Porodnice Bulovka. Jak jste byli spokojeni?
Ahoj maminky (i tatínkové 😀 ).
Vy, kteří jste přivedli na svět své děti právě v této porodnici, jak jste byli spokojeni? Ráda bych znala co nejvíce detailů, na co si dát pozor, co je dobré, co není, atd.
Stručné shrnutí
- FN Bulovka oznámila plánovanou rekonstrukci gynekologicko-porodnického pavilonu včetně novorozeneckého JIP a porodních sálů s předpokládaným zahájením kolem 1.12.2007 a trváním přibližně 3 měsíce; během prací nebude možné plánovat porody a budou přijímány pouze akutní překotné případy (info od ředitele Ing. Petra Slámy a písemné sdělení kliniky).
- Pro registraci k porodu na Bulovce se obvykle doporučuje chodit do poradny kolem 36. týdne těhotenství; porodnice pořádá předporodní kurzy (např. vedené „Dvořkou“ / paní Dvořákovou nebo přes aperio.cz) a veřejné prohlídky porodních sálů jsou organizovány každý pondělí a čtvrtek ve 13:00 (sraz před vstupem do porodního traktu ve 2. podlaží).
- Pokud by byla Bulovka dočasně uzavřena, rodičky v diskuzi zmiňovaly alternativy v Praze a okolí: Apolinář, Podolí, Motol, Neratovice nebo Brandýs; ve sporných případech řešení předčasných porodů doporučovaly přesměrování do specializovaných center (v diskuzi se střídají doporučení Motol, Podolí a Apolinář).
Nejčastější otázky
Q: Kdy a jak dlouho bude probíhat rekonstrukce porodnice Bulovka a jaký bude dopad na plánované porody?
A: Ředitel FN Bulovka Ing. Petr Sláma v odpovědi uvedl, že rekonstrukce novorozeneckého JIP a následné stavební práce na porodních sálech jsou plánovány přibližně kolem 1.12.2007 a měly by trvat asi 3 měsíce; během této doby nebude možné plánovat porody a porodnice bude přijímat jen akutní překotné případy.
Q: Kdy se mám na Bulovce registrovat, pokud chci u nich rodit?
A: V diskuzi je opakovaně uvedeno, že registrace/docházka do porodní poradny u Bulovky se běžně provádí kolem 36. týdne těhotenství.
Q: Kde a jak se přihlásím na předporodní kurz u Bulovky a kolik stojí?
A: Předporodní kurzy se organizují přes aperio.cz nebo přímo v porodnici; v diskuzi byla uvedena orientační cena „stálo to snad 1 000,- na 6 lekcí“ a kontaktní číslo pro přihlášení na některé kurzy uvedená v diskuzi je mobil 774 976 062 (paní Šimánková).
Q: Kam mě pošlou při předčasném porodu (před 36. týdnem)?
A: V diskuzi se různí doporučení: některé zdroje uvádějí Motol jako nejlépe vybavené pro předčasné porody, jiné uvádějí Podolí nebo Apolinář; porodnice v dopise řediteli uvádí, že péče o akutní případy bude zajištěna, ale konkrétní přesné přesměrování závisí na aktuální organizaci.
Q: Jak Bulovka řeší účast studentů medicíny u porodu?
A: V oficiálním dopise (Duan Kolařík) je uvedeno, že účast studentů je věcí pacientky, že jde převážně o pasivní pozorování a že nemocnice respektuje informovaný souhlas; některé rodičky v praxi dopsaly nebo vyškrtnuly odstavce týkající se účasti studentů.
Q: Kde najdu oficiální informace o provozu a případných uzávěrách porodních sálů Bulovky?
A: Klinika avizuje, že aktuální informace bude zveřejňovat na webu www.fnb.cz/gyn a že v případě změn to oznámí tam.
Q: Jaké vybavení porodnice Bulovka nabízí (polohování, boxy, šestinedělí)?
A: V diskuzi bylo potvrzeno, že Bulovka má polohovací lůžka, částečně zrekonstruované porodní boxy (2 nově upravené boxy a další starší používané při vyšší zátěži) a standardní šestinedělí; turistické prohlídky ukazují rozdíl mezi zrekonstruovanými a staršími boxy.
Q: Co dělat, když chci mít u porodu partnera nebo další doprovod?
A: V diskuzi se uvádělo, že přítomnost partnera u porodu je možná a že některé porodnice mají podmínky či poplatek; v konkrétním příspěvku byla zmíněna částka 500 (diskutující uváděli poplatek „přítomnost manžela u porodu je za 500“).
Závěry z diskuze
Shoda
- Bulovka má kolem 36. týdne standardní postup registrace do porodní poradny.
- Porodní kurzy (např. vedené paní Dvořákovou nebo přes aperio.cz) jsou považovány za užitečné a doporučované.
- Rekonstrukce novorozeneckého JIP a porodních sálů byla oficiálně potvrzena s předpokládaným dopadem na možnost plánovaných porodů.
Sporné názory
- Náhradní postup pro předčasné porody: někteří diskutující doporučují Motol jako nejlepší volbu, jiní zmiňují Podolí nebo Apolinář jako cílová pracoviště; není v diskuzi jednotný konsenzus.
- Vnímání přístupu jednotlivých lékařů: některé názory vyzdvihují MUDr. Dvořáka jako zastánce „přirozených porodů“, jiné zmiňují stížnosti na MUDr. Záhumenského (protichůdné zkušenosti).
Otevřené otázky
- Přesné datum zahájení a rozsah prací rekonstrukce (ředitel uvedl pouze orientační termín a nebyl potvrzen konkrétní začátek).
- Které konkrétní porodnice budou oficiálními náhradami pro plánované rodičky Bulovky v období rekonstrukce.
- Jaké budou podmínky (registrace, poplatky, rozsah doprovodu) v praxi během nouzového provozu porodnice.
Zmíněné značky a firmy
FN Bulovka, aperio.cz, Modrý koník, Apolinář, Podolí, Motol, Neratovice, Brandýs, Weleda, Globus, Tesco, Delvita, QUINNY, www.fnb.cz/gyn
Zmíněné produkty a metody
předporodní kurz „Dvořka“ (paní Dvořáková), předporodní kurzy přes aperio.cz, klystýr, polohovací lůžko, epidurál, monitorování OZev (vyšetření ozvů plodu), ultrazvuk, informovaný souhlas (písemný souhlas/nesouhlas), registrace v 36. týdnu, porodní boxy, novorozenecké JIP, maliník (čaj / bylinné přípravky), semínko (řepíku/semínko jako potravinový doplněk), olej Weleda
Místa a osoby
FN Bulovka, Ing. Petr Sláma, Duan Kolařík, MUDr. Záhumenský, MUDr. Dvořák, paní Dvořáková, MUDr. Šottner, paní Šimánková, Alena (porodní asistentka), Apolinář, Podolí, Motol, Neratovice, Brandýs, Vinohradská
@megan2 Ahoj, vezmi si jetě pro mimčo vlhčený ubrousky na zadeček, sice jsme dostali malé balení v tom dárkovým boxu, ale spotřeba byla větší 😀
Nevím, jestli je to na všech pokojích, ale na tom dvoulůž.nadstandardu jsme měli i toaletní papír na WC, papírové utěrky na ruce a tekuté mýdlo a desinfekci na otření WC prkénka. Když došel papír, šla jsem na sesternu a za chvilku to doplnili 🙂 Tam ti taky uvaří do termosky vodu, pokud si budeš chtít dělat svoje čaje (třeba kojící). Super servis 🙂
Jinak holky, v pátek jsme bourali v autě i s dětma ☹ Naštěstí to bylo v malé rychlosti, paní nám nedala přednost z prava, nikdo se nezranil, ale děti dostaly hysterák, hlavně ten starší, do jeho dveří paní narazila. Vubec si nedovedu představit bouračku ve větší rychlosti. Takhle to jsou jen nabouraný plechy, naštěstí...
@ivet6 moc diky,ja mela prvni rodit na Bulovce,ale nakonec jsem skoncila v Motole,tam jsme vse taky dostali.tak jsem si nebyla jista
@bibika1 moc diky!! bouracka me moc mrzi,ja se jich desim :( v posledni dobe cim dal vic...
holky jeste se zeptam na srovnani normalni pokoj a nadstandart???kolik to tak vyjde?
@megan2 nadstandardní pokoje jsou nově zrekonstruované, včetně koupelny, nový nábytek, nové postele, pohodlné matrace... Mají několik typů a liší se cenově - nejlevnější je dvoulůžkový, který má společnou koupelnu s druhým dvoulůžkovým, ten je za 400,-/noc (na něm jsem byla já), nejdražší je jednolůžkový nadstandard za 1200,-/noc.
Normální pokoje jsou třílůžkové a koupelna je pro 2 pokoje společná.
@bibika1 moc diky,tak to vidim na nadstandart tedy a to se musi nejak domlouvat predem,nebo staci az pri porodu?to asi spis,kdyz clovek nevi,kdy to prijde 😀
Kubika jsem rodila nakonec v Motole a tam byli dvouluzkace,a koupelna spojena pro dva pokoje.DOkonce se mi i stalo,ze jsem byla jednu noc na pokoji uplne sama ( a na Bulovce meli stop stav)
@megan2 Předem to zamluvit nejde, zmiň se o tom při příjmu do porodnice, pokud bude nějaký volný, tak tě tam pak šoupnou 🙂 Maminka, co se mnou byla na pokoji a rodila o pár dní přede mnou, tak taky nejdřív byla sama na třílůžkovým, a pak se narodilo spoustu miminek a vše se zaplnilo, tak si zažádala o přesun na nadstandrad. Kdyby ses chtěla podívat na ty pokoje, tady je odkaz, je tu hodně fotek z Bulovky. http://www.babyonline.cz/porodnice/=/city/praha...
Ahoj holky, tak bych se k Vám s dovolením přidala. Budu taky rodit na Bulovce a 1. termín mám přesně za týden v pondělí. Můj odhad je ale později tak uvidím. A taky co mi řeknou na poradně ve středu. Tak se tam třeba s některou z vás potkám.
Jinak k těm potřebám do porodnice: Chodila jsem na předporodní kurz a z toho důležitého mě ještě napadají síťované kalhotky z lékárny. Taky nám PA doporučila jako rezervu vložky i plíny. Prý se dostávají, ale nemusí to stačit. Ubrousky taky zmiňovala. Jinak oblečení na sebe i mimčo by mělo být k dispozici, ale dá se donést i vlastní, kdo by chtěl.
Ahoj! Přemýšlím o registraci na Bulovce a chci se zeptat - je tu někdo, kdo se nedávno registroval? Já pořád počítala s tim "magickým" datem 14+0 a teď koukám na jejich stránky a Bulovka registruje už od 12tt. Já jsem monetálně asi 13+něco, tak bych jenom ráda věděla, jestli je tam taky takovej nátřesk, nebo mám ještě šanci. Navíc jsem tenhle týden na neschopence, tak nevim, jestli riskovat tak dvouhodinovej výjezd 😒
@krtek.93 ahoj, ja se registrovala tak pred 5 tydny, byla jsem 11+neco a v pohode. Byla tam prede mnou slecna ,co rodi uz v srpnu, tak urcite nebyla 14+0 a taky ji vzali. Takze si myslim, ze sanci urcite mas 🙂. Jen to bylo trochu na dlouho, sestra, co tam mela v danem intervalu byt, tam nebyla a prisla az po hodine. Dve hodiny i s cestou mi nestacili.
lenca: Díky moc za info. Možná tam zkusim zítra ještě cinknout, abych nejela zbytečně, jen nevim kam, jestli jako do poradny? A řikám si, že snad přinejhoršim tuhle "omluvenku" by snad sociálka vzala ne? Když jsem navíc ty první tři dny doma zadarmo...
@krtek.93 ja bych si s tim nedelala moc starosti, asi bych jela rovnou tam. Na webovkach meli nejaky dny, kdy probiha registrace (ja uz si to nepamatuju). Ja jsem tam taky nekam volala, protoze jsem nevedela, jeslti 11+ je uz 12.tyden nebo jeste ne. No a pani me odbyla, at tam proste prijedu a hotovo. Tak jsem tam prijela a zapsali si me 🙂.
lenca: Jj, registrujou v úterý a ve čtvrtek, tak asi zítra pojedu 😉 Aspoň nebudu muset zase v práci prosit o volno příští tejden.
@krtek.93 Registrace probíhají vedle porodních sálů. Je to ve 2. patře, záleží odkud přijdeš. Pokud zezadu, tak je to hned za proskleným vchodem (ten vchod je rovnou ve 2. patře), pokud půjdeš normálně hlavním vchodem, tak je to složitější - výtahem do 2. patra a doprava k sálům. Nejlépe se dole zeptat.
akri: Díky, já tušim. Byla jsem tam teď v sobotu na pohotovosti a něco zahlídla, tak doufám, že to bylo ono 😉
ta registrace jsou zelené dveře, kde je napsáno myslím i riziková poradna a je to naproti tomu prosdklenému okénku, kde si sestry berou doporučenky třeba na krev a NT
krtek - já se registrovala asi v 18tt a v pohodě. Na Bulovce jsou v tomhle ohledu příjemnější než třeba v Podolí )vlastní zkušenost).
Tak jsem úspešně registrovaná, měla jsem štěstí, čekala jsem tam sotva čtvrt hodinky. doposud spokojenost, tak snad to tak bude i v lednu 😉
@ivet6 mam se dobre, dik za optani, malej je trosku nespavej a zravej takze nestiham sledovat vsechny diskuze jak za tehu, takze chodim jen na cervnovky 2010.....
@megan2 poradna je opravdu na dlouho, zrovna včera jsem tam byla přesně 2 hodiny. Ale mě to zrovna docela utíká, protože jsem byla uvnitř vlastně 3 krát. Nejdřív si tě pozve sestra-PA, udělá takovou tu běžnou administraticu (tlak, moč váha apod. Pak znovu do čekárny. Pak volají na monitor (to až od 38 týdne), takže tam všechny maminky nejdou. Pak znovu do čekárny a pak se jde teprve k lékaři na vyšetření.
To čekání je nejspíš taky proto, že ti doktoři chodí později, řekla bych tak na půl 9, aby už měli ty první maminky všechno předchozí za sebou a mohli rovnou vyšetřovat.
no ja tam byla ted v utery jen na UTZ a bylo to taky na dlouho... i kdyz jsme bili objednani na presnou hodinu, cekali jsme hodinu a ctvrt... 😒
do te poradny se objednava na presnej cas? Ja abych vedela, na co se mam pripravit. 🙂
a jeste, nebyla jste nektera z Vas na tom predporodnim kursu?
@akri diky za info, jsem pripravena, ze budu cekat. 🙂 tak si alespon prectu nejakou dobrou knizku... 🙂
S tim kursem jsem jen chtela vedet, jak to probiha, nejsem si jista, ze jsem to pochopila dobre, myslela jsem, ze je to jednorazove, ale pak jsem si neco precetla a z toho mi zase proslo, ze jsou to nejake bloky a ze jich je celkem 6. Tak nevim... No necham se tedy prekvapit.
Na Bulovce jsem rodila 12.6.2010 a jsem ráda že jsem si vybrala tuhle porodnici.Jediný co bych vytkla bylo to,že když jsem ke konci měla silný bolesti a chtěla jsem aby mi něco píchli,tak jsem si musela řikat asi 4krát,pokaždý mi bylo řečeno že za chvíli přijde doktor a že se domluvíme.Čekala jsem a čekala ale nikdo nepřišel takže jsem si to protrpěla až do konce.Jinak na porodním sále i na šestinedělí super,byla jsem na nadstandartu za 400 Kč,každej den ráno chodí sestra a přinese 5 nebo 6 plínek pro mimčo (měla jsem s sebou i svoje kdyby ty jejich náhodou na celej den nestačily),jednorázový podložky jsou k dispozici na chodbách,když ne tak se pro ně chodí na sesternu,látkovou plínku taky dávaji.Co je potřeba si vzít,tak to jsou vlhčený ubrousky,těch byla velká spotřeba.Jinak vložky dostanete,když dojdou je potřeba si dojít na sesternu a tam vám daji další.Měla jsem s sebou pro jistotu svoje ale ani jsem je neotevřela.Noční košili jsem měla jejich,je to lepší protože se každou chvilku zašpiní a můžete si kdykoli vzít na chodbě čistou.Jinak určitě je potřeba si koupit síťovaný kalhotky,využila jsem je i doma po návratu z porodnice než se všechno zahojilo.Jsou elastický a maji je ve zdravotnických potřebách,balíček po 5 kusech.Je dobrý vzít si i víc ručníků,nesmí se totiž používat jeden na utírání celýho těla,jeden by měl bejt vyloženě jen na "spodek" takže je lepší vzít jeden tmavší.Pořídila jsem si nafukovací kruh,na pokojích,na chodbě i v jídelně jsou tvrdý židle a s kruhem to fakt vůbec nebolelo a mohla jsem v pohodě sedět.K porodu jsem s sebou měla 2 flašky vody,můžete pít jak chcete a po porodu je neuvěřitelná žízeň takže určitě vzít pití,mě pak musel přítel přivízt celej karton vod a během 3 dnů byl pryč...Měla jsem s sebou i nějaký oblečení na dcerku,byla maličká a ty jejich erární košilky byly obrovský,skoro v ní nebyla vidět a dupačky měly rozbitý knoflíčky takže jsem jí oblíkala do našeho ale neni to nutný 😉

@bibika1 jéé, to je práce s tím očkováním 😠 na to já se netěším....
@megan2 všecko ti dají, jak na mimčo, tak na tebe, snad jen si vem tampony do podprsenky, bačkory a kosmetiku 🙂