Zkušenosti s ambulantním porodem. Je to v pohodě?
Dobrý den, prosím ženy co se rozhodli pro ambulantní porod, zkušenosti? Já mám od začátku strach ani ne z porodu ale z nemocnice. A pocit že budu tři dny sama v nemocničním prostředí, bez partnera, mě děsí. Chtěla bych ambulantní porod což by znamenalo že bych pár hodin po porodu mohla domů, přítel se dost bojí, myslíte že je to v pohodě? Chci být doma, ve svém, v klidu, samozřejmě tohle vše bych absolvovala pokud by byl malej v pořádku. Děkuji za odpovědi.
Stručné shrnutí
- Ambulantní porod znamená, že matka a novorozeně bez komplikací mohou být propuštěni z porodnice několik hodin po porodu po provedení základních vyšetření, jako jsou odběr krve z patičky (novorozenecký screening), vyšetření očí a vyšetření kyčlí.
- Pro ambulantní propuštění je doporučeno domluvit si pediatra, domluvit návštěvu porodní asistentky nebo duly a mít připravené propouštěcí dokumenty, aby proběhla domácí kontrola a screening.
- Praktické zkušenosti se liší: některé porodnice ambulantní propuštění běžně umožňují, jiné mohou odrazovat nebo vyžadovat předchozí domluvu; volba mezi ambulantním porodem a pobytem v nemocnici často závisí na zdravotním stavu rodičky a preferenci dostupnosti personálu pro pomoc s kojením.
Nejčastější otázky
Q: Jak postupovat, pokud chci ambulantní porod?
A: Doporučuje se oznámit záměr při přijetí v porodnici, dohodnout pediatra, který dítě převezme do péče, a domluvit návštěvu porodní asistentky nebo duly; užitečný zdroj zmiňovaný v diskuzi je web ambulantniporod.cz a instagramový účet @adela_ko.
Q: Jaká vyšetření proběhnou před propuštěním domů?
A: Standardně se provádí odběr krve z patičky pro novorozenecký screening, kontrola očí a vyšetření kyčlí, případně další rutinní vyšetření, která pediatr nebo porodnice požaduje.
Q: Je ambulantní porod v Česku legální a mohou mě donutit zůstat?
A: V diskuzi bylo uvedeno, že ambulantní porod je v ČR legální a ženy mohou odejít, pokud není dítě v ohrožení života; zároveň se uvádějí praktické zkušenosti, kdy některá pracoviště dělala potíže nebo žádala podpisy (reverz) — právní postupy se liší podle konkrétní porodnice a případu.
Q: Co si zajistit na domácí období po ambulantním porodu?
A: Doporučují se zajistit partnera či jinou domácí podporu, domluvit návštěvu PA/duly nebo laktační poradkyně pro pomoc s kojením a domluvit kontrolu pediatra na následující den; některé matky v diskuzi zmínily i placenou domácí návštěvu odborníka.
Q: Jak vybrat porodnici vhodnou pro ambulantní porod?
A: Vyhledávejte porodnice známé jako „respektující“ nebo „otevřené“ k ambulantnímu propuštění, konzultujte zkušenosti z místa (zmíněny byly např. Brno, Rakovník, Bulovka, České Budějovice, Příbram) a při příjmu rovnou nahlaste přání připravit propouštěcí dokumentaci.
Q: Pomůže ambulatorní propuštění s kojením nebo naopak může kojení poškodit personál v porodnici?
A: V diskuzi zazněly oba pohledy: některé matky ocenily pomoc s kojením a klid v nemocnici, jiné popisovaly tlak na vážení dítěte a časové omezení kojení, které jim kojení ztížilo; proto se doporučuje domluvit laktační podporu (PA/dula/laktační poradkyně).
Závěry z diskuze
Shoda
- Ambulantní porod je vhodný, pokud jsou matka i novorozeně bez komplikací a je zajištěna domácí péče a pediatrická kontrola.
- Před ambulantním propuštěním je nutné provést nebo domluvit vyšetření jako odběr krve z patičky (novorozenecký screening), kontrolu očí a vyšetření kyčlí.
- Doporučuje se domluvit ambulantní propuštění při přijetí v porodnici a zajistit návštěvu PA/duly nebo pediatrickou kontrolu doma.
Sporné názory
- Některé ženy považují ambulantní porod za klidný návrat domů, lepší spánek a flexibilitu; jiné preferují zůstat 2–3 dny v nemocnici kvůli okamžité dostupnosti personálu a pomoci s kojením.
- Některá pracoviště ambulantní propuštění hladce umožňují, jiné matky uvádějí zkušenosti s nátlakem, odmítáním nebo s tím, že personál vyžaduje podpisy/reverz; obě zkušenosti byly v diskuzi prezentovány jako reálné možnosti.
Otevřené otázky
- Jaké jsou přesné právní postupy a pravomoci nemocnice, sociálních služeb a policie při rozhodnutí matky odejít s novorozencem, pokud existují rozdílné názory mezi porodnicí a rodiči?
- Jak rychle a za jakou cenu je dostupná domácí návštěva porodní asistentky nebo laktační poradkyně v různých regionech ČR?
- Která konkrétní porodnice v regionu garantuje ambulantní propuštění bez administrativních komplikací a jaká je jejich interní praxe?
Zmíněné značky a firmy
ambulantniporod.cz, IG @adela_ko, Bulovka, Brno, Rakovník, České Budějovice, Příbram, (nemocnice „U Milosrdných“ / „Milosrdných“)
Zmíněné produkty a metody
ambulantní porod, odběr krve z patičky, novorozenecký screening, vyšetření očí, vyšetření kyčlí, porodní asistentka (PA), dula, nadstandard (možnost placeného pokoje a přítomnosti partnera), reverz (propouštěcí papír), vážení dítěte před a po kojení, cévka, umělé mléko (UM), kloboučky na bradavky, návštěvy PA doma, laktační poradkyně, otcovská dovolená
Místa a osoby
Brno, Rakovník, Bulovka, České Budějovice, Příbram, Německo
@hanka_12345 A co otcovská dovolená? První týden ( teď už snad 14 dní? nechci kecat) po příjezdu z porodnice byl se mnou doma manžel a staral se o všechno. Já jen ležela, spala a snažila se kojit. Jídlo až pod nos, známé prostředí. Ve sprše klidně hodinu, protože miminko bylo s tátou a já byla psychicky víc v pohodě, než když nás bylo v porodnici na jednu sprchu 8 a musela vozit malou na sesternu.
Každá varianta má své pro a proti, záleží na co se po porodu bude cítit.
@michaela666 tak treba muj manzel otcovskou ani nemel .. OSVČ takze jsem musela kmitat sama doma a varit...dalsi vec je ze ne kazdy je takovy starostlivy...
Podle me se toto moc hroti.. ja nevim proc bych nemohla byt v nemocnici v klidu? Ja byla v naprostym. Mela jsem nadstandart a bylo to uzasny. Sama na pokoji s mimcem a nevim teda hodinu ve sprse jestli je vhodne s tema ocistkama. Me to maximalne vyhovovalo a zase se na to tesim
@hanka_12345 Když ti to vyhovuje, je to naprosto v pořádku. Za mě byly všechny obsazeny, takže jsem měla smůlu. V pidi pokoji akorát pro jednu jsem byly dvě a nedalo se hnout.
Rozumím strachu z nemocnice, protože ho mám celkově ze všeho, co je spojené s doktory a nemocnicí. Nejdůležitější je za mě psychika maminky, takže když má každá štěstí a vyjde jí šestinedělí co nejvíc podle představ, udělá to hodně.
@hanka_12345 tak to si mela fakt kliku…ja mela nadstandart a i tak to bylo strasny! Ja mela spatny prsa, spatne prikladala, spatne bylo ze jsem mela miminko u sebe v posteli, spatne ze jsem se nenajedla jak oni pískli….byla jsem ve stresu jen z toho co rano na vizite bude zase spatne, vazte miminko, nemejte ho na prsu dlouho, nemejte ho na ruce furt…a nebyla jsem jedina kdo si tuhle “supr peci” neuzival…kdyz jsem se sla zeptat sestricky jestli by mi nepomohla s prilozenim tak tam byla taková mlada a zahlasila na celou chodbu jo to jste vy co to jeste neumi, si sednete no…s takovejma bradavkama🙄kupte si kloboucky s tim kojit nebudete stejne…supr pristup! Ja mam teda uzasnyho manzela diky bohu! A zvladne se s prehledem postarat o syna a domacnost kdybych sla po druhem porodu domu hned.
@lennus taky bych to tak ted uz resila…pozvala si odbornika domu. Ja si fakt v ty porodnici vytvorila tak strasny blok, ze jsem pak doma brecela manzelovi, ze mam hrozny prsa a neumim nakojit vlastni dite. Samozrejme to skoncilo tak, ze maly byl na UM. A jeste treba rok pote jsem si nezvladla na prsa ani sahnout, byla jsem normalne tak vypsychla ze jsem jednou rekla i manzelovi, ze si je necham odstranit. Takze za me takovy byl pristup kojeji v porodnici.
Rodila jsem ambulantně a za mě 👍. Ale je potřeba partner, který se postará, ať se můžeš věnovat jen miminku a nemusíš řešit hned domácnost. A taky moc doporucuji návštěvu PA. Pomůže třeba s kojením, udělá patickovy screening..
Není nad to být doma, v klidu, ve své posteli a neřešit žádné sestry, doktory, buzení, vážení a podobně 🙂
já každopádně doporučuju si to nechat pro sebe a oznámit to, až bude po všem. Já to nahlásila na začátku a pak mi to v průběhu porodu chodili rozmlouvat a na konci jsem nafasovala cévku - a jsem naprosto přesvědčená, že proto, abych nemohla odejít. A to jsem rodila v porodnici, kde jsem fakt nečekala, že by s tém mohli mít problém
@martinka_33 popravdě já byla ráda, že jsem nemusela vařit,nevěřím,že by mi manžel vařil, on moc stejně nevaří, když už tak jednoduchá jídla a návštěva mi nosila taky jídlo, třeba mamka mi donesla ovocné knedlíky,když jsem měla cukrovku ,tak jsem je nemohla 🙂,a že jsem musela přebalovat to mi nevadilo aspoň jsem se hýbala,já si v porodnici odpočinula,výjimka byla u první dcery to jsem se těšila domů,jinak jsem byla ráda a mě vyhovuje,že nemusím obyhat všechny odběry
@jana_zofie hm a nebo:
sestra: miminko kojte (ted si nepamatuju casy jo ) z jednoho xx z druheho xx.... a vzdycky pred a po pujdete zvazit 🙂
já: co mam delat? on nepapal dyl a spí
S:tak ho nechte vzdyt nema jeste ani 24h
já-dobre
S-kdyby jste cokoliv potrebovala najdete nas tam a tam
S-dobry den maminko, jdeme koupat chcete to predvest nebo to zvladnete??
takze asi tak zase ja takze bych je urcite nespinila tady. Tohle me neuveritelne vysira dycky.
Ja mela uzasny personal
@klokanka31 to sice ano ale proste moc prace no a "nemohl " se urvat jak v klasickem zamestnani. Proste to neni pro OSVČ takove lažo jak pro zamestnance
@hanka_12345 To je pěkné, žes trefila dobré sestřičky a všechno. Přeji ti to. Ale to je o štěstí. Jasně, znám i holky, co to měly na pohodu. Nicméně v mém okolí jsou v menšině. Já rozhodně nejsem sama s takovými zážitky a to ty moje vlastně ještě úplně hrozné nejsou. Kamarádku doslova rozložili na prvočinitele. Jiná moje kamarádka zase po odchodu prohlásila, že žádná ženská už její prsa nikdy neuvidí, natož aby si na ně nechala sáhnout. Tyto příběhy konkrétně byly jako noční můra. Nebudu je sem vypisovat, nejsou moje na sdílení a mám je z druhé ruky. Ne. Nerodily jsme v jedné nemocnici. Dokonce jsme nerodily ani ve stejném kraji. A tyhle zážitky jsme si nasdílely až když jsme se potkaly potom s dětma, ne předem, neovlivňovaly jsme se. Prostě fakt je takový, že na mnoha místech je šestinedělí stále spíše za trest. Bohužel.
@jana_zofie s tema prsama jsem to dlouho po porodu citila uplne stejne! Opravdu mi to v hlave vytvorilo neskutecny blok.
@nikola_666 první dítě jsem vezla z porodnice po dvou dnech, druhý porod ambulantní a bylo to naprosto nejlepší rozhodnutí. Doma jsme zalezli do postele a tři dny se tulili, spali a sbližovali. Starší syn s námi. V porodnici věděli, seznámili s riziky, ale nepřemlouvali a nedělali mi problémy.
@hanka_12345 to co popisuješ je přesně to, čemu se spousta z nás chce vyhnout. Vážit dítě před a po kojení? Porad zkoumat zda pribralo?? Na tom kojeni spousty žen skonci. Koupat ho hned po porodu, když se ještě nevstrebal mazek?? Sestry jsou na Tebe milé, dokud děláš co Ti řeknou. Jakmile by jsi s něčím nesouhlasila a nedej bože si to se svým dítětem chtěla dělat jinak, tak pravděpodobně už tak milé nebudou.
Poslední porod jsem měla ambulantně, v Brně, kde jsem věděla, že jsou na to zvyklí. Oznámila jsem to lékaři při nástupu, nebyl s tím vůbec problém. Očička zkontrolovala ještě paní doktorka před odchodem, domů potom přišla PA kvůli odběru z patičky na screening. Pediatr s tím taky neměl žádný problém. Další porod bych řešila stejně

ambulantni porod bych nevolila, je pro me klasika proste komfortnejsi..3 dny nic neresit, je o tebe postarano jak ze zdravotni stranky, tak ze se nemusis starat o nic jinyho nez o mimco. Pak prijdes dom vykulena, kor pokud jsi prvorodicka..a musis varit,uklize,nespis ....urcite bych vyuzila komfortu nemocnice.... i skrz pomoci s kojenim. Mas se na koho obratit 🙂