OGTT - zkušenosti s laboratořemi

werumka
20. kvě 2016

Milé budoucí maminky.
Vzhledem k tomu, že se stále v hojné míře vyskytují případy, kdy test na těhotenskou cukrovku (OGTT) není proveden správně a vzniká tak velké procento falešných pozitivit i negativit, ráda bych vás požádala o vaše zkušenosti s jednotlivými laboratořemi. Je potřeba ještě zmínit, že OGTT by měl vždy být proveden v laboratoři, nikdy ne v ordinaci lékaře/gynekologa.
Tato diskuze by měla sloužit jako informační materiál pro těhotné, které se na test chystají, aby nezamířily do laboratoře, kde se test neprovádí podle norem. Může to mít za následek nepodchycení diabetu, nebo naopak zbytečnou žádanku na diabetologii.
Jedním z největších mýtů v této oblasti je ten, že "všude se test dělá jinak a je to tak v pořádku". V pořádku je pouze jeden způsob testování.
Ten si můžete přečíst zde:
https://www.modrykonik.cz/jak-se-spravne-provad...
Pokud budete mít čas a zkušenost, přidejte prosím příspěvek podle jednotlivých bodů:
1. Jméno, adresa laboratoře

2. Termín, kdy jste OGTT podstoupily.

3. Průběh testu:
a) Byla krev brána ze žíly?

b) Byla lačná glykémie ze žíly nejprve vyhodnocena a až pak jste dostaly pít roztok?

c) Byly jste celou dobu ve fyzickém klidu?

d) Podstoupily jste tři odběry - na lačno, po hodině, po dvou?

e) Dodržela se v maximální možné míře doba odběru krve? (tj. přesně po hodině i po dvou?)

f) Pokud vám byla zjištěná vyšší lačná glykémie (5,1 mmol/l a výš), nepokračovalo se dál v testu a byly jste pozvány na testování znovu?
Pokud na všechny tyto otázky odpovíte "ano" - test vám byl provedený správně a laboratoř je vhodná k testování těhotenské cukrovky. Pokud ne, napište, prosím, pod konkrétní bod, v čem se testování lišilo.

Díky všem a věřím, že vaše zkušenosti budou sloužit k dobré věci.

vejik85
20. kvě 2016

@werumka Já můžu jen kladně vyhodnotit laboratoř v Praze na Karlově náměstí, tam vše proběhlo v pořádku a u mě se teda po 1. odběru se nepokračovalo v testování, nýbrž jsem byla znovu pozvána za 2 dny.

bajana
20. kvě 2016

1. Laboratorium na Obilnaku v Brne
2. Rijen 2015
3. a) ano
b) ne
c) ne, nebyla jsem upozornena
d) ano
e) ano, menezuje si to primo pacientka

miki_j
23. kvě 2016

Byla jsem v krajské nemocnici Liberec. Vše proběhlo jak má. Pouze prvnímu odběru předcházelo píchnutí do prstu a vyhodnocení aktuální hodnoty hladiny cukru glukometrem.

veroniquecz
23. kvě 2016

Já jsem byla v Brně v laboratoři Medila na Lesné a naprostá spokojenost, vše proběhlo přesně tak jak mělo a dokonce jsme dostali rozotk ochucený a ne jen sladkou vodu (jak jsem někde četla dávají ve fakultní nemocnici), po odběrech jsme měli k dispozici odpočinkovou místnost a byly jsme pod dohledem laborantky. Takže jsem ráda když tu ted čtu, že to bylo přesně tak jak má 🙂

janccca4
23. kvě 2016

Byla jsem v krajské nemocnici v Liberci dnes.Vše proběhlo jak má a spokojenost.Sestry se o mně krásně staraly protože se mi udělalo špatně.Nejdříve mi odebrali krev z prstu a z ruky.Poté jsem vypila sladký nápoj a sedla jsem si do čekárny.Po hodině mi odebrali krev a po dvou hodinách taky .

hawaiprincess
24. kvě 2016

Olomouc, Spea.
V danem rozmezi. 25 tt.
Na vsechny otazky Ano.
Bod f) nemohu posoudit.

kataamisa
24. kvě 2016

Test jsem podstopupila ve 26+6tt
Den předtím jsem měla jíst maso a zeleninu a méně sladké ovoce, žádné přílohy, pečivo a hlavně pochutiny a sladkosti. Od půlnoci jsem neměla už jíst. Vyzvedla jsem si odměřenou glukózu v lékarně a měla jsem si připravit doma roztok tak, aby se to dalo vypít (tedy ne velké množství tekutiny) a směla jsem dochutit limetou a citrónem dle chuti a vychladit.
Druhý den ráno v 9,00 proběhl odběr u gynekologa, jelikož se krev poté měla posílat do laborky, nevěděla jsem výsledek prvního odběru. Poté jsem vypila roztok glukózy, který jsem si připravila a měla jsem přijít za 1,30 hodiny. Byla jsem se projít, šla jsem něco pokoupit do Tesca a vrátila se v určenou dobu.
Proběhla nejdřív poradna, tedy měření tlaku, vnitřní vyšetření, stěr a UTZ. Následně byl udělán druhý odběr, jestli to bylo přesně za dvé hodiny nedokážu posoudit. Odběr po hodině se nekonal. Musím říct, že mi po prvním odběru a vypití glukózy nic nebylo, ale později jsem pocítila slabost, pocení dlaní a bylo mi chvilku na omdlení a musela jsem vypít trochu vody (bonaqua) bez bublinek.

Výsledky jsem dostala telefonicky 3 dny po testu: Na lačno první odběr hodnota 4,1 / po vypití 75g glukózy po dvou hodinách 8,9. Byla vystavena žádanka na diabetologii, kterou mám vyhledat nejlépe v nemocnici, kde jsem registrovaná k porodu (v mém případě Krč).

Na diabetologii jsem ještě nebyla, ale mezitím mi byl udělán celkový krevní obraz i s kontrolou štítné žlázy, kde jsem měla veškeré hodnoty v pořádku a v normě, včetně opět hodnoty glykémie na lačno.

Podle gynekologa budu mít dietu na 250g cukru, kterou se už před návštěvou diabetologie snažím dodržovat podle toho, co jsem si načetla a počítám a vážím potraviny na výměnné jednotky (díl 10-12g cukru).

Podle všeho mi byl test udělán nestandartně a tudíž špatně, uvidím až vyfasuju glukoměr jaké hodnoty budu mít 🙂

myjusiatko
13. čer 2016

1. Jméno, adresa laboratoře
UPMD Podolí

2. Termín, kdy jste OGTT podstoupily.
6.6.2016

3. Průběh testu:
a) Byla krev brána ze žíly?
Ano

b) Byla lačná glykémie ze žíly nejprve vyhodnocena a až pak jste dostaly pít roztok?
Ano

c) Byly jste celou dobu ve fyzickém klidu?
Ano

d) Podstoupily jste tři odběry - na lačno, po hodině, po dvou?
Ano

e) Dodržela se v maximální možné míře doba odběru krve? (tj. přesně po hodině i po dvou?)
Ano

f) Pokud vám byla zjištěná vyšší lačná glykémie (5,1 mmol/l a výš), nepokračovalo se dál v testu a byly jste pozvány na testování znovu?
Nebyla zjištena vyšší glykemie, takže se pokračovalo. Ale kdyby zjištěna byla, test by se nekonal.

Za sebe jsem byla velmi rada, že test pobehl jak mel! Sestrička se tam o nas krásne starala.
Jedina vyjimka byla, pokud tam byly ženy s doprovodem, mohly jit na lavicku pred budovu.
A take nam brali i kontrolni moc po hodine a po dvou hodinach.

snowfleik
17. čer 2016

1. Jméno, adresa laboratoře
AeskuLab a.s. - Laboratoř, Vítězné nám. 817/9, 160 00 Praha

2. Termín, kdy jste OGTT podstoupily.
16.6., 17.6., 2016

3. Průběh testu:
a) Byla krev brána ze žíly?
Ne, pouze z prstu

b) Byla lačná glykémie ze žíly nejprve vyhodnocena a až pak jste dostaly pít roztok?
Byla vyhodnocena pouze z prstu a naměřena 5,1,, proto test nepokračoval

f) Pokud vám byla zjištěná vyšší lačná glykémie (5,1 mmol/l a výš), nepokračovalo se dál v testu a byly jste pozvány na testování znovu?
Ano

hllucie
17. čer 2016

1. Uveďte prosím co nejpřesněji, KDE Vám byl test dělán: *
LAboratoř Kroměříž, nám míru (LAB KM s.r.o.)
2. Byla jste před testem alespoň 8 hod. nalačno? *
Ano
3. Odběry Vám byly provedeny: *
z prstu
4. Kolik odběrů Vám bylo při testu provedeno: *
2 odběry: nalačno – po 2 hod.
5. pokud možno, uveďte výsledky glykémií, které Vám byly při testu změřeny:
glykémie nalačno mmol/l 5,3
glykémie po 2 hod. mmol/l 9,3
6. Výsledky byly stanoveny: *
až po dokončení celého testu
7. Výsledek prvního odběru nalačno: *
nebyl zjištěn předem – sladký roztok jsem vypila hned po prvním odběru
8. Po dobu trvání testu: *
jsem seděla v laboratoři
9. Výsledky testu jste se dozvěděla: *
přibližně do týdne

amalka82
20. čer 2016

1. Jméno, adresa laboratoře
CAR Arleta Kostelec nad Orlicí

2. Termín, kdy jste OGTT podstoupily.
31.5.2016

3. Průběh testu:
a) Byla krev brána ze žíly?
ano

b) Byla lačná glykémie ze žíly nejprve vyhodnocena a až pak jste dostaly pít roztok?
ne

c) Byly jste celou dobu ve fyzickém klidu?
byla jsem v čekárně, ale na nutnost fyzického klidu jsem nebyla upozorněna

d) Podstoupily jste tři odběry - na lačno, po hodině, po dvou?
ano

e) Dodržela se v maximální možné míře doba odběru krve? (tj. přesně po hodině i po dvou?)
ano

f) Pokud vám byla zjištěná vyšší lačná glykémie (5,1 mmol/l a výš), nepokračovalo se dál v testu a byly jste pozvány na testování znovu?
nebyl zjištěn předem

Pokud na všechny tyto otázky odpovíte "ano" - test vám byl provedený správně a laboratoř je vhodná k testování těhotenské cukrovky. Pokud ne, napište, prosím, pod konkrétní bod, v čem se testování lišilo.

lucina90
20. čer 2016

1. Jméno, adresa laboratoře
Laboratoř, Zahradní 2, Brno

2. Termín, kdy jste OGTT podstoupily.
10.6.2016

3. Průběh testu:
a) Byla krev brána ze žíly?
ANO

b) Byla lačná glykémie ze žíly nejprve vyhodnocena a až pak jste dostaly pít roztok?
ANO

c) Byly jste celou dobu ve fyzickém klidu?
ANO

d) Podstoupily jste tři odběry - na lačno, po hodině, po dvou?
ANO

e) Dodržela se v maximální možné míře doba odběru krve? (tj. přesně po hodině i po dvou?)
ANO, SETŘIČKA SI TO SAMA HLÍDALA

f) Pokud vám byla zjištěná vyšší lačná glykémie (5,1 mmol/l a výš), nepokračovalo se dál v testu a byly jste pozvány na testování znovu?
NEBYLA, JINAK BY SE NEPOKRAČOVALO

misicka1988
20. čer 2016

1. Jméno, adresa laboratoře
Aeskulab - Praha Letňany

2. Termín, kdy jste OGTT podstoupily.
15.6.2016

3. Průběh testu:
a) Byla krev brána ze žíly?
Ano

b) Byla lačná glykémie ze žíly nejprve vyhodnocena a až pak jste dostaly pít roztok?
Nejprve byl odběr z prstu , který byl vyhodnocen - hodnota v limitu. Následoval odběr na lačno ze žíly.

c) Byly jste celou dobu ve fyzickém klidu?
Ano , seděla jsem v čekárně.

d) Podstoupily jste tři odběry - na lačno, po hodině, po dvou?
Ano

e) Dodržela se v maximální možné míře doba odběru krve? (tj. přesně po hodině i po dvou?)
Ano

pajula123
20. čer 2016

Karvinska hornicka nemocnice, srpen 2015, vse ANO, za f) nebyla,jinak by se nepokracovalo. Za me maximalni spokojenost.

valeriem
21. čer 2016

1. Jméno, adresa laboratoře: Oddělení klinické biochemie, Nemocnice Pelhřimov
2. Termín, kdy jste OGTT podstoupily: 16.6.2016, 25. tt
3. Průběh testu:
a) Byla krev brána ze žíly? ANO
b) Byla lačná glykémie ze žíly nejprve vyhodnocena a až pak jste dostaly pít roztok? NE, pily jsme ho hned po odebrání krve
c) Byly jste celou dobu ve fyzickém klidu? ANO
d) Podstoupily jste tři odběry - na lačno, po hodině, po dvou? ANO
e) Dodržela se v maximální možné míře doba odběru krve? (tj. přesně po hodině i po dvou?) ANO
f) Pokud vám byla zjištěná vyšší lačná glykémie (5,1 mmol/l a výš), nepokračovalo se dál v testu a byly jste pozvány na testování znovu? NA MÍSTĚ JSEM VŮBEC NEVĚDĚLA, JAKÉ MÁM HODNOTY

pazdelu
21. čer 2016

1. Oddělení klinické biochemie - Hořice v Podkrkonoší
2. Test podstoupen ve 26.tt. (červen 2016)
3. Průběh: Ze všeho nejdřív mi sestřička odebrala zkumavku krve ze žíly na lačno (lačnila jsem dle doporučení 12h před testováním). Vstupní výsledek mi sdělen nebyl, dostala jsem hned na to vypít 300ml roztoku glukopuru a byla poučena, že od teď nesmím vyvíjet žádnou fyzickou aktivitu, pít a podobně. Jen sedět, max.si dojít na wc. To jsem dodržela. Po hodině mi byla odebrána další zkumavka a za další hodinu poslední, třetí zkumavka krve (jestli to bylo opravdu na minutu přesně nevím, spíš ne, ale max.5-10min rozdíl, hlídala to sestřička).

Výsledky jsem se dozvěděla druhý den a to sice jen že jsou dobré, ale jaké jsem měla hodnoty netuším. Moč nechtěli ani jednou. Z prstu mi také krev nebrali. Personál laboratoře byl milý, jen mě zarazilo, že se test prováděl bez vyhodnocení prvního vzorku krve... Celkově to ale nebylo tak strašné jak se mnohdy popisuje, ale je to velmi subjektivní a každý organismus snáší tento zátěžový test jinak 🙂

zubejda2
21. čer 2016

1. Klaudiánova nemocnice Mladá Boleslav
2. 25.tt 2.6.2016 (lačná glykemie 5,3) a 26.tt 8.6.2016
3. Průběh testu:
a) Byla krev brána ze žíly? ANO
b) Byla lačná glykémie ze žíly nejprve vyhodnocena a až pak jste dostaly pít roztok? ANO
c) Byly jste celou dobu ve fyzickém klidu? ANO
d) Podstoupily jste tři odběry - na lačno, po hodině, po dvou? ANO
e) Dodržela se v maximální možné míře doba odběru krve? (tj. přesně po hodině i po dvou?) ANO
f) Pokud vám byla zjištěná vyšší lačná glykémie (5,1 mmol/l a výš), nepokračovalo se dál v testu a byly jste pozvány na testování znovu? ANO

mili89
21. čer 2016

1. Jméno, adresa laboratoře
Krajská nemocnice Liberec

2. Termín, kdy jste OGTT podstoupily.
25.5. 2016, 26tt

3. Průběh testu:
a) Byla krev brána ze žíly?
ano

b) Byla lačná glykémie ze žíly nejprve vyhodnocena a až pak jste dostaly pít roztok?
ano

c) Byly jste celou dobu ve fyzickém klidu?
byla jsem v čekárně, na nutnost klidu jsem byla upozorněna

d) Podstoupily jste tři odběry - na lačno, po hodině, po dvou?
ano

e) Dodržela se v maximální možné míře doba odběru krve? (tj. přesně po hodině i po dvou?)
ano, přesně na minuty

f) Pokud vám byla zjištěná vyšší lačná glykémie (5,1 mmol/l a výš), nepokračovalo se dál v testu a byly jste pozvány na testování znovu?
nebyl problém

Pokud na všechny tyto otázky odpovíte "ano" - test vám byl provedený správně a laboratoř je vhodná k testování těhotenské cukrovky. Pokud ne, napište, prosím, pod konkrétní bod, v čem se testování lišilo.

simasla
31. srp 2016

1. Jméno, adresa laboratoře
Soukromá gynekologická praxe, která odesílá krevní vzorky do laboratoře

2. Termín, kdy jste OGTT podstoupily.
9 týden těhotenství, kvůli cukrovce v předchozím těhotenství

3. Průběh testu:
a) Byla krev brána ze žíly?
ANO
b) Byla lačná glykémie ze žíly nejprve vyhodnocena a až pak jste dostaly pít roztok?
NE
c) Byly jste celou dobu ve fyzickém klidu?
ANO
d) Podstoupily jste tři odběry - na lačno, po hodině, po dvou?
ANO
e) Dodržela se v maximální možné míře doba odběru krve? (tj. přesně po hodině i po dvou?)
ANO
f) Pokud vám byla zjištěná vyšší lačná glykémie (5,1 mmol/l a výš), nepokračovalo se dál v testu a byly jste pozvány na testování znovu?
NE

Vzhledem k tomu, že nebyla vyhodnocena lačná glykémie, tak nejspíš nebylo postupováno správně.

myskaol
31. srp 2016

Všecko ano az na poslední bod. Mela jsem lacnou 5,1 a v testu se pokračovalo. Jinak to byla SPEA Olomouc. Datum si presne nepamatuju, ale bylo to v 29.tydnu v roce 2015, letos jsem ho ale nepodstoupila.

xoriska
28. zář 2016

@werumka
1.klinika gest, Praha 5.
2. Prosinec 2015
3.odebrana žilní krev, vypila jsem ihned roztok. Poté jsem mohla jít domů a ležet, jelikož to mám 3 minuty autem, jinak sedět v čekárně. Další odběr byl za 2 hodiny po vypití.

mataata
28. zář 2016

1. Třebíč, Poliklinika
2. březen 2015
3. Průběh testu:
a) Byla krev brána ze žíly? ANO
b) Byla lačná glykémie ze žíly nejprve vyhodnocena? ANO
c) Byly jste celou dobu ve fyzickém klidu? ANO
d) Podstoupily jste tři odběry - na lačno, po hodině, po dvou? ANO
e) Dodržela se v maximální možné míře doba odběru krve? ANO
f) neřešeno - vše v pořádku

Mezi odběry jsem mohla pít menší množství vody a jinak sedět a čekat. Po ukončení testu přesně za 30 minut u mě proběhla hypoglykemie (pocení, silné bušení srdce, motání hlavy, černé mžitky před očima). Na tento možný vedlejší účinek mě bohužel nikdo neinformoval, naštěstí jsem stihla dojet domů a špatně se mi udělalo až tam a ne za volantem. Výsledky byly v pořádku.

werumka
autor
29. zář 2016

@xoriska Ups 😅 Ale znova už tam nejdeš, že ne? 😀

xoriska
29. zář 2016

@werumka Ano jdu, já tam chodím celé těhotenství , takže všechny vyšetření dělají tam , je to centrum asistované reprodukce, takže jinam neposílají... Ted jsme objednaná na příští týden.

werumka
autor
29. zář 2016

@xoriska Jestli to tam dělají takhle, tak se na ten test klidně vykašli, je k ničemu. Jakože fakt 🙂 Odběr musí být i po hodině, jinak se cukrovka nedá spolehlivě vyvrátit.

xoriska
29. zář 2016

@werumka No nevím , jak to dělají ted, ale takhle to probíhalo v tom roce 2014, dneska když jsem byla na poradně, tak tam byla maminka, která to vypila a seděla tam. Tak zjistím za týden jak to probíhá ted 🙂

werumka
autor
29. zář 2016

@xoriska Zkus se poptat 🙂 To testování, včetně limitů, se měnilo v létě 2014. Mě zmátlo, žes psala, žes tam byla v roce 2015 a pořád to dělali takto 🙂 I tak bych ale trvala na vyhodnocení lačné. Pokud by byla nadlimitní, v testu se nepokračuje a musí se pak lačná nabrat třeba za dva dny znovu. Pokud by byla nadlimitní i podruhé, tak teprve tehdy se dá diagnostikovat cukrovka. Ale když by pokračovali v testu, tak to pak není vypovídající a pro ty diabetology je to pak zmatek.

xoriska
29. zář 2016

@werumka Jsme to špatně spočítala , prosinec 2014 jsem tam byla. Já vím, učila jsem se to tak i ve škole, ale výsledek určitě mít nebudu, jelikož berou krev, kterou pak posílají do laboratoře, možná proto mi brali krev v 1 trim a dnes na lačno aby věděli jak to vypadá k tomu odběru ? jinak si to neumím vysvětlit. Každopdáně vím, že se se bral poté už jen jeden odber po 2 hodiných a manžel mě tak vezl domu , kde jsem ležela.

mataata
29. zář 2016

@werumka pokud tohle vlákno má k něčemu do budoucna být, bylo by dobré diskutovat jinde - takhle ho akorát zaplníte 😕

werumka
autor
29. zář 2016

@mataata Neboj, nechám to pak vymazat 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru