Furunkl čili nežít v těhotenství. Máte zkušenost?

23. kvě 2020

Děvčata anonymně, jelikož se hrozně stydím. Jsem 17tt a předevčírem se mi na vnitřní straně stehna v oblasti kalhotek až do stehna se mi udělal furunkl. Je velký asi 5 cm a je bolestivý. Nemůžu sedět, nemůžu chodit, bolest neskutečná. Googlovala jsem a dnes jsem přikládala teplé obklady a po pár hodinách se maličko otevřel, vyteklo trochu hnisu, ale pak jen čistá krev. Pořád je stejně velký a pořád to bolí. Nesetkala jste se s tím některá v těhotenství? Na kontrolu na gyndu jdu ve středu a už teď se hrozně stydím, že jí to budu muset ukázat. Nemáte nějaké tipy jak se toho zbavit? Nemůže to nějak ublížit miminu? Děkuji za radu.

klea81
23. kvě 2020

Černou mast, vytáhne hnis. Jinak jako nevím, proč by ses měla u lékaře stydět za pupínek 😉

elialen
23. kvě 2020

Natřít Imazolem a zalepit náplastí s polštářkem. Imazol to pěkně vysuší.

luciina
23. kvě 2020

Taky se přikláním k černé masti.

martiniquest
23. kvě 2020

Ze jdes na kontrolu neznamena, ze se musis svlikat. Utz lze delat pres bricho a vnitrni vysetreni je opodstatnene jen na prelomu 2./3.trim.
Jinak se priklanim k cerne masti

autor
24. kvě 2020

pupínek to není. To je nechutná, v průměru minimálně pěticentimetrová boule. je to opravdu velké jak vejce. Ani nedám nohy k sobě 😱 Ale děkuji všem za reakci, jdu koupit černou mast. Snad to pomůže.

anniej
24. kvě 2020

Trpím vzácnou formou akné, takže vim naprosto o čem mluvíš... Tím neříkám, že nutně máš to samé, co já 😂 Pokud se Ti to udělalo poprvé a nebude se Ti to vracet. Zrovna mam taky v třísle skoro to podobné, jen to nehnisá, ale je tam zánět. Nejvíc to vyvolávaj hormonální změny, já kojím, v těhotenství se mi to udělalo párkrát taky. Takže zatím černou mast, chladit a až půjdeš k lékaři, nech si napsat Erythromycin (Fucidin, Zineryt, Aknemycin), ten to zlikviduje úplně. Je to antibiotikum, ale v těhotenství se může bezpečně užívat ☺️ Lepší je ten Zineryt, ten i vysuší, je to vodička ☺️
Držím palce, ať je to jen jednorázová záležitost. To, co mám já, nepřeju fakt ani nepříteli 🤣❤️🍀

autor
24. kvě 2020

@anniej jeeee moc děkuji za radu. Trpívala jsem na to jako puberťák a pak klid až teď. Kdyby to aspoň tak pekelně nebolelo 😀😀😀 Díky za tipy na léky, nechám si je napsat. Chuděro to ti nezávidím takové trápení. Já dělám takové tyjátry u jednoho 😀 Opatruj se a ať ti to už dá pokoj 🌷

anniej
24. kvě 2020

Naprosto chápu, já v ty nejhorší dny s tim v třísle nemohla ani chodit 🙈 Pokud by se to vracelo, i kdyby po pár letech, konzultuj raději s dermatologem. Bohužel to není v drtivé většině případů vyléčitelné, ani půl roku antibiotik skoro nezabere 🤷🏻‍♀️ Děkuju za milá slova a ať Ti je brzy lépe! 🍀

autor
2. zář 2020

@anniej Ahoj, tak je to tady zase. Teď se mi mrcha udělala v podbřišku, přímo jak se dělá ultrazvuk. Včera to byla ještě obří boule, právě teď mi prasknul, tak snad se zase brzo vyčistí a už se neobjeví. Včera, kdy to byla ještě obří boule jsem byla u dr a říkal, že to teď nebudem řešit, mám 7 týdnů do porodu. Pak ať si zajdu k dermatologovi. No ale co mě zarazilo. Dnes, po prasknutí ta boule změnila barvu a je fakt černá. Nemáš s tím zkušensost? Děkuji.

camelinka
2. zář 2020

Mela sem nedavno pod prsem a zabral obycejny visnak, vytahl to a byl pokoj, bolest to byla hrozna...

autor
2. zář 2020

@camelinka neskutečná. Bolí to jak byk. Mi dnes prasknul, trochu se ulevilo, ale ten neskutečný maras co z toho jde...a vyděsila mě ta barva.

hanih
2. zář 2020

Já jsem na to trpěla jako dítě. Pokud byly menší, používala jsem černou mast (dnes se spíše doporučuje višněvského mast, je šetrnější), větší mi i několikrát řezali na chirurgii, protože byla obava z otravy krve. Trošku mě zaráží, že to dr. nechce řešit, mohlo by to být nebezpečné... Každopádně při zčernání bych kontaktovala lékaře hned. Bála bych se té otravy krve...

anniej
4. zář 2020

Ahoj, s podbřiškem nemám zkušenost... To zvláštní. Tou formou, kterou trpím já, je vyloženě na místech, kde se kůže tře... Ale ono to může asi způsobit i těsné oblečení... Na stehnech se mi taky kůže netře a udělá se tam... Ale s tím, co popisuješ, nemam zkušenost... Zní to děsivě 😅 co zajít na kožní? Raději. Tam ti přece jenom řekne co a jak. Možná by měli odeslat i na testy výtěr, ať se ví. Mně to způsobuje stafylokok, nějakej druh, o kterym ani doktoři nevědí... je to zlo 🙏🏻 Teď se začala dělat biologická léčba, odeberou ti krev, udělaj rozbor a zjistí, co by bylo nejúčinnější... Takže čekam, až komplet dokojim. Zkoušela jsi ty erythomyciny?

rebe
4. zář 2020

V těhotenství jsem měla klid, ale jinak se mi furunkly občas dělají, už jsem je měla asi pětkrát a jednou dokonce přímo na vagině, přímo mezi velkým a malým pyskem. S tím jediným jsem byla na gyndě, jinak radím co nejrychleji na chirurgii - samoléčení mi nikdy nezafungovalo, je potřeba ho vyříznout, důkladně vyčistit a zaléčit ATB. Pak budeš mít klid během chviličky. Já se vždycky zbytečně trápila, že přece nepůjdu na chirurgii s beďarem, ale bylo to vždycky jen horší a horší.

autor
5. zář 2020

@anniej já myslím, že to mám z podpůrného pásu na břicho, který je z jiného materiálu než bavlna. Vypadalo to černě jak to prasklo, asi jak se tam nahromadila krev a hnis, teď už to je normál, ale díra jak kráter ty brďo. Poctivě dezinfikuju, myju a mažu hemagelem, ať se díra co nejdřív zacelí. Ty léky cos mi doporučila mi dr odmítl napsat, že až porodím. Tak budu doufat, že za těch 7 týdnů co mi zbývá, se mi už žádná mrcha neudělá a zacelí se mi ten kráter v podbřišku, bo jdu císařem. To jsou take mrchy to je hrozne toto 😱

elialen
5. zář 2020

Výše jsem doporučovala Imazol. Je to volně prodejná mast, která likviduje vyrážky houbovitého a plísňovitého původu. Nežit po něm do 24hodin praskne, a pak se za cca 3 dny úplně vysuší. Furunkl jsem měla v životě alespoň 20x a odzkoušela jsem kde co. Černá mast hnis vytáhla, ale nedorešila vše.. až se mi jednou utvořil karbunkl. To bych nepřála nikomu zažít. Imazol za pár kaček vyřeší kompletně 👍

anniej
8. zář 2020

Erythomycin jsou jediné antibiotika na tyhle neduhy, která můžou být v těhotenství užívána... Sama jsem je užívala a užívám jak při těhotenství, tak kojení. Působí to lokálně a stejně jako penicilin se k dítěti nedostanou nebo na něj nemají žádný vliv... Chce to fakt něco, co ti to vytáhne, jak tu infekci 😊 Držim palce, kdyby něco, klidně napiš

janedv
8. zář 2020

je to hnus, ale da se to dostat pod kontrolu.
1) neper sve veci s nicim jinym, per si oddelene, pridavej sanytol a dej extra machani.
2) od kozni nebo prakticke si nech napsat Cyteal, tu vetsi 500ml lahev, rovnou radeji 2. Je drahy, ale funguje. Myj to tim a i kdyz se vyleci a budes se holit, nebo v miste kalhot, kde tlaci pas atd, poradne to cytealem vymydlit.

ja na to trpela jako pes. Bonus- zbytky po jednom hnusnym furunklu na brise se pri cisari dostaly do rany. Zanet jako svine, atb a bolesti, no fuj. Ono totiz po furunklu zustava flek. Hlidej si to a kdybys nabodou rodila CS, upozorni chirurga na to, at se tomu vyhne obloukem, i kdyby te misto toho mel rezat na noze nebo decko tahat uchem 🙂

ono podle popisu to bude podobne jako u me- je to obvykle stafylokokova infekce a ja jsem navic na stafylokoka a jeho vymesky alervicka. Zjistili to az na imunologii, kam jsem s tim byla odeslana, pac jednu dobu se to vazne uz nedalo.
Takze rucniky mam dusledne sve, peru je na 90C a se sanytolem, obleceni jenom bavlna a peru na 60 a sanytol. Ten cyteal taky dela divy, i kdyz stoji vic. Bohuzel neni hned vyhrano, ale ja uz jsem cista 4 roky (klepu), takze to jde 🙂

janedv
8. zář 2020

... jenom dodam, ze me rady vyse jsou po odezneni akutni faze. Na tu ti dobre radi holky imazol, viz
@elialen a jine. Ten pomuze, pak nastupuje cyteal a prevence. Drzim pesti

autor
8. zář 2020

@janedv ježiš moc děkuju za rady i upozornění. Mám plánovaný císař za 5 týdnů, tak jim to budu opakovat do zblbnutí. Dostat se mi to do jizvy tak se jdu rovnou zabít. To bych umřela. Je to hrozné svinstvo toto. Teď už mi zbyl jen ten kráter, ze kterého ještě pořád něco teče, dbám na maximální hygienu, mažu Hemagelem, přelepuju. Snad se brzo ten kráter zacelí, bo hnus. Ještě jednou moc díky, hned po porodu si zajdu pro ten Cyteal. A pokud to fakt tak pomáhá, tak si koupím galon. Díky 🌹

autor
8. zář 2020

@janedv nebo myslíš, že se mám vyprdnout na Hemagel a mazat tu díru Imazolem?

kuttu
8. zář 2020

Nevim jestli se v tehotenstvi může, ale já davala betadine mast na ranu,krásné to zklidnilo a vyčistilo ránu tkáň kolem...je volně prodejná...

janedv
8. zář 2020

hemagel neznam. cyteal klidne ted, ale pozor, je na predpis. diru proste necim susit, imazol muze pomoct, nebo obyc zinkova mast od Herbacos (lekarna cca 60kc, ma nejobycejnejsi slozeni ze vsech, vyzkouseno).
Hlavne ted pozor na vse, co tlaci. Rado se to dela v tesnych prostorech, pod podprsenkou, kdyz tlaci kalhoty, nebo na trislech kde mas okraj kalhotek. Ja zmenila satnik, peru si zvlast, lozni pradlo menila tenkrat 2x tydne a na 90C plus sanytol... bo to na palici, ale vyplatilo se. Dostat to ze systemu, z domacnosti, ble. A nepolevit 🙂

janedv
8. zář 2020

hele na hojeni bude kazdemu fungovat neco jineho, proto tolik ruznych rad. To uz je regenerace a ne amutni infekce, takze to uz je individualni. Budes muset zkouset. I ten betadine nemusi byt spatny, proste neco s desinfekcnim a susicim ucinkem. Treba i framykoin zasyp nebo "praskovy penicilin", takovy zluty prasek za par kacek... proste kazda jsme zkusila ledacos, musis taky, tady uz rady konci. Kazdopadne Cyteal a Sanytol naveky amen, zejmena s miminem, at mu neco nezavleces.

autor
6. únor 2021

@janedv ahoj, koupila jsem si ten Cyteal, už není na předpis, ale je volně prodejný. Myju jím preventivně mísza, kde se mrchy objevovaly nejčastěji, což jsou třísla. Myslíš že můžu používat každý den?

janedv
7. únor 2021

Nekolik mesicu urcite. Pak nevim, jestli to ma prinos. Ja tim myju vzdy, kdyz se depiluji, holim nohy atd, proste pri naruseni kuze. Jen tak preventivne uz ne. Ale je fakt, ze uz jsem roky 'cista', takze ja uz jen udrzuji. Drzim palce

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru