Ambulantní porod - Chrudim, Pardubice

krdla
8. srp 2016

Ahoj holky,

porod se mi blíží a tak začínám shánět pro mě nejvhodnější porodnici v okolí. Nejblíže to mám do Chrudimi. Ale... už od začátku jsem věděla, že pokud budeme obě v pořádku, nechci aby prťous zažil první týden někde v nemocničním prostředí, ale pěkně doma, s mámou a tátou. Tudíž jsem se rozhodla, že chci rodit ambulantně a nebo být v porodnici den, max. 2.
Mým přáním je také spíše pasivnější porod ze strany porodní asistentky a taky bych chtěla rodit v poloze, která mi bude pohodlná, ne nutně na zádech.
Tak jsem kontaktovala porodnici Chrudim, s tím, že bych u nich ráda rodila a to ambulantně a bylo mi řečeno, že do 24 hodin mi mimčo v žádném případě domů nepustí, standart doby ležení na odd šestinedělí je 4 dny, v Pardubicích to mají podobně.
Máte někdo zkušenosti v tomto ohledu s porodnicemi v Pardubickém kraji nebo se striktním odmítnutím propuštění domů? 🙂 😕

mrs_v
15. srp 2016

@sromulenka laskavě tu nelži a dostuduj si informace o právech pacienta což je tvoje povinnost jako zdrav.pracovníka.Že je Stbk porodnice na dvě věci jsem tušila už v kontextu "nabízení programovaného porodu" nb to že tam jde SC dohodnout mnohem lépe než ve fakultce. Ovšem to,že někdo bude takto SPROSTĚ lhát to by mě fakt nenapadlo.
Rodiče jsou za své děti odpovědní od okamžiku narození.Negativní revers není žádná "milost nemocnice" ale právo pacienta.Samozřejmě že se může stát,že se stav matky nb mimina náhle zhorší,ale povinností zdravotníků je v tomto případě pomoci bez keců.Neprofesionální hovada co si svoje komplexy léčí na pacientech ať jdou laskavě dělat nějakou jinou práci.Stejně tak lidi co si v roce 2016 myslí,jak můžou dospělému člověku říkat co může a co ne.
Co se týká screeningů,tak v normálních porodnicích což nejsou zařízení Agel typu Šternberk nb Prostějov,obvykle nabízí možnost 3.den dojet s miminkem na všechny testy,včetně patičkového a nebo se to dá řešit návštěvou pediatra a nebo PA.

mrs_v
15. srp 2016

Pokud by ti někdo bránil v odchodu,tak rovnou volej PČR že protiprávně bez rozhodnutí soudu omezují osobní svobodu.Podobně by to měly udělat všechny co jim "v nejlepší porodnici" v Chrudimi přivázali proti jejich vůli nohy.I na to totiž potřebují souhlas soudu pokud to je bez souhlasu pacienta a je na čase aby se porodnice tyhle komunistický manýry odnaučily.

mrs_v
16. srp 2016

A možná se vám zdá,že jsem útočná a drsná.To bude tím,že jsem sakra alergická na to,když někdo kdo je v "mocenské pozici" vynucuje něco, pro což nemá žádnou zákonnou oporu.Znát právní pozadí svého povolání je jednou z nejdůležitějších věcí a tady se na to soustavně kašle a mě už to nebaví jak se to zdravotníkům vesele toleruje.

texetka
16. srp 2016

@mrs_v Souhlasím. Bohužel také mám v nejbližší rodině ženu, co bere za normální a správné, že zdravotník je na ženu hrubý, rozhoduje za ni, žena má držet pusu a dělat jen to co se jí řekne atd atd ...
Je to smutné. A dokud se i my nebudeme bránit, tak se chování zdravotníků nezlepší.
Toho jediného se na porodu děsím - zdravotnického personálu.

sromulenka
18. srp 2016

@mrs_v Nevím, proč se tak rozčiluješ. Zřejmě si měla smůlu a holt si narazila na ne zrovna milé a usměvavé zdravotníky. Já jsem psala, že nezakazujeme odchod domů, jen se snažíme mamince domluvit, když se nám něco nezdá. Přeci jen nechceme nic zanedbat. Já rodila obě děti ve Šternberku a byla jsem moc spokojená. Jak s personálem u samotného porodu, tak pak i na šestinedělí. No a jak jsem začala pracovat, měla jsem i spokojené maminky.
Jsou dvě skupiny maminek. Ta první, jsou maminky, které se snaží spolupracovat, těší se na miminko a nechají si se vším potřebném poradit. Pak jsou spokojené a všechno jde. Druhá skupinka maminek, ty, když jim něco nejde hned na začátku, hned to vzdávají, nenechají si poradit, dělají to dle sebe i když třeba špatně, a pak samozřejmě mají i špatné zkušenosti z odchodu z porodnice.
Také maminky, ale jak píšete, jde i o to, na jakého zdravotníka narazíte. Bohužel to vám musím dát za pravdu, jsou mezi námi i sestry, které se minuly povolání. A když na takovou narazíte, pak máte špatné vzpomínky a příště budete rodit jedině doma. Naštěstí jich není tolik. Těch hodných, ochotných a milujících svou práci je více. Já se mezi ně, také pyšně hlásím. Budoucím maminkám přeji nekomplikovaný porod, štěstí na zdravotní personál, který vám se vším potřebným pomůže a příjemný klidný pobyt v porodnici. Ostatním maminkám, přeji více optimismu a brát život s nadhledem.. a všechno půjde lépe 😉

tahejhula
18. srp 2016

Krasny prispevek... plny sebeobhajovani, shazovani viny na nejakou "skupinu matek" a absolutni nedostatek sebereflexe. Typicka ukazka, jak to u nas chodi. Jak nedate na "rady" personalu, uz jste problematicke, hodi vas do skatulky a jeste ze sebe delaji mesiase, kteri to prece jenom mysleli dobre. Uz si jednou a navzdy zapiste za usi, ze jste tam pro matky a jejich deti, ne ony pro vas. Nejste tam od toho, abyste nekomu davali najevo, jak nespolupracuje a dela vsechno spatne. Arogance se za usmev neschova. Kazda matka se dokaze dobre postarat o sve dite a s vasimi predatavami to nemusi souhlasit vubec.

zmrzlinka
18. srp 2016

@tahejhula nechapu co tady resite....vadi Vam zdravotnici a porodnice tak rodte doma a nechte ostatní at delaji svoji praci

myjusiatko
18. srp 2016

@zmrzlinka řešíme, aby ji delali dobre! A my nemusely rodit doma! Platime si zdravotni pojisteni, jsme klienti, ne vezni.
Proč si musi matky do porodnic volat soukrome laktacni poradkyne? Proč jim neni schopna poradit dobre i sestricka na sestinedeli, kdyz je to jeji prace? Proc si bereme duly? Proč nemocnicni PA/doktor nepodpori maminku v prirozenem porodu a nedopreje ji klid a soukromi by mohla porodit svoje ditko normalne. Proč Soukrome PA?

Za me asi takhe...

eficenka
18. srp 2016

@krdla ¨
vytlač dítě, nechej ho zkontrolovat pediatrem a když řekně, že je v pořádku sbalte se a odjed. máš na to právo, ty jsi rodič a ty rozhoduješ.
já porodila v neděli 16:15 a durhý den v 10hod šla domů 🙂
výhružky, výhružky ale šlo to 🙂

betelgeuzz
18. srp 2016

@zmrzlinka no spousta žen by i rády doma rodila, ale v ČR se pak pohybuje na hranici zákona. Proč to není běžná alternativa k porodnici, jako v jiných zemích?

tahejhula
18. srp 2016

@zmrzlinka Praci mohou delat v kravine. Ale tam je i ta krava kopne, pri spatnem zachazeni. Spousta zen doma rodit nemuze, to neznamena, ze maji drzet usta a krok, nechat se prudit zdravotniky a jeste jim za to dekovat.

somalicats
18. srp 2016

@zmrzlinka Krásná ukázka toho, jak spousta lidí vnímá svět černobíle. Nelíbí se vám práce některého zdravotníka, tak automaticky roďte doma, protože vám vadí porodnice...
Sama jsem zdravotník, ale spolupráci pacienta a zdravotníka vnímám teda sakra jinak. Pacient je ten, kdo má mít (i dle naší legislativy) poslední slovo. Pokud nesouhlasí se mnou navrženým postupem a odmítne ho, je to jeho právo. Mně se to nemusí líbit, nemusím s tím souhlasit, ale to je asi tak všechno, co s tím můžu dělat (kromě toho, že musí podepsat negativní revers a musí ode mne dostat všechny potřebné informace, včetně upozornění na rizika). A co se těhotných týče, fyziologické těhotenství není nemoc. Já měla poslední těhotenství sakra rizikové, ale chtěla jsem taky, pokud to jen půjde, rodit přirozeně. A světe div se, šlo to i v té porodnici, protože personál respektoval moje rozhodnutí a to, že za svá rozhodnutí jsem zodpovědná já, nikdo jiný. @sromulenka Ty nejsi zodpovědná za nikoho, pouze za svou práci. Ale rozhodnutí (tedy i to rozhodnutí týkající se ambulantního porodu) je rozhodnutí rodičů. Ty můžeš tak maximálně upozornit na případná rizika (ovšem očekávala bych, že to nepodáš stylem strašení ""ono vám to dítě doma umře" - i tohle se v našich končinách občas objeví). Naštěstí i v našich porodnicích pracují lidé, jak lékaři, tak sestry, které umí respektovat rozhodnutí rodičů.

anelamates
18. srp 2016

@kajalka Když budu hodně zlá - a zdravotníci mohou být omylní?
Stačí, když by dejme tomu matku propustili ihned po porodu, jak si přeje , a druhý den se dostavily komplikace vedoucí např. k úmrtí obou. Co udělá rodina? Revers nerevers zažaluje špitál, protože oni jsou lékaři a oni měli vědět. Pokud to sleduji, probíhá to pokaždé stejně.
Já se podřizuji lékařům - jednou jsem to neudělala a pěkně se mi to vymstilo. Místo týdne ve špitále z toho byly tři a následně dvouměsíční neschopnost. Už nikdy ne.

terry1512
18. srp 2016

@anelamates No a jak myslíš že by to dopadlo kdyby v té nemocnici zůstaly a umřeli tam.Myslíš že někdo z těch zdravotníku by nesl odpovědnost?ani omylem.Vše by se přikrylo,soudy by trvaly do aleluja a nic by nikdo nevyřešil.Pokud by tam byla jistá ta zodpovědnost možná by to ti lidi taky viděli trošku jinak.Lékař není bůh a člověk je zodpovědný sám za sebe.

tahejhula
18. srp 2016

Jejda, to mame kolik pripadu rocne? Probiha to vzdy stejne... 😂

anelamates
18. srp 2016

@terry1512 A možná kdyby tam zůstaly, tak by k tomu úmrtí nedošlo. Jenže to si málokdo uvědomuje. Kolikpak máme těch úmrtí v porodnicích za rok? A navíc, já prostě nechápu tohle myšlení - když už konečně mají ženy možnost mít veškerou péči při a po porodu, jistotu toho, že se jim někdo opravdu erudovaný bude věnovat a stejně tak i tomu děcku, tak najednou se začneme vracet někam hurá do 19. století a budeme rodit doma? Anebo, abych se tedy někoho nedotkla, budeme rodit v porodnicích a pak hned utíkat domů, protože "sestry jsou nerudné a nutí mi klobouček"? Tak snad mám pusu a řeknu ne. To pro mne není důvod, ani ta nerudnost ne. Jistěže to nepotěší, ale na druhou stranu nejsem malé děcko a řeknu si, že pro tu jistotu, že mám dítě v poho a lékařskou péči hned za dveřmi, to klidně rozdýchám. Protože oč jde v nemocnici? O vaše pohodlí nebo o zdraví? Já vždycky žila v přesvědčení, že nemocnice jsou tu hlavně pro tu zdravotní péči. Když chci opečovávat, tak si zaplatím lázně, tam kolem mne poskakují a usmívají se a pečují a na všechno kývou.

tahejhula
18. srp 2016

Nemocnice je hrozne zdrave prostredi. Nevhodna strava, nesmyslny az skodlivy rezim, riziko infekci, ktere se nemocnicemi siri rychlosti blesku. Tohle vsechno je pro zdraveho cloveka velmi prinosne. 😁

tahejhula
18. srp 2016

Jeste by me zajimalo, jestli by nebylo lepsi matky s detmi zavrit na celych sest tydnu. Co kdyby neco, ze jo?

myjusiatko
18. srp 2016

@tahejhula ja myslim, ze by sme mely v nemocnici zacit bydlet. Co kdyby nahodou?

terry1512
18. srp 2016

@anelamates Jasně nic není černobílí jen že to nejde tak prostě říct že nemocnice je vždy to nejlepší.
Já rodit doma rozhodně nehodlám,jdu do porodnice,ale jdu do takové kde vím že my nikdo nebude nic nutit,budou se ke mě chovat jako k člověku a ne jako k číslu na posteli a budou respektovat moje přání.
A pokud by to takhle fungovalo normálně a standartně všude věřím tomu že by ty maminky neměli problém tam zůstat.
Bohužel většinou to funguje jinak,od neúcty k mamince,přes absolutní ztrátu soukromí, až k vyhrožování pokud udělá něco jinak než sestřička přikázala. A to je prostě špatně.
a ano v nemocnici jde především o zdraví, ovšem myslím se že k tomu fyzickému neodmyslitelně patří i to psychické a navíc u maminek po porodu je to myslím ještě důležitější.Ta psychická pohoda.Už jen kvůli rozjetí laktace a klidu miminka.Klidná a spokojená maminka má povětšinou klidné a spokojené miminko.

tahejhula
18. srp 2016

Jiste, zpatky do 19.st. Tehdy porodni baby totiz bezne nosily doppler, ambu vak, sterilni pomucky... I ted zijeme ve stejne spatnych hygienickych podminkach, mame problem se zdroji pitne vody, tehotne maji bezne nedostatek potravy, atd, atd...

tahejhula
18. srp 2016

@myjusiatko Ja bych tam ty uctivace zavrela aspon na ctvrt roku. Budou si tak moci dostatecne vychutnat skvele moznosti naseho zdravotnictvi.

anelamates
18. srp 2016

@terry1512 Já ale nechápu, co pořád melete o nějakém vyhrožování a podobně. To je možné? nevím, sama se považuju za poměrně zkušeného nemocničního bijce, a to už za komančů, ale že by mi někdy\ někdo vyhrožoval, to nikdy. A pořád vycházím z toho, že snad neexistuje lékař ani sestra, která by chtěla pacientům ublížit. Najmě v porodnici. Takže když to vezmu normálně, mám nějakou představu a snad mám pusu, abych si ji řekla. Ztráta soukromí? To je co? Že mne musí vyšetřit lékař? No s tím už se musí člověk v nemocnici smířit, ne? A na pokoji? Bohužel, bud si zaplatím nadstandard, anebo se mnou na pokoji bude jiná matka. A když se mne sestra bude vyptávat na soukromé věci před cizími lidmi, vždycky snad mohu odmítnout, ne?
Jste tu všechny velmi sebejisté, ale pak nechápu, proč tutéž sebejistotu nejste schopny projevit vůči nevhodně se chovajícímu personálu. Ale jak říkám, těch zase takové davy nejsou.
A ta poslední věta? V porodnici budu vždy upřednostňovat to fyzické zdraví , než to psychické. Pokud nezešílím z porodních bolestí - a nezešílela jsem. A mimča jsem měla i za komunistů spokojená.

anelamates
18. srp 2016

@tahejhula Moje milá, tři dny a tři měsíce jsou rozdíl. A tři dny v porodnici si v pohodě pohovím, nebo v kterékoliv jiné nemocnici - ovšem s vyjímkou ušního oddělení.

tahejhula
18. srp 2016

Tak pokud se mi kuprikladu sestra pokusila odvezt dite k vysetreni, aniz by me vzbudila, tak je to krajne nevhodne. A samozrejme jsem se ozvala.
Jenze pak je mnozstvi zen, ktere se ozvat boji a mozna prave za ne nektere z nas bojuji.

tahejhula
18. srp 2016

@anelamates Moje mila, byla jsem v nemocnici i ty tri mesice. A prave proto bych to povinne ordinovala vsem, kdo vidi v nemocnicich dobrotu samu.

anelamates
18. srp 2016

@tahejhula Taky jsem si pobyla, ale přesto se domnívám, že ty tři dny v porodnici jsou sranda. Proti těm dlouhodobým.

tahejhula
18. srp 2016

@anelamates Prave ve chvili, kdy personal zacne skodit nejen mne, ale i diteti, to prestava srandou byt. 😉
A on skodi casto.

ulmanka0
18. srp 2016

Dobrý den, nedá mi, než k tomuto tématu také přidat příspěvek. Legislativa českého zdravotnictví umožňuje odmítnutí péče a podepsání negativního reverzu, ale jen v případě dospělé osoby, která za sebe zodpovídá sama. Za dítě (i novorozence), jakožto nezletilou osobu, v rámci nemocniční péče nemůže zodpovídat zákonný zástupce, protože je laik. Zodpovídá za něj vždy zdravotnický personál a v případě ohrožení života dítěte není povinnen a ani nesmí negativní reverz vystavit. V případě novorozenců v poslední době něteré maminky vyžadují dřívejší odchod z porodnice, což, pokud je dítě v pořádku, ošetřující personál umožňuje. Existuje formulář o "ukončení péče před uplynutím 72 hodin" (což je standardní délka pobytu matky s novorozencem po porodu), kde je maminka poučena o nutnosti zajistit vyšetření, která se v porodnici nestihla provést. Současně je poučena o možných komplikacích, které mohou nastat při dřívejším odchodu z porodnice (velký úbytek na váze, rychle nastupující žloutenka, vrozená vada, která se nestihla projevit v tak krátké době - zejména se jedná o srdeční vady).. Je dobré, když má maminka již domluveného praktického pediatra, který novorozence vyšetří, nejlépe druhý den po odchodu z porodnice. Takže: není to tak, že by ošetřující personál neumožňoval, či dokonce zakazoval dřívější propuštění z porodnice, naopak. Praxe je ale taková, že komplikace, které mohou nastat a které nedokáže nikdo předvídat, nutí zdravotníky být opatrnější a snažit se s maminkou domluvit na standardní délce pobytu. Je to v zájmu rodičky, i dítěte.

myjusiatko
18. srp 2016

@ulmanka0 prosim si paragrafy, pretoze je to blbost.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru