Cukrovka I. typu a těhotenství, máte zkušenost?

tazzi
28. črc 2015

Ahoj, rada bych se poradila ohledne glykemii behem tehotenstvi, 1.trimestr. Aktualne jsem 10+5 a posledni tri dny mi glykemie letaji jako na horske draze ( 3-12).. Mate nekdo zkusenosti? Pred otehotnenim jsem byla celkem kompenzovana, glyk. 3,9 - 4.2

werumka
14. led 2016

@tazzi Jee, Dr. Lébl mě přijímal v 89. roce do nemocnice, když mě tam poprvé přivezli. To byl tehdy ještě mladý ucho 😀 Myslim, že ten Karlák je fakt profi pracoviště.
Po mně třeba doktor nechce, abych si vedla glykemický deník, to nechává na mě, ale jinak je pečlivý. A kdykoli mám nějakou nejasnost, problém, tak můžu zajít a věnují se mi tam.

tazzi
autor
14. led 2016

@werumka Me taky prijimal, v 95 🙂 po me chtela denicek jenom 2x a radsi pumpu stahujeme 🙂 V tomhle nejsem moc spolehliva kdyz nemusim 🙂 Ale taky kdyz mam nejaky problem tak si piseme maily 🙂

werumka
14. led 2016

@tazzi Koukám, že když se veze do Motola nový diabetik, tak mu vždycky na uvítanou pošlou jeho 🙂 Takže máš accu chek combo nebo jinou?
Myslím, že psaní glykémií je fajn třeba v době, kdy si člověk není jistý, nebo začíná. Ale i když sem si musela psát deníky v těhotenství, tak i tak jsem je dopisovala jednou za týden, protože jsem je prostě nepotřebovala. Ale paní doktorka to chtěla vidět.

tazzi
autor
14. led 2016

@werumka Mam Paradigm Veo od Medtronicu nebo jak se ted jmenuji.. Jj, kdykoliv kouknes a vidis jak to kde litalo, ale Paradigmky se daji stahnout do pocitace, takze pro me jako lenocha je to pohodlnejsi 🙂

lenulka1980
14. led 2016

Holky, já měla pumpu v obou předchozích těhotenstvích, byla jsem na ní od roku 2001. Jen teď poslední asi dva roky jsem zpátky na pérech, protože se mi ani na pumpě nedařilo mít GH okolo těch 6, jak si dr. přál ☹ Jsem holt takový neukázněný diabetik...

werumka
14. led 2016

@tazzi A stahujou Ti i glykémie, nebo jen dávkování pumpy? Tak hlavně nachystat sladkosti po porodu. Jak se najednou skokově snížila glykémie a potřeba inzulínu, tak jsem furt byla na hranici hypa. Ale čokoláda to zachránila 😀

@lenulka1980 Hm, tak to už by asi fakt přes revizáka neprošlo... ☹

lenulka1980
14. led 2016

No, právě. Ale budu to zkoušet se na ní ptát. Byla jsem s pumpou spokojená, je to mnohem flexibilnější než s péry. A člověk není tak svázaný... 🙂
Jj, máš pravdu, že glymče se po porodu hrozně sníží, vzpomínám si, že jsem v porodnici několikrát nedošla včas na kojení dítěte, protože jsem zrovna měla hypo a dostávala se z něho 🙂

werumka
14. led 2016

@lenulka1980 Já jsem vlastně nonstop popíjela 100% jablečný džus. Což mi pomáhalo asi nejvíc, abych do hypa nepadala.

tazzi
autor
14. led 2016

@werumka prave ze muze stahnout vsechno, glykemie, bolusy, basaly, prepichovani atd.

tazzi
autor
14. led 2016

@werumka Takze navrat do 1.trimestru.. nevim kolik litru dzusu jsem vypila 🙂

werumka
14. led 2016

@tazzi Tak tak, navíc z hodiny na hodinu. Člověku ještě ani mentálně nedojde, že je matkou a už z toho má hypo 😀 😀

tazzi
autor
14. led 2016

@werumka Takže džus sebou do porodnice, píšu si 🙂 Hele a jak jsi rodila? Císařem nebo normálně? A nějaká preventivní hospitalizace? Už se to začíná blížit a doktor se ještě moc nezmínil.. Jednou jsme z něj vymáčkla, že preventivní hosp. bude mezi 38-39tt, ale diabetoložka zase říkala, že rodíme většinou kolem 38tt, tak jsem nějaká zmatená.. 😒

werumka
14. led 2016

@tazzi Já jsem byla nakonec na plánovaným císaři. Ale před tím mi říkali, že se to dělá tak, že se mezi 38. a 39. týdnem hospitalizuje, jeden den se udělá krev a ostatní nutný vyšetření a další den se vyvolává (tak to měli v Motole). Tam záleží, jak jsou porodní cesty připravené, někdy je to rychlovka, někdy to trvá o něco déle. Budeš na kapačce s glukózou a inzulínem.

tazzi
autor
14. led 2016

@werumka Takže za 2 týdny už budeme tři? 😕 Jejda 😀

werumka
14. led 2016

@tazzi Tak tak... 😀 Diabetoložka musí rozepsat infúze a vyptej se jí kdy a jak co s pumpou (já jsem jí měla při císaři v režimu STOP a pak jsem jí zapla už s bazály, které jsem měla před těhotenstvím).

tazzi
autor
14. led 2016

@werumka Už se na malou moc těším, ale zároveň se bojím aby byla v pořádku 😢 Porodu jako takové ani tak ne, zatím se k tomu stavím tak, že ven prostě musí a doufám, že mi to i vydrží 😀 Už mám rozepsaný nějaký formulář pro inzulíny během porodu, a vypadá to, že pumpa bude zapnutá i během císaře. Mám tam 24 hodin nastavit dočasný basal..

werumka
14. led 2016

@tazzi Já jsem to měla vypnuté, protože jsem byla ve spinálu, tak jsem byla při vědomí a pak jsem si to hned zase zapnula. Ale je lepší to mít přednastavené z důvodu akutního císaře. Jasně, že bude v pořádku. Synek měl váhu 3,1, narodil se v 39+1, žloutenku neměl a ani žádné jiné potíže. Neboj se toho 🙂

tazzi
autor
14. led 2016

@werumka No doufám, můžu říct že by mi z toho asi přeskočilo.. Celé léto (tj. 1. a 2.trimestr) jsem si měřila glykémie po hodině, protože se to měnilo tak strašně rychle, že to jinak nešlo. A dělají našim prckům nějaký vyšetření navíc po porodu? Řekla bych, že glykémii by asi měli zjišťovat..

werumka
14. led 2016

@tazzi Jojo, glykémii berou. Nic jiného navíc jsem nezaznamenala. Pokud by mělo miminko hypoglykémii, pak mu podávají glukózu. Ale hypoglykémie u novorozenců se počítá až od 2,5 a níž. Syn měl 2,7 - což bylo určitě proto, že jsem si ten den, kdy byl porod, schválně držela glykémii o něco výš (kolem 10 mmol/l) - doporučila mi to diabetoložka, je to lepší, než být při porodu na hranici hypa. Byl s námi normálně na sále, nikam ho nevozili, celou dobu si ho choval manžel.

tazzi
autor
16. led 2016

@werumka @lenulka1980 holky nemela jste nektera problem v poslednich tydnech tehu s hypama? Dr.me varovala, ze pokud ted prijdou hypa, co nebudou zpusobeny inzulinem nebo pohybem tak muze jit o snizenou funkci placenty a nemam cekat na dalsi kontrolu a hned ji volat. Dnesnu noc jsem stravila pitim dzusu ptz. jsem byla v rozmezi 4,2-4,6 a rano po snidani taky hypo, v pondeli jdu na mobitory tak se tam stavim, ale jsou to dva dny... :(

werumka
16. led 2016

@tazzi Mně se začaly glykémie po 35. týdnu snižovat - prostě jsem viděla, že líp reagujou na inzulín. Je to prý normální, protože placenta už neprodukuje tolik hormonů. Pokud je to ale takhle náhlé, pak by bylo lepší zajít na monitor dneska, přece jen je víkend, tak ať máš klid.

tazzi
autor
16. led 2016

@werumka asi ještě vyzkouším jak to bude vypadat během dne a když tak tam skočíme k večeru.. 😒

werumka
16. led 2016

@tazzi Uvidíš, třeba je to jen nějaký momentální "zkrat"... kompenzaci máš dobrou, nemyslím si, že bys zrovna byla kandidát na špatně fungující placentu.

werumka
16. led 2016

@tazzi Tak jak to vypadá? Lepší? Byli jste někde?

tazzi
autor
17. led 2016

Behem dne to bylo celkem v poho, ale v noci zase hypa, takze jsem stahla basaly na celou noc a uvidime dneska. Asi zacala klesat spotreba inzulinu, teda aspon doufam..

tazzi
autor
18. led 2016

@werumka tak na dia ok, rikala, ze pokud to nebude dal klesat, tak se uvidime az v patek, pokud jo, tak si me tam necha. Jinak mala ke konci "zkazila" dva monitory, takze zitra znovu, a zase, pokud tlse to bude opakovat, tak tam zustavam..

werumka
18. led 2016

@tazzi chudinka, jen se chtěla vyspat a oni po ní chtějí, aby byla vzhůru 🙂 Mně po tom 35. týdnu najedenou začaly glykémie rychleji reagovat na inzulín. Před tím jsem si bolusy musela dávat dlouho před jídlem a po tom 35. týdnu už ne. Tak uvidíš, "přinejhorším" budeš máma dřív 🙂

tazzi
autor
18. led 2016

@werumka No to ani ne, pokud se teda nevlnila ze spani ☺ Poprve tam mela tu cca pul minutu arythmii a po druhe zprozmenu kopec dolu.. Nevim co to tam predvadela. Treba je oboji moje chyba, hnula jsem se a ty snimace to vzali spatne.. Kdo vi..

werumka
19. led 2016

@tazzi Tak co dneska? Vše v pořádku?

tazzi
autor
19. led 2016

@werumka hele ta mala si z nas asi normalne dela srandu.. Sice nebyla tak aktivni jak by si predstavovali, ale jinak pry ok. Tak mi spadl kamen ze srdce.. A moc dekuju za podporu 😙

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru