Pozitivní streptokok v těhu a příznaky porodu

ruzicka06
30. led 2019

Ahoj! Měla bych 2 dotazy...
1.) Mám pozitivní stěr na streptokoka (nyní jsem 37. tt). Dr. mi bylo řečeno, že u porodu v první době porodní musím v porodnici dostat kapačku s antibiotiky, aby se zabránilo přenosu infekce na miminko při průchodu porodními cestami. Jsem prvorodička, takže spíš počítám s tím, že v porodnici strávím třeba několik hodin...jenže co když by se stalo, že by porod šel dost rychle a kapačku by mi třeba ani nestihli dát?? Na druhou stranu zas ale nevím, jak dlouho trvá podání takové kapačky...Prosím o vaše příp. zkušenosti, jak se to v takovém případě řeší.
2.) Dále mě zajímá, když rodičce prvně místo kontrakcí praskne plodová voda, kolik jí tak asi vyteče? Bojím se, abych to poznala. Omlouvám se, snad to není hloupý dotaz...ale prý může voda i postupně odtékat.

leniczka23
30. led 2019

@ruzicka06 Neboj se, kapacku stihnou..vykapani trva asi tak pul hodky az hodku a to je opravdu mala sance ze by si rodila tak rychle..neboj se nic.
Kdyz ti.praskne voda, poznas to. Unik je tezsi poznat, ale pokud rupne v terminu je temer nemozny abys to nepoznala..je ji opravdu dost a na vic citis vetsinou lupnuti.
Preji pohodovy zbytek tehu a rychly porod podle predstav😊

ruzicka06
autor
30. led 2019

@leniczka23 Jo snad máš pravdu a podání kapačky se stihne. To mi taky už dost známých říkalo, že to musím poznat, když odteče. Ale spíš se bojím toho, jak to poznat, když by postupně po troškách odtékala...no pevně věříme tomu, že vše dobře dopadne a brzo budeme mít doma to malé štěstí! Děkuji moc 🙂

stef9328
30. led 2019

@ruzicka06 ahoj, v prvnim tehotenstvi,jsem taky mela pozitivniho streptokoka,ale jelikoz miminko nebylo otocene hlavickou dolu jsem mela naplanovane cisare, jenze miminko se rozhodlo jit na svet o 11dni driv a to opravdu velmi rychle. Hned co jsme dojeli do nenocnice,mi delali monitor a u toho silnim tlakem mi praskla voda v leze,to urcite poznas nemusis se bat(proste to z tebe vystreli) a nestihlo se dat zadne antibiotika,za 15min od prasknuti vody mala byla na svete,porodila jsem koncem panevnim,takze hlavicka sla posledni. 48hodin po porodu ji kontrolovali kazde rano a vecer zda je vse vporadku a opravdu bylo. Takze sance ze se nakazi je mala,ale lepsi by bylo asi podat ty antibiotika vcas. Vse bude dobry,preji krasny a rychly porod. Nas to ceka za 6tydnu😊

ruzicka06
autor
30. led 2019

@stef9328 Tak to je super, že u vás to naštěstí dopadlo vše dobře a mimčo bylo i tak zdravé! Jo taky věřím, že snad bude vše v pořádku u nás...no ale popravdě mě vyděsilo čím vším by se mohlo miminko nakazit kvůli tomu streptokovi - to je tak když si přečteš na netu chytrý články a pak se akorát vyděsíš...teď vím, že jsem si to raději číst neměla. Moc děkuji a také přeji, ať to u vás dobře dopadne!! 🙂

stef9328
30. led 2019

@ruzicka06 Opravdu nejlepsi necist a uz vubec necist kdyz se narodi (opravdu az se teprv narodi zacnou opravdove starosti)ale opravdu necist nic na netu,protoze kazde miminko je jine a kazda maminka resi situace jinak. ...ale kdyby nahou byl porod rychli a nestihlo se,neboj bude vse uplne vporadku,sance je velmi mala,ze by se miminko nakazilo.

hanih
30. led 2019

Já měla streptokoka ve druhém těhotenství. První porod jsem měla celkem rychlý, tak jsem se taky zajímala, jak je to s kapačkou. Doktorka mi řekla, že kapačka se musí dát nejméně čtyři hodiny před narozením dítěte, jinak je na nic. Antibiotika se totiž musí dostat až k miminku, což trvá. Ale u rychlých porodů je riziko nákazy výrazně menší, protože miminko se nezdrží moc dlouho v porodních cestách (čím déle je v porodních cestách, tím větší je riziko nákazy). Pokud se antibiotika nestihnou, miminko je pravidelně a pečlivě kontrolováno. Četla jsem tu, že některé maminky si v takovém případě vydupaly krevní testy, aby bylo hned jasné, jestli miminko je a nebo není nakažené. U mě se to nakonec vyřešilo samo - týden před porodem jsem dostala zánět dutin, takže antibiotika jsem stejně musela brát. Doktorka volala do porodnice, kde jsem měla rodit, a domluvila se s nimi, jaká antibiotika pro mě budou vzhledem k situaci nejvhodnější. Nakonec jsem za to byla i ráda, protože porod byl fičák, z příjmu jsem jela okamžitě na sál a ani tam jsem se moc nezdržela 🙂

ruzicka06
autor
30. led 2019

@stef9328 Já vím, lepší je nic nečíst...z toho důvodu už taky nechodím pomale ani sem na koníka...moc děkuji, jsi hodná!

ruzicka06
autor
30. led 2019

@hanih Tak hlavně, že to u vás dobře dopadlo nakonec!

no_title
30. led 2019

Ohledně vody... neboj, to fakt poznáš. Já chodila do porodnice průměrně 2x týdně kvůli doměle odtékající vody, samozřejmě to nic nebylo, jen jak se tomu říká "pláč dělohy" 😀 prostě občas se stane ke konci, když se to blíží že má člověk trochu víc mokro... ale pak mi ta voda opravdu praskla, vstala jsem ze sedu a najednou ze mě vyplulo ohromné množství vody. A pak už tekla furt víceméně proudem. To fakt poznáš, neboj 🙂. Když praskne voda, teče to pořád.
Na toho streptokoka doporučuju užívat Lichořeřišnici

makronka222
30. led 2019

Ja stihla po prijezdu jen kapacku + na me dali pasy se snimanim ozev ditete (sono?) hele 15-20 min a letela jsem na sal. Vodu mi praskla az pa na sale. Ja otevrena na 9cm, dite skoro venku, voda nic. Rikali, ze kdyby se atb nestlihli, dala by se pak injekce i diteti (jestli ji dali uz nevim) u me nastal porod driv, na testy ohledne streptokoka jsem mela jit az dalsi den, nestihlo se

kuldacz
30. led 2019

Mně kapačka nestihla dokapat, jediné, co jsem poté řešila navíc oproti ostatním - po celou dobu v porodnici jsem měřila a zapisovala každé 4 hodiny malému teplotu a každé zvýšení jsem měla hlásit, jinak nic...

urtica
30. led 2019

Ahoj, riziko onemocnění miminka při přenosu GBS je opravdu velmi nízké. https://jemnezrozeni.cz/2017/09/22/streptokok-s...

sasui1
30. led 2019

Zvazuji jestli vubec do diskuze prispet... Mas pred porodem a tak ti nechci licit hruzne scenare takze snad ti ma zkusenost prida na jistote nez na stresu 😁
Mam za sebou 2 porody. Poprve streptokok pozitivni. Podruhe ne. Takte u prvniho podany ATB. Prvbi trval 3h. Druhy 45min (takze to snad neni az tak dlouho jak nekdo psal ze se dite nestihne nakazit) kazdopadne u obou deti do 24h se objevili priznaky "nakazy" a infekce. Projevovalo se to teda tak ze deti byli nadmerne spave. Nechteli pit (ale predtim celou noc prvni prorval ze chce jist a ja nu nemela co dat. Pak si hodil sloficka 😁) po zjisteni zanetlivych hodnot byli prevezeni na neonatologii (diky bohu jsem si vybrala porodnici s timto oddelenim "kdyby nahodou") takze jsem je mohla navstevovat pres chodbu. Blbe je kdyz nemocnice oddeleni nema. Potom odvezou miminko a maminka musi cekat az bude pro ni volne misto. Detem pichli ATB do zily. Po 3 dnech je odpojili byla jsem s nina jeste v nemocbici. S prvnim nas pustili po 11 s druhym po 9 dnech.
Dnes maji 5 a 2 roky. Zadne nasledky to na nich nenechalo. Me to "zkazilo" vzdy dva tydny v lete ptz jsem v tom vedru byla zavrena v nemocnici. A po tom co chodis na JIP a vedle v inkubatoru bojuje o zivot sotva kilovy drobecek a tve dite ma "jen" hadicku v cele si rikas ze to vubec neni zadna tragedie.
Takze nechci te tim vystrasit ale jen ti rict ze i kdyby se nahodou stalo ze se dite nakazi. Tak po releceni mas doma za dva tydny krasne miminko se kterym sis jen dyl polezela v nemocbici 🤗

sasui1
30. led 2019

Jej. A jeste abych dodala kdyz jsem se dr. Ptala PROC? Kdyz me byla uvedena miziva sance nakazy PROC? Obe deti. Tak mi teda na to jen rekla "to se tak nekdy stane" 🤣 🤣 🤣 takze holky ja vylepsila ty statistiky a vzala to na sebe 😉🤣🤣🤣

ruzicka06
autor
31. led 2019

@no_title @makronka222 @kuldacz @urtica @sasui1 Holky, díky moc za vaše zkušenosti! Třeba se bojím až přehnaně moc, ale jak říkáte...musím věřit, že vše bude v pořádku! Jsem ale holt prvorodička, tak mám strach vlastně tak nějak ze všeho. Ale snažím se myslet pozitivně a doufám - a určo to tak bude, že prcek bude v pořádku. Takže díky! 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru