VBA2C. Přirozený porod po 2 sekcích. Kdy, kde, jak, s kým?

miranda77
3. bře 2011

Máte někdo zkušenost s přirozeným porodem po dvou sekcích? Kdy, kde, jak a s kým?

beagel500
11. kvě 2017

Porody po sekcich se zabyva riziková ambulance v KNI Liberec s Dr.Bydžovská I., a Dr.Zemanová D.

http://www.fmmolomouc.cz/pdf/fmm2016-postery.pdf

Moravská konference fetomaternální medicíny - ABSTR
AKTA
Olomouc, 11. listopadu 2016

VAGINÁLNÍ POROD PO CÍSAŘSKÉM ŘEZU
Bydžovská I., Zemanová D.
KNL a.s., Liberec
Dle doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO
) je za optimální počet ukončení těhotenství
císařským řezem považováno 10 až 15 %. Vyšší procen
to nijak nezlepšuje novorozeneckou mortalitu a
závažnou dlouhodobou morbiditu dětí. Naopak byly pr
okázány pozdní důsledky jako vyšší riziko
výskytu astmatu, alergií, autoimunitních onemocnění
, diabetu, obezity, hypertenze, ale i nádorových
onemocnění. Z pohledu matky přináší tento operační
porod riziko nejen peroperačních komplikací,
ale také riziko pozdních komplikací jako je snížená
plodnost, poruchy placentace, poruchy
menstruačního cyklu, chronické bolesti apod. Přesto
počet těchto operačních výkonů stále roste,
zejména ve vyspělých zemích. V České republice bylo
v roce 2015 císařským řezem ukončeno 26,3 %
těhotenství. Naše prezentace analyzuje a srovnává t
oto operační ukončení těhotenství v roce 2013 a
v období od listopadu 2015 do září 2016 na našem pr
acovišti, kdy došlo k poklesu počtu císařských
řezů z 24,6 % na 15 %. Blíže se zaměřujeme na skupi
nu pacientek rodících po předchozím císařském
řezu, kde jsme dosáhli poklesu císařských řezů z 68
% na 45,6 % ve prospěch vaginálního porodu, kde
počet stoupl z 32% na 54,3 %. V roce 2016 dokonce p
orodily vaginálně 2 pacientky po dvou
císařských řezech.

beagel500
11. kvě 2017

@petruse82
O Rakovniku jsem někde cetl zminku take, ale nakonec jsem to ani nezkousel. Do Liberce to mame z domova z Prahy cca k 1,5 h cesty, ale byť by člověk možná takto velkou nemocnici třeba v jiné situaci nehledal, či nepreferoval, přeci jenom jsem v teto situaci volil něco většího se zázemím. Tak si myslim, že to má i s dojezdem smysl a nenechat se odradit vzdáleností. Než jsem se dostal na nadstandard a první noc před porodem, jsemnebyl s maminkou, ale přes deny ano. Tak jen info pro fotříky, na cenově rozumne bydleni v relativní blizkosti nemocnice: https://inter-hostel-liberec.hotel.cz

beagel500
11. kvě 2017

@kacitka7 A optat se jinde? Asi to za to stoji. Dale proc posunuty termin najednou?

kacitka7
12. kvě 2017

@beagel500 No jinde me vezmou rovnou na cisar a termin je vubec nebude zajimat 😔
Protoze v Ostrave berou jako primarni prvotrimestralni screening. A tam jsem holt mela mimco vetsi a termin vysel 8.kvetna oproti PM 15.kvetna. To, ze od te doby uz mam mimco naopak vzdycky cca o 1-2 tydny mensi, nez by melo byt, bohuzel nikoho nezajima. Ale zatim mam jeste chvili cas. Porad verim, ze nam to vyjde.
Po domluve s dulou jsem si asi pred hodinkou dala ricinovy koktejl. Pokud pry je miminko pripravene, spusti se porod. Pokud neni, maximalne me to prozene. Tak uvidime 🙂

beagel500
13. kvě 2017

@kacitka7 Krnov? Brno Bohunice? Liberec? No nic jineho moc tady nepadlo. Jinde opravdu sekce i mnohde s bonusem sterilizace.

kacitka7
14. kvě 2017

Mam obrovskou radost, ze mohu rozsirit USPESNE rady bojovnic o vba2c. Vcera v 7:22 se nam prirozene narodila nadherna, zdrava Sofinka. Porod se krasne rozbehl po ricinovem koktejlu. Bylo to velmi emocionalni, skoro celou druhou polovinu porodu jsem nevim proc brecela. Dula mi rikala, ze si zpracovavam a prozivam i ty dva nepovedene porody pred tim. I kdyz to bylo hodne narocne ani jednou jsem nechtela cisar. A ted je to proste nadhera. Mit miminko porad u sebe, moct kdykoli zvednout hlavu a podivat se na nej. Obycejne veci, ktere ale pochopi jen zeny po cisari. Vsem zenam, ktere zvazuji tuto moznost muzu za sebe rict - ANO, bezte do toho, stoji to za to!!! A s naprostym klidem ted muzu rict, ze zena, ktera CHCE cisar, aby se "vyhla" bolesti je uplny blazen.
Kazdopadne moc dekuji za tuhle diskuzi, byla prvni nadeji a velkou podporou!

lulii
14. kvě 2017

@kacitka7 Já moc gratuluji. To se tak krásně čte......👏😉

miranda77
autor
15. kvě 2017

@kacitka7 jsem opět naměkko ... gratulace a velké díky za sdílení!

kolka88
15. kvě 2017

@kacitka7 Gratuluji! To je paráda... Tichá závist 😉

beagel500
15. kvě 2017

Hodně štěstí!!!

yerry
15. kvě 2017

@kacitka7 moooc gratuluji a trošku tiše závidím. Já jsem chtěla přirozený porod po první sekcí a takže jsem přirozeně rodila, ale malá měla hlavičku špatně natočenou a šla čelem, porod dlouho nepostupoval a musela jsem opětovně na akutní sekci 😢 i tak si miminko moc užívám ale chtěla jsem zažít ty první chvíle které u sekce prostě nejsou....

helcas
16. kvě 2017

@kacitka7 uzasne! moc grautuluji, miminku do zivota preji to nejlepsi 🙂

kolka88
19. kvě 2017

@kacitka7 A až budeš mít chvilku, mohla bys prosím napsat, jak se porod rozjížděl a jak ses cítíla po tom ricinovém koktejlu (jizva a tak) ? Jsi hodně odvážná, žes do toho šla... Jinak ještě jednou gratulace a hezky si se užívejte a sžívejte 🙂

kacitka7
19. kvě 2017

Moc dekuji vsem! Jeste ted jsem z toho ze se to opravdu povedlo uplne paf 🙂 A cim dal vic si uvedomuji rozdil v tom, ze vaginalni porod je naprosto prirozeny proces, na ktery je kazda zena pripravena a cisarsky rez je proste vazna operace. Ten rozdil v regeneraci je uplne propastny.
Co se tyce ricinoveho koktejlu - ja nemam pocit, ze by to bylo neco nebezpecneho. Koneckoncu vymyslela ho porodni asistentka, porodni asistentka kterou sleduji na fb jej take pouzila, v Krnove ho pry maji primo v porodnici a sestry ho davaji, kdyz se nerozbiha porod. Ricinovy olej je jedovaty az v uplne jinem mnozstvi, nez se dava do koktejlu. Konzultovala jsem to i s dulou a ta mi rekla, ze pokud jsme s miminkem pripraveni, pokud ne tak me to jen prozene. A my byly 🙂
Ve 4 hodiny jsem vypila koktejl, v 7 jsem zacal citit male bolesti a v 9 uz jsem se nemohla divat na televizi. Sla jsem do vany a bolesti neustaly, naopak se pote zvyraznily. Porad jsem se bala, ze to jsou jen poslicci, ale o pulnoci jsem se pozvracela a bylo to jasne. Do porodnice to mame pred hodinu, nechtela jsem jet prilis brzy, ale kvuli rizikum ani pozde, takze jsme tam dorazili nekdy okolo 2 v noci. Porod hezky rozbehly, otevrena na 3 cm. Dle meho prani me zbytecne nevysetrovali. O pul 7 otevrena na 8 cm a pak snad za ctvrt hodiny se slo na vec. Odmitla jsem rodit vleze a nastrih hraze. Aby mi PA pomohla s jeji ochranou dohodly jsme se na poloze v sede. Tlaceni bylo narocnejsi nez jsem cekala, dula i manzel mi byli velkou oporou. Obesla bych se asi bez poraneni, ale mala sla s rukou na hlave, takze jsem se nakonec roztrhla. Ale jen trochu (1.stupen), kdezto preventivni nastrih je automaticky 2.stupen. Okamzity skin-to-skin bonding trvajici 2,5 hodiny, dotepany pupecnik, mala se sama prisala asi po hodine. Vsechno se mi splnilo 😍
Citila jsem se tak dobre, ze jsme se v nedeli nechali propustit 🙂 Takze v sobotu porod a v nedeli doma. Nadhera!

kacitka7
19. kvě 2017

Jinak jizvu jsem necitila vubec, ani v I.dobe ani pri tlaceni. Bala jsem se toho, ale mela jsem stesti a bylo to uplne v pohode.

tetta
21. kvě 2017

Ahoj, kdo jste rodil v Liberci, měli jste svojí PA? Pokud jo, nenapsali byste mi prosím kontakt nebo jméno? Díky moc. Klidně sz.

jenysek
22. kvě 2017

@kacitka7 mě by zajímalo, jestli by se to dalo rozeznat, jako porodni bolesti od bolesti té jizvy??. Jsem také potřetí tehu a po dvou cisarich, jizva me nebolí v tehotenstvi vůbec, teď jsem devátý měsíc. Jsem tehu po 10 letech. Nevíte někdo, co v Roudnici nad Labem, jak to tam chodí ??, mám tam jít příští týden. Je tam primář Dr. Havlík, dočetla jsem se, že už také rodil po dvou cisarich?? Já si to nechci vyloženě vynucovat, ale zeptám se na možnost.

beagel500
22. kvě 2017

@tetta ahoj, svoji PA jsme v Liberci nemeli, ale ne i PA co byla cely druhy den pro nas byla velice empaticka. Nekde mame asi i jmeno, ale je byla to PA ze smeny v nemocnici.

beagel500
23. kvě 2017

@jenysek Zminka tu tusim jiz take o Roudnici v teto debate zaznela. Divil bych se vsak, kdyby to takto v Roudnici nakonec zakceptovali, nicmene velkou nadeji je 10 let odstup. Zatim co zde jako dokonane uspesne prirozene porody jsou zminene asi nejvice je to pruchozi v Ostrave, Brne a Liberci.

kacitka7
23. kvě 2017

@jenysek
Jsem si jista, ze pokud by doslo na rupturu nebo rozestoupeni jizvy, bylo by to urcite poznat. V takovych pripadech hlavne dochazi ke ztrate kontrakci. Takze ta bolest se zmeni.
Ma doktorka mi rikala, ze mensi nemocnice bez patricneho vybaveni do toho nebudou chtit jit. Me ve vysledku na Vsetine take odmitli, i kdyz jinak je to velmi progresivni nemocnice a poslali me do fakultky. Myslim, ze cestu musi prorazit velke kliniky, ktere si troufaji, ze by zvladly pripadne komplikace a pak teprve prijde odvaha do mensich nemocnic. Ale to bude podle me trvat roky.

smoldovka
23. kvě 2017

@miranda77 ja jsem po jedne sekci a muj gynekolog mi rekl, ze pravdepodobnost ruptury je nizka. A pak dodal, no tak budete mezi temi par procenty treba prave vy...strasne moc bych chtela vbacs ale nevim, je fakt ze i nizka pravdepidobnost je porad pravdepodobnost...

monulinulinecka
23. kvě 2017

@kacitka7 ach bože, já tu bulimie jak želva, mám 2 sekce a tretatko na cestě a přála bych si zažít to co ty, tiše závidím 😊a přeji hodně štěstí 😘😘😘

kacitka7
24. kvě 2017

@smoldovka
S prominutim, ale ten tvuj gynekolog bude nejaky kreten, ne? Proboha proc by sve pacientce rikal neco takoveho??? Takhle te strasit, to je hruza. Samozrejme, ze zde nejaka mala pravdepodobnost ruptury je, nicmene malinka pravdepodobnost ruptury delohy muze byt i u prvniho porodu, stejne jako je tady cela rada dalsich malych pravdepodobnosti vsech moznych rizik, ktera se mohou prihodit jak u prirozeneho porodu, tak ale i u cisarskeho rezu. Je dulezite si uvedomit, ze cisar je vazna operace, ktera rozhodne bez rizik neni. Nemusi ti sednout narkoza, muzes mit migreny (i celozivotne), po operaci hrozi tromboza, spatne hojeni jizvy, vznik srustu... Pri kazdem rozhodovani doporucuji poradne zvazit a nastudovat obe strany mince 🙂 Ale prirozeny porod po jednom cisarskem rezu je si myslim uz v podstate bezna praxe ve vsech porodnicich (pokud se samozrejme nevyskytnou nejake komplikace). Preji ti, at je to rozhodnuti tve (at uz jakekoli) a ne tveho gynekologa 🙂

beagel500
24. kvě 2017

@smoldovka @smoldovka
Dospel jsem k osobnimu pohledu na vec, ze clovek se musi sam rozhodnout zda chce prirozene rodit co nejblize domova i za cenu velke operace sekcí, nebo zda chce odrodit přirozeně a pro to udelat minimum v tom, ze popojede tam kde ho nechteji rezat a sterilizovt. Mnohde jsme toto slyseli jiz mezi dverma... Sytem takto nektere zeny donuti v teto situaci rodit doma a zene je v teto situaci jeste do vyssiho rizika v pripade komplikace.... To jsme odmitli a radeji popojeli.

marthart
25. kvě 2017

S nadšením čtu tyto příspěvky.Je šance rodit přirozeně po dvou sekcích v Praze?Budu mít odstup ale jen 19 měsíců.Ráda bych to zkusila dokázat.U prvního i druhého porodu jsem zvolila Mělník. První porod akutní sekce,bezdůvodně vyvolávaný v termínu.U druhého mi tvrdili,že to není problém.A nakonec mě ani na mé přání po 1.císaři a odstupu 3 roky přirozeně rodit nenechali,pořád děsili rupturou,radši to hodili na nadsazený velký váhový odhad.Prý by se mi musel rozjet porod sám.Péče a plánovaný císař byl na 1,vše super.Mělník má milý personál,krásné prostředí,ale bojí se komplikací.Tak bych teď zariskovala,chtěla bych zažít normální porod.

beagel500
26. kvě 2017

@marthart Zdravím, jsme také z Prahy. Průběh dost podobný:
1. porod v Neratovicich, kde došlo nakonec pro nepostupující porod k vyvolávání a následně slabším odezvám na monitoru a akutní sekce. 2. Porod plánovaná sekce v Neratovicí, neb odstup prý jen jen 1,5 roku a nyní jsme slyšeli v Liberci, že měli i porody po 9 měsících po sekci. 3. porod jsem objednávali v Podolí, pak Neratovicích, pak Mělníku a všude jsme jen slyšeli včetně obdního gynekologa, že sekce. Nakonec jsme zvolili Liberec, který je po dálnici za 1h 10 min z Prahy a v noci jsem tam byl cca za hodinu, což je doba srovnatelná s dojezdem v Praze do porodnice přes den při plném provozu. Dnes máme doma 4 týdenní zdravé miminko a zotavenou maminku po přirozeném porodu. Odstup 19 měs je po druhé sekci asi míň, ale určite bych to zkonzultoval v rizikové ambulanci Libirecké krajské nemocnici. Minmálně je to velké modernizované vybavené zařízení s mnoha odděleními v nemocničním areálu. Personál byl milý. https://www.nemlib.cz/gynekologicko-porodnicke/

marthart
28. kvě 2017

Děkuji moc za info.Průběh porodů jste měli stejný,jen já na Mělníku.Všude kolem mi taky doporučují teď jen sekci,hrozí mi vysokým rizikem ruptury,ale straší.Myslela jsem a doufala,že už na to mají v Praze lepší pohled.Na Mělníku by byla plánovaná sekce jistá,ale ještě zkusím ten Liberec.Kdyby nám to vyšlo v Liberci,byla bych nadšená,je to opravdu hodina cesty a stálo by to za risk.Snad mi to i přes odstup 19 měs.dovolí a klapne to.

beagel500
28. kvě 2017

@marthart A s bonusem sterilizace odedveri, neb to zaplati zdr. zarizeni pojistovna ☹... ( od obv. gynkolii v Praze po Melnik)... Ani jsem netusil ze to mohu slyset v r. 2017 v CR.

marthart
28. kvě 2017

Všude teď preferují porody císařem a nutí rodit do termínu,pak se diví,že to nejde.A tu sterilizaci mi nabízeli už při 2.sekci a když jsem nechtěla,tak mi řekli,že klidně můžu mít třetí.A mimochodem jsem otěhotněla 10 měs.po 2.císaři a nikdo mi dosud neměřil jizvu,nic nezkoumali,dokonce mi doktor řekl,že je to úplně v pohodě a nemám nic řešit.Štve mě na tom všem,že máme i regulovaný počet porodů.Mrzí mě,že už pro předchozí porody nezvolila kvalitnější porodnici,kde počkají i po termínu.Tak snad Liberec mi udělá radost.Děkuji za tip a informace🙂.

vetyver
28. kvě 2017

@smoldovka To byl tedy opravdu velmi citlivý doktor 😷 rodila jsem 21m po sekci (pro KP) a úplně v pohodě!

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru