Chřipka - angína v prvním trimestru, poradíte?

pidalka12
24. lis 2016

Ahoj všem.

Zřejmě jsem v neděli v bazénu nastydla a od včera mám bolesti v krku a hlavy. V lékárně mi dali paralen, septilen, kloktat vincentku a betadine. Dnes mi doktorka predepsala penicilín. Vím, ze se "muze" ale mám strach. Jsem těhotná po druhém ivf a nechci nic podcenit. Braly jste penicilín nebo co mi, prosím poradite na bolest v krku. Zabal samozřejmě na krku mám, a piju zázvor. čaj. Asi mně tu ukamenujete, ale potrebuji ještě chvilku chodit do práce. Proto chci být co nejdřív fit. Nesudte mne za to, neznáte okolností. Děkuji za rady.

ulmanka0
24. lis 2016

Nechci zpochybňovat názor Vaší lékařky, ale není bakteriální angína bez teploty. Pokud nemáte teplotu/horečku, pak se jedná o pouhou virózu a antibiotika nejsou nutná. Nadto cca 80-90% angín je taktéž virového původu, čili bez nutnosti podání antibiotik, která stejně na viry nepůsobí. Penicilin je indikován pouze v případě prokázané streptokokové angíny.

lv
24. lis 2016

Brala jsem penicilin, u obou těhotenství. Dle mého přechodit anginu je nebezpečné normálně, natož těhotná.

hojda
24. lis 2016

K tomu zázvoru:
http://zazvor.com/zazvor-v-tehotenstvi/
CRP ti dělala, že dala atb?

pidalka12
autor
24. lis 2016

@ulmanka0
Horečku určitě nemám. Max zvýšenou teplotu. Ale né celý den. Zarazilo me, ze neudělala ani žádný vyter nebo jak píše
@hojda CRP. Proto se mi to zdá unáhlené brát hned antibiotika. Ona je moje doktorka cpe snad pokaždé... 😮
Ka vlastně nevím jestli je to chřipka, angina, viróza... Ach jo 😷

pidalka12
autor
24. lis 2016

@hojda udělala jsem si kousek strouhaneho zázvoru s citronem, pomerancem a medem. Do půllitru a zalila vodou. Tak snad to neuškodí 🙂

milius
24. lis 2016

To bych asi vymenila obvodacku,pokud ti da atb bez vyteru a crp. Ja teda mela potvrzenou anginu v 6tt a brala jsem penicilin. Byla to bolest nesnesitelna!!! Nez zabrala atb tak jsem protrpela a skoro probrecela tri dny bolesti ☺ ale pokud mas jen virozu, tak je to zbytecne.. ale u me penicilin v pohode, je z toho silovna holcicka ☺

bonulinka
24. lis 2016

Bude to nějaká viróza, nachlazení. U chřipky je vysoká horečka a bolí celý člověk, u bakteriální angíny většinou horečka, silná bolest v krku a vysoké CRP. Chce to tedy teď odpočívat, dát si cibulový sirup a slepičí polévku. Ať je Ti brzy dobře !

luckaamilan
24. lis 2016

Zazvorove bombony sa v Uk davaju bezne v prvom trimestri, takze oki. Atb by som nebrala. Staci si dat teplu vanu (nie je to skodlive 🙂 🙂 🙂), vylezat to par dni a ako radia v Uk, kloktat aspirin. Mne vzdy toto zabera.

petuliee
24. lis 2016

taky mám angínu bez teplot, sem v uplnym začátku stříkám si propolys ve spreji je to dena hnus ale už 2den je me lip. zazovorovy bombony sem si taky koupila a k tomu klasika kloktat a caj (pokojobe teploty) s citronem 🙂 at jsi brzo fit

pidalka12
autor
24. lis 2016

Všem moc děkuji za rady 🙂 na penicilín nakonec kašlu. Zkusím to rozehnat paralenem, kloktanim a cajema. Snad bude brzy líp. Asi jsem to podelala v neděli s tím bazénem :( kamarádka říkala, ze v prvním trimestru jít do bazénu je blaznovstvi :/ Ale ja se chtěla jsem protáhnout... Snad jsem tomu malému nějak neublizila.

jade85
24. lis 2016

Holky nechci vám do toho mluvit, ale angína je svinstvo, může být klidně bez teplot, ale bez atb se pořádně nepřeléčí. Lékař ji pozná snadno, anginové čepy na mandlích jsou celkem nepřehlédnutelný, na diagnózu žádný výtěry ani crp dělat nemusí. Takže pokud zazněla diagnóza angína, určitě atb berte! Nachlazení s bolestí v krku je něco jiného, na to bych taky jela zázvor a spol. Rychle se uzdravte 🙂

pidalka12
autor
24. lis 2016

@jade85 taky si myslím. Ale ona dr přímo neřekla, ze ji mám. Neřekla vlastně nic. Jen se podívala do krku a jako vždy dala ant. Prý je to hodně zarudle. Ale je mi o fous líp. Kloktam betadine a vincentku (tu nevím jestli můžu pít... vlastně uz ani nevím co můžu jíst a pít a dělat...všude píšou něco jiného a každý říká něco jiného)
Čaj, paralen, na cucani septilen a zabal na krk. A chrupkani pod teplou dekou. Nevím jestli je mi lip po tom všem, nebo je to tím, ze je večer (to mi bývá lip)
Děkuji všem, co poradily 🙂
Spíš se bojím, abych neublizila bublince...

jade85
24. lis 2016

@pidalka12 tak cerveno v krku není angína, to bych atb taky nebrala. A doktorku bych vyměnila 🙂

verunka_korunka
24. lis 2016

@pidalka12 právě na tom začínám být podrobně.... zázvor asi udělám, jinak Paralen, něco cucacího (asi septoforte), možná vykloktam teatree, ten vždy pomůže. Vincentka na pití je dobrá spíš na vykašlávání, ale vlastně dá se i stříkat do krku při bolestech. Určitě ji můžeme, vím z předešlého těhotenství. A co ublíží bublince? Stres, únava a nedoléčená nemoc v práci 🙂 zdraví je v tomto případě přednější.... a jinak první trimestr je hodně buď a nebo... když je bublinka zdravá a v pořádku, tak jistě i tvoji nemoc dá....
Jo a poslední věc, někdo psal teplou vanu... to bych asi moc nepreferovala. Teplo není dobré pro plod. Takže naložit se na hodinu do horké vany nevidím jako dobrou volbu... ani vypocení teď není to nejlepší...
Tak ať je brzo líp ;)

dee69
24. lis 2016

No já jsem minulý týden šla k Dr. taky s bolestí hlavy a krku, ale hlava mě bolela opravdu nesnesitelně, nemohla jsem se ohnout, nic. Udělala mi výtěry a CRP. Ačkoliv výtěry byly negativní, CRP bylo 80, což je opravdu vysoký zánět, takže jsem dostala ATB. Brala jsem stejné i v prvním těhu. A co jsi dostala za ATB. Asi bych za ní zašla s tím, že máš strach, jestli by nebylo možné pro jistotu udělat CRP. Nebo se prý dá koupit nějaký jednorázový test v lékárně...

ulmanka0
24. lis 2016

@jade85 pokud jste lékařka, tak vraťte diplom, pokud ne, tak prosím tyto demagogie nešiřte. Viz. můj příspěvek. Angínu pozná lékař snadno, o tom žádná, ale rozhodnutí podat či nepodat antibiotika stojí na úplně něčem jiném.

jade85
24. lis 2016

@ulmanka0 lekarka nejsem, jen dlouholeta "uzivatelka" anginy 🙂 A omlouvam se za sireni nepravdivych informaci, o existenci virove anginy jsem netusila, myslela jsem, ze to, co zpusobi onemocneni, kteremu se rika angina, jsou vzdycky bakterie, asi hloupost, kdyz o tom tak premyslim. Diky za osviceni 🙂

ulmanka0
24. lis 2016

@jade85 v pořádku. Většina takzvaných angín jsou právě virózy. Chybná nebo nedokončená diagnostika vede často ke zbytečnému nadužívání antibiotik, což je špatně. Navíc, pokud se bavíme o užívání antibiotik v těhotenství, tam by měl lékař ještě opatrněji zvažovat, zda antibiotika podá, nebo ne.

milius
24. lis 2016

@ulmanka0 jen ze zvědavosti - ty jsi lékařka?? Protože podle mne je u většiny "opravdových" angín (ne to co lidé většinou považují za angínu - tedy bolest a zarudnutí v krku, podobně jako zakladatelka) etiologickým agens právě bakterie, konkrétně Streptococcus pyogenes. A jen na okraj, já měla mikrobiologicky potvrzenou bakteriální angínu a byla jsem bez horeček, prostě teplotová nejsem. Jen aby nedocházelo k šíření demagogie ... 😉

ulmanka0
24. lis 2016

@milius ano,jsem lékařka. Manžel je dokonce ORL lékař, takže o této problematice něco přece jen vím. Z publikovaných studií na velkém počtu pacientů blo prokázáno, že až 90% angín je virových. A navíc, Streptococcus pyogenes může mandle pouze kolonizovat, čili jako za původce může být mylně považován, ale potíže zrovna nepůsobí. Není bakteriální angína bez teploty.

hojda
24. lis 2016

@jade85 Malej měl čepy pořád, dostal 3x za sebou atb. a angína to vůbec nebyla....takže bez CRP atb. fakt ne. Už to měl několikrát....

pidalka12
autor
24. lis 2016

@ulmanka0 super, jsem ráda, ze je tu odbornice 🙂 co by jsi tedy poradila? Ja se rozhodla ant nebrat. Kloktam a dělám vše co jsem popsala. Snad to pomůže. Každopádně děkuji za příspěvek 🙂 Snad si z toho všeho další národná těhotná něco vezme.

@verunka_korunka s tímhle souhlasím, ze první trimestr je buď a nebo. A ja doufám, ze se konečně dockam úspěšného konce a nebudu si vyčítat to, ze jsem šla s neterinkou do bazénu, ze jsem ležela jen dva dny a pak šla do práce. Ale slibuji sama sobě, zeještě jednou něco podobného, jsem až do porodu doma. A celá práce a hypoteka a vše mi může pr.del políbit 😈😊

pidalka12
autor
24. lis 2016

Marodna těhotná tam mělo být * 😆

ulmanka0
24. lis 2016

@pidalka12 Jak už jsem psala, bakteriální (streptokoková) angína by měla být před podáním antibiotik potvrzena výtěrem. Patří k ní také horečky a vysoké CRP. Bolest v krku a zarudlé mandle (můžete se podívat i sama v zrcadle) svědčí pro virový infekt. Ten se léčí tzv. symptomaticky, čili tlumením bolesti. Vše, co jste popsala, zme děláte, děláte v podstatě správně. Nejlepší je lokální tlumení bolesti (kloktání, spreje, pastilky), dostatek vlažných tekutin (horké krk naopak dráždí a překrvují), klidový režim. V případě větších bolestí Paralen.

hojda
24. lis 2016

@pidalka12 Jinak se dá koupit i domácí CRP test, pokud bys chtěla mít trošku jistotu (nevím, jak moc je přesný).
http://www.crptesty.cz/co-je-crp-test/

nevesta2708
25. lis 2016

Tak snad se brzy uzdravíte 🤒! Já jsem ještě nevěděla, že jsem těhotná a ládovala jsem se těmi horkými nápoji (Vicks, Coldrex), Stodal, jitrocelovy sirup... A zatim vše v porádku, ale taky jsem měla strach.. Mudra mi řekla, že pokud to je v prvních třech týdnech těhotenství, tak to není problém! 😊

verunka_korunka
25. lis 2016

@pidalka12 já taky neležím, náš malý ďáblík mě nenechá, ale jde spíš o klid... Jestli sedíš skoro sama v kanclu tak se tak moc neděje... My měli velkoprostorove a všichni chrchrali... Takže jsem raději byla doma. A když se něco posere, budeš si to vyčítat tak jako tak... I když nic špatného neuděláš. A bazén... Pokud nemáš z toho zánět dole tak jsi v cajku. Já s malou chodím, teda teď už manžel pravidelně plavat, takže já byla naposledy po tom co jsem našla 2 čárky, ale raději jsem si dala ten speciální nepropousteci tampon. Z infekcí mám strach, malá se narodila právě kvůli infekci ve 26tt. Ale v utery jsem se bavila s doktorkou a prý by stejně v prvním trimestru moc neměli co dělat s případnou infekci, ale teda nevím jak to myslela 😉

lukava
5. led 2017

Holky, nevíte jak je to se streptokokem na začátku těhotenství? Mám zánět nosohltanu, už měsíc streptokoka, dvakrát mi dělali výtěry. 16.12 CRP 80, pak Penicilin (10dní) nezabral, teď mám lokální ATB kapky do nosu z ORL, antihistaminika a nějaké bylinky na zklidnění sliznice. Může to mít nějaký vliv na těhu? Máte zkušenost, prosím?
@ulmanka0

ulmanka0
5. led 2017

CRP 80 by spíš patřilo k angíně, než zánětu nosohltanu, je diagnóza správná? Jinak streptokoků je spousta, ale léčit by se měl pouze Streptococcus pyogenes, a i ten může být na sliznicích pouhým kolonizátorem, čili že není nebezpečný. Přeléčená jste byla, kontrolní CRP je jaké? Máte teploty? Pokud ne, nemusíte se obávat, že by to dítěti jakkoli ublížilo. Léčená jste byla správně.

lukava
5. led 2017

@ulmanka0 tak to jsem ráda, že pro dítě ok. kontrolní CRP doktor nedělal, teplotu už nemám, neustále škrabání/ pálení v krku, žlutý hustý hlen vzadu v krku resp. nosohltanu, Streptococus pyogenes vyšel z obou stěrů z krku, nos čistý, jsem hodně unavená, malátná, ale to může být i těhotenstvím, syn má teď také ATB na streptokoka, pamycon nezabral, dostal Klacid

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru