Ambulantní porod - Chrudim, Pardubice
Ahoj holky,
porod se mi blíží a tak začínám shánět pro mě nejvhodnější porodnici v okolí. Nejblíže to mám do Chrudimi. Ale... už od začátku jsem věděla, že pokud budeme obě v pořádku, nechci aby prťous zažil první týden někde v nemocničním prostředí, ale pěkně doma, s mámou a tátou. Tudíž jsem se rozhodla, že chci rodit ambulantně a nebo být v porodnici den, max. 2.
Mým přáním je také spíše pasivnější porod ze strany porodní asistentky a taky bych chtěla rodit v poloze, která mi bude pohodlná, ne nutně na zádech.
Tak jsem kontaktovala porodnici Chrudim, s tím, že bych u nich ráda rodila a to ambulantně a bylo mi řečeno, že do 24 hodin mi mimčo v žádném případě domů nepustí, standart doby ležení na odd šestinedělí je 4 dny, v Pardubicích to mají podobně.
Máte někdo zkušenosti v tomto ohledu s porodnicemi v Pardubickém kraji nebo se striktním odmítnutím propuštění domů? 🙂 😕
Stručné shrnutí
- Negativní reverz (formulář o ukončení péče) dává rodiči právo odejít z porodnice s novorozencem, pokud dítě není v akutním ohrožení života; právní zdroje a mateřské skupiny v diskusi doporučují nejprve požádat o lékařské vyjádření o stavu dítěte a teprve poté žádat o reverz.
- Praxe propuštění po porodu se mezi porodnicemi liší; metodické doporučení často uvádí 72 hodin (3 dny), některé porodnice mají standardní dobu 4 dny, jiné propouštějí už 24–48 hodin po porodu při splnění podmínek.
- Pro ambulantní porod se doporučuje předem zajistit porodní asistentku/dulu a domluveného pediatra pro domácí kontrolu a vyšetření (odběr z patičky, screening sluchu, kontrola váhy a sledování žloutenky), protože některá vyšetření se zpravidla provádějí až po 72 hodinách.
Nejčastější otázky
Q: Jak právně funguje negativní reverz a mohu s ním odejít z porodnice hned po porodu?
A: Negativní reverz je písemné prohlášení o ukončení péče, kterým se rodič vzdává hospitalizace na vlastní odpovědnost; pokud novorozence a matku lékař neoznačí jako akutně ohrožené na životě, rodič může podle diskuse odejít s dítětem, a právní komentáře (např. FerovaNemocnice.cz) doporučují nejprve nechat lékaře prohlásit dítě za v pořádku a až poté požádat o reverz.
Q: Co dělat, když porodnice odmítá vydat reverz nebo jeho vydání zdržuje?
A: Doporučené kroky v diskusi jsou žádat o lékařské písemné vyjádření o stavu dítěte, požadovat vyhotovení reverzu a evidovat žádost; právní komentáře zmiňují, že pokud by nemocnice protiprávně omezovala osobní svobodu, je možné zavolat Policii ČR — zároveň v diskusi existuje rozporné stanovisko zdravotníků, kteří tvrdí, že při ohrožení života nemocnice reverz nevydá.
Q: Jaké vyšetření novorozence je potřeba zajistit po ambulantním porodu?
A: V diskusi jsou jmenována konkrétní vyšetření: odběr z patičky (screening), vyšetření sluchu, kontrola váhy a kontrola kyčlí/US kyčlí podle indikace; odběr z patičky se často provádí po cca 72 hodinách a lze jej zajistit buď v porodnici, nebo u domluveného pediatra či soukromé PA.
Q: Které porodnice v Pardubickém kraji či okolí byly v diskuzi zmiňovány s ohledem na propuštění dříve?
A: V diskusi byly zmiňovány konkrétně: porodnice Chrudim (uváděno, že standardně propouští až po 4 dnech a odmítají puštění do 24 hodin), Pardubice (uváděno obdobně), Ústí nad Orlicí (uváděno jako místo, kde před lety nebyl problém s dřívějším odchodem) a Hradec Králové (HK) — doporučením bylo individuálně ověřit praxi konkrétního zařízení.
Q: Co si domluvit předem, pokud chci ambulantní porod?
A: Doporučuje se předem domluvit pediatra, který provede domácí kontrolu a případný odběr z patičky, zajistit podporu porodní asistentky nebo duly, připravit porodní plán a informovat porodnici o přáních (reverz, rooming-in, klid na kojení), protože diskuse uvádí, že přítomnost PA/duly zvyšuje šanci na respektování přání rodičky.
Q: Musím se obávat, že nemocnice zabrání odchodu i když je dítě v pořádku?
A: V diskusi se uvádí rozdílné zkušenosti: část diskutujících tvrdí, že pokud dítě a matka nejsou v ohrožení, nemocnice by je propustit měla, zatímco jiní (některé sestry/odborníci) zdůrazňují, že porodnice má odpovědnost za novorozence během pobytu a může rodiče přesvědčovat k delšímu zůstatku; tento bod byl v diskuzi sporný.
Závěry z diskuze
Shoda
- Je potřeba předem domluvit pediatra a zajištění následné péče při zvažovaném ambulantním porodu.
- Praxe délky hospitalizace se mezi porodnicemi výrazně liší.
- Komplikace mohou nastat kdykoliv, a proto zdravotníci volají po opatrnosti a kontrole stavu novorozence.
Sporné názory
- Někteří zastávají názor, že rodič jako zákonný zástupce může dítě okamžitě odvézt při podepsání reverzu; jiní zdravotníci argumentují, že porodnice nese odpovědnost za dítě během pobytu a může odmítnout propuštění při riziku.
- Někteří tvrdí, že hospitalizace podporuje bezpečnost a kojení díky odborné péči; jiní tvrdí, že domácí prostředí a podpora PA/duly napomáhá kontaktu kůže na kůži a úspěšnému kojení.
Otevřené otázky
- Jak přesně nemocnice posuzují hranici „ohrožení života“ novorozence při rozhodování o vydání reverzu?
- Jaké jsou jednotné právní postupy a odpovědnosti, pokud nemocnice zdržuje vydání reverzu bez lékařského odůvodnění?
- Jak zajistit dostupnost domácí pediatrické péče a screeningů (odběr z patičky, sluch) pro matky volící ambulantní porod v různých regionech?
Zmíněné značky a firmy
ferovanemocnice.cz, Agel, MZ (Ministerstvo zdravotnictví), porodnice Chrudim, porodnice Pardubice, Ústí nad Orlicí, porodnice Šternberk, porodnice Olomouc, porodnice Podolí, Kladno, Hořovice, Prostějov, Hradec Králové
Zmíněné produkty a metody
ambulantní porod, negativní reverz (reverz), odběr z patičky (screening), screening sluchu novorozence, US mozku novorozence, vyšetření kyčlí, laktacní poradenství, kloboučky na bradavky, dokrmy, rooming-in, porodní asistentka (PA), dula, domácí pediatrická návštěva, kojeni dle hodin, bonding
Místa a osoby
Chrudim, Pardubice, Ústí nad Orlicí, Šternberk, Olomouc, Podolí, Kladno, Hořovice, Hradec Králové, Prostějov, Zbyněk Mlčoch
@anelamates zarizeni za nas ma penize a ne male ;) je to sluzba a pokud nevyhovi klientum, klienti nebudou ;) coz se uz celkem masivne deje ;)
@ulmanka0 Nemáš pravdu. Zákonný zástupce může péči o nezletilého odmítnout. Pouze v případě, kdy jde o přímé ohrožení života nezletilého, mají lékaři právo jednat bez ohledu na přání zákonného zástupce. A propuštění fyziologického novorozence není přímé ohrožení života.
Jinak k tomu případnému riziku úmrtí v porodnici: moje první dcera měla po porodu srdeční arytmii. Souhlasila jsem se čtyřiadvacetihodinovým monitoringem, protože pokud by měla zástavu přímo na pokoji, tak by to dopadlo úplně stejně, jako kdyby měla zástavu doma. Než bych zjistila, že netepe, tak by bylo po ní, to by nad tím novošem člověk musel stát čtyřiadvacet hodin denně a ani pobyt v porodnici by v takovém případě nevedl nutně k záchraně, to jen pokud by mi zkolabovala přímo v náručí.
Btw. i ten čtyřiadvacetihodinový monitoring mi umožňoval být u ní, kojit ji v případě potřeby (jen jsem si musela vždycky zavolat sestru, abychom ji mohly odpojit).
Stávají se případy, kdy dítě doma zemře, viz poslední případ toho pětiměsíčního dítka tuším v Kopřivnici - budete trvat na tom, že kojenec třeba do 1 roku věku stráví svůj život v nemocnici, aby se mu nedejbože něco nestalo? Asi těžko, že...
@somalicats Mozna az do osmnacti let. Nekdo na nebozatka branit musi. Laicke matky nic nevi.
A Sids je proste sids, dite nahle zemre a nezachrani vam ho ani 100 monitoru. Dechove apnoe jsou normalni a pokud matka sve dite neodklada jinam na spanek, tak sama je nejlepsi "monitor", protoze se vzdycky vzbudi. Ja sama to citim, jako ze se nemuzu nadechnout, s malou klepnu a nadechne se. To jsou prirozeny matersky instinkty, ktery funguji, dokud nam je nekdo nepotlaci...
Ja fakt marne premyslim, cemu asi tak vadi, kdyz doktor vezme nejdriv Pepicka, Adelku a teprve potom tu Marusku, protoze mama byla ve sprse. Je zvlastni, ze nekde to neni problem.
Stejne tak kojim pri kazdym zavrteni se, mala mi od narozeni nikdy v noci neplakala ani nikdy uplne neprocitla, protoze ji okamzite kojenim uspim.
@anelamates mně je jedno že ho neukousne,já si prostě nepřeju aby mi na dítě sahali cizí lidi.Jo proto jedu do porodnice kde můžu mít vlastní PA co mě podpoří v tom abych si to miminko sama chytla.Je to nejpřirozenější věc a nevidím důvod proč by to mělo být bráno jako "nadstandardní požadavek".
@anelamates Nebudu pročítat dalších x stránek. Při porodu mi primář přes můj odpor ošklivě poranil dítě, musela jsem s ním poctivě rehabilitovat a následky si oba neseme dosud. Kdyby vyslechl mé přání a poté i můj odpor, dítě by se narodilo samo a zcela v pořádku. Opravdu, velmi mu děkuji za jeho "péči".
@sromulenka neda mi to a musim se te zastat. Neprijde mi,ze jsi tu napsala neco tak strasneho....ma to hlavu i patu a moc nechapu,proc se fo Tebe tady holjy obouvaji...cetla jsem tedy tvoje 2 nebo 3prispevky,i kdyby,tak je to tvuj nazor a proc hned hazet kamenem...
Ja ma za sebou tri porody a doma bych nerodila ani za nic. Ano nemocnice neni pro me komfort jako doma ale jedna se tu o dite...a tam je dle me vzdy vetsi sance na zachranu uz jen z casoveho hlediska a v tom,ze vse maji hned po ruce.
At si rodi kazdy jak chce a kde chce,ale myslim si,ze takto reagovat na tvoje slusne vyjadtene prispevky mi prijdou uz pres caru....
A pokud te to uklidni,ja jsem vzdy v udivu,jak maminkam jde strasne o kazdou minutu s ditetem a vse aby mely tip top a hadaji se o domaci porody a jine veci a pak kdyz vidim,jak se ke svym detem chovaji po pul roce kdy jim dite breci nebo kdyz povyroste,krici na neho nebo ho dokonce uhodi....a v zaveru ty same se bily do prsou a bojovaly jak chteji to ci ono....ano,ne vsechny,ale porad jich je dost.....
Tudiz nic si z techto negativnich utocnych komentaru nedelej. Dal vykonavej svoji praci jak nejlip umis a vic neres. Mam pocit ze se tady zacinaji vesg cilene hadky...jsem tu po nekolika mesicich a zase dlouho neprijdu. Ztrata casu 😉 at se ti dari a ostatnim tez....
@anelamates Ta organizace vyšetření je záležitostí špitálu. Jakto, že někde není problém s tím, že se matka sprchuje, tak jdou nejdřív na řadu ty, co přišly dřív, a sprchující matka se mezitím utře a dojede tam? Jak je možný, že mně přišla vždy sestra oznámit, že dnes bude probíhat ultrazvuk ledvin/vyšetření kyčlí, a že se tam můžu POMALU odebrat. Plánovali to tak, že vždy vyšetřovali těch miminek víc, takže matky mohly s dětmi pomalu v klídku docházet na vyšetření, doktor na nikoho čekat nemusel, protože když byla jedna zrovna na wc/ve sprše, tak prostě vzal tu, která tam už čekala... A vše šlo hladce.
Pokud si nekdo preje mit rizeny porod, preje si dostavar rady od personalu, tak je mu to umozneno. Ale my, co si verime, vime, jak co chceme, to mame dost znesnadneny, pritom v podstate je to ulehceni prace. Pri porodu jsem byla jen ja a chlap, nikdo si nas nemusel vsimat, dr byl u me asi dve minuty. To samy sestinedeli, nic jsem od nikoho nepotrebovala. Proc to nekomu tak strasne vadi a furt chteji mit kontrolu nad vsim?
@tahejhula A řekla jsi jí - nebul, ale řekni sestře, že prostě tohle poslouchat nechceš. A kdyby to ještě zkusila, že si budeš stěžovat. Řekla? Pokud ano a nereagovala, je to jenom její problém.
@sromulenka ve Zlíně sestra oběhla pokoje a řekla, že bude probíhat kontrola kyčlí, ať si svlečem miminka. Pak obcházel ortoped, v každém pokoji pozdravil ,představil se, řekl, co bude dělat a miminka zkontroloval. A to je velká nemocnice, takže ono se to dá dělat různými způsoby 😉
@shine2015 Já nevidím že by na @sromulenka někdo útočil.Jen prostě holky a i já si myslíme že tento přístup není v pořádku.A nemůže se pak příslušné oddělení divit že nemá pacienty tudíž peníze a že nemocnice jako taková má velmi špatnou pověst.Protože i když je to asi blbý špatnou zkušenost člověk většinou sdělí,Tu dobrou už méně často.
@anelamates Rekla, dokonce i pred sestrami jsem ji rekla, ze se nema nechat. 😂 Jenze ony si delaji sve i ty poporodni hormony. Zenska je po porodu citlivejsi, nemelo by se do ni jeste kopat.
@eficenka v jinych zemich to tskto funguje,nikde neni materska s rodicakem az na 4roky...bezne se vyuzivaji jesle skolky pro hodne male deti. Stezovat si jako ze dite odevzdate mi prijde trochu mimo. Uvedomte si,ze oni Vam dite nechteji poskodit ani podobne jine veci. Nikdo Vam cilene ublizovat natoz brat deti nechce. Tim netvrdim,ze vsichni jsou perfektni. Ano najde se gyndar debil....ale mame v dnesni dobe moznost si vybrat. A uprimne ja bych dala matksm moznost rodit doma. Mely by na to mit pravo. Ale se vsim vsudy. Kdyz se miminku neco stane tak zadne ulevy apod....a s plnou odpovednosti. A pokud s tim budou souhlasit,at si rodi kde chteji.
@somalicats Asi proto, že věděli, že se prostě maminkám to a to nelíbilo, a začali se chovat jinak. A jsme zase tam, prostě je třeba dávat najevo svůj názor. Když to nedělám, tak se nemůžu divit. Ale to už jsem tu psala tolikrát, a přesto je to stále dokola.
A ještě - takže nejsou všechny porodnice vražedné, co? nebylo by pak líp napsat - co se vám líbilo/nelíbilo v té a té porodnici? A napsat tam a tam dělají to a to, s tím nesouhlasím, nežli psát porodnice jsou hrůzaděs?
@terry1512 já klidně přiznám že na ni útočím protože to co píše tak je sbírka keců a pověr a přesně tyhle kydy "netahejte ho do postele,nekojte ho dřív jak po 2h bla bla bal" jsou důvod proč pak ženy odchází z porodnice s pocitem,že se o to dítě nedokáží postarat.Po porodu naběhne mód "intuitivního rodičovství" a pak se to takhle zadupe.
@shine2015 ale tady neřešíme mateřskou a rodičák.V tomto ohledu jsem na to troufám si říct velmi dobře.
Ono by to chtělo od těch zdravotníků se naučit jednoduché heslo.
RESPEKTOVAT A BÝT RESPEKTOVÁN.
Toť vše.Člověk chce jen trochu respektu ke svému rozhodování a činům a ne urážky a vyhrožování od personálu pokud dělám jinak než přikázaly.
@shine2015
nechápu to o mateřské s rodičákem .
když by bylo třeba více peněz, nebyla by mateřksá, zařídila bych si to tak, abych mohla zůstat s dětmi chvíli doma...
první porod mi zhnusili zdravotníci, porodní plán se ztratil a na porodnickém křesle jsem v slzách prosila, že mám křížové kontrakce, že chci tlačit jinak, ale neexistovalo. copak se bude pak doktor ohýbat? vždyt by ho polila plodová voda atd 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐
proto byl druhý porod v jiné porodnici, u porodu jen PA, ta stála opodál, malou když jsem ji vytlačila v kleku na 4 tak chytal manžel a pak přišel lékař a neopustil si poznámky o tom, jak jsem riskovala a že mám štěští, během kontrakcí chodila PA a dělala rádoby výhružky, když mi nepraskne vodu, že mi praskne placenta atd atd. takhle se opravdu ke klientkám nechová.....
a co když lékař poškodí dítě - běžně u nás na léčebně jsou děti poškozené díky lékaři -. tahání za dítě - pareza brachiální plexu atd. přitom stačilo rodičce dopomoci na 4 neb odo dřepu atd.. za to nikdo odpovědnost nenese a těch dětí jsou stovky, no možná i tisíce...

@anelamates Tak proste doktor nejdriv vysetri dve jine deti. Znovu pisu, ze nekde to jde. Jak je to mozne?