Mám nárok na rizikové těhu?

terdaaa
4. bře 2018

Ahoj,

tak jsem se dozvěděla, minulý týden, že jsem těhotná. 🙂
Po tři-čtvrtě roce boje, kdy se nám nedařilo, jsem jednoho dne z rána měla pozitivní test. 🙂

Pomohly mi vitamíny, které jsem objevila náhodou, na FB a také spolupráce pana doktora, který mi předepsal lék Duphaston kvůli nízké hladině hormonu progesteronu.
Zatím mám příznaky - bolest prsou a únavu, nekonečný hlad ... 😀

Bohužel v noci moc nespím, jdu spát před 22. hodinou, budím se ve 2 a občas neusnu.
Práci mám v místě, vstávám tedy sice v sedm, ale těch 5 hodin fakt bohužel nespím.

Celkově jsem se na těhu těšila a teď jsem docela zklamaná, protože paní vedoucí nařídila, abych chodila brzy z oběda, abych udělala o to víc práce, po druhé hodině odpoledne se mi začnou zavírat oči. S chozením na toaletu je to také horší, nesmí se zdržovat kolegyně, ani nesmí klienti čekat, než přijdu a já tam "lítám" fakt každou chvíli.

Další problém je ten můj hlad, kterej mám furt a lentilce, co mám zatím v bříšku, papat ráno v 7, pak ve 12:30 a v 17:30 k večeru, bohužel nestačí. K tomu se přidávají bolesti zad, asi z únavy (mám skoliozu páteře 3. stupně, od 5. se operuje...)

Další věc je, že je to poměrně psychicky náročná práce, plnit denní počet prodejů, volání klientům a schůzek, občas se vyskytne bezdůvodně řvoucí klient, nebo se nahrne celá hala a musíte obsluhovat (ať se Vám na wc chce, nebo nechce)...

Myslíte, že bych neměla nárok na rizikové těhu?? Jak o to doktora požádat??
Předem děkuji za info!

pavca1982
25. bře 2018

To jsou zase rady (některé 😝)Prostě zajdi za lékařem a domluv se s ním a pokud je rozumný vyhoví ti.Držím palce.

rituska88
25. bře 2018

Upřímně - co bych dala za takovou práci. Já pracuji jako zdr. sestra na endoskopii, takže až se nám znovu zadaří (v listopadu jsem o miminko přišla), budu muset jít na PN bez ohledu na to, že mě práce baví a že bych chtěla pracovat klidně celé těhotenství. Je to infekční prostředí a používáme spoustu dezinfekčních přípravků, s kterými těhotná nesmí přijít do styku. Na wc si za celý den zajdu jednou nebo dvakrát - ne proto, že by mě někdo kontroloval kolikrát tam jdu, ale prostě na to není čas - musíme s kolegyní připravit pacienty na vyšetření a potom u samotného vyšetření asistovat. Ve 13 hodin jdeme na oběd, mezitím většinou nejíme, protože prostě není kdy a i když někdy třeba chvilička času je, tak se nám v tom prostředí jíst ani nechce. Přesto, co bych za to dala, moct pracovat i v těhotenství. Když jsem čekala první dítě, chodila jsem do práce až do 7.měsíce - pracovala jsem v ambulanci u obvoďáka + jsem měla denně návštěvní službu u těžce nemocných doma. Bavilo mě to a těhotenství jsem měla bez potíží, tak jsem neměla důvod zůstávat doma. Člověk v práci aspoň neměl čas myslet na blbosti a najednou se ani nenadál a těhotenství bylo u konce. U druhého jsem doma zůstat musela, i když jsem na endoskopii ještě nedělala, ale 2x týdně mám směnu na chir. oddělení, kde jsou i infekční pacienti, tahám se s postelema apod.a měla jsem hematom, tak mě doktor nechal doma - ale o miminko jsem stejně nakonec přišla i když jsem byla doma a nic nedělala, a tak to nebylo vůbec příjemné, protože v práci už to všichni věděli a doteď se mě každý ptá jestli už nejsem znovu těhotná apod. Vím, že až zase otěhotním, nechá mě doktor vzhledem k předchozímu a k mé práci hned doma, ale to se mi moc nelíbí - nechci aby zas každý v práci hned od začátku věděl, že jsem těhotná a aby si všichni povídali o mém zdr. stavu jako by to byla věc veřejná, zvlášť když jsem minule potratila a teď budu mít už strach, aby se to nestalo znovu. Kromě toho být omezená vycházkama - manžel dělá na směny 50 km od domova a tak se budu muset postarat o syna, odvézt ho do školky, vyzvednout ho apod. a pořád hledět na hodiny a nervovat se, že se nestihnu domů vrátit v době vycházek je o nervy. Nemluvě o tom, že ani finančně není PN žádná výhra. Nevím no, na Tvém místě bych se asi zkusila domluvit s vedoucí - pokud je ženská, tak ví, co těhotenství obnáší, a nemůže Ti přece nařizovat, že nemůžeš na WC nebo mezi klienty kousnout do rohlíku - pokud děláš v kanclu, je to podle mě jedna z mála prací, kde můžeš pracovat až do porodu, aniž by ses nějak ohrozila na zdraví, a pokud budeš mít těhotenství bez komplikací, byla by škoda zavřít se na celou dobu doma - ono je to super prvních pár dní než si doma pouklízíš a pořádně si odpočineš, pak se ale začneš nudit, sedneš k počítači a bude Tě to svádět číst si příběhy jiných žen a najednou budeš úplně vydeptaná z toho, že určitě budeš mít nějaké komplice, těžký porod, postižené dítě... V práci Ti ten den uteče líp a budeš mezi lidma. Ale to záleží na Tobě. Pokud Tě to tam nebaví a hledáš důvody, proč zůstat doma, není nic jednoduššího než si to trochu přibarvit, říct doktorovi, že je Ti strašně špatně apod. a zůstat doma. To musíš zvážit sama. Já osobně bych to na Tvém místě rozhodně nedělala a byla bych naopak ráda za takovou práci, kde můžu jako těhotná pracovat, aniž bych si nějak ublížila. Únava pomine, ta je jen chvíli v začátku (já u prvního byla taky unavená, ale vůbec jsem až do 9tt netušila že bych mohla být těhotná, takže když jsem se to dozvěděla, už jsem byla zase v pohodě), pokud potřebuješ na wc tak si prostě zajdi a pokud bude mít někdo řeči no tak řekneš, žes prostě potřebovala - zakázat Ti to nikdo nemůže pokud tam netrávíš polovinu pracovní doby - a v začátku těhotenství to nikdy není tak akutní, že bys nevydržela o chvíli dýl než Ti odejde klient. A s jídlem? Tak se víc nasnídáš před prací, vezmeš si nějaké rychlé svačinky a jinak když to nepůjde, tak prostě vydržíš tak jako jindy - neboj se, hlady neumřeš a dítě taky ne. Podle mě se zbytečně moc sleduješ. Buď ráda, že jsi zdravá. A udělej to tak jak Ty sama chceš - ale počítej s tím, že na nemocenské budeš omezená vycházkama i finančně a bude Ti to do porodu fakt pomalu utíkat doma mezi čtyřma stěnama...ale jo, zase budeš mít svůj klid, budeš moct jíst a spát nepřetržitě celej den a nebudeš muset nic jiného dělat 🙂

oveckaluky
25. bře 2018

@marii90 Bohužel, ti by asi byli posudkovým diskriminovaní, kdyby jim jí neuznal :-/ Pro ně prostě platí úplně jiná pravidla ☹ Je to postavené na hlavu ☹
Já mám tedy teď PN hned od začátku, dokonce mi ji napsal v době, kdy na UTZ ještě vůbec nic neviděl, protože jsem otěhotněla do chřipkové epidemie a právě kvůli chřipce jsem loni v červnu potratila. Tak jsme se domluvili aspoň na dočasné, i když už tehdy říkal, že by mě raději viděl doma do konce, vzhledem k tomu, že loni už to byl druhý potrat...ale pak jsme zjistili, že čekáme dvojčátka, a vzhledem k mému věku (38) a k tomu, že první porod byl SC, tedy mám zjizvenou dělohu, už budu doma až do konce, protože rizika jsou velká. Naštěstí to docela utíká, jinak bych se asi unudila, svou práci mám ráda, proto nechápu, když do toho chce jít někdo dobrovolně jen kvůli nevolnostem a častému čůrání (o penězích nemluvě)...

oveckaluky
25. bře 2018

@marii90 *38 let tam mělo být 😀

marii90
25. bře 2018

@oveckaluky My jsme meli taky problem do toho vubec "vlitnout"....nakonec to i pres ivf prislo prirozene v dobe, kdy jsem delala skoro 2 mesice od 4:30 do 19:00 😂 sice jsem brutalne padala na hubu,domu se jezdila jen vyspat, s manzelem jsme se porad kvuli tomu dohadovali, takze jsme ani tak casto nezkouseli pocit, ale asi jsem to poradne vytlacila pres samou praci z hlavy. Chapu, ze ne kazdy ma tak super sefa jako mam ja...ale v dnesni dobe, kdy je tak malo dobrych zamestnancu, ti jdou naproti jak to jde... Proste jich je malo a neni duvod je dotlacit k odchodu... a presne, clovek nemysli na ptakoviny, nema cas zkoumat, ze ho zrovna pichlo tady nebo tamhle a lip to utika....a o penezich taky nemluvim. Na rizikovy jsem teda nakonec sla az po hospitalizaci (a i tu dobu mi se uznal jakoze jsem pracovala mela jsem mobil a notas) a zmene doktora 14 dni pred nastupem na MD 8 tydnu pred terminem.
Drzim s drobeckama palce 🍀

oveckaluky
25. bře 2018

@marii90 Moc děkuju, zítra nás čeká screening, tak mám trochu nervy...ale snad zbytečně 🙂

papaja90
11. dub 2018

@bassetlady jo to je pravda, na tehotenstvi rizikove a neschopenku kvuli tehu nevolnostem to pojišťovna zřejmě neproplaci.

oveckaluky
11. dub 2018

Jak to s vámi dopadlo?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru