Kyretáž nebo máme ještě šanci?

mikejlaka
31. kvě 2019

Ahoj holky,
Nedávno jsem se s vámi podělila o šťastnou novinku ze jsem těhotná. Dnes po první kontrole 6tt+2.. mi gynekolog udělal utzv.. byl hrozne ticho a pak řekl, ze se mu to nelíbí. Ze miminko není vůbec vyzrale, ale jakoze něco se tvoří, ale ze hrozne málo oproti kde bych už měla být a srdíčko taky není. Dava tomu ještě týden a jinak mě posle na kyretaz. Achjo, mate někdo stejnou zkušenost která se nakonec vyvrátila a vše bylo ok? 🙂
Jsem z toho hrozne zoufalá a bolí to 😭

mikejlaka
autor
1. čer 2019

Holky, ještě jeden dotaz prosím. Kdybych chtěla nezavazne navštívit jiného gynekologa na vyšetření aby mi to případně potvrdil, jde to? Nechci od mého odcházet, jen proste to slyšet i od někoho jiného.. mate někdo zkušenost nebo to proste nejde a mám smůlu? Díky 🙂

hasara33
1. čer 2019

@mikejlaka ahojky, když jsem byla na první kontrole tak jsem podle UTZ byla 6+1 a tam jen gestační a žloutkový váček, doktor byl naprosto v klidu a o tom, že by bylo něco v nepořádku nepadlo ani slovo, na další kontrole už krásně bilo srdíčko ...nyní jsem v 21. týdnu .....takže zatím naději neztrácej a držím ti palce 😊

gruyerre
1. čer 2019

@mikejlaka určitě to jde, kdyz se domluvíš s jinym, ktery te jednorázově vyšetří. Mám vlastní zkusenost, i když z jiného oboru 🙂

mikejlaka
autor
1. čer 2019

@hasara33 on mi prave říkal, ze gestacni je teda v normě ale ze žloutkový je o půlku menší než by měl být. Jinak díky za podporu 🙏🏻 Nevím, proč mi ji nedal i on.

mikejlaka
autor
1. čer 2019

@gruyerre super! Moc díky 🙂 zkusím to příští týden poresit 🙂

hasara33
1. čer 2019

@mikejlaka kdyžtak se podívej na můj profil, mám tam album a tam i fotku z prvního UTZ, můžeš kdyžtak porovnat 😉

mikejlaka
autor
1. čer 2019

@hasara33 kez bych nějakou fotku měla, zejo 🙁
Vůbec mě to nenapadlo ani chtít..

lery92
2. čer 2019

@mikejlaka , takže v první řadě Vám přeji hodně štěstí , za druhé se tedy , i když nemáš záznam , jak si psala hned na začátku, vyjadrim k dané situaci .Často tu čtu ,, nedej se , srdíčko může být/bít i v 10tt.To je všechno fajn , ovšem na posouzení prosperující intrauterinni gravidity jsou důležité i následující věci

1) přítomnost vnitřních struktur .Bez ohledu na délku menstruačního cyklu.Pokud je GV velký např 6mm a nemá echo embrya , jedná se prostě o špatně založenou graviditu ...je fuk ( a neberte to prosím zle ) , že si někdo vypočítal poslední menstruaci tak či onak a tudíž ovulace musela přijít z logiky věci též jinak .
Pro hnidopichy na poslední menstruaci se ptá lékař z důvodu tubarniho těhotenství , jeho vyloučení a slouží jako porovnání AZ při tzv prvotrimestralnim screeningu , kdy se že 2 termínu určí jeden směrodatný ( to už je zas jiné téma)

2) tvar a velikost GV - anemryomola , sy ztrácejícího se vejce atd atd .Tvar má být pravidelný , bez projasnění či nepravidelností , bez hematomu v okolí atd.Velikost je věc která je posledním ,,hřebíčkem " do rozhodnutí lékaře .Pokud máš GV Ev. déle embryo stejně velké po dobu 2 týdnů , není vůbec o čem bohužel polemizovat .V tvém případě ( a jsou to ty Vámi proklinane tabulky) je velikost GV nyní cca 5-6 mm , pokud za týden bude 5-6 mm nebo i méně (ano i to se může stát) není opět bohužel gravidita prosperující

3)akce srdeční může být klidně v 10tt, myslím že tě nikdo násilím na revizi nepozene , jen je nutné se připravit tedy na silnější krvácení až se plodové vejce začne samo odlučovat .

USG dutiny děložní je jedno z nejtěžších sonografickych vyšetření vůbec .Gynekolog si nedovolí poslat ženu na revizi bez toho aniž by to neviděl ještě jeden kolega ( většinou se sono dělá na lepším přístroji v nemocnici před zákrokem ..)
Ač se Vám to nebude líbit , ze cca100 těhotenství se stane tak 2krat , že se vás obvodní gynekolog splete .Bohužel .

A poslední věc je ta , že ti opět držím palečky , naděje tu je .Bez 2 vyšetření se stejnak nic nedá posuzovat .
Byla sem tu v dubnu ,,cupovana" , za to že mám hlavu nemocnou a mám strach z tzv. Missed abortion (zamlklého těhotenství ), ovšem jako člověk , který se v tom pohyboval léta a dokonce má v tomto oboru specializací vím , že nemám nemocnou hlavu .
Za týden jsme přijali v našem malém městě cca 10 žen s missed ab., spočítej si kolik jich je za rok ...nyní dle mého už dávno neplatí , co se kdysi říkávalo , že 10-15% těhotenství skončí ...podle mě tohle číslo poukazuje pouze na spontánní potraty , biochemické gravidity , cca dalších 20% jsou missedy ...to znamená že se tu vůbec nestydím říct , když k tomu prictem interrupce z genetických důvodu či abrupce placenty , potracení z duvodu zkráceného čípku atd , že se s prehledem dostáváme na 40% šanci že Vaše gravidita ( tím myslím ve smyslu nás všech , ne konkrétně Vás) se nepodaří .Bez ohledu na to v jakém stádiu se nacházíte .

Je to dost negativní , za to se omlouvám , ale já v té realitě bohužel pracovala

mikejlaka
autor
2. čer 2019

@lery92 moc dekuji. Hrozne mě takové zprávy nici a bolí ale lepší slyšet upřímnost než si všechno namlouvat. Kdybych u nej nebyla v takovém šoku, v jakem jsem byla, tak si určitě zjistím mnohem víc.. co je teda špatne. Protože on doopravdy nebyl konkrétní, pořad říkal, ze je plod příliš malý ale pak to změřil a říkal, ze teda asi ok. Ale ze žloutkový Vacek je tedy o půlku menší než by měl být. Což mi teda mnoho řeklo. Jsem připravena na nejhorší, ale vůbec bych se v malý zázrak nezlobila 😞. V pátek uvidím, co mi řekne a budem podle toho jednat..

odula
2. čer 2019

@lery92 no vidíš. A já ziju ve švédsku. Tam se vůbec nedělá utz před velkým screeningem na VVV. Žádný počítání tejdnu, čekání na srdíčko atp. A je to dobře. Když je problém tak se to projeví a PAK se to řeší. A statisticky je na tom švédsko pokud jde o péči o matku a dítě stejně dobře jako čechy. Takže to není o zanedbávání péče. Já třeba znám až příliš mnoho žen který šly kvůli nepřítomnosti srdeční akce plodu na potrat. A strašidelne hodně maminek který se rozhodly přes doporuceni gynekologa čekat s kyretazi a mají zdravé děti.

lery92
2. čer 2019

@odula ale já tu netvrdím nic o geniální gynekologické péči v Čechách .Takže vůbec o zanedbání péče zde nebylo ani slovo .
Otázka je kolik žen ve Švédsku ,,vyživuje " v sobě naději na mimco a pak 1) buď samovolně potratily 2) dopadne špatně screening 3) skončí to missedem apod .

Já osobně absolutně nesouhlasím s některými praktikami v českém porodnictví , styl chování k maminkám po zamlklem potratu , byznys v případě umělého oplodnovani , samotné vedení porodu ...proto sem z oboru odešla ( btw v tom ve kterým jsem nyní je to bohuzel totožné, ale únosnější ...)
M.j . Víte kolik končí v České republice prosperujících těhotenství jako interrupci ze zdravotních důvodu ? To číslo je k zbliti , to mi věřte ...

odula
2. čer 2019

@lery92 1. já vím že nebylo. To jsem zminila já. To můžu ne? ;) 2.) k těm otázkám - to samozřejmě presne nevím, samozrejme ze dost. Možná srovnatelne. . Ale aspoň kyretazi nekončí ta těhotenství která by měla šanci prosperovat ale gynekolog neviděl "srdíčko " papírově včas. 3. Co se týče některých praktik - měla jsem pribuznou bývalou porodní asistentku. Šla raději na zubní... 4) to číslo raději ani vědět nechci :/ . Doufám že je to cislovani pochopitelny. Na obsáhlejsi příspěvek se odpovida blbě, z mobilu ještě hůř. Každopádně díky za odpověď 🙂

lery92
2. čer 2019

@odula v pohodě , já šla do ORL , dodělala si audiologickej kurz a začal byznys ,,se sluchadlama" , všude je něco .. nepovažuji se za ztělesnění ctnosti , ale nevyhoret ve zdravotnictví je můj zatím dosavadní největší úspěch , ten druhej bude až najdu vhodné místo /porodnici , kde budu moct v klidu porodit ,aniž bych z toho měla postraumatickej středověk syndrom 😂

lery92
2. čer 2019

*stresovej 😁

mikejlaka
autor
7. čer 2019

Ahojte holky, bylo vás dost, co jste mě psychicky držely nad vodou a já vám za to chci poděkovat. Neboť po dnešní kontrole jsem oficiálně 6tt+3 a máme srdíčko ❤️ Vše se zlepšilo. A jsem rada, ze patřím mezi to malé procento, kdy se gynekolog mohl splést ❤️

pipi_puncocha
7. čer 2019

@mikejlaka skvělé!!! Moc gratuluju a držím palce ať mimi roste jak má. 🍀💕 zase tolik strašení pro nic za nic, achjo....

laka_lacenda
7. čer 2019

@lery92 Tady se chodi na prvni kontrolu az pozdeji - ja byla na konci 8.tydne. Prijde mi, ze v CR je ta prvni kontrola zbytecne brzo (4-6tt) a kolikrat to zenskou akorat vystresuje.

mikejlaka
autor
7. čer 2019

@laka_lacenda v něčem souhlasím 🙂. Ale hlavně je to všechno o přístupu gynekologa.. mě vyděsil tak, ze jsem nedoufala už v nic 🤷🏻‍♀️. Nakonec se mi dnes omluvil, ze to sám nechápe.. jinak já měla první kontrolu v 6tt+2 ale proste já to mám špatne posunuté a teprve teď jsem v 6tt+3 🙂

odula
7. čer 2019

@laka_lacenda přesně. Tady je první kontrola někdy mezi 8- 10. A jenom u PA. Bez utz.

laka_lacenda
7. čer 2019

@mikejlaka Tak hlavně, že je to OK a srdíčko bije. 🙂

kuttu
7. čer 2019

@mikejlaka super,tak přeji hodně moc štěstí s krásné tehotenstvi a zdravé miminko😀👍

barulina
7. čer 2019

Tak moc gratuluju. Jsem rada, ze to dopadlo lip nez u nas.

mikejlaka
autor
7. čer 2019

Moc vám všem dekuji holky ❤️. Upřímně byl pro mě ten týden čekání neskutečně náročný, psychika dala zabrat jak blázen. Budu se už jen modlit, ať je vše dal a dal v pohodě ❤️

astyna88
8. čer 2019

@mikejlaka

Vyborne!!! Super. Jsem rada,ze to tak dopadlo.

Muj pribeh je podobny, schvalne jsem sla na 1.kontrolu az v 7.tt, dle uzv ale teh neprosperujici, vypadalo na 4.-5.tt, vedela jsem,,ze jsem otehotnela tyden pred ms. Doktor byl se mnou hned hotovy, dostala jsem zadanku na preruseni, za tyden jsem se mela prijit ukazat....no,doma se mi to rozlezelo v hlave,nikam jsem nesla,zadanku mam doted schovanou. Gyndar zemrel,dostala jsem novou doktorku,ktera ma lepsi uzv a ta o tyden pozdeji videla uz srdicko,potvrdila rane tehotenstvi a synovi budou letos ctyri roky....ani nechci pomyslet,jak by to dopadlo jinak. Lepsi uzv a prihlednuti k pozdejsimu oplodneni udelalo hodne.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru