Trauma z prvního porodu - co Vám pomohlo u dalšího?

urtica
27. říj 2018

Ahoj všem. Obracím se zejména na ty, které měly , popř. traumatický porod a ten další se jim povedlo zvládnout bez jizev na duši. Můj první porod byl velmi náročný - nešlo při něm sice o život, ale ze svého pohledu jsem si sáhla na dno a dlouho jsem si tak myslela, že zůstaneme u jedináčka. Nakonec jsme se rozhodli pro druhé - aktuálně jsem ve 27 tt a pomalu ale jistě mě začíná jímat hrůza...k porodu mám domluvenou přítomnost duly (soukromou PA jsem začala bohužel shánět až příliš pozdě - v době, kdy jsem se začala poptávat už neměly místo), jsem přihlášená na kurz hypnoporodu. Přemýšlím, co dalšího by mi mohlo pomoct. Uvítám zkušenosti, co pomohlo Vám...děkuji za případné tipy.

vikinkav
6. lis 2018

@urtica jeste letos? Ja asi stihnu az pristi rok kdyz vypisou terminy, jednodenni bych asi mohla zvladnout. Myslim, ze to bude stat za to. Uz i knizka mi dost pomaha, dodava sebeduveru 🙂

urtica
autor
6. lis 2018

@vikinkav Jj, je to někdy začátkem prosince v Praze...termín mám na konci ledna, takže už moc času nezbývá. Knihu jsme tedy nekupovala, myslíš, že se vyplatí?

urtica
autor
6. lis 2018

@vikinkav Aha, koukám, že jsi ve 13 tt, to jsi začala brzy, já jsem ve 28..

vikinkav
6. lis 2018

@urtica jsem zatim na strane 60 ale libi se mi, je takova pozitivni. Ja jsem ctenar a rozhodne mi to dalo zatim vic nez nejake clanky a utrzky co jsem cetla. Jestli jsi z Prahy, muzu pujcit, do konce listopadu mam precteno, na cely prosinec muze byt tvoje ;) pak se k ni budu mozna vracet pred porodem ale mam termin az v kvetnu

vikinkav
6. lis 2018

@urtica ano ja uz nad tim premyslela jeste pred otehotnenim 🙂 a ted resim porodnici tak se mi to nejak spojilo a vsechno zkoumam

dora13
6. lis 2018

Myslim, ze vlastni asistentka/dula je zaklad, proste mit u toho porodu nekoho erudovaneho, kdo tomu rozumi. A taky jak uz tu padlo, tak knizka Hypnoporod je fantasticka, je v ni strasne moc informaci, afirmaci, hrozne mi zmenila pohled na porod. Drzim palce, at to jde hladce, ja mela druhy porod diky tem dvema zminenym vecem fakt bozi, dodnes na nej vzpominam 🙂

tynka9
6. lis 2018

trochu se háčkuju do diskuze... sice na počátku 2. trimestru, takže času stále dost, ale snažím se se sebou nějak pracovat.. první porod byl ani ne rok zpátky a pokud by malý nebyl "svéhlavý", tak šlo všechno krásně a hladce... kontrakce bolely, co si budeme povídat, ale s tím jsem počítala a nebylo to tak strašné, že bych z toho měla trauma. PA a Mudrům se nelíbil monitor, tak jsem skoro celou první dobu porodní strávila na monitoru, ale i to bych brala, protože mi šlo hlavně o to, aby malý byl v pořádku a monitor mi ho hlídal...

Už bylo vše nachystané, už jsem i mohla tlačit podle potřeby, protože tělo už tlačilo, když najednou humbuk - malý nešel ven se skloněnou hlavou, ale zpříma, tudíž měl moc velký obvod hlavičky a cestu si spíš zavíral. Prosili mě, abych pocity na tlačení zkusila rozdýchat. Kdo někdy rodil, ví, jak je to těžké. Někdy se mi to dařilo, někdy ne. A tam je asi zakopaný pes - prostě mám pocit, jestli jsem něco nemohla udělat líp, jinak.. přesvědčuju se, že jsem udělala naprosté maximum, ale prostě tam je nějaký blok (ač se to zdá jako banalita)... porod nakone skončil kleštěma, protože malému v kontrakcích hodně klesaly ozvy a přestávalo se mu dařit. Z toho ani takové trauma nemám, prostě lékaři dělali, co mohli, abychom oba byli v pořádku. Malý skončil s mírnou hypoxií na den v inkubátoru, ale jinak je naprosto v pořádku, je to neskutečně hodné dítě, moc si ho užíváme. Já nastřižená, šitá uvnitř i zevně přes hodinu a půl. Vše se během šestinedělí zahojilo, vše je už v pořádku... jen prostě ten blbý pocit, jestli jsem něco nemohla udělat jinak, aby to hladké bylo a jak si teď najít správnou cestu, a jít do porodnice znovu s pozitivní myslí a nadhledem, jako když jsem tam šla poprvé...

urtica
autor
6. lis 2018

@dora13 Děkuju, já u prvního porodu dulu měla a asi to bylo lepší než bez ní, ale úplně mi nesedla, v několika momentech mě zklamala...to se ale vyvrbilo až během porodu, před porodem jsem vůči ní žádné výhrady neměla.. Pravděpodobně ale kdyby ten porod probíhal hladce, bych z ní zklamaná nebyla. Jinak jsem na tento porod chtěla soukromou PA, ale bohužel jsem začala hledat až kolem 20 tt a ukázalo se, že všechny , které mi byly doporučeny už mají v daném termínu obsazeno - skoro mi připadalo, že kdo chce svou PA, musí hledat po zaschnutí testu 🙂)

urtica
autor
6. lis 2018

@vikinkav Děkuju, to je od Tebe milé🙂. Z které části Prahy jsi?

urtica
autor
6. lis 2018

@tynka9 Chápu...myslím, že trauma je právě o tom, že rozumové zdůvodnění mj. moc nepomáhá. Měla jsem 2. dobu porodní velmi rychlou a vůbec si neumím představit, jak někdo dokáže to nucení na tlačení zastavit nebo zpomalit (ani jsem tedy nepochopila, jak funguje řízené tlačení - leda snad, že kontrakce ustanou a matka tlačí silou místo kontrakcemi) - já měla pocit, že mě to roztrhne vejpůl, fyziologicky jako kdyby měl člověk velmi silný průjem - ten se taky nedá ovládat.

vikinkav
7. lis 2018

@urtica z prahy 9, kdyztak napis zpravu a dohodneme se

urtica
autor
7. lis 2018

@vikinkav Tam se pohybuju 🙂 - jsme z Prahy-východ, ok, díky

tynka9
7. lis 2018

@urtica právě to je u mě ten kámen úrazu. Prostě tělo tlačilo, co mohlo a já musela jít proti, protože jsem chtěla dát našemu chlapečkovi ještě čas, aby se dobře narotoval... a opravdu snažila jsem se, co to šlo, ale prostě to někdy nešlo... ten porod (pokud jde vše ok) je prostě vymyšlený dobře, a tělo funguje dobře... potíže je pouze při takových komplikacích...

jennyska
3. pro 2018

Ahoj @urtica a ostatní těhotné maminky. Už nějakou dobu máme na koníkovi Online poradny s odborníky - nyní se tedy můžeš optat i porodní asistentky v naší poradně https://www.modrykonik.cz/forum/category/poradn...

Všechny otázky jsou u nás v poradnách zdarma a anonymní a každý z odborníků odpovídá téměr denně 🙂 Navíc, Tvoje otázka pomůže i dalším maminkám, které něco podobného řeší také.

Věřím, že Ti naše porodní asistentka dobře poradí a pomůže.
Hezký den přeji! 🙂
Jennyska
Modrý koník team

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru