Jak rodit libovolně v II.době porodní?

andza
3. dub 2019

Zdravím všechny. Jsem podruhé těhotná, a za žádnou cenu nechci rodit na tom priblblem křesle (myslím ze to pri prvnim porodu přispělo k jeho zpomaleni, tedy nasledne medikaci, nastrihu, tlaceni na břicho, atd atd). Problém je, že dle mých informací to téměř nikde nedovolují (jihocesky kraj)Mate nekdo jine zkušenosti? Případně radu jak to obejít? Rodit doma ale nechci....

kajalka
3. dub 2019

Mít vlastní PA, která tě porodem provede podle tvých představ 🙂

sudylichozrout
3. dub 2019

@andza ja jsem na Bulovce na kresle rodila, ale mohla jsem si na nem vybrat jakou jsem chtela polohu. Aktivne mi tamni PA radily, at pouzivam gravitaci a najdu si polohu, ktera mi bude vyhovovat. Zkus si najit porodnici, ktera ti vyjde v tomto vstric 🙂 Kresla se nemusis bat, kdyz na nem budes moct byt, jak budes chtit 🙂

zuzousinek
3. dub 2019

Ahoj! Jsem z Budějovic. Rodila jsem 2x v Krumlově. Z toho podruhé s důkladně sepsaným porodním plánem a s manželem plus se skvělou dulou (Jana Marková) a VE VLASTNÍ REŽII. Porod sice trval celý víkend (protože mi ho moje bývalá gynekoložka vyvolala nedovoleným Hamiltonem a velmi brzy), ale bylo vše podle mě. Chvilku na monitoru, pak doma, procházka... A rodila jsem na sále vkleče (bez řízeného tlačení). PA D. Nosková byla velmi vstřícná, nechala by mě rodit jakkoli. Úžasný! Kdyžtak IP sdělím ráda, co tě zajímá. Krásný den!

terry1512
3. dub 2019

Důležité je vědět co chcete,a co ne. Dobře sepsána porodní plán, nebo kup Dříve vyslovené přání.
Poučný a informovaný doprovod, který bude hájit vaše zájmy, ne zájem porodnice.

A v závěru vaše pevné rozhodnutí, a nenechat se zviklat. Násilím vás na záda nepoloží,pokud jim to nedovolite.

Doporučuji skupinu na Fb Podpoříte mne v osvětě, holky tam mají spoustu užitečných informací,návod jak co sepsat atd...

zuzousinek
3. dub 2019

A zaregistrovala jsem i kladné hodnocení na Písek z poslední doby...

Napište si porodní plán a vezměte si s sebou dulu. Dobré je se s ní i setkat předem třeba vícekrát a probrat jednak Váš předchozí porod (jak jste se cítila, co byste bývala potřebovala, jaký to mělo vliv atd.), druhak Vaše možnosti. Když si žena uvědomí opravdu uvnitř, že rodí ona a nikoliv lékař, tak se cítí sebejistější. Což pak také snižuje procento komplikací při porodu.

andza
autor
3. dub 2019

Děkuji za odpovědi. Zkusím to ještě zpřesnit. Bydlíme 10 minut od Hradce(tam.jsen rodila poprve) kde bohužel povoluji jen jeden doprovod u porodu, což chtěl ve výsledku být manžel a chce i teď , tudíž asistentku jsem mít nemohla. Vzhledem k situaci, že nemáme žádné hlídání (porod snad nějak vymýšlíme) mi přišlo nejjednodussi rodit co nejblíže...jenže v Hradci moc vstřícní k poloze nejsou(co vím). A v Krumlově prý záleží, jakou máte směnu, jedna je perfektní a kdyz je druhá jede se raděj do Písku(info od kamarádky). Porodní plán jsem měla i napoprvé, ale polohu v druhé době tam prostě jinde než na lehatku nedovolují. Jsem z toho na rozpacích, asi to bude stejně formou nějakého kompromisu....

terry1512
3. dub 2019

@andza oni nemají co dovolovat.
Prostě si nastavte v hlavě že rozhodujete vy. Ne oni.
Jinak to dopadne všude tak jak budou chtít oni,ne vy. A jasně a rozhodně říct že na záda prostě najdete a hotovo.

merope
3. dub 2019

@andza Zkus ověřit, zda to opravdu stále platí i pro ten Hradec. Některé věci se mění - to, co popisuješ, mi přijde v Praze nemyslitelné. A pokud to stále platí, tak vidím jen 2 varianty - buď to překousneš a vezmeš výhody toho, že porodnici máš blízko - nebo prostě zvolíš nějakou vzdálenější i za cenu toho, že budeš muset komplikovaně řešit hlídání.

Já naštěstí zjistila, že ta porodnice, co mám nejblíž, dává "Dotazník porodních přání" automaticky všem a něco jako volba polohy je v tom taky (jen neumí porod do vody, ale to je spíše kvůli organizačnímu zajištění podobného porodu).

pavlina212
3. dub 2019

Písek. Ségra tam v listopadu rodila v kleče na tom přiblbým křesle. Měla s sebou PA v roli duly.

pipi_puncocha
3. dub 2019
https://www.youtube.com/watch?v=ICGB8W2YxA4

zkus mrknout na toto video, od jedné blogerky co v Hradci rodila loni v poloze co chtěla. Osobní zkušenost nemám.

andza
autor
3. dub 2019

@pipi_puncocha děkuji za video. Jen nevim jestli toto neni Hradec Kralove. Rika tam, ze se rozhodovala mezi Rychnovem, a tady asi zadny neni...

pipi_puncocha
3. dub 2019

@andza jeee, to mi vůbec nedošlo, omlouvám se. vzpomněla jsem si akorát že mluvila o Hradci. 🤦‍♀️

kajalka
3. dub 2019

@terry1512 No, to si jen myslíš. Navzdory porodnímu plánu i mými nesouhlasu mě v ČK překulili na záda, aby si primář mohl zarodit. Výsledek? Potrhaný svaly na krku dítěte..

zuzousinek
3. dub 2019

@andza Ja bych šla do varianty 2 osoby s sebou (manžel a dula) a jet do Krumlova. Mám reference, že v Krumlově jsou nakonec všichni fajn (včetně primáře). Dula je zkušená podpora, pomůže, vykomunikuje tvá přání, už jen to, že pozná, kdy jet... Vyřešit starší dítko není jen tak, to je další téma 🙂 Možná babičky by mohly být kolem termínu v pohotovosti a přijet, sousedky s dětmi - stýkat se co nejdříve...

terry1512
3. dub 2019

@kajalka to mě mrzí. Opravdu. 😥 Nechápu co si musí pořád dokazovat. Nevím jestli jste to řešila, ale určitě bych to nenechala jen tak.

Proto i píšu o poučeném doprovodu který to prostě nedovolí. A bude rodičů bránit vlastním tělem když to bude potřeba. A ideálně celou dobu nahrávat,aby bylo jasno co bylo řečeno.

maqggienka
3. dub 2019

Polohu nemůžou přikázat. Já rodila jednou klasika a 2x na bobku na křesle. Ruce jsem mela na tech operkach na nohy.

zuzousinek
3. dub 2019

No, koukám protichůdné zkušenosti paní
@kajalka a mé známé, na kterou byl místní primář milý a nechal ji rodit na čtyřech na zinence. Moje dula se mnou i s manželem předem probrala 1.porod, přání, očekávání... Vše tak detailně, jak jsme chtěli. A dodala mně, pokorné ženě, která se vždycky radši přizpůsobí, takovou asertivitu, že i nad kaluží krve jsem si připadala jak královna. Řekla jsem razantně, co chci, stylem, že bylo vše podle mě. Tak sebevědomá asi už bohužel nikdy nebudu. A má porodní parta (manžel, dula) byla úžasně sehraná, se mnou na jedné lodi, to díky nim jsem tam narostla. O J. Hradci jsem nečetla moc pěkného - zde na MK je skupinka Přirozený porod, tam se dají dohledat slova primáře, řekla bych otřesné... (z loňského června). A Písek je asi fajn - zjišťuj přímo tam a dozvíš se.

kajalka
3. dub 2019

@terry1512 Přiznám se, neměla jsem sílu. Řešila jsem intenzivně vojtovku, teď psychické následky, to už si dítě ponese asi do konce života. Primářovi jsem napsala alespoň maila, odpovědí mi bylo, že pokud jsem obor nestudovala, nemohu vědět, že děti nejsou schopné v ženách dorotovat, proto se musejí rodit ručně... ani náznak lítosti, pochybení, nic. Jen tupá sebestřednost.

terry1512
3. dub 2019

@kajalka to chápu.
Člověk se k tomu ani nechce vracet.

Ale je to hrozné. Ta jejich arogance, samolibost a nulová empatie.
Z nich člověku život,a vůbec je to netrápí.

A pak tady některé ( nebudu jmenovat,ony vědí ) se budou do mě obíhat když napíšu že už doktorům nevěřím ani ň, a do nemocnice jedině s nastudovanymy zákony, nebo právníkem.

andza
autor
3. dub 2019

Jak prosím najdu tu skupinu Přirozený porod?😇

merope
3. dub 2019

@terry1512 Já je teď asi kolem porodu prudila farmaceutem na telefonu. Pak jsem jim vnucovala perly jako "tyto léky se mají brát půl hodiny před jídlem, za půl hodiny bude snídaně, kolik si jich mám vzít?" a děsně je tím prudila 🙂 až mi sestra začala vysvětlovat, že to je blbost, že farmaceuti si vymýšlí blbosti a ona bere podobné léky a na lačno je nikdy nebrala... No, ony když se neberou na lačno, tak mají jen menší účinek, no...

zuzousinek
4. dub 2019

@andza https://www.modrykonik.cz/group/5794/
Zkus takto. Nebo přes hlavní stránku MK, v levém horním rohu rozklikni menu a najdeš Seznam skupin. Tam se určitě i dost doptáš. Popř.zde existuje i skupina Porodnice Český Krumlov, České Budějovice (tam se rodí na koze vleže) a jistě mnohé další. Písek jsem nenašla.

@andza v případě, že potřebujete opravdu podporu, tak dula je zkušenější a ví jak s personálem komunikovat... tedy pokud je pro Vás zásadní v jaké poloze budete rodit, tak bych volila porodnici kde je možná přítomnost více než 1 osoby doprovodu u porodu...

pokud máte jakékoliv pochybnosti, tak s tím pomůže rozhovor s dulou, opravdu je potřeba cítit to, že tohle je Váš porod a ne porod personálu...
případně je možné podpořit Bach. esencemi, ty se dají připravit na míru podle toho co člověk nejvíc potřebuje posílit nebo naopak uvolnit

normalnimatka
4. dub 2019

normálně. nenechat se. zůstat na zemi. mít s sebou chlapa.

malinkaelinka
4. dub 2019

Ještě mě napadá - pokud by dula jako druhý člověk k porodu nemohla, nebo by to znamenalo vyloučit manžela - tak co si domluvit nějakého lékaře přímo z té porodnice, vysvětlit mu svá přání a že vás bude rodit přímo on? Samozřejmě to nebude zadarmo, ale to dula také ne a řešení by to bylo. Samozřejmě pokud bude někdo z tamních lékařů svolný a pochopí tvá přání.

vironeka
23. dub 2019

ideálně asi doprovod, který počítá s tím, že bude muset se za vás třeba i poprat , ne teda někoho,kdo se nechá semlít. Dula zní super, ale ne každá na to máme tolik peněz, platit schůzky, pak pohotovost a přítomnost u porodu. Bohužel. Být to dostupnější, myslím, že by se poměry v porodnicích měnily rychleji, takhle přivede dulu jen ta maminka, která si na ni naspoří, ale v celkovém měřítku to vlivem na danou porodnici může bejt jak plivnutí do vody.

U doprovodu je třeba, aby uměl vážně stát za Vámi, i když budete vypadat, že teď už byste plány klidně měnila. Přítelem bych si už nebyla jistá, protože když nás vidí a neumějí nám pomoct, leckterý se z toho sesype. Já nechtěla žádnou medikaci, ale přítel byl tak vyjukaný, že na nabídku "jen inhalace" už nevím čehoto, neřekl ani nic a já jen odkývla že teda jo. Myslím, že nečekal, jaký to pro něj bude, vidět mne v bolestech a nemoct mi pomoci, takže byl rád, že se mi "uleví". No a jak mne měli sjetou, tak už začalo - a tak vám píchneme vodu, co říkáte, ať miminku pomůžeme na svět. No a potom už tam stál primář s informovaným souhlasem k akutnímu císaři. Tentokrát se chystám i kdyby tancovali na hlavě říct NE. Jestli vezmu muže, ale nevím - mne naopak právě znervozňoval tím výrazem, hromádka neštěstí, jak očividně trpěl za mně, takže jsem se cítila blbě, protože se on cítí blbě a chtěla to už mít za námi...

V tomhle ohledu si myslím, že je skvělá dobře poučená kamarádka, která se třeba i vyzná, a sama ideálně už rodila a tak ví, co oceníte. Chlapi mi na to nepřijdou úplně nachystaní. Přemýšlela bych i nad příbuznými, jestli některá je vhodná nátura a je mi tak blízká.

andza
autor
12. čer 2019

Posilam odkaz na praci ohledne porodnickeho nasili...kdo mi tu radil, ze vlastně nasilim me na kreslo dostat nemohou, tak.bohuzel. Dle teto prace s poznatky matek- ano https://theses.cz/id/jz8nv6

lu_ta
12. čer 2019

Známá rodila v únoru v kleče v Č. Budějovicich...

kristyn.g
12. čer 2019

@andza to je strašná práce, afektovana.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru