1982 tak to možná bylo tím, že si na těch nožičkách úplně neseděl a ne celou dobu....

@floruska u mne jsem jí právě celé těhotenství neviděla jinak než s hlavičkou nahoře.Ani si nejsem vědomá, že by se někdy o nějaký obrat pokoušela a to jsem zkusila snad všechno 😀 Když ono pro ně je CS jednodušší, než se natahovat s KP, navíc když to ještě pořádně neumějí a horzí jim, že je pak někdo bude honit k soudu. Navíc kde se to mají ti mladí doktoři naučit, když to ti staří neumějí.. .-/ Je to takový začarovaný kruh. Mimi starostí závodím 🙂

@jezz1e proč nejhorší varianta? Co je to porod se zastavil? Že najednou nebyl žádný posun? Jestli mělo mimi ozvy normální, není to důvod k CS, ať se to tedy běžně dělá...

floruska
11. srp 2019

@jezz1e no proč nejhorší varianta.?aspoň věděla do čeho jde když už jeden měla,asi si nedovedu představit mít více porodu a všechny císařem

floruska
11. srp 2019

@blondynka400 no něco na tom bude je to pro ně jistě jednodušší,no jelikož je to poslední Mimi tak si to užívám pořád uspávání na rukou 😁někdo to sice odsuzuje ale to je to nejmenší co mohu udělat dat co nejvíce lásky a mojat než vyroste,rychle to všechno utíká

sobist
11. srp 2019

@teckadvojtecka Ahoj, sice jsem taky za vaginální porod, ale ne v každém případě. Já si nechala píchnout epidural (a ne, fakt pro každého nejsou porodní bolesti snesitelné) a ten mi prosákl - najednou bylo nejen po bolesti, ale taky jsem necítila nic od pasu dolů a nemohla tlačit. I tohle se může stát a rozhodně to není nic příjemného. Syna že mě vytáhli, vše je ok, ale kdyby mi tehdy dali vybrat, nechala bych se říznout. To, že to dobře dopadlo bylo podle mě taky dost o štěstí.

I když to tady s tím razenim myslíš dobře, rizika jsou u všeho. Stejně jako následky. Mě třeba pak ještě praskly stehy po nastrihu dvakrát a léčila jsem to víc jak tři měsíce, věčně to bolelo a omezovalo v pohybu.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru