Porodnice Bulovka. Jak jste byli spokojeni?
Ahoj maminky (i tatínkové 😀 ).
Vy, kteří jste přivedli na svět své děti právě v této porodnici, jak jste byli spokojeni? Ráda bych znala co nejvíce detailů, na co si dát pozor, co je dobré, co není, atd.
Stručné shrnutí
- FN Bulovka oznámila plánovanou rekonstrukci gynekologicko-porodnického pavilonu včetně novorozeneckého JIP a porodních sálů s předpokládaným zahájením kolem 1.12.2007 a trváním přibližně 3 měsíce; během prací nebude možné plánovat porody a budou přijímány pouze akutní překotné případy (info od ředitele Ing. Petra Slámy a písemné sdělení kliniky).
- Pro registraci k porodu na Bulovce se obvykle doporučuje chodit do poradny kolem 36. týdne těhotenství; porodnice pořádá předporodní kurzy (např. vedené „Dvořkou“ / paní Dvořákovou nebo přes aperio.cz) a veřejné prohlídky porodních sálů jsou organizovány každý pondělí a čtvrtek ve 13:00 (sraz před vstupem do porodního traktu ve 2. podlaží).
- Pokud by byla Bulovka dočasně uzavřena, rodičky v diskuzi zmiňovaly alternativy v Praze a okolí: Apolinář, Podolí, Motol, Neratovice nebo Brandýs; ve sporných případech řešení předčasných porodů doporučovaly přesměrování do specializovaných center (v diskuzi se střídají doporučení Motol, Podolí a Apolinář).
Nejčastější otázky
Q: Kdy a jak dlouho bude probíhat rekonstrukce porodnice Bulovka a jaký bude dopad na plánované porody?
A: Ředitel FN Bulovka Ing. Petr Sláma v odpovědi uvedl, že rekonstrukce novorozeneckého JIP a následné stavební práce na porodních sálech jsou plánovány přibližně kolem 1.12.2007 a měly by trvat asi 3 měsíce; během této doby nebude možné plánovat porody a porodnice bude přijímat jen akutní překotné případy.
Q: Kdy se mám na Bulovce registrovat, pokud chci u nich rodit?
A: V diskuzi je opakovaně uvedeno, že registrace/docházka do porodní poradny u Bulovky se běžně provádí kolem 36. týdne těhotenství.
Q: Kde a jak se přihlásím na předporodní kurz u Bulovky a kolik stojí?
A: Předporodní kurzy se organizují přes aperio.cz nebo přímo v porodnici; v diskuzi byla uvedena orientační cena „stálo to snad 1 000,- na 6 lekcí“ a kontaktní číslo pro přihlášení na některé kurzy uvedená v diskuzi je mobil 774 976 062 (paní Šimánková).
Q: Kam mě pošlou při předčasném porodu (před 36. týdnem)?
A: V diskuzi se různí doporučení: některé zdroje uvádějí Motol jako nejlépe vybavené pro předčasné porody, jiné uvádějí Podolí nebo Apolinář; porodnice v dopise řediteli uvádí, že péče o akutní případy bude zajištěna, ale konkrétní přesné přesměrování závisí na aktuální organizaci.
Q: Jak Bulovka řeší účast studentů medicíny u porodu?
A: V oficiálním dopise (Duan Kolařík) je uvedeno, že účast studentů je věcí pacientky, že jde převážně o pasivní pozorování a že nemocnice respektuje informovaný souhlas; některé rodičky v praxi dopsaly nebo vyškrtnuly odstavce týkající se účasti studentů.
Q: Kde najdu oficiální informace o provozu a případných uzávěrách porodních sálů Bulovky?
A: Klinika avizuje, že aktuální informace bude zveřejňovat na webu www.fnb.cz/gyn a že v případě změn to oznámí tam.
Q: Jaké vybavení porodnice Bulovka nabízí (polohování, boxy, šestinedělí)?
A: V diskuzi bylo potvrzeno, že Bulovka má polohovací lůžka, částečně zrekonstruované porodní boxy (2 nově upravené boxy a další starší používané při vyšší zátěži) a standardní šestinedělí; turistické prohlídky ukazují rozdíl mezi zrekonstruovanými a staršími boxy.
Q: Co dělat, když chci mít u porodu partnera nebo další doprovod?
A: V diskuzi se uvádělo, že přítomnost partnera u porodu je možná a že některé porodnice mají podmínky či poplatek; v konkrétním příspěvku byla zmíněna částka 500 (diskutující uváděli poplatek „přítomnost manžela u porodu je za 500“).
Závěry z diskuze
Shoda
- Bulovka má kolem 36. týdne standardní postup registrace do porodní poradny.
- Porodní kurzy (např. vedené paní Dvořákovou nebo přes aperio.cz) jsou považovány za užitečné a doporučované.
- Rekonstrukce novorozeneckého JIP a porodních sálů byla oficiálně potvrzena s předpokládaným dopadem na možnost plánovaných porodů.
Sporné názory
- Náhradní postup pro předčasné porody: někteří diskutující doporučují Motol jako nejlepší volbu, jiní zmiňují Podolí nebo Apolinář jako cílová pracoviště; není v diskuzi jednotný konsenzus.
- Vnímání přístupu jednotlivých lékařů: některé názory vyzdvihují MUDr. Dvořáka jako zastánce „přirozených porodů“, jiné zmiňují stížnosti na MUDr. Záhumenského (protichůdné zkušenosti).
Otevřené otázky
- Přesné datum zahájení a rozsah prací rekonstrukce (ředitel uvedl pouze orientační termín a nebyl potvrzen konkrétní začátek).
- Které konkrétní porodnice budou oficiálními náhradami pro plánované rodičky Bulovky v období rekonstrukce.
- Jaké budou podmínky (registrace, poplatky, rozsah doprovodu) v praxi během nouzového provozu porodnice.
Zmíněné značky a firmy
FN Bulovka, aperio.cz, Modrý koník, Apolinář, Podolí, Motol, Neratovice, Brandýs, Weleda, Globus, Tesco, Delvita, QUINNY, www.fnb.cz/gyn
Zmíněné produkty a metody
předporodní kurz „Dvořka“ (paní Dvořáková), předporodní kurzy přes aperio.cz, klystýr, polohovací lůžko, epidurál, monitorování OZev (vyšetření ozvů plodu), ultrazvuk, informovaný souhlas (písemný souhlas/nesouhlas), registrace v 36. týdnu, porodní boxy, novorozenecké JIP, maliník (čaj / bylinné přípravky), semínko (řepíku/semínko jako potravinový doplněk), olej Weleda
Místa a osoby
FN Bulovka, Ing. Petr Sláma, Duan Kolařík, MUDr. Záhumenský, MUDr. Dvořák, paní Dvořáková, MUDr. Šottner, paní Šimánková, Alena (porodní asistentka), Apolinář, Podolí, Motol, Neratovice, Brandýs, Vinohradská
@zyoma měla jsem rizikové těho kvůli krvácení v prvních 6ti týdnech. Nicméně průběh těho byl OK až do doby když se dcerka otočila hlavou dolu, zasekla se ji nožička pod mou bránicí pod žebry - žádný doktor to neřešil a to jsem jezdila na utrazvuky každý týden!!!! nikoho to nezajímalo.... ☹ Termín porodu jsem měla 27/8.. 17/9 jsem měla autonehodu a začla krvácet - místo aby mi vyvolali porod (stejně jsem již přenášela) tak mi napíchali nějaký hormony a poslali mne domu.... 27/9 mě hospitalizovali na vyvolání porodu, píchali mi oxytocin - měla jsem kontrakce po 3minutách. 1/10!!!! mě doktor velmi surově trhl čípkem s tím že porodím. kolem 12 jsem si nechala dát epidurál, byla jsem už strašně vyčerpaná, měla jsem vysokou horečku, v 16:30 mi přišli říct, že jestli do 19ti neporodím tak císař, horečka mi vystoupala na skoro 40, měla jsem těžkou otravu krve - praskla mi voda do břicha. císaře mi dělali v epidurálu - hrozný zážitek, strašně jsem krvácela. V bezvědomí jsem byla 3 dny, resuscitovali mne, dostala jsem 2.5l krve, v nemocnicic jsem strávila měsíc. je to sice 11 let, ale odpor k tomuto institutu budu mít asi do smrti..... takže za mne nikdy víc... ☹ bohužel....
@thesun no silene, jasna chyba ze strany doktoru... Ale bylo to pred 11 lety, snad dneska uz postupujou jinak. Chtela jsem bud na Bulovku nebo do Podoli, ale termin mik vychazi tak, ze v tu dobu se bude v podoli malovat. Pred tim jsem rodila v Apolinari, ale po zkusenostech mam tak trochu odpor ke Karlove nemocnici... A dojizdeni taky nic moc. Tak asi ta Bulovka no, nevim kam jinam.
Ahoj maminy, měla bych na vás otázku - pořád mi nejde do hlavy, jak je to s tím partnerem u porodu, on vážně nesmí být s rodičkou na hekárně? A připojuje se až na sále? Nedokážu si vůbec představit strávit takovou dlouhou dobu sama.. První dítko jsem rodila v Neratovicích a tam byl manžel se mnou od začátku, několik hodin jsem byla na pokoji a ve vaně, na sál jsem šla na poslední cca hodinu a tam už mi stejně nebyl tolik platný, nejdůležitější pro mě byly ty hodiny předtím, že jsem nebyla sama, ale kontrakce jsem prožívala s ním. To jsou na Bulovce vážně ženy někde na průchozích pokojích s jednou sprchou pro víc pokojů a partner na chodbě? Dík moc za odpovědi!
@keirra Ahoj, je to tak jak píšeš, partner na hekárně být nesmí, řekla mi to sestra,která mně tam provázela. Mají totiž ty pokoje po dvou. Ptala jsem se, jestli by tam mohl být, kdyby druhé lůžko nebylo obsazené, a prý také ne. Mně se nakonec na Bulovku nepodařilo zaregistrovat, a tak jsem "objevila" Neratovice. Proč už do Nera nechceš?
@keirra A ještě doplním, průchozí pokoje jsem tedy neviděla, ta "hekárna", to byly pokoje se dvěma lůžky a sprchou (neprůchozí, sprcha jedna přímo na pokoji). A partner tedy v žádném případě nečeká na chodbě, nekompromisně ho posílají domů, že pak zavolají. To porodnické oddělení je uzavřené, tam ani na chodbě tatníkové být nesmí. Navíc při monitoru musíš ležet na zádech, rodí se na porodnické koze taky na zádech, vlastní polohu v žádném případě ne! Tohle vím od té sestry, co nás tam ještě s jednou nastávající maminkou provázela. Pokud jsi už rodila v Nera, tak jakákoli pražská porodnice pro tebe bude nemilý šok, se obávám ☹
Rodila jsem na Bulovce 2013 a měla jsem velkou smůlu na PA, velice nepříjemná surová a arogantní. Nechápala jsem jak se někdo může takhle chovat k rodící ženě. Měla jsem překotný velice rychlý porod a přesto mi její přítomnost úplně stačila. Představa, že bych s ní měla trávit více hodin je pro mě dodnes noční můrou. Ano manžel "vyhozen" za hlavní dveře. Poloha na zádech jediná možná, obří nástřih. Oddělení šestinedělí žádná sláva, pochválit musím pouze pediatry jinak sestry a ženské lékařky nic moc. Za mě Bulovka opravdu ne!
@keirra Já jsem měla manžela u druhého porodu už na hekárně, ale jen díky tomu, že ten den bylo jako zázrakem volno..u prvního porodu mi málem PA zakázala muže i na por. sále..ale v druhém případě jsem jí tam naštěstí nepotkala a PA byly ke mě moc milé a nechali ho tam se mnou chodit mezi por. sálem a hekárnou, vlastně mi pomáhal a jim taky, protože u mě nemusely být tak často..
@guinea Já bych ráda rodila i nyní v Neratovicích, ale chci mít alternativu, kdyby to nešlo - kdybych rodila nečekaně a musela jsem řešit hlídání dcerky na poslední chvíli apod., Bulovku máme pod nosem. Navíc v Neratovicích to teď bylo nějaké divoké ohledně nového vedení, nový primář, odešlo odtamtud dost doktorů a jsou tam noví, nějakou dobu měli v prosinci/lednu úplně zavřeno... Kdyby se to tam mělo hodně zkazit - třeba kdyby odešly současné PA a primář by prosazoval nepříliš přirozené porody atd., pak bych se tam asi už netrmácela (navíc jednou týdně do poradny před porodem).
Jinak dík moc všem za odpovědi!
@keirra Současné PA v Neratovicích pořád jsou, mám už jednu domluvenou jako "svojí", bude mně provázet celým porodem. Podívej se do skupiny Porodnice Neratovice, tam píšou holky o aktuálních porodech v Neratovicích, a až na jídlo vesměs pořád chválí. Já bych tedy na Bulovku nešla ani za nic, jak jsem to tam viděla ☹ To bych snad radši porodila v autě.
Ahoj, my rodili letos, na přípravě (hekárně) jsem s partnerkou být mohl, záleží asi na obsazenosti pokojů.
Na pokoji jsem mohl být až do závěrečných příprav k porodu, a vzhledem tomu že jsme byli na císaři, mě nechali v předsálí na chodbě.
Přístup PA i na neonatologii super, není si na co stěžovat.
Asi záleží na lidech na obou stranách jak si sednou.
dnes jsem byla poprve v poradne na Bulovce a mam nejvetsi chute zmenit na posledni chvili porodnici..... Uz pri prohlidce jsem si rikala, ze to tam je jak za Krale Klacka a dnesek mne dorazil. Cekani na poradnu 4hodiny, arogantni, hruby, nevstricny doktor, kterej se povysuje i do roli jinych specialistu aniz by znal moji kompletni problematiku? to je na mne trochu moc.....
Jed do Neratovic 😉 Ja tu zrovna porodila (podruhe) a naprosta spokojenost. Bulovku jsem zavrhla na zaklade povidani kamaradek, ktere byly v zasade spokojene, ale ja vedela, ze se to ani zdaleka neblizi Neratovicim (prip. Melniku, ale i dalsim mensim porodnicim).
@keirra ja bych rada, ale na netu pisou, objednat se tri tydny predem do poradny a ja uz ted sem ve 36tt.... a nevim, jestli naaaaaahodou nebude potreba zasah kardiologa u toho porodu...
@petronnela tak to byl urcite takovy ten mlady s brylema ze jo? ja rodila pred 4 tydny a nemuzu si stezovat, naprosto uzasny pristup doktorek, sestricek a PA, porod probehl na jednicku a i mi hrozne pomohly, ale u toho doktora jsem byla na prijmu a ten byl teda hrubej, to jsem rekla, ze jestli bude u porodu tak ho nechci ani nahodou. Take jsem jednou v cekarne cekala dyl, ale bylo hodne porodu a i kdyz jsem rodila ja tak fakt bylo natriskano. Ja teda chodila do rizikovky a jsem naproto spokojena vzdy mi udelali hodne podrobnou kontrolu. A ze to maji starsi? to ma hodne porodnic a zase co to se vsechno dostava treba na 6nedeli tak to taky nikde moc neni.
@evcann taky sem byla na rizikovy.... Tyo, mladej mi moc neprisel, ale brejlatej byl. Vzhledem k tomu, ze sem prvorodicka a temer cely tehotenstvi mi na gynde rikali, ze kvuli srdci budu rodit cisarem a tenhle hulvat zaverecnou zpravu hodil do kose s gestem, ze to neni indikace k rezu a jak surove mne pak vysetroval s kecama o triapulkilovem diteti jeho dvou prstech, dost mi to podrazilo nohy.... Fakt hodne se mi ten pristup nelibi... a to mam byt v klidu a pripravovat se k porodu....
@petronnela no ja tam zazila jen jednoho takovyho vyssiho, brylatyho, ale byl mladej, jinak same doktorky, ten byl jak rikam takovy hulvat a hrubej, jinak ty doktorky tam u me byly teda opravdu uzasny a to jsem byla celekem u trech, chapu, ze jako u prvorodicky to neni prijemny, to je mi jasny. Oni se snazi od cisaru ustupovat a ja mela jit taky a nakonec jsem rodila u nich prirozene a jsem za to moc rada je to daleko lepsi. Tak 3,5 kg dite je standard a ci dvou prstech?
@evcann jeho dva prsty, jak byl hrubej, tak to bolelo a jeste to jeho chovani a cekani ix hodin, tak sem logicky byla cela stazena.... takze sem se mu i branila.... a to bohuzel v mozku moc neovlivnim, zvlast, kdyz je takovej hulvat :(
@petronnela no to chápu, to byl určitě ten co myslím ja. Útěchou je, ze mi tam nahoře říkali, ze on u porodu nebývá. Tak uvidíš příště. Ja tam rodila 2x a jednou ji dítě zachránili a teď porod super. Od zacatku do konce.
@evcann priste mam jit na kontrolu zase k nekomu jinymu, k nejaky doktorce, pry snad "sefka oddeleni" ci co.... tak uvidime, snad to bude lepsi.... takovyho namyslenyho arogana u porodu fakt nechci. takovej at si zaleze za katedru a poucuje si mediky a neprudi nas hormonama rozboureny zensky :(
V rizikovce brýlatý mohl být Dvořák? Takový svérázný pán, ale zas byl pečlivý, proto možná to čekání. Škoda, že tam nemají nějaký lepší systém. Ale jestli ses dostala k Dr. Mikyskové, tak máš štěstí, taky trochu ráznější, ale velmi milá profesionální dáma a hlavně odborník. Vypiplala mi dvojčata....
A i ona odmítá císaře, pokud je nějaká možnost rodit normálně. Vlastní zkušenost. A kdyby k císaři došlo, tak umí dobře šít.

@guinea Mne to v tu chvili bylo uplne jedno :D Ono uz ti pak spoustu veci ani neprijde... Clovek otupi (treba kdyz v poradne u meho vysetreni bylo 10 mediku) :D